28.10.20, 07:25Screenshot Youtube - SpesTV Radio Nadzieja

Wyrok TK i zaskakujące słowa rzecznika Episkopatu. Jest oświadczenie

Kościół wielokrotnie upominał się o większą prawną ochronę w Polsce dziecka poczętego, wspierał też różne wysiłki na rzecz zmiany aktualnego stanu prawnego w naszym kraju. To właśnie dzieci nienarodzone są najbardziej pokrzywdzonymi, a przy tym bezbronnymi osobami w tym sporze. To im należy się szczególna pomoc i ochrona” – pisze rzecznik Episkopatu Leszek Gęsiak SJ, którego wczorajsze słowa na antenie Radia Zet wprawiły wielu w niemałe zdumienie.

Przypomnijmy: Wczoraj ks. Leszek Gęsiak w rozmowie na antenie Radia ZET stwierdził między innymi, odnosząc się do kwestii tzw. kompromisu aborcyjnego:

Musimy szukać rozwiązań i nie znaleźliśmy tego w Polsce. Kompromis był taką drogą pośrednią, która uspokajała sytuację. To jest też konflikt polityczny”.

Mówił też:

To jest decyzja polityczna. To nie Kościół tę wojnę wywołał. Naprawdę nie chcieliśmy tej wojny. Musimy żyć, wybierać władze, wybieramy je, i te władze zdecydowały tak, a nie inaczej. Ja nie chcę powiedzieć, że to była dobra decyzja”.

Słowa te wywołały niemałe poruszenie. Teraz rzecznik Episkopatu postanowił wydać oświadczenie, które poniżej prezentujemy w całości:

 

Oświadczenie

W związku z moją rozmową z red. Beatą Lubecką, która została wyemitowana 27 października na antenie Radia Zet, a także komentarzami, które pojawiły się po niej w mediach, chciałbym doprecyzować pewne kwestie.

Kilkakrotnie w rozmowie podkreśliłem, że Kościół zawsze stał na straży prawa do życia każdego człowieka, także nienarodzonego, chorego, i będzie go bronił.

Kościół wielokrotnie upominał się o większą prawną ochronę w Polsce dziecka poczętego, wspierał też różne wysiłki na rzecz zmiany aktualnego stanu prawnego w naszym kraju. To właśnie dzieci nienarodzone są najbardziej pokrzywdzonymi, a przy tym bezbronnymi osobami w tym sporze. To im należy się szczególna pomoc i ochrona. Stąd też, po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu 22 października 2020 r. napisał: „z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej”.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest autonomiczną decyzją tej instytucji. Przewodniczący Episkopatu zwrócił na to uwagę w Oświadczeniu z 25 października 2020 roku po niedzielnych profanacjach kościołów. Przypomniał w nim, że „to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP”.

W tym duchu należy interpretować całą moją wypowiedź na antenie Radia Zet.

Leszek Gęsiak SJ

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Kraków, 27 października 2020 r.


