03.12.20, 07:30Screenshot Youtube - Episkopat

Abp Gądecki: ,,Każdy ma prawo do życia’’

Mówienie o tzw. kompromisie prawnym w sprawie ochrony życia jest fałszowaniem rzeczywistości, ponieważ pomija się w nim najważniejszą, trzecią stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone oraz ich niezbywalne prawo do życia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że Karta Praw Podstawowych przypomina, że „każdy ma prawo do życia” (art. 2, ust. 1). „Unia Europejska tym samym uznaje, że niezbywalna godność osoby ludzkiej i poszanowanie prawa do życia stanowią podstawowe kryterium demokracji i państwa prawnego” – napisał.

Podkreślił ponadto, że już sam tytuł rezolucji jest mylący, gdyż w świetle nie tylko etyki, ale również prawa międzynarodowego nie istnieje coś takiego, jak „prawo do aborcji”. „W żadnym demokratycznym porządku prawnym nie może być bowiem prawa do zabijania niewinnego człowieka” – czytamy w oświadczeniu.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że „prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka, zawsze przysługuje mu pierwszeństwo przed prawem wyboru, gdyż żaden człowiek nie może autorytatywnie dopuszczać możliwości zabijania drugiego”. Dlatego „mówienie o tzw. kompromisie prawnym w sprawie ochrony życia jest fałszowaniem rzeczywistości, ponieważ pomija się w nim najważniejszą, trzecia stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone oraz ich niezbywalne prawo do życia”.

Abp Gądecki podziękował również środowiskom obrońców życia, którzy „podejmują starania w celu promocji i ochrony życia nienarodzonych”. „Środowiska te są głosem tysięcy dzieci w łonach matek, których życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Są oni głosem naturalnego rozumu, który konsekwentnie, wbrew ideologicznemu konformizmowi i oportunizmowi, staje w obronie ludzkiego życia w każdej fazie jego rozwoju” – czytamy w oświadczeniu.

