11.05.17, 13:25Fot. Remigiusz Wilk (REMOV) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Żołnierze WOjsk Obrony Terytorialnej przetestują nowy polski karabin

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przetestują karabinek MSBS. Najnowszy, sztandarowy produkt radomskiej Fabryki Broni najpierw trafi do 3. Podkarpackiej Brygady WOT w Rzeszowie.

W modułowym systemie broni strzeleckiej zastosowano nowatorskie rozwiązanie, dzięki którym znakomicie sprawdza się na otwartej przestrzeni i w terenie zabudowanym. To pozwala żołnierzowi być i skutecznym, i bezpiecznym tłumaczy Adam Suliga, prezes Fabryki Broni w Radomiu.

MSBS jest dziełem radomskich konstruktorów. Najpierw we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną stworzono dwa prototypy. Z każdego z nich wystrzelono tysiące pocisków. Potem powstało kolejnych 10 karabinków, które przeszły wiele skomplikowanych testów.

Model, który wymyślono i zbudowano w Radomiu, został zastrzeżony i opatentowany. Teraz broń, w uzgodnieniu z innymi instytucjami wojskowymi, poddana zostanie badaniom kwalifikacyjnym, a potem - przekazana użytkownikom.

Zanim karabinek trafi w ręce zawodowych żołnierzy, jego bojowy test przeprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej - powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W tej chwili MSBS jest na wyposażeniu jedynie Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

dam/IAR