17.10.14, 07:12Litewski sejm (fot. Wikipedia)

Wyrzucili tabliczki z polskimi nazwami ulic

Przedstawiciel rządu na okręg wileński zwrócił się do sądu z prośbą o zobowiązanie dyrektor administracji rejonu wileńskiego Lucyny Kotłowskiej do zamiany tablic z napisami niezgodnymi z ustawą o języku państwowym. Tabliczki z nazwami ulic po polsku zniknęły z domów w takich podwileńskich miejscowościach jak Mickuny, Niemierz, Rudomino i Skojdziszki.

Wcześniej problem dwujęzycznych tablic był podnoszony w rejonie solecznickim, również zamieszkiwanym przez dużą grupę Polaków. Tablice z polskimi nazwami pozostawiono wprawdzie na domach, ale tablice z nazwami litewskimi umieszczono na ulicach na specjalnych słupkach.

Polacy od lat walczą na Litwie o podwójne nazewnibctwo ulic, które jest sprzeczne z tamtejszą ustawą o języku litewskim. Aby rozwiązać ten problem, posłowie z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie przygotowali projekt ustawy o mniejszościach narodowych. Termin jej przyjęcia jest systematycznie odkładany.

Polacy na Litwie uważają, że prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości gwarantuje im Ramowa Konwencja Ochrony Mniejszości Narodowych, którą ratyfikowała także Litwa.

ed/Polskie Radio 

Komentarze

anonim2014.10.17 8:50
pewnie sprzedali się Uni Europejskiej jak prostytutki
anonim2014.10.17 12:38
Agresywne Imperium Żmudzkie wygrywa z Polską. Cóż, jak sie "ma" wroga "elitę", obcą i narodowo i kulturalnie, za to szczerze nienawidząca tubylców to jest jak jest.
anonim2014.10.17 20:57
hmmm ale tablice z niemieckimi nazwami na opolszczyźnie to jest efekt działań V kolumny?
anonim2014.10.18 17:28
Polacy powinni pamiętać, że Litwini traktowali obecność polską na Litwie jako rezultat najazdu. Młoda niepodległośc jest wrażliwa na każdy ruch "tych obcych". Trzeba ogromnej delikatności ze strony Polski i za strony polskiejm mniejszości! Sam słyszałem Polaków, którzy na międzynarodowym kongresie w Zakopanem wmawiali Litwinom: "Wy powinniście należeć do Polski!" Pamiętam reakcję Litwinów.
anonim2014.10.18 21:33
Litwini w większości to nacjonaliści , którzy prześladują Polaków od bardzo dawna . Zmuszanie do zmiana nazwisk polskich na pogańskie (litewskie) to wyjątkowa obrzydliwość , nigdzie na świecie nie ma takich zwyczajów. Paleta dyskryminowania Polaków przez Litwinów bardzo rozbudowana. Czas najwyższy zakończyć , cackanie się z kolaborantami z czasów II wojny światowej .