dam/episkopat.pl,Radio ZET

Komentarze

antoni.s2020.10.30 11:37
Zaczynają zauważać że pisowski okręt zaczyna przeciekać, i na wszelki wypadek przygotowują sobie pole do bezpiecznej ucieczki, dobre szczury, dobre.
sok z banana2020.10.28 20:01
następny pajac
ewangelia2020.10.28 19:25
niech mowa wasza będzie tak-tak , nie- nie...
asd2020.10.28 19:24
Jestem Za a Nawet Przeciw
sss2020.10.28 19:22
smutne to, że przedstawiciel episkopatu nie wspiera rządu, który podjął heroiczną i dobrą decyzję ochrony dzieci nienarodzonych, niestety smutne to
KATON STARSZY2020.10.28 18:42
To nie tylko rzecznik to90% członków episkopatu.Dawno temu pisałem,że wyższe sfery duchowieństwa są za PO,ponieważ są tożsame w działaniu.Obydwie instytucje wierzą w kasę.Groby pobielane-,,po co ja jeszcze do was mówię".
prawda boli2020.10.28 14:29
Rzecznik Episkopatu jest za a nawet przeciw czyli jest letni a letni nadaje się tylko do wyplucia . Obyś był zimny albo gorący nie zaś letni ratujący własną głowę jak Piłat umyłeś człowieku ręce- bo to nie ja i nie Kościół o tym decydował i nauczał a wszystko to wina TK i PIS. Śmierdzi strachem a mistrzem w zarządzaniu strachem jest szatan.
Agnieszka2020.10.28 14:08
A ten rzecznik to rzecznik KEP czy diabła czy to już nie ma różnicy? Nic w jego pokrętnych wypowiedziach nie było z ewangelicznego "niech wasza mowa będzie tak tak, nie nie a co nadto jest od złego pochodzi". Przerosła cię tchórzliwy chłopczyku i sytuacja i funkcja, więc póki nie narobisz więcej szkód, za które ktoś zapłaci życiem, to złóż dymisję i wracaj pod spódniczkę mamusi
katolicka deratyzacja Polski2020.10.28 13:44
Nalezy rozpatrzec sprawe eutanazji i aborcji dla aktywnych komunistow,az do skutku.
jezabel2020.10.28 13:10
Ten rzecznik to jakaś miernota - natychmiast do dymisji!!!
Wizja2020.10.28 13:07
Sen starego lewaka: „Widziałem kościoły: połowa zrównana z ziemią, reszta zamieniona na supermarkety, czynne wyłącznie w niedziele, a w nich tłumy szczęśliwych, uśmiechniętych gejów. Wszyscy księża w więzieniach i łagrach. A na największej bazylice dumny napis: B’nai B’rith בְּנֵי בְּרִית‎. Jakie to było piękne!” ***** Niestety, nagle czar prysnął, zbudziłem się i musiałem zmienić zafajdane gacie.
Total Mayhem2020.10.28 12:47
Koniec żartów. Nie ma żadnych "dzieci nienarodzonych". To tylko embriony.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.28 13:39
Koniec zartow,komunisci to mordercy milionow Kazdy Polak wlascicielem debowej laski..
Jan Radziszewski2020.10.28 12:32
++ niedługo żydzi i lewacy LGBT się nacieszą swym purysowym zwycięstwem!!! +++ Pouczenia Pan i Król nasz!! 22/ 23 VIII 2020 Oświecenie Sumień - ostatki ++ - Pytasz dziecko ( w duchu) ile umrze osób w Polsce podczas Prześwietlenia Sumień:) - Tak Panie Jezu. + Dużo, dziecko. - To i na świecie pewnie będzie dużo. +++ - Będzie to dużo w każdym kraju i narodzie chrześcijańskim:) (smutny uśmiech Pana Jezusa). Sługa, który zna wolę swego pana otrzyma większą chłostę. ++ Inaczej mówiąc ochrzczeni, którzy zostali wszczepieni w Mój Kościół a zlekceważyli Boże dary odpowiedzą za to surowiej niż muzułmanie czy inni innowiercy, poza tymi, którzy prześladują chrześcijan. Lecz i tam jest masoneria. + Ci zaprzedani szatanowi