Kelly współpracował z takimi artystami jak: Michael Jackson, Young Jeezy, Jennifer Lopez, Jay-Z, Ashanti. A także: Ja Rule, The Game, Fat Joe, Snoop Dogg, Céline Dion, P. Diddy, Sean Paul, Akon, Cassidy, Wisin y Yandel, Lady Gaga. Po wydaniu wyroku skazującego wszyscy oni wycofali ze sprzedaży utwory, na których występowali z Kellym.

Wśród przestępstw, których dopuścił się Kelly są przestępstwa seksualne, handel ludźmi, prowadzenie zorganizowanej działalności przestępczej i wymuszanie haraczy, ale także zmuszanie nieletnich do współżycia seksualnego, w tym do seksu grupowego.

Obecnie został on skazana na 30 lat pozbawianie wolności, a w sierpniu będzie także uczestniczył w kolejnym procesie, w którym jest oskarżony o pornografię z udziałem nieletnich.

- R. Kelly w areszcie znajdował się od roku 2019. Zarzuty o podobne przestępstwa usłyszał już w roku 2008. Mimo kilkuset stron aktu oskarżenia, 14 zarzutów, usłyszał wówczas wyrok uniewinniający – czytamy na portalu prawy.pl.

Ponadto piosenkarz próbował unikać więzienia wielokrotnie przekupując swoje ofiary i ich rodziny, a sumy sięgają 500 tys. dolarów za milczenie.

- W tej sprawie nie chodzi o seks. Chodzi o przemoc, okrucieństwo i kontrolę. Zostawiłeś za sobą ślady złamanego życia — stwierdziła sędzia Ann Donnelly ogłaszająca wyrok.

Obecnie 54-letni R. Kelly to autor wielu hitów muzycznych, w tym „I believe i can fly”, zdobywca trzech nagród Grammy, który ma na swoim koncie 12 albumów studyjnych.

Szczególnie skandaliczna jest sprawa jego ślubu z 15-letnią wokalistką Aliyah, którą Kelly promował i… poddał „silnej presji psychicznej, w dokumentach aktu ślubu zawyżyła swój wiek — informując iż ma ukończone 18 lat. W roku 1995 ślub został anulowany” - czytamy.