- „Dobrnęliśmy do końca procesu negocjacji z Komisją Europejską ws. Umowy Partnerstwa”

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że Polska jest największym beneficjentem środków z polityki spójności.

- „To ponad 76 mld euro, czyli ponad 300 mld zł z samej tylko polityki spójności”

- wskazał.

Szef rządu zwrócił przy tym uwagę, że umowa pozwala na uruchomienie środków na Wspólną Politykę Rolną i polityki sektorowe.

- „To szczególnie dobra wiadomość, bo na tym chcemy się też koncentrować, aby tereny wiejskie, powiaty, mniejsze miasta, tereny, które wymagają transformacji środowiskowej, energetycznej, żeby otrzymały środki na transformację, na zmiany, które są potrzebne”

- podkreślił.

Zapewnił, że sukces ten odczują polscy rolnicy, dla których dopłaty mają utrzymać się na poziomie unijnej średniej, a nawet ją przekroczyć.

Głos zabrała również komisarz Elisa Ferreira, która podkreśliła, że podpisanie umowy jest „historycznym momentem”, w którym „rozpoczynamy nasz wspólny przyszły rozwój na kolejne dziesięć lat”.

- „Umowa ta - pomiędzy Polską a Komisją Europejską - ustanawia wizję i kierunek tego wzrostu, wpierając go przez ponad 76 miliardów euro wsparcia europejskiego, pieniędzy podatników, na lata 2021-2027”

- podkreśliła.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument dotyczący pozyskiwania środków z budżetu Unii Europejskiej w latach 2021-2027. Polski rząd wynegocjował największy spośród wszystkich państw członkowskich budżet na realizację polityki spójności.