20.02.16, 12:30

Wreszcie państwo polskie wesprze geotermię o. Rydzyka!

"Fundacja Lux Veritatis i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają już projekt ugody w sprawie toruńskiej geotermii. Przedstawią go w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie, przed którym toczy się proces cywilny" - podaje portal "Radia Maryja".

Sprawa dotyczy cofnięcia przez NFOŚG dotacji dla Fundacji Lux Veritatis opiewającej na 27 mln zł. Pieniądze miały służyć na rozwój inwestycji wartościowej z perspektywy Polski, ale... zostały odebrane jedynie z powodów politycznych. Przyznał to w ubiegłym roku były szef PSL Janusz Piechociński. Jak wyjaśnił, w odebraniu dotacji pierwsze skrzypce odegrała niechęć PO/PSL do fundacji o. Rydzyka, związanej ze środowiskami PiS.

Dlatego wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podjął taką, a nie innądecyzję. W 2008 roku "Nasz Dziennik" ujawnił notatkę służbową, która zalecała szukania pretekstu do wypowiedzenia umowy z Fudnacją.

Jej istnienie na antenie "Radia Maryja" potwierdził obecny prezes zarządu NFOŚGW. "Rzeczywiście taka notatka istnieje. Ma ona charakter bardzo oryginalny. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś takiego zostało sporządzone w Narodowym Funduszu, ale niestety w tym przypadku miało to miejsce. Potwierdzam, że w dokumentacji istnieje taka notatka. Ona powstała w grudniu 2007 roku" - powiedział.

Ze względu na brak rządowych pieniędzy Fundacja przeprowadziła pewne prace za własne pieniądze, wytaczając zarazem NFOŚGW proces cywilny. Nowy zarząd NFOŚGW chce ugody z fundacją Lux Veritatis. Fundusz nie kieruje się bowiem uprzedzeniami politycznymi i rozumie, że toruńska geotermia ma bardzo duże i pozytywne znaczenie dla Polski.

wbw/RadioMaryja.pl/Fronda.pl

Komentarze

anonim2016.02.20 14:01
To teraz każdy burdel będzie się mógł starać o dopłaty ?
anonim2016.02.20 15:06
Za to teraz dotacja trafi do rzydzyka z powodów politycznych. Jak ktoś powiedział - czysta korupcja polityczna.
anonim2016.02.20 15:28
Za rządów ruskiej agentury państwo złamało umowę o przyznanej już dotacji. Teraz państwo wywiązuje się z wcześniejszych umów. Szkoda tylko, ,ze tym co może być zagrożeniem dla mafii paliwowej o nazwie gazprom zajmować musi się zakonnik a nie nasze uzaleznione od owej mafii na wiele lat państwo ...
anonim2016.02.20 16:54
mam coś dla folksdojczów chejterków o tym jak tusk z komorem was dymali przez 8 lat na polecenie szkopów w sam raz dla lemingolandi z tego forum wiem że lubicie być dymani nawet przez islamców jak to mówią jak Bóg chce odebrać rozum uczyni go lemingiem miłego dymania http://szort.pl/ukladkomorowski
anonim2016.02.20 17:00
Popieram to Polski Kapitał który pozostanie w Polsce, dość promowania obcego kapitału. Folksdojcze tusk z bulem was wydymał sobie wszystko wam zero idzcie do makreli może wam coś udzieli . Ale wiocha na forum tego portalu
anonim2016.02.20 17:41
Co będzie, jeżeli to niewypał albo naciągane przedsięwzięcie? Zwróci pieniądze? Niech idzie po kredyt a nie rządową dotację. Tam profesjonalnie ocenią ryzyko i rentowność.
anonim2016.02.20 17:50
Umów prawidłowo zawartych trzeba dotrzymywać. Widzę, że niektórzy mają problem ze zrozumieniem tego.
anonim2016.02.20 21:49
..................Co będzie, jeżeli to niewypał albo naciągane przedsięwzięcie? Zwróci pieniądze? Niech idzie po kredyt a nie rządową dotację. Tam profesjonalnie ocenią ryzyko i rentowność.................. Partnerstwo publiczno-prywatne, w skrócie PPP (ang. public-private partnership) – współpraca pomiędzy jednostkami administracji rządowej i samorządowej (administracji publicznej) a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych. Partnerstwo obejmować może takie dziedziny jak np. budownictwo mieszkań na wynajem, centra sportowo-rekreacyjne, parkingi, szkoły, siedziby władz publicznych czy gospodarka komunalna, ale również budowa dróg i autostrad, portów czy lotnisk (link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Partnerstwo_publiczno-prywatne). Takim umów zawarto już od momentu wprowadzenia co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. Wiele z nich nie wypaliło. A tu patrzcie państwo - tylko ta jedna umowa (nota bene podpisana i z powodów pozamerytorycznych zerwana przez stronę państwową) kole w oczy
anonim2016.02.20 21:52
I jeszcze takie tam mało ważne uzupełnienie: trzeba być albo jełopem albo mieć złą wolę by nie odróżniać dotacji od partnerstwa w sferze biznesowej
anonim2016.02.20 21:53
Abstrahuję od faktu że redaktor tez do końca nie rozumie tych pojęć
anonim2016.02.20 22:41
Na polską geotermię apetyt mają Niemcy. Nie udało im się zniszczyć niezleżnego o. Rydzyka.Donald Tusk powinien mieć w związku z tym i innymi działaniami mającymi na celu kolonizację obszaru Polski proces karny. Niemal każde posunięcie Donalda Tuska skierowane było przeciwko żywotnym interesom Polski.
anonim2016.02.20 22:49
Jednym z udanych działań antypolskich było zorganizowanie przez Donalda Tuska i jego PO pułapki zadłużeniowej. Za to należy im się Trybunał Narodowy, który trzeba będzie w trybie specjalnym powołać.