22.06.21, 19:32

1941: Wojna dwóch totalitaryzmów

80 lat temu, 22 czerwca 1941 r. Rzesza Niemiecka rozpoczęła wojnę przeciw Związkowi Sowieckiemu. Z tej okazji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przygotował spot historyczny „1941: Wojna dwóch totalitaryzmów”.

 

W powojennej narracji Moskwy, wbrew faktom, wydarzenie to było zawsze przedstawiane jako napaść dążącego do zniewolenia świata Adolfa Hitlera na „miłującą pokój ojczyznę światowego proletariatu”. Ukuta przez sowiecką propagandę nazwa „Wielka Wojna Ojczyźniana”, szczególnie w Rosji, na trwałe została wpisana w opowieść o wojnie, która pomija sowieckie zbrodnie przeciw pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości. Fakty znane światu już w czasie wojny oraz dokumenty odkrywane przez następne dekady pokazywały obraz dwóch totalitarnych państw, które połączyło najpierw dążenie do rozbicia Polski a potem podbój innych narodów Europy. Sojusz niemiecko-sowiecki, przypieczętowany podpisaniem tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow, stał się wstępem do wojennej hekatomby, rozpoczętej przez imperialne podboje obu zbrodniczych reżimów. Zapoczątkowana została w ten sposób gehenna milionów ludzi w krajach zniewolonych przez Niemcy i ZSRS. Sowieckie surowce strategiczne szerokim strumieniem płynąc do Niemiec, stał się podstawą ich podbojów w latach 1939-1941, dokonywanych na północy, zachodzie i południu Europy.

Wbrew powojennej komunistycznej propagandzie w okupowanej przez Niemcy i Związek Sowiecki Polsce 22 VI 1941 r. niósł nadzieję na wzajemne wyniszczenie obu totalitarnych imperiów. W dzisiejszych czasach niektóre państwa znowu odbudowują stalinowski mit Związku Sowieckiego, przedstawianego w roli państwa „miłującego pokój” i „jednoczącego narody”. Znowu – jak w czasach komunistycznego zniewolenia – chcą wychowywać młode pokolenia w duchu narracji opartych o zafałszowania historii i przemilczenia prawdy o imperialnych podbojach oraz niewoleniu całych narodów przez oba państwa.

Pamięć o ofiarach obu totalitaryzmów zobowiązuje do przypominania faktów w sposób komunikatywny również dla młodszych generacji. Temu ma służyć internetowy spot przygotowany przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

ipn.gov.pl

Komentarze

Maciej2021.06.23 7:24
Towarzysz Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był - SEKRETARZEM PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ - P.Z.P.R. !!!!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. pobiera emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!! - Kto jest - BENEFICJENTEM ???????????????
Konrad2021.06.23 10:35
Żal ci chłopie ,że masz mniejszą emerytury? Trzeba się było uczyć ,pracować nie chodzić na zwalniania lekarskie.kieduś się lumpowało i chlało non stop a teraz żal,że emerytura mała.Jak się łajdaczyłeś w młodości to wtedy byłeś beneficjantem systemu.
Wojtek2021.06.22 22:22
Ten w ząbek czesany to ulubieniec naszej prawicy !
Mirek2021.06.22 22:14
Dzień 22 czerwca powinien być ogłoszony w Polsce ŚWIĘTEM NARODOWYM !! . To właśnie 22 czerwca 1941 roku sojusznik Stalina Hitler uderzył na Związek Radziecki . Ludność polska witała często kwiatami wkraczające oddziały Wehrmachtu które wkraczały na tereny Wschodniej Rzeczypospolitej dotychczas pod zaborem sowieckim . Działo się tak dlatego ponieważ polscy Żydzi wraz z sowieckim NKWD wywieźli ponad milion Polaków w głąb ZSRR . Atak Niemców na ZSRR przerwał wywózki Polaków na Syberię . Żydowscy polscy zdrajcy uciekli na wschód razem z NKWD-zistami . Te wszystkie żydowskie opowiastki o tym że Polacy zabijali Żydów są bredniami wyssanymi z żydowskiego brudnego palucha . Na terenach zajętych przez Wehrmacht jurysdykcję czyli porządek prawny stanowiła III Rzesza Niemiecka której kanclerzem był Adolf Hitler taki sam kanclerz jak dzisiaj jest nim Angela Merkel .
ekspert :2021.06.22 21:08
Trzeba o tych dwóch ludobójcach stale przypominać !
Skrzypek na dachu2021.06.22 20:34
Hitler i Stalin to niemiecki socjalizm i sowiecki socjalizm .
Mirek2021.06.22 22:19
To nie jest tak jak piszesz . Prawdą jest że Hitler i Stalin byli zbrodniarzami . Natomiast jeśli chodzi o socjalizmy to niemiecki był NARODOWY a sowiecki [kacapski] MIĘDZYNARODOWY
Skrzypek na dachu2021.06.22 20:31
Traktat Ribbentrop Molotow i jego nastepstwa skonczyly sie dla niemcow narodowych socjalistow w 1945 a dla sowietow miedzynarodowych stalinowcow dopiero w 1991 kiedy ludobojczy bezbozny imperium zla rozsypal sie na proch i pyl .
plum2021.06.22 19:39
"Wynalazca technologii mRNA, o "szczepieniach" covid" ... ... https://gloria.tv/post/xJkbvjZiFCzS2s6y2kweWok4y
Skrzypek na dachu2021.06.22 20:32
Brawo IPN .