09.07.21, 14:21fot. archidiecezja katowicka

Abp Skworc wydaje oświadczenie: ,,Posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu''

- Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą - napisał w oświadczeniu, które kieruje do wiernych i duchowieństwa Archidiecezji Katowickiej abp Skworc.

- W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił – pisze dalej kapłan.

W wyniku postępowania przeprowadzonego przez Watykan, abp. Skworc podjął decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Hierarcha opublikował także oświadczenie, w którym wyjaśnia powody swojej decyzji.

Poniżej pełna treść oświadczenia abp. Wiktora Skworca do wiernych i duchowieństwa Archidiecezji Katowickiej:

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Drodzy Księża i Osoby Życia Konsekrowanego!
W nawiązaniu do opublikowanego komunikatu Archidiecezji Krakowskiej z dnia 9 lipca 2021 r. pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia  Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił.
Bracia i Siostry!
Wobec rodzących się w związku z tym pytań i wątpliwości odnośnie do sytuacji w Archidiecezji Katowickiej jest moją powinnością poinformować was o tym, że w ciągu niespełna 10-ciu już lat posługi w archidiecezji uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi.
Bracia i Siostry!
Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego.
Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – „nie mający skazy czy zmarszczki” (Ef 5, 27).  Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła.

Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Katowice, 9 lipca 2021 r.

 

