16.12.19, 08:10(fot. pixabay)

Zbigniew Kuźmiuk: Totalna opozycja kłamie ws. neutralności klimatycznej!

1. Po ewidentnym sukcesie premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie w Brukseli w sprawach klimatycznych i uzyskaniu dla Polski indywidualnej ścieżki redukcji CO2, prawie natychmiast czołowi politycy opozycji na portalach społecznościowych, zaczęli deprecjonować to osiągnięcie, ba nawet straszyć Polaków.


Rzecznik PO Jan Grabiec napisał, że „Polska straci dostęp do 100 mld euro na transformację energetyczna, a za to Polskie dzieci 20 lat dłużej będą zatruwane smogiem z rosyjskiego węgla”.


Z kolei europoseł Andrzej Halicki napisał „to co zrobił premier Morawiecki do 500 minus, 500 tysięcy Polaków może umrzeć przedwcześnie w ciągu najbliższych kilkunastu lat, Panie premierze Morawiecki, proszę wytłumaczyć to młodym ludziom”.


Oczywiście czołowi politycy PO dobrze wiedzą, że neutralność klimatyczna związana jest ograniczeniem emisji CO2 w przemyśle, głównie w energetyce, natomiast walka ze smogiem to ograniczanie przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych takich jak tlenek siarki, tlenek azotu oraz substancji stałych czyli pyłów zawieszonych i substancji kancerogennych.
2. Świadome mieszanie tych swoistych „dwóch światów”, to kolejne narzędzie totalnej opozycji do budowania niechęci Polaków do rządzącej Zjednoczonej Prawicy, tym razem sugestiami, „patrzcie nie zależy im na waszym zdrowiu”.


A przecież rząd Zjednoczonej Prawicy po raz pierwszy w takiej skali zaczął realnie walczyć ze smogiem, uruchamiając takie programy jak „Czyste powietrze”; „Twój prąd”; „Polska Geotermia Plus” czy „Ciepłownictwo powiatowe”.


Szczególnie te dwa pierwsze to programy na wielką skalę, program „Czyste powietrze” opiewa na kwotę 103 mld zł na najbliższe 10 lat i jest skierowany do wszystkich właścicieli domów i mieszkań aby zmieniać źródła ciepła oraz wyeliminować paliwa niskiej jakości, a „Twój prąd” do wszystkich tych, którzy chcą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, a ewentualne nadwyżki odprowadzać do sieci.


Przez niecały rok jego realizacji podpisano już ponad 100 tysięcy umów, a zainteresowanie programem jest tak ogromne, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zdecydował się go zdecentralizować i obecnie jego obsługa odbywa się już w gminach a nie w strukturach Funduszu.


Z kolei program „Mój prąd” to dotacje do 5 tys zł na jedno gospodarstwo domowe na instalacje fotowoltaiczne, cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że firmy zajmujące się instalacją paneli, teraz przyjmują już zamówienia na II połowę 2020 roku, a ilość instalacji fotowoltaicznych w ciągu tego roku wzrosła blisko 5-krotnie.


3. Przypomnijmy, że według premiera Morawieckiego mimo tego, że cele redukcyjne będziemy realizować własnym tempem, to będziemy mogli skorzystać z tworzonego przy tej okazji Funduszu Transformacji Energetycznej.


Jego wielkość została określona na przynajmniej 100 mld euro w okresie 2021-2027 i mają to być środki poza wieloletnim unijnym budżetem, który jest negocjowany na ten sam okres, a jego wielkość ma przekroczyć 1 bilion euro.


Na razie sposób jego tworzenia, a szczególnie zasady korzystania ze zgromadzonych w nim środków nie są jeszcze jasne ale według szacunków na Polskę miałoby przypaść przynajmniej 20 mld euro.


