03.10.20, 18:39fot. flickr.com/archidiecezja krakowska

Abp Jędraszewski na rozpoczęciu roku akademickiego: Człowiek ginie bez Boga

Jest w nas zakorzenione pytanie o sens. Od tego pytania ludzki umysł, na drodze swojego naturalnego wysiłku, wznosi się do poznania Boga – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św., która zainaugurowała nowy rok akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Uroczystość uświetnił występ uniwersyteckiego chóru Dominanta.

– Pustynia Synaj stała się szczególnym laboratorium postaw ludzi wobec Boga – rozpoczął homilię arcybiskup i przywołał postać Mojżesza, który wierzył w jedynego i transcendentnego Boga – Emmanuela. Drugą postawę, pogańską ucieczkę w irracjonalność, reprezentował Aaron, który rozkazał Izraelitom uczynić złotego cielca. – Dokąd taki bożek, który jest nicością, może zaprowadzić ludzi? – pytał metropolita i zaznaczył, że trzecią opcją jest ateizm, sprowadzający się w konsekwencji do zwątpienia we własne możliwości, do buntu i chęci powrotu do niewoli. – Taka postawa wiedzie do poczucia bezsensu, nawet jeśli będą towarzyszyły jej niezwykłe hasła. Jeden z filozofów ubiegłego wieku mówił: „Absurdem jest to, żeśmy się narodzili, i absurdem, że pomrzemy”. Co więc robić, aby czynione przez nas bożki nie zawładnęły naszym sercem i umysłem, aby nie zagubić się w poczuciu bezsensu? – pytał dalej arcybiskup.

W odpowiedzi metropolita zacytował fragment encykliki Jana Pawła II „Fides et ratio”, w której papież pisał, że wszystko, co jawi się jako przedmiot poznania, staje się tym samym częścią ludzkiego życia: „Wystarczy zresztą przyjrzeć się choćby pobieżnie dziejom starożytnym, aby dostrzec wyraźnie, jak w różnych częściach świata, gdzie rozwijały się różne kultury, ludzie równocześnie zaczynali stawiać sobie podstawowe pytania towarzyszące całej ludzkiej egzystencji:  Kim jestem? Skąd przychodzę i dokąd zmierzam? Dlaczego istnieje zło? Co czeka mnie po tym życiu?”.  Arcybiskup zwrócił uwagę, że Ojciec Święty w preambule do tej encykliki podkreślił, że duch człowieka unosi się ku kontemplacji prawdy na skrzydłach wiary i rozumu. – Jest w nas zakorzenione pytanie o sens. Od tego pytania ludzki umysł, na drodze swojego naturalnego wysiłku, wznosi się do poznania Boga. A poznawszy Boga, człowiek może poznać siebie, swoją godność, wielkość i ostateczne przeznaczenie. Człowiek ginie bez Boga – zaznaczył arcybiskup i przypomniał, że podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II mówił, że człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa.

Te ważne sprawy stają przed nami w dniu, w którym Kościół obchodzi wspomnienie aniołów stróżów, tych, którzy strzegą i pomagają nam chronić w sobie Boży obraz i Boże podobieństwo. Nie wahajmy się dziś mówić i błagać słowami, którymi od dzieciństwa uczyły nas nasze matki: „Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy bądź mi zawsze ku pomocy, strzeż duszy, ciała mego, zaprowadź mnie do żywota wiecznego” – zakończył metropolita.

 