Epistkopat.pl

Komentarze

abcd2020.12.3 10:21
Z faktu, że każdy ma prawo do życia, nie wynika, że prawna ochrona życia ma charakter absolutny. To tylko sprytna gra słowami niegodna arcybiskupa.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.12.3 9:34
Gądecki jak cię ministrant zapłodni to wtedy będziesz sobie mógł "reagować", decydować o swoim brzuchu i p.ierdolić te swoje farmazony o "dziecku od poczęcia". A od kobiet WARA.
kaka2020.12.3 9:53
biedny czlowieku jesli chcesz rozstrzygac cos w jakims istotnym kieruku to musisz zrozumiec podstawy rzeczywistosci-w szczegolnosci dlaczego Prawdy nie wolno znieksztalcac i czym ona jestoraz DLACZEGO DOBRE JEST DOBRO A ZLE JEST ZLO?DLACZEGO?
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.12.3 10:17
Matołku ta wasza "Prawda" pisana przez wielkie P nie ma nic wspólnego z faktami rzeczywistości medycznej. Pora wytrzeźwieć i w końcu przyjąć to na klatę.
kaka2020.12.3 10:24
widze ze lubisz mocne rzeczy-a wiec siegnij do podstaw nauki tz seksuologi Zapoznaj sie z cazusem kinseja-ktory stworzyl podstawy seksuologi-bazujac na zwyrodnialcach i przestepstwach-to sa podstawy tej nauki. Jest to wszystko utajnione w stanach bo ludzki rozum doznal by zaduzego szoku-TAKIE SA TE PODSTAWY DO NAUKOWOSCI NA KTORE SIE POWOUJESZ!
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.12.3 10:28
ty sięgnij do podręczników medycyny I roku studiów, zaznaczam, że nie znajdziesz tam elementów ideologii twojej religijnej bajki, tylko same suche fakty naukowe, jakże sprzeczne z katoideologią
kaka2020.12.3 10:39
Poza tym niema takiego czegos jak polak ateista-tytylko mowisz po polsku-natomiast o polskosci decyduje identyfikacja z historja,z religia i z tradycja-i z rodzina -oderwales sie od rzeczywistosci i takim prawem probujesz narzucac swoje wyobrazenia o rzeczywistosci bedac daleko poza nia.Uwazasz ze myslisz dobrze. Nawet stalin uwarzal ze mysli dobrze .skad to wiemy ano gdyby uwazal ze robi zle to by robil co innego a on uwazal ze tak wlasnie trzeba robic--tak i ty dawno jestes na uwiezi a uwazasz ze jestes woln czy wyzwolonym czlowikiem.
Anonim2020.12.3 10:48
A co z pisownią własnego języka, który tak okrutnie masakrujesz?
kaka2020.12.3 11:00
A co z gramatyka polskiego jesyka-wszy-to jest koncowka imieslowu biernego czy czynnego
Anonim2020.12.3 11:13
Dobra, i tak wiem, że jesteś trolem. Nawet prawactwo nie jest aż tak głupie. Znaczy jest, ale nie w tak ordynarny sposób.
kaka2020.12.3 11:24
tak to sobie mozesz tlumaczyc-pamietaj ze kazdy czlowiek jest godny szacunku-a im bardziej ma swiadomosc swojej ograniczonosci i omylnosci tym szybciej moze sie udoskonalic
kaka2020.12.3 10:30
stan w prawdzie jesli dalbym ci nuz i kazal wydlubac z brzucha lochy male prosie -to zrobilbys to ??????to dlaczego to kobiecie robicie???
Anonim2020.12.3 16:17
Nawet, jeśli uważasz się za kobietę, ciebie też nikt nie zapłodni.
Polak2020.12.3 9:33
Panie Gądecki, skoro "każdy człowiek ma prawo do życia", to czemu wasza sekta odmawia tego prawa kobietom?
KAKA2020.12.3 9:23
zamiast tlumaczyc jeden drugiemu cos co dla niego jest niemozliwe do zrozumienia lepiej sprubujcie porozmawiac dlaczego nawzajem sie nierozumiecie-jakie sa warunki wstepne do rozmowy efektywnej-czy czasem nie likwiduja plaszczyzny zrozumienia przyjete zalosenia(swiatopoglad) po drodze na temat tych warunkow wsepnych trzeba odpowiedziec czy czlowiek palacy papierosy ma spontaniczna latwosc w dotarciu do PRAWDY -jesli jeden modul muzgu mowi -pal to takie prayjemne-a drugi ale moze dostaniesz raka lub astmy--JESLI TE WEWNETRZNA SPRZECZNOSC ZAAKCEWTOWAL TO WSZELKIE INKLINACJE ZAAKCETOWAC KAZD -POWTAZAM KAZDE SKRZYWIENIA PRAWDY.
Jan2020.12.3 9:22
Wielkie dzięki Księże Arcybiskupie za te słowa !
Anonim2020.12.3 9:08
WIELKI RESET nadchodzi! Totalne zniewolenie przez NWO i "nową normalność"? Jan Rybski ...... https://youtu.be/Q71uMa3E_YM?t=61
AAAtomek2020.12.3 8:02
Panie biskup, w przyszłości w Polsce aborcja do 12 tygodnia będzie dozwolona na żądanie. Wasz czas w tym kraju się kończy. Sorry.
kaka2020.12.3 8:08
ato-mek---nie znasz struktory czssu w przyszlosci ta czesc ludzi co zostanie bedzie na kolanach chodzic do Kosciola--a jak ktos wspomni o aborcji to beda uciekac jak od opetanego-
kaka2020.12.3 8:17
Logika wystarczy -uniwersalne prawo nie czy drugiemu co tobie niemile-konsekwencje-jesli rozwazasz jakakolwiek aborcjie === to tak jabys rozwazal samounicestwienie
Cogito ergo sum2020.12.3 8:33
Jaśnie oświecony ... AAAtomek. Wiem, że intelekt jest w pogardzie u wielu osób. Jednakże chyba musiałbyś zanegować podstawy biologii - chociaż dzisiaj "jeśli fakty nie zgadzają się z tym co myślę to TYM GORZEJ DLA FAKTÓW". Tak na marginesie - magiczny 12 tydzień - co takiego się mam w nim wydarzyć, że życia nie było i nagle jest. Jeszcze o 23.40 (ostatniego dnia 11 tygodnia ) nie ma życia i o 00.16 - jest życie? Kosmici czy inne działanie magiczne? A rozum się wykształca? A stara śpiewka - tylko niekochana biologia uczy że w granicach roku 21 następuję pełne rozwinięcie rozumu. Oj tam te fakty gorzej dla nich. A gdyby tak pójść krok dalej i stwierdzić, że niektórym w ogóle się nie wykształcił - to po co 12 tydzień? Proponuję 30, 40,50.... lat. Przecież nie ma człowieka. Szkoda, że rozum dzisiaj jest na emigracji!
