03.12.14, 10:59Wolność religijna, ale gdzie - w rzeźni? (fot. Sxc.hu)

Wolność religijna, ale gdzie - w rzeźni?

Dziś Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy obowiązujący w Polsce zakaz uboju rytualnego (miałem duży udział w tym, że ów zakaz został wprowadzony) jest zgodny z konstytucją, i czy aby nie narusza wolności praktyk religijnych.

Dodam, że nie chodzi wcale o wolność religijną w świątyni, tylko w rzeźni.

Na orzeczenie Trybunału czekają wspólnoty wyznaniowe Żydów, Muzułmanów, a najbardziej wspólnota PSL. Tej ostatniej wspólnocie, od dawna domagającej się uboju rytualnego, chodzi rzekomo o interes polskich rolników, choć ci, w większości jednak katolicy, jako żywo uboju rytualnego się nie domagają. Wiem coś o tym po w tym roku odbyłem sto sześćdziesiąt siedem spotkań na wsi i problem uboju rytualnego nie był podnoszony na żadnym z tych spotkań.

Uboju rytualnego chce część biznesu mięsnego, ale też nie bardzo wiadomo dlaczego, bo po wprowadzeniu w Polsce pełnego zakazu uboju rytualnego, od 1 stycznia 2013 roku, eksport wołowiny z Polski nie tylko nie zmalał, ale wzrósł i to zarówno ilościowo jak i wartościowo. Po prostu zamiast na Bliski Wschód, więcej eksportu poszło na bliski zachód. Mięso z Polski daje dziś bowiem tę cenną i cenioną gwarancję, że właśnie nie jest z uboju rytualnego.

Szkoda byłoby to stracić, już nie tylko ze względu na humanitarną, ale także ze względu na ekonomiczną wrażliwość.

Czekam dobrych wiadomości z Trybunału. Mam nadzieję, że zakaz uboju rytualnego zostanie utrzymany. Wolność religijna nie może usprawiedliwiać okrucieństwa, a jeśli tak nie może być w całym świecie, to bądźmy dumni, że tak jest w Polsce.

Janusz Wojciechowski/Salon24.pl

Komentarze

anonim2014.12.3 11:27
Przecież Fronda grzmiała peany za ubojem. Już papa Terlikowski nie ma posłuchu ;o ?
anonim2014.12.3 11:32
"Wolność religijna nie może usprawiedliwiać okrucieństwa" I to są święte słowa.
anonim2014.12.3 12:12
No i brawo, widzę że odejście pana T. wyszło w tym względzie frondzie na dobre.
anonim2014.12.3 13:30
"nie chodzi wcale o wolność religijną w świątyni, tylko w rzeźni." Czyli wolność religijna poza świątyniami ma być tylko dla katolików?
anonim2014.12.3 16:43
Zabiliście kiedyś chociaż kurę, że się tak wymądrzacie?
anonim2014.12.4 8:27
świetny tekst, więcej takich na Frondzie i gratulacje dla pana Wojciechowskiego za niezłomną postawę