diecezja.pl

Komentarze

To ten sam cynik który niewidomych2020.10.4 15:21
zachęcał do "wpatrywania się w Chrystusa" ? https://www.fronda.pl/a/abp-jedraszewski-do-dzieci-niewidomych-im-wiecej-dobra-tym-wiecej-pokoju,150913.html
Agnostyk2020.10.4 10:18
Gdy człowiek odcina się od religii, wówczas odzyskuje rozum i zdolności do jasnego myślenia.
Potakiewicz2020.10.4 9:38
Słusznie prawi!!! Słusznie prawi!!! Zajrzyjcie do archiwów uniwersyteckich. Istniały takie narody, jak - Chińczycy, Czesi, Japończycy - ale żyły bez boga - i wyginęły!!!!!!
Zuzanna Denisiuk2020.10.4 9:20
Zgłośmy biskupa Jędraszewskiego do pokojowej nagrody Nobla.
Purple2020.10.4 9:04
W historii świata żyły miliardy ludzi, którzy nawet nie słyszeli o bliskowschodnim bogu. I co? Zginęli? Żyli jakoś inaczej, niż ci z Europy? Co za bzdury...
Szybka Randka2020.10.4 7:34
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex randki,wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.erooo.pl
Total Mayhem2020.10.4 5:29
Przy wszystkich możliwych i niemożliwych, zakorzenionych pytaniach o sens, nie ma nic bardziej bezsensownego niż jędraszewskie sensy.
Po 11 ...2020.10.3 20:57
Jędraszewski miał trzy piski, tęczowy, różowy ..... nieżywy ... ten jest najbardziej katolicko spolegliwy :))
Po 11 ...2020.10.3 21:57
taki jestem głupi!
Jarek2020.10.3 20:09
A biskupi w Polsce zachowują się tak jakby Boga nie było.
Po 11 ...2020.10.3 20:53
To połowa problemu. Druga połowa to to, że Bóg udaje, że w Polsce nie ma biskupów...
Po 11 ...2020.10.3 21:58
tak mnie mózg boli!
Anonim2020.10.3 20:08
To dlaczego ateiści żyją ,panie Jędraszewski?
Po 11 ...2020.10.3 20:36
Nieprawda. Wystarczy 100 lat i wszyscy ateiści umierają. No prawie wszyscy, ale reszta i tak się nie liczy.
Po 11 ...2020.10.3 22:00
język mnie piecze!
Po 11 ...2020.10.3 19:55
Człowiek ginie bez Boga, ale bez Jędraszewskiego kwitnie :)
Po 11 ...2020.10.3 21:59
mam problem ze sobą!
DJ Jędru2020.10.3 19:48
Manager zespołu Paetz Sex Boys.
AAAtomek2020.10.3 19:37
U mnie na uczelni wszyscy się zastanawiają jak można zrobić habilitację nie mając dobrych artykułów recenzowanych ani żadnego dorobku??????
AAAtomek2020.10.3 19:38
Komuniści mieli docentów, PiS ma .... :D
Cham się uprze i mu daj2020.10.3 19:51
Nie mamy dobrych artykułów recenzowanych ani żadnego dorobku. I co nam pan zrobi?
real_nick2020.10.3 19:28
Jądra Szewskie, napojone spermą kleryków, z mocą jątrzą, „przestraszają i tumanią,” jak wszyscy przedstawiciele tej korporacji. Ostatnio dostało się żyjącym samotnie, o których z empatią powiedział kiedyś Henryk Sienkiewicz, że „każde starokawalerstwo i staropanieństwo jest indywidualnym dramatem takiej osoby,” a Jądra Szewskie uprościły sytuację tych ludzi do jakichś wyznawców Bachusa, żyjących na koszt innych. Śmiem twierdzić, że najgorsze nawet prowadzenie się „singli” nie ma nawet porównania do tego, co wyczyniają „żołnierze Jezusa” za murami seminariów, zakrystii i domów prywatnych. Ręka w rękę działają przy tym z rosyjską polityką ogłupiania ludzi na całym świecie, której najnowszą akcją są te nieszczęsne strefy bez LGBT, zainstalowane w Polszcze.
BERTO2020.10.3 21:31
Do " real-nick" Niech przyjdzie do ciebie mądrość, byś odróżnił jedno od drugiego!
real_nick2020.10.3 22:01
upiłem się!
lb582020.10.3 19:27
ten jędraszewski to wybitny dzban , KK powinien już dawno być zdelegalizowany
lb582020.10.3 22:03
brakuje mi alkoholu kto poczęstuje!
Reytan2020.10.3 19:26
Co z nimi zrobić ?! Chodzi oczywiście o europarlamentarzystów, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach do reprezentowania Narodu Polskiego w PE (Parlamencie Europejskim). Jeśli ci ludzie w PE domagają się karania własnej Ojczyzny, to jest oczywistym, że Polska nie jest ich Ojczyzną !!! Ojczyzna to matka, i tak się z nią nie postępuje ! Jeśli ci ludzie głosują za rezolucjami przeciwko Polsce i polskiemu rządowi – rezolucjami wymyślonymi, kłamliwymi i zmanipulowanymi – to oni nie reprezentują Narodu Polskiego, który głosował na określoną opcję polityczną, większość sejmową i rząd ! Oni są po prostu zdrajcami tego Narodu i Rzeczpospolitej !!! I to nie jest tak, że skoro należą do opozycji, to mogą szkalować własny kraj – bo nie wolno im tego robić ! Co zatem czynić, by ten światowy ewenement zdrady zlikwidować ?! Otóż są dwa sposoby: 1. Zmodyfikować Art. 129 KK, który mówi, że ten kto występując za granicą w imieniu Narodu Polskiego , działa na szkodę RP , podlega karze pozbawienia wolności do lat 10 –i dodać - lub na wysokie kary pieniężne. I za każde wystąpienie, tudzież głosowanie przeciwko Polsce, karać ich wysokimi grzywnami. 