W wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „La Repubblica” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekonuje, że w związku z możliwą próbą rosyjskiej inwazji, Ukraina jest przygotowana na każdy scenariusz. Zełenski apeluje również do państw Europy i przestrzega, że Rosja nie zagraża tylko Ukrainie.

- „Teraz nie ma co się bać, bo jakakolwiek próba rozszerzenia agresji na Ukrainę oznaczałaby cios dla bezpieczeństwa całej Europy. Każdy kraj na kontynencie to poczuje. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale pamiętajmy, że wojna z nami trwa od 2014 roku”

- powiedział prezydent Ukrainy włoskiemu dziennikowi.

Zełenski podkreśla, że w Donbasie trwają zaciekłe walki z użyciem dronów, artylerii, pojazdów opancerzonych i min. To regularna wojna, w której Ukraina straciła w ciągu trzech miesięcy 30 żołnierzy. Prezydent alarmuje, że giną również cywile.

Jak relacjonuje Zełenski, w Donbasie Rosja rozmieściła ok. 80 tys. żołnierzy. Wspiera ich 30 tys. prorosyjski „separatystów”.

- „Zdecydowanie nie jest w interesie Europy, aby taki potencjał militarny mógł zostać wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem, tak jak chce tego Moskwa. Eskalacja wojny może tylko przynieść wszystkim nowe cierpienia i problemy i nikt na tym nie skorzysta”

- zaznacza prezydent Zełenski.

kak/president.gov.ua, kresy24.pl