4. Premier Morawiecki wybrał więc najlepszą z możliwych strategii negocjacyjnych, gdyby zawetował wczorajsze konkluzje, zapewne podczas negocjowania rozporządzeń przygotowywanych przez Komisję stosowano by już większościowy system, a Polska nie byłaby w stanie zorganizować mniejszości blokującej.


Ambitne cele klimatyczne UE, zostałyby Polsce narzucone, a nasz kraj zostałby uznany za jedynego hamulcowego „Nowego Zielonego Ładu”, programu który przez europejską lewicę jest uważany za swoistą religię klimatyczną.


Jeżeli na następnym szczycie, który ma zająć się sprawami klimatu (w czerwcu 2020 roku), uda się piątkowe ustalenia podtrzymać, co więcej będzie już jasne z jakich środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Polska będzie mogła skorzystać i będzie to rząd 20-30 mld euro, to będziemy mogli uznać przyjętą strategię negocjacyjną za sukces.


5. Twierdzenie przez totalną opozycję, że premier Morawiecki, negocjując dla Polski indywidualną ścieżkę ograniczenia emisji CO2, nie dba o zdrowie Polaków, ba chce wręcz ich truć jest więc w oczywisty sposób nieprawdziwe.


Ba politycy opozycji świadomie mieszają politykę klimatyczną i walkę ze smogiem, choć w tej pierwszej chodzi o ograniczenie emisji CO2, a w tej drugiej o ograniczenie emisji tlenków siarki, tlenów azotu i różnego rodzaju pyłów i obydwie są przez rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie i skutecznie realizowane.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