Anonim2020.12.3 8:50
Połączenie twojego nicka z tymi bzdurami, które wypisujesz, jest niewiarygodnie dowcipne.
Cogito ergo sum2020.12.3 9:03
To czekam na kontrargumenty.
Anonim2020.12.3 9:06
A masz niżej.
kaka2020.12.3 8:52
To co tu opisales --ten brak rozumu-mozna krotko nazwac brak laski--np dla niewierzacych Sw Antoni to jakis smiec--natomiast byl to wspanialay czlowiek tory wiele dobrych i doskonalych rzeczy uczynil-do ktorych przecietny czlowiek nigdy nie dojdzie-natomiast czlowiek niewierzacy nigdy tego nie uzna ---BRAK LASKI
Anonim2020.12.3 8:59
Faktycznie, ciężko żyć bez laski. Jeszcze się człowiek przewróci albo co.
kaka2020.12.3 9:03
tak ,jak naprzyklat ta osoba 30 lat co 3tygodnie w salonie pieknosci moczyla sie w roznych roztworach-juz NIEZYJE -ZMARLA----ROZUMIESZ COS Z TEGO?
Anonim2020.12.3 9:04
12 tydzień to uwarunkowanie prawne. Zwykła, ustalona granica. Na tej samej zasadzie można by zapytać, dlaczego prowadzić auto i kupować alkohol można po ukończeniu 18 roku życia. Jak masz 17 lat i 364 dni, po wyjeździe z garażu od razu owiniesz się na drzewie, a następnego dnia będziesz już super odpowiedzialnym kierowcą? Jednym słowem, twój argument jest o d*pę potłuc.
Cogito ergo sum2020.12.3 9:24
Wiesz nie będę się odnosił do ostatniego zdania. Natomiast mam pytanie: interesują mnie argumenty biologiczne a nie uwarunkowania prawne. Gdyż prawo stanowią ludzie i z całym szacunkiem mogą się mylić. Jeśli znasz warunki zaistnienia nauki np. własny przedmiot badań, indywidualny język.... oraz metoda nauki - która zawsze jest intersubiektywnie komunikowalna - czyli sprawdzalna empirycznie, to zdajesz sobie sprawę co oznacza wynik nauk a uwarunkowania prawne, które w przeciwieństwie do nauki mogą być subiektywne. Twój argument nie wytrzymuje spotkania z nauką - np. ludzie stanowią i stanowili różne prawo - nie będę przywoływał historii i doskonale wiemy ile było zła. Inny przykład wyrok sądu - jest uwarunkowanie prawne i ile subiektywności orzekającego. Interesują mnie fakty obiektywne i intersubiektywnie komunikowalne, nie uwarunkowania prawne, które zawsze są skażone subiektywizmem ludzkim. Poza tym prawo podlega nowelizacjom więc dokładnie widać czynnik ludzki. Sprawa dotyczy życia jako faktu _ "fenomenu życia". Nie rozumiem dlaczego uwarunkowania prawne nie miałyby się mylić i np. odebrać komuś życie w wieku 19 lat? A kara śmierci? A pomyłki w jej wykonywaniu? Proszę nie używać tezy uwarunkowania prawne bo jest to czynnik niestabilny, omylny i bardzo subiektywny.
kaka2020.12.3 9:37
tak-mogles to prosto wytlumaczyc-czy wiecej jest ludzi glupich czy madrych? No a prawo jest ustanawiane wiekszoscia!!!!!
Anonim2020.12.3 9:46
Nie dziwne, że PiS u władzy.
kaka2020.12.3 10:14
tak tak nie dziwne -a przeciez mogl byc palikot -taki dobry czlowiek z lazacy ze swinskim lbem i wibratorem po sejmie-
Janek2020.12.3 10:13
Sokrates też jest (był) ofiarą demokratycznej większości.
Anonim2020.12.3 9:45
Z całym szacunkiem, ale to nie zacząłem od bzdurnego argumentu o 12 tygodniu i "magii" z nim związanej. Dodatkowo standardowa rzecz u prawactwa czyli "a pójdźmy krok dalej" redukując całą kwestię do absurdu. Oczywiście, możemy cały świat przyjmować na chłopski rozum, i odrzucać regulacje prawne w imieniu "zdrowego rozsądku", jednak nie wróże społeczeństwu zbyt świetlanej przyszłości.
kaka2020.12.3 10:20
blad, pojdzmy krok dalej nie jest klasycznym reducti at absurdum-urzywanym w retoryce-ale ukazaniem skutkow kontynuacji tego typu myslenia,lub wskazuje na nieuchronne konsekwencje
T.2020.12.3 8:56
Jeżeli tak będzie, jeżeli przesuniemy granice definiowania życia, to licz się z tym że za 20 - 30 lat przyjdzie ktoś inny i będzie mówił że np. życie zaczyna się wtedy kiedy człowiek jest świadomy swego istnienia. Wtedy aborcje będziesz miał na żywej istocie, patrz teoria Alberto Giubilini i Francesca Minerva. A co będzie później? Ustalimy granice ludzkiego życia? Będziemy patrzeć na życie ludzkie tylko pod kątem przydatności jednostki dla społeczeństwa i ekonomii, czy pod kątem wyznawanych poglądów i fizyczną reedukacje w obozach? Jeżeli zaczynamy relatywizować pojęcie ludzkiego życia to wiedz że wchodzimy w rejony najgorszych zbrodniarzy w historii ludzkości.
Polak2020.12.3 9:34
I w dalszym ciągu są to lepsze etycznie rozwiązania niż zbrodnicza ideologia katolicka.
KAKA2020.12.3 9:39
poza religia chrzescijanska nie ma etyki--jest co najwyzej zbior regfol i zasad ktore ustala wiekszosc czyli glupki,bo madrych jest malo