2. W tych okręgach wyborczych, w których ci ludzie są wybierani należy przeprowadzić taką kampanię (robota szczególnie dla młodych członków ZP) by większość wyborców głosowała na uczciwych i mądrych ludzi do PE. Innych opcji po prostu nie ma !!!
Piotr Nowak2020.10.3 19:25
Odezwa do młodych Polaków, pełnych mocy i energii, mających nie wiadomo czego dość ! Bo można się tylko domyślać czego ci ludzie mają dość. Skoro głosują na lewactwo i na lewackiego świra, kandydata na prezydenta – jest jasnym, że mają dość obecnie rządzącej, prawicowej opcji politycznej. I nie przeszkaza im to, że PO-lewacy w ciągu 8 lat rządzenia kłamali jak najęci i jak wytresowani, kradli miliardy szczególnie naszych pieniędzy z OFE i z kasy Państwa (WAT), kwitła korupcja i zdrada Narodu Polskiego, aż do działań mafijnych, czy nawet politycznego terroryzmu ! Ale nie podoba im się to, że obecny rząd realizuje program „Polskiego Modelu Dobrobytu”, programy pro-rozwojowe, pro-rodzinne i pro-społeczne, w tym wiele dobrych zmian również dla młodych ludzi. Z powyższego mogłoby wynikać, że tych młodych ludzi nie interesuje dobro i prawda lecz zło i kłamstwo ?! Osobiście nie wierzę w to, nie chce mi się to zmieścić w mojej głowie, nie pojmuję, że ktoś mógłby wybrać piekło jako ideał życia !!! Jeśli jesteście zmanipulowani lewackimi mediami, to zadajcie sobie na tyle trudu i sprawdźcie sobie gdzie jest prawda i dobro, a gdzie kłamstwa i manipulacje. Spróbujcie sobie odpowiedzieć kim jest ten młody przebrany za psa, prowadzony na smyczy i poganiany pejczem ?! Może ten widok przemówi do was, że to nie jest normalne !!! I nie pieprzcie, że macie moc i energię, bo ja osobiście widzę, że to jakaś beznadzieja, frustracja i depresja ! Prawdopodobnie młodzi ludzie szukają czegoś nowego, czegoś co charakteryzowałoby całe ich młode pokolenie (muzyka, moda, sztuka, wiara, styl, urbanistyka, ochrona środowiska, nowoczesny biznes, metody zarabiania pieniędzy online) , ale na miłość Boską – ideologia elgiebete to nie jest dla was młodzi ludzie prawidłowa droga ku przyszłości – ocknijcie się !!! Musicie sobie odpowiedzieć sami czego chcecie, o czym marzycie, jakie są wasze ideały, dążenia i nadzieje ! Wymyślcie sobie coś oryginalnego, ale nie mówcie, że zboczenia seksualne i lewacka patologia polityczna są dla was wzorem i priorytem?!! I na miłość Boską nie odrzucajcie od siebie Honoru i Ojczyzny – bo staniecie się nikim - zerem !!!
***** ***2020.10.3 19:23
Zdelegalizować kościół katolicki jako organizację głoszącą faszyzm!
***** ***2020.10.3 22:04
kocham komunizm!
maryla2020.10.3 19:08
A ja nawoluje: stop czarnej zarazie i przemocy wobec kobiet.
dhc2020.10.3 19:07
Pozdrowienia dla Jędraszewskiego, obrońcy pedofila Paetza.
francesco2020.10.3 19:06
S...JCIE do watykanu
Anonim2020.10.3 19:06
Jeżeli nie przetrawimy historii Midasa, propozycja Aarona może nam się wydawać bardziej przekonująca.
JPIII2020.10.3 19:03
Torchwood ma rację. Odprawiać modły do starego pedophila zw. bożyszcze, który gwałcił 14-letnie dziecko zw. maryną to szczyt idiotyzmu. A teraz te klechy, które naśladują swego bożyszcze też gwałcą nasze dzieci. I takim jeszcze dawać pieniądze to szczyt głupoty. Ale cóż takie durnie to tylko w Polsce.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 19:02
Jędraszewski zdechnie w przekonaniu o swoim bogu, ktorego mit upadnie nieco później. Póki co kościół zdechnie bez kasy, a człowiek z pewnością przetrwa tak bez kościoła, jak i wyobrażenia o bogu urojonym.
Torchwood2020.10.3 18:47
Jedyni ludzie, którzy ewentualnie "zginą bez boga" to księża, biskupi i podobne darmozjady żyjące na koszt naiwniaków, którym wciskają te swoje bajki.