gość2019.12.16 12:51
pamiętaj Polaku zanim spłacisz swoją instalację fotowoltaiczną którą nabyłeś za 30 tysięcy w tym dofinansowania było 5 tys. - to po pięciu latach padnie ci falownik sieciowy za 10 tysięcy, musisz kupić nowy bo ten chiński już po gwarancji będzie. jest to zabawka zupełnie nieopłacalna. a państwo płaci ci za prąd 25 groszy albo i mniej. za to Ty płacisz 54 grosze za 1 KWh
ZERR02019.12.16 12:46
Po pierwsze - nie ma SMOGU. jakieś tam zanieczyszczenie powietrza nie jest SMOGIEM Niech sobie półdebile przeczytają czym jest smog: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog Mało ma wspólnego z "pyłem zawieszonym", to całkowicie inna skala zjawiska, jakby porównywać szklankę piwa do pół litra. A co do ściemy, jakoby "pył" zabijał - to jest po prostu kłamstwo. Najbardziej zanieczyszczone i faktycznie doświadczające smogu miasto Kraków ma jedną z najdłuższych średnich długości życia. Chodzi o coś innego - o pozbawienie Polski naszych rodzimych źródeł energii i zmuszenie do płacenia za cudze. Amerykański gaz, francuskie elektrownie atomowe, niemieckie wiatraki. Wszystko jest drastycznie droższe od polskiego węgla i spowoduje stłamszenie gospodarki. Rząd w tym uczestniczy, ponieważ biega na krótkiej smyczy międzynarodowych bankierów. Już tam rząd potrafi zadbać, aby polski węgiel był droższy od ruskiego (z Donbasu)
ralph2019.12.16 12:20
W Teheranie jest ogromny smog, z powodu którego zamknięto szkoły. Podobnie jest w innych miastach w Iranie. A przecież tam nie pali się węglem, który według totalniaków oraz ich mocodawców z Brukseli jest głównym źródłem "zabójczego" smogu. Otóż jest oczywiste, że za smog w wielkich miastach odpowiada przede wszystkim ruch samochodowy, za który niestety w żaden sposób nie da się zwalać odpowiedzialność na PiS. https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/iran-wielki-smog-w-teheranie-zamkniete-szkoly,993607.html
Polak2019.12.16 12:11
opozycja to od dawna jest jest Polska. to zwykłe sprzedawczyki
Stalker2019.12.16 12:05
Kradli, kradną i będą kraść .... Kłamali, kłamią i będą kłamać ...... Zdradzali, zdradzają, i będł zdradzać Polityków PO nazywamy patointeligencją, natomiast zwolenników PO nazywamy debilami, ludzi z pełnym wykształceniem podstawowym. Zresztą widać to dokładnie po ich komentarzach np. na Frondzie. Dlaczego patointeligencja ?! Jak wcześniej mówili członkowie PO, partia ta powstała jako przeciwwaga dla Lewicy i dla komunizmu w Polsce. I początkowo się to udało, bo SLD nie weszła nawet do parlamentu Obecnie sam szef tej partii Schetyna, jeszcze przed wyborami do PE wskrzesił Lewicę w Polsce - na własną zgubę ! Widać jak na dłoni, że popularność Lewicy rośnie - PO maleje. Dlaczego maleje ?! Bo członkowie PO to patointeligencja, która kłamie jak kłamała, kradnie jak kradła i ci ludzie są nadal zdrajcami naszej ojczyzny. Z drugiej zaś strony bez programu i bez wizji dla Polski, a jedynym bodźcem do działania jest antyPIS. Wszystko co oni zrobili przez 8 lat władzy jast dobrem, a wszystko co zrobił PIS przez 4 lata władzy jest złem ! Inaczej mówiąc, ich droga wiedzie szybkimi krokami na śmietnik historii !
Mirek2019.12.16 11:27
Zdrajcy targowiczanie nie mają żadnego programu dla Polski i dlatego klepią brednie aby odwrócić uwagę od swojej głupoty . Program totalnej opozycji jest tylko jeden aby dorwać się do władzy i znowu ukraść następne 600 miliardów złotych .
guess who kagan2019.12.16 11:24
Premier: "Dołożymy starań, by węgiel sprowadzany przez Polskę z rosyjskiego Donbasu był jak najwyższej jakości."
Miotła2019.12.16 11:14
Neutralność klimatyczna - co za brednie.
Bebik2019.12.16 11:13
Nie palić ruskim węglem, to i smogu nie będzie. Nasz węgiel jest lepszy.
west2019.12.16 13:44
