26.11.17, 19:37zdj. screen Youtube

Abp Ryś: Zachwyćmy się Chrystusem Królem

Przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, abp Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej z udziałem uczestników IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. 

"Jaki obraz Chrystusa taki obraz Kościoła, jaki obraz Chrystusa Króla taki obraz królowania każdego z nas, kiedy chcemy żyć swoim bierzmowaniem "- mówił duchowny podczas czterodniowego spotkania poświęconego duszpasterstwu młodych oraz przygotowaniom do sakramentu bierzmowania. Jak podkreślił arcybiskup Grzegorz Ryś, dzisiejsza Ewangelia wzywa wiernych, by zachwycili się Chrystusem Królem, przy czym warto zwrócić uwagę, że Jezus nie chce królować sam.

"W niebie jest niewyobrażalnie duży tron, na który Jezus nas zaprasza mówiąc weźcie w posiadanie Królestwo przygotowane wam od założenia świata”- podkreślał metropolita łódzki. Hierarcha zwrócił uwagę, że rzadko myślimy w ten sposób o niebie, tymczasem jest ono miejscem, "gdzie Bóg chce wywyższyć człowieka, jest miejscem, gdzie Bóg chce usłużyć człowiekowi, gdzie człowiek jest przy stole a Bóg mu usługuje"- powiedział arcybiskup. 

 „Chrystus jest Królem, który nie pilnuje swojej władzy zazdrośnie, by nikt z niej nie zaczerpnął. Chrystus ma godność królewską, którą chce się podzielić z każdym. Tron w niebie jest ogromny i czeka na każdego”- podkreślił metropolita łódzki.

"Ten tron niebieski jest dla tych, którzy dadzą pić, nakarmią głodnego, pójdą do więzienia, ale Jezus od siebie wymaga znacznie więcej. Nie wymaga tylko tego, by dać pić czy nakarmić. On staje się głody, spragniony, staje się nagi, staje się uwięziony, chory aż po śmierć na krzyżu. Nieśmiertelny Bóg udusił się na krzyżu"- przypomniał duchowny. Jak dodał, jest wielka różnica między nakarmieniem głodnego czy przyjęciem bezdomnego na nocleg, a podzieleniem jego losu. Arcybiskup Ryś podkreślił, że niewielu ludzi w dziejach tak bardzo zapatrzyło się w Jezusa i wychwyciło tę różnicę, tak, że później nie mogli żyć inaczej, a przykładem jest św. brat Albert Chmielowski. 

"Nasz król jest głodny, spragniony, nagi, umierający. Nie potrafi przeżywać swojej godności królewskiej inaczej i to jest Jego wybór dokonany w wolności, w potrzebie serca"- podkreślił metropolita łodzki. Arcybiskup Ryś podkreślił, że władza Jezusa jest władzą nad sercem, a władzę nad sercem można osiągnąć tylko poprzez miłość i dawanie innym siebie. 

ajk/radioem.pl, Fronda.pl