a wysoko umocowani nie umrą wtedy. ++ - Czy będzie tak, Panie Jezu, że będę szedł i widział zmarłych podczas Sądu na próbę? - Tak będzie, dziecko. Skupisz się na swoich grzechach i winach i Mej Miłosiernej Miłości, ale będziesz to wszystko widział i oglądał. ++++ - Ciekawi Cię, jednak, dziecko, ile osób umrze podczas Prześwietlenia Sumień. ++ Ludzie się będą bali wobec podanej liczby. Niech tak zostanie. Każdy Polak, który chodzi regularnie do Spowiedzi i do Komunii i ani jedna ani druga nie jest świętokradcza < tu w mniejszej części nieczytelny zapis „ 95 procent ma szansę na powrót do życia, ponowną szansę po Prześwietleniu Sumień”. 95 procent z wyżej wymienionych C.P>. te tzw 5 % które umrze - to ponad 3 mln Polek i Polaków +++ Ale tak, będziesz i widział młode, ładne dziewczyny martwe bo własne ich grzechy wywołają w nich taki wstręt, że umrą. ++++ I cóż i będzie widać marność, młode ciała sposobne do rozkoszy cielesnej, do niczego już nieprzydatne:). ++ - Ludzie się będą bali, że nastąpi koniec świata. ++ Czy mam wyprowadzać ich z błędu? - Poniekąd. ++ Będziesz mówił aby przygotowali się na spotkanie z Panem bo chwila jest bliska. I by nie lękali się, ale uniżyli serca. Niech czynią pokutę i żałują za grzechy z całego swego życia a zwłaszcza za zatajone przed spowiednikiem. Niech przepraszają za wszystkie uchybienia wobec Mnie w Przenajświętszym Sakramencie i w Komunii Świętej:) ++ Módlcie się teraz za tych co znajdą się w Prześwietleniu Sumień a nie będą wedle Mej Woli. Może umrzeć wielu młodych ludzi, którzy wzgardzili Bogiem/ piątek, 4 września 2020 30 VIII 2020 - Kończymy przekazy. Dokonasz jeszcze wpisu gdy będzie Krzyż na Niebie. Dam jeszcze Swoje Słowo, chociaż przede wszystkim będzie mówił Krzyż
Teresa2020.10.28 12:09
kto wybrał tego lewaka na rzecznika???
Jakub2020.10.28 11:41
Bez znajomości książki Malachi Martina "Jezuici", nie zrozumie się tego, co dzieje się w KRK od pierwszej połowy XX w.
jula2020.10.28 11:29
Szaleju się najadł.
Beno2020.10.28 11:09
Jak go wierni skrytykowali w komentarzach, to teraz doprecyzowuje. To po co idziesz do mediów. A jak cię P. Jezus uczył: "tak, tak", "nie, nie" - a reszta to pochodzi od złego. Dosyć głupiej, niepoważnej dyplomacji. Nam potrzeba odważnych duszpasterzy, nie w najemników, co dbają o własną skórą i własne interesy. Czas na nadstawianie głowy i dawanie świadectwa.
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2020.10.28 10:25
tylko POGRATULOWAC że polski episkopat ma swietnego rzecznika , dosyć ze aparycja =0,00 to jeszcze konsekrowany bydlak z piekła rodem!!! św Ignacy Loyolo daj mu tylko dwie mozliwości!!!
Sławek2020.10.28 9:59
co on bredzi co to za rzecznik , jak Kościół nie chce obrony zycia ninarodezonego dziecka jak , czyj to Kosciół tylko szatana, jaka decyzja polityczna chowanie sie w piasku
Japa2020.10.28 9:02