Coś o węglu wiem, sam pomagałem go kopać ;) Niestety nasz węgiel też jest różnej jakości. Wcale nie trzeba sprowadzać marnego zza granicy. Jednak pokłady kiepskiego węgla albo się pokończyły albo się ich z powodów ograniczeń wynikających z norm nie eksploatuje. Poza tym.... jak wieść gminna niesie, każdy węgiel, i ten dobry i ten kiepski można jeszcze przed dostarczeniem do klienta "ochrzcić" mateczką ziemią...
Torchwood2019.12.16 11:08
Jeżeli dobrze rozumiem, to według palenia węglem nie generuje smog-u (pyły, substance rakotwórcze itd.) - tylko "czyste" CO2 ? Jakieś naukowe uzasadnienia tej waszej tezy?
ZERR02019.12.16 12:52
Naukowe uzasadnienie jest takie, że żadne palenie węglem nie generuje "smogu", ponieważ smog to zupełnie inne zjawisko - w szczególności nie jest "pyłem" w powietrzu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog Poprawne palenie węglem nie generuje nawet pyłu. Prawidłowo rozpalony piec nie dymi. Ludzie po prostu nie potrafią prawidłowo rozpalać pieców - inaczej piece górnego spalania a inaczej dolnego spalania.
west2019.12.16 9:46
Mnie w kontekście tej sprawy interesuje to, skąd się biorą statystyki mówiące o ilości zgonów spowodowanych smogiem. Jakie kryteria służą do oceny przyczyny tej choroby lub zespołu chorób. Patrząc chociażby na ten raport widać wyraźnie słowo PRAWDOPODOBNIE. Zatem co, najlepiej pójść ścieżką politpoprawności i zwalić na smog. Dziwi mnie takie podejście, bo z drugiej strony mamy do czynienia z systematycznym ograniczaniem niskiej emisji. Pamiętam lata mojego dzieciństwa, kiedy w sporym mieście kopciło wszystko. W mieszkaniu moich rodziców były dwa piece, w kuchni i kaflowy. W każdym mieszkaniu kamienicy podobnie. Niczym innym się nie grzało, na niczym innym się nie gotowało. Wszędzie kopciły huty, fabryki, koksownie. Śnieg na drugi dzień od opadów był czarny. Obecnie mam średnia statystyczną wieku daleko za sobą i mimo życia w permanentnym, nieporównywanym do obecnego smogu jakoś na choroby płuc się nie skarżę. Palenie rzuciłem 10 lat temu i nadal mam spokój. Jeżeli w kręgu moich znajomych, rodziny są zgony to ostatnio najczęściej są to raki. Te zaś jak wiadomo swoje źródło choć mogą mieć również w smogu, to o wiele więcej kancerogenów znajdziemy w coraz powszechniejszej chemizacji każdej dziedziny życia. Jakoś nikt nie bąknie o smogu elektromagnetycznym, a ten choć niewyczuwalny nosem jest równie szkodliwy. Ba rząd chce mocno podnieść jego normy. Będziemy jeszcze szybciej wymierać, ale winny będzie ten widoczny i wyczuwalny smog. Coś czuję, że jak powieje, tak będziemy umierać. Jednego roku wskutek smogu, innego z innej wymyślonej w Brukseli czy ONZ przyczyny. Te prawdziwe przyczyny będą zawsze skrzętnie skrywane....
west2019.12.16 9:52
zapomniałem podlinkować raport o umieralności: https://smoglab.pl/raport-nfz-glowna-przyczyna-wiekszej-umieralnosci-w-polsce-w-2017-roku-byl-smog/
ZERR02019.12.16 13:22
Raport oczywiście sprytnie pomija fakt, ze właśnie zaczynają umierać ze starości, bardzo liczne pokolenia powojennego wyżu demograficznego. naukowcy to jednak patentowane durnie.
ralph2019.12.16 12:24
W Teheranie jest ogromny smog, z powodu którego zamknięto szkoły. Podobnie jest w innych miastach w Iranie. A przecież tam nie pali się węglem, który według totalniaków oraz ich mocodawców z Brukseli jest głównym źródłem "zabójczego" smogu. Otóż jest oczywiste, że za smog w wielkich miastach odpowiada przede wszystkim ruch samochodowy, za który niestety w żaden sposób nie da się zwalać odpowiedzialność na PiS. https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/iran-wielki-smog-w-teheranie-zamkniete-szkoly,993607.html
alcapone2019.12.16 13:27
Jest ta statystyka ewidentnie wzięta z czapy, czyli z powietrza. Zdolny profesor każdą brednie potrafi udowodnić NAUKOWO, i taka jest w czasach obecnych rola bardzo wielu profesorów, być może większości. Produkcja naukowej bredni jest tak powszechna, że jak słyszę z naciskiem powiedziane " to zostało naukowo udowodnione " to już wiem że to łgarstwo. Nota bene, taki wesoły przypadek właśnie z medycznej łączki, czyli … suszenie wrzoda. Znajomy miał wrzoda, jak go odwiedzałem to nieraz mówił co on na tego wrzoda robi, zjada nieco podsuszony w piekarniku chleb. Bo była wtedy taka teoria NAUKOWA że wrzód powstaje gdyż soki żołądkowe przeżerają ścianki żołądka. Więc ten chleb miał pochłaniać te soki, suszyć. Aż raz on mnie informuje że jest nowa teoria, to wynik działania bakterii i można leczyć antybiotykami. Jakiś laborant gdzieś odłożył na bok wycinek z wrzoda i przypomniał sobie o nim dopiero po jakimś czasie. Wziął go pod mikroskop i zorientował się że wyhodowała się jakaś groźna bakteria, sprawy nie zbagatelizował. Mądry był ten laborant a na pewno spostrzegawczy, w przeciwieństwie do całych zastępów profesorów medycyny którzy przez lata nie zauważyli że ich metoda osuszania wrzoda zwyczajnie nie działa. Tumanów z tytułami profesorów mamy zatrzęsienie.
Silny2019.12.16 8:49
"według premiera Morawieckiego mimo tego, że cele redukcyjne będziemy realizować własnym tempem, to będziemy mogli skorzystać z tworzonego przy tej okazji Funduszu Transformacji Energetycznej" Wg innych już chyba nie.
balbina2019.12.16 13:24
Mateusz Pinokio zawsze prawdę powie.
Silny2019.12.16 8:47
Jaki sukces? Żyjecie w totalnym matrxie.
Grizzly2019.12.16 8:37
Trzeba mieć zryty łeb żeby słuchać takich miernot z łopozycji jak Schetyna!
Stanislaw2019.12.16 8:29
A czy ta opozycja nigdy nie zrozumie, że największą trucizną dla Polaków nie jest CO2 lub smog, tylko ona, opozycja sama i zepsucie atmosfery współzycia obywateli jej zachowaniami?
wkurzony2019.12.16 8:25
a czego innego można się spodziewać po po-papranych i zakłamanych śmieciach? A lewackie przygłupy i tak będą na nich głosować
lady chapel2019.12.16 11:32
Jestes tak samo trzepniety jak tywoja gruba matka i ten idiota - twoj ojciec
lady church not chapel2019.12.16 22:45
No to teraz powiedz coś o swojej rodzinie:):)
anonim2019.12.16 8:22
Kto tu kłamie?
koko2019.12.16 13:11
Odpowiedz sobie na pytania? Węgla - nie , gazu - nie , atomu -nie - to czym??? Powiedz skąd wziąść energię - tylko nie mów o wiatrakach i fotowoltaice - bo pęknę za śmiechu. ( nie będzie słońca - zachmurzenie , mgła itd. , nie będzie wiatru - o co - pocieranie się o siebie , aby było cieplej?
ZERR02019.12.16 13:32
Zapomniałeś o biomasie (np drewno, pelet) ale za to w Warszawie ściga Straż Miejska. Opalanie zero-emisyjną biomasą jest ZAKAZANE.
alcapone2019.12.16 13:46
Ja mam dwie propozycje w obecnej sytuacji, gdzie ekoterroryści od walki o klimat zwyczajnie jadą po bandzie proponując beztrosko drastyczne dla ludzi rozwiązania. To ich powinno doprowadzić do rozumu. 1. "Zielone liczniki" energii el. w domach tych wszystkich którzy proponują środki radykalne. Taki "zielony licznik" symulowałby sytuację po radykalnej reformie ( terapii szokowej ) w energetyce. On by w momentach zupełnie przypadkowych wyłączał dopływ energii el. na okresy też przypadkowe, taka loteria. Bo dokładnie tak będą funkcjonowały systemy energetyczne oparte wyłącznie na fotowoltaice i wiatrakach. 2. Jako że w temacie tej walki o klimat bryluje w Polsce Warszawa i kilkanaście dużych miast. To ja proponuję przyjąć żelazną zasadę. Najpierw wyłączenia są robione w Warszawie ( i to zaczynając od najbogatszych dzielnic ), później duże miasta, później średnie i małe, na końcu wieś. Zaraz im się teoria zmieni. Zwróćcie uwagę na bezczelność tych moralistów z Warszawy. Jak się spalarnia w Czajce zepsuła to nie zrobili magazynu na te nieczystości gdzieś na dalekim przedmieściu Warszawy, rozwożą je po Polsce bez krępacji. Oni mają proste myślenie o tej walce o klimat, Warszawa będzie wyłączana na końcu, więc zakładają że nigdy. A tam że jacyś polscy prowincjusze nawet może pozdychają bez dopływu energii el., to co ich to obchodzi?