I bądz tu człowieku nie wyuczony mądry Całkowity zakaż aborcji SKANDAL .Tu duchowny jest zdania ,że władza ma prawo do własnego zdania Oberwał . Coś mi się widzi ,że to wcale o zabijanie dzieci nie chodzi. Ten atak na kościoły przerasta możność mojego zrozumienia sprawy. Zniszczmy 1000-letnią kulturę . Zostawmy Socjalistyczne S-nie Mieszkaniowe . W parku obok bloku , postawmy ławki do kopulowania dla młodzieży . A starsi niech patrzą i wg swojej kondycji wymyślają sposoby na orgażmiki starcze . Nad porządkiem w parku czuwać będzie Jachira z Nitrasem . Dzięń wolny od pracy , zwany też do tej pory niedzielą pozostanie . Zmieni się tylko nazwa z niedzieli na Dzięń Ślajania .Jest tylko jeden problem ,Co zrobić z PiS-em . Na Sybir ? A może Auschwitz odbudować i uruchomić . I Mengele by się znalazł , a kapo to ho ho ho ...Stoi kolejka , A my katolicy ? A co to za problem . Nadstawimy drudi policzek . a z buntownikami to my sobie rady damy . Jak z kopalnią Wujek.
gruby2020.10.28 8:55
co to za rzecznik, że swoją własną wypowiedź musi poprawiać. Żenada
Herr.Ing2020.10.28 9:17
KK wypielo sie delikatnie na obslinionego 1.5m kawalera i jego partie PiC hahaha
andmas2020.10.28 8:33
Hierarchowie KK powinni jak najszybciej odciąć się od PIS i bojówek kato - faszystowskich ,dla dobra kościoła ,nie zapominając ,że KK to wierni.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.28 13:40
Komunisci udaja Polakow.
Bianka2020.10.28 8:30
jAK SIĘ tak mówi z głowy, to człowiek często nie ma możliwości doprecyzowania tego, co powiedział, nie widzi, nie wie, jak inni t zinterpretują...Zabicie dziecka w łonie matki jest zawsze złą decyzją...i Kościół Musi stanąć w obronie tej prawdy...słowa, które ja zauważyłam, które mnie wydają się błędnym myśleniem tego księdza to to: "to nie Kościół wywołał tę wojnę..." A SZKODA, bo Pismo Św.mówi, że On [Chrystus] będzie znakiem sprzeciwu, a w innym miejscu, że Bóg Jego Słowo przynosi rozłam, przynosi miecz, a nie pokój (gdzieś w Ewangeliach), ale co to znaczy....to znaczy, że Słowo Boga samo w sobie jest już można powiedzieć linią podziału...i będzie różnić tych którzy idą za Bogiem, i tych, którzy jedynie Boga tolerują, albo mają GO za nic...[patrz: IV pieśń Sługi Jahwe, Iz 53n)... Kościół powinien ludziom wskazywać drogę, prawdę i życie, bo tak nazwał się Chrystus, a Kościół ma NAJPIERW WSKAZYWAĆ NA CHRYSTUSA...nie jest dobrze, że to się wszystko teraz dzieję, ale z drugiej strony, właśnie dobrze, bo w ten sposób widzimy, kto jest prawdziwym katolikiem, kto nie jest, a księża mają gotowe kazanie na przyszłą niedzielę - o piątym przykazaniu, nie o protestach, nie o polityce, ale o Słowie Bożym Nie zabijaj...Pozdrawiam wszystkich Wierzących Frondowiczów!
🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈2020.10.28 8:28
Ja tu nie widzę żadnego pokajania się ze strony kleszej wszy, poza tym za późno miarka się przebrała. To wy szerzycie z ambon w kościołach propagandę nienawiści, dezinformacji, kłamstw i szczucia przeciwko Kobietom i LGBT. Wasza wina jest niezaprzeczalna, a kara będzie nieuchronna.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.28 13:42
Zydowska chucpa komunistow bawi i rozsmiesza.
LL2020.10.28 8:25
On jest za ,a nawet przeciw. To są bolki ,lewactwo opanowało kościół
Gryf2020.10.28 8:22
Ten Jezuita mówi językiem Franciszka; rzuca bombę, ale zaraz po tym wycofuje się z wzięcia odpowiedzialności za to, co zrzucił. Oczywiście to słuchacze i ci na których bombę zrzucono są tak niekumaci, że trzeba im wyjaśniać, że to nie bombę zrzucono, a bombonierkę. Pomiot szatana ma rozdwojony język jak wąż.
Anonim2020.10.28 8:08
Po takiej wpadce ks. Gęsiak powinien prosić o rychłą dymisję!
Mikołaj2020.10.28 8:01
Niegodni pasterze 9 Wszystkie zwierzęta polne, przyjdźcie, by się napaść, i wy, wszystkie zwierzęta leśne! 10 Stróże jego* - są wszyscy ślepi, niczego nie widzą. Oni wszyscy to nieme psy, niezdolne do szczekania; marzą sennie, wylegują się, lubią drzemać. 11 Lecz te psy są żarłoczne, nienasycone. Są to pasterze niezdolni do zrozumienia. Wszyscy oni zwrócili się na własne drogi, każdy bez wyjątku szuka swego zysku*. 12 «Chodźcie! Ja wezmę wina; upijmy się sycerą! Jutro będzie podobne do dziś, ponad wszelką miarę». 571 Sprawiedliwy ginie, a nikt się tym nie przejmuje. Bogobojni ludzie znikają, a na to nikt nie zwraca uwagi. Tak to się gubi sprawiedliwego, 2 a on odchodzi, by zażywać pokoju. Ci, którzy postępują uczciwie, spoczywają na swoich łożach.
AAAtomek2020.10.28 7:59
Prawdziwy ksiądz, stoi w rozkroku, a pod sukienką brak majtek!
ladychapel2020.10.28 7:58
Wprowadzanie zakazów, nakazów i kar jest niepomiernie łatwiejsze od skutecznej ewangelizcji - poparcie tego pierwszego oznacza klęskę kościoła katolickiego w Polsce
Anonim2020.10.28 8:10
Zbrodnią jest wsprowadzenie WYJĄTKÓW w ochronie zycia człowieka. Ten wyjątek jest zbrodnią i trzeba go usunąć!
AAAtomek2020.10.28 8:25
Zbrodnią jest wprowadzenie WYJĄTKÓW w ochronie życia człowieka.____MOŻNA ZABIJAC NA WOJNIE!_____Ten wyjątek jest zbrodnią i trzeba go usunąć!
Polak2020.10.28 7:56
No proszę, społeczeństwo pokazało sekciarzom co sądzi o ich panoszeniu się, i zestrachani sekciarze już się odcinają od własnych pomysłów i żądań :)
norbert2020.10.28 7:56
(...)To właśnie dzieci nienarodzone są najbardziej pokrzywdzonymi(...) - gdyby nie protesty to gościu przekonywałby o cierpieniu dzieci niepoczętych, i wtedy nie tylko byłby przeciwny usuwaniu uszkodzonych płodów, ale nawoływałby do karania za noszenie obcisłych bokserek, a onanistów wysyłałby do więzienia. Paranoicy.
ryszard2020.10.28 7:51
Smutne to i wieje hipokryzją. W podtekście można wyczytać - najważniejsze jest aby nie zakłócano nam błogiego spokoju, pozycji i dostatku a reszta się jakoś ułoży. Jak się okazuje więcej Pana Boga jest pod kibolskimi dresami niż pod purpurą.
Karol2020.10.28 7:59
Nic dodac, nic ujac. Smutne lecz prawdziwe !
Wojtek Polak2020.10.28 7:50
to jest "rzecznik" to jakiś idiota niedorzecznik! brońmy kościołów nie brońmy pałaców biskupich tych biskupów co to bredzą nie wiedząc o czym i zamiast bronić kościołów powystawiali bałwanów św spokój i św kompromis. brońmy księży którzy bronią św wiary katolickiej. św Michale archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną niech go Bóg pogromić raczy a ty wodzu niebieskich zastępów szatana i wszystkie duchy złe które po tym świecie krążą mocą Bożą strąć do piekła AMEN
Po 11 ...2020.10.28 7:50
Jak jest zwycięstwo, np. obalenie komuny, to wszyscy walczyli, nawet KK. A jak jest wtopa, to nawet KK umywa ręce. Oportunizm w czystej postaci.
Po 11 ...2020.10.28 7:52
O fuuck, zapomniałem, że to frendzel. "Oportunizm" to nie jest postawa moralna polegająca na opieraniu się czemuś, na odrzucaniu czegoś. Poważnie.
Tadeusz2020.10.28 7:36
Jezuickie gadanie.