mp/archidiecezja katowicka/pap/niezalezna.pl

Komentarze

Anner2021.07.22 9:25
I właśnie kolejny skruszony biskup przebywa wraz ze swoim niemieckim kolegą na wczasach w Szwajcarii. Cudnie wyglądają faceci chodzący za rączkę.
Moralizator 🇩🇪2021.07.10 1:09
„ z przesłań podczas pielgrzymki wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc. - Tak, jak dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej, tak chcielibyśmy dziękować także za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli zgodne z polską racją stanu - oświadczył.“
Maciej Piwowar2021.07.10 7:47
Niedawno abp Skworc dziękował Orlenowi za przejęcie prasy regionalnej min Dziennika Zachodniego. Ciekawe jak będzie tam jutro informacja o ukaraniu hierarchy?
Anonim2021.07.10 0:28
Zastanówcie się, DLACZEGO na temat 2500 rocznie przypadków gwałtów na małoletnich, ściganych z art. 200 KK panuje praktycznie kompletna CISZA w massmediach? Doprowadzenie do ukarania gwałciciela jest bardzo trudne, zaledwie co czwarty kończy z wyrokiem, reszta wykpi się "przepraszam, już nie będę". A wiecie dlaczego? Dlatego, że w mediach panuje nieformalny ZAKAZ PISANIA O PEDOFILACH, no chyba że to przypadkiem ksiądz. To taka sama sytuacja jak w UK, gdzie latami ani Władze, ani Sądy "nie widziały" problemu Grooming Gangs i tysięcy gwałconych Dzieci.
Anonim2021.07.10 1:54
Zastanówcie się również, dlaczego Lewacy ODMAWIAJĄ przyjęcia tych faktów do wiadomości... przyparci do muru zaczynają bełkotać od rzeczy, bredzić coś o "przenoszeniu", jakby dla Policji miało to jakiekolwiek znaczenie. Po prostu jedyną myślą tworząca Lewaka jest NIENAWIŚĆ do każdego aspektu normalnego społeczeństwa i dotąd będzie on szukał dziury w całym aż znajdzie dziurkę jak po dwucalowym gwoździu i ogłosi że ta dziurka to powód aby spalić miasto, bo dziurawe. Pytanie się lewaka w jakiejkolwiek sprawie ma dokładnie tyle samo sensu, co pytanie się hitlerowca co myśli o słowiańskich podludziach i o Żydach. Usłyszymy garść półprawd polanych czystą plugawą nienawiścią.
kaka2021.07.9 23:43
Stan tego czlowieka jest tragiczny i musi sie lekac o zbawienie----jego czyny sa porazajace. O becy jego status jes jak ZLODZIEJA PRZYLAPANEGO NA GORACYM UCZYNKU-- a co gdyby watykan sie tym nie zajal???????Nie uznal by swojej katastrofalnej sytuacji?? Za co uwazaja Swiety Kosciol??? za cos niepotrzebnego??NIGY NIIE MARTWIA SIE ZE PEDOFIL ROBIAC KRZYW DZIECKU --ZROBIL KRZYWDE KOSCIOLOWI.????? A kto odpowiada za tych ksiezy ktorzy udzielali SAKRAMENTOW W GRZECHU CIEZKIM?????bo nie zalowali i nie poprawili sie. A kto odpowiada za tych 3 ksiezy co sie powiesili??????skworc---rozniosles swoje sumienie na ryju -zostajac tajnym wspopracownikiem-----CZY WOGOLE MYSLISZ O NAWRUCENIU?????komu potrzenme jest twoje przepraszam ?ktore cie nic nie kosztuje---to jest uraganie ofiarom.
Monika.2021.07.9 21:21
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam faceta do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i coś więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów . Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
kaka2021.07.9 23:27
a co tam robulas --agencja towarzyska?????????????
Anonim2021.07.10 2:53
Zbierała próbki angielskiej flory i fauny. HIV gratis.
pytajnik2021.07.9 21:07
Czy Ksiądz Biskup wprowadził w życie swoje nauczanie: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ )?
Anonim2021.07.9 20:32
/stp/Takie moje przemyślenie: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/diabel2.jpg
Ty Skworc cwaniaczku2021.07.9 20:08
Poczekamy na decyzję Watykanu. Myślisz, że "kara" co sobie wybrałeś wystarczy? Wielka z Ciebie gnida.
Anonim2021.07.9 20:59
Rozumiem, że nie przeszkadza ci że każdego tygodnia nawet 14 lewaków i ateistów gwałci jakieś dziecko...
Wykluczony2021.07.9 20:07
Ja doświadczyłem okrutnej, bezlitosnej ręki, choć byłem niewinny, od biskupa sąsiedniej diecezji. Gdy takie rzeczy czytam, rodzi się myśl: gdy sami skosztujecie wykluczenia, chłosty, śmierci cywilnej może odzyskacie serce ludzkie ? (Ten mój Bp na odchodne dał mi upominki!)
Anonim2021.07.9 21:01
Ojej, biedaczek... i to niewinny.
KleroPierdoDziadKokietujeCiemnotęZłotymSzlafrokiem2021.07.9 19:51
Ojejku, nacierpiał się niemało, piedrolony arcykleruch Skworc. Może Suski mógłby mu zrobić loda dla poprawy nastroju?
Anonim2021.07.9 21:12
Grunt że tobie partner robi, tylko go nie zaraź hivie.
rebeliant2021.07.10 8:47
Loda i do tego gorące kakao.
Anonim2021.07.9 19:30
/stp/ Może to potrzebne wiedzieć: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/diabel3.jpg
Anonim2021.07.9 19:20
Kiedyś biskupi bardzo surowo karali takie wykroczenia i to pojedyncze. Kiedy zaś w /stp/ moralności publicznej i w mediach pojawiło się powszechne przyzwolenie na zło i obrana dewiacji, biskupi przegięli kompletnie w stronę łagodności, czułości i miłosierdziu.
Albert2021.07.9 18:34
Jakoś mi go nie szkoda , szkoda mi tylko dzieci skrzywdzonych przez księży podległych mu.
Anonim2021.07.9 18:53
Szkoda, że nie szkoda ci 700 dzieci zgwałconych w ciągu ostatniego roku przez pedofilów ateistów. Mniej niż co trzeci poniesie jakąkolwiek karę. Wiadomo, są chronieni, a w massmediach panuje ZMOWA MILCZENIA.
Anonim2021.07.9 18:55
Oj, sorry... w 2019 ateiści zgwałcili ponad 800 dzieci. Do paki trafi z tego max 250. Reszta jest NIE DO RUSZENIA. Media wymownie milczą.
Anonim2021.07.9 18:59
Lewaki / katofoby mało z wrażenia nie popuszczają, bo całe ośmioro dzieci rocznie padło ofiarą księży. Ale STO RAZY WIĘCEJ dzieci zgwałconych przez ateistów w 2019 jest dla nich okej. W mediach ani mru mru, sprawy zamiata się pod dywan, zupełnie jak w UK, gdzie latami Grooming Gangs masowo biły, więziły i gwałciły tysiące dzieci. A władze i Sądy patrzyły w inną stronę XD.
Axa2021.07.9 19:07
Jestem jedną z tych ofiar i nikt mi nigdy nie wmówi że to jakieś lgbt jest winne mojej orientacji, winny jest ten zasrany ks który kiedy miałem 8 lat zapoznał mnie z seksem analnym.
Anonim2021.07.9 19:10
Zgodnie z badaniami polskich seksuologów, 31% nagabywanych przez homoseksualistę dwunastolatków przejmuje wskutek imprintingu "orientację" i kontynuuje takie kontakty.
Hey Lewaki...2021.07.9 18:27
Jak to jest, że przeszkadza wam ośmioro ofiar przypisanych w ciągu całego roku do księży, ale jednocześnie w najmniejszym stopniu nie przeszkadza wam CZTERNAŚCIE OFIAR PEDOFILÓW ATEISTÓW NA TYDZIEŃ? Nie przeszkadza wam, ponieważ w massmediach panuje CISZA i Zmowa Milczenia. Nie przeszkadza wam, ponieważ jesteście tak głupi, że samodzielnie nie myślicie i sami niczego nie wiecie, o ile żaden Lewacki Autorytet wam nie naszczy do głów.
And2021.07.9 18:39
you are lynching Negroes.
Anti2021.07.9 18:59
żaden ateista mnie nie skrzywdził w życiu, katolicki ksiądz tak, stąd pewnie ta nienawiść.
Anonim2021.07.9 19:02
I to ma być powód aby chronić DWA TYSIĄCE na rok pedofilów nie-księży? Tuszować ich sprawki, zamiatać pod dywan i dbać o ciszę w mediach? Rozumiem, twoja Nienawiść jest większa, wolisz aby setki pedofilów pozostały bezkarne, byle napluć na Kościół.
Nas†ępny2021.07.9 18:17
Dziwisz
Dziwisz2021.07.9 18:36
"na Boga co wy wyprawiacie, to uderza w dobre imię JPII"
Bracia i Siostry2021.07.9 18:15
To ja pokrzywdzony przez małe dzieci i skorumpowany Watykan, Wasz biskup - proszę pomóżcie. Ogłaszam pospolite ruszenie na Watykan! Kto nie z nami, ten przeciwko nam!
mem2021.07.9 18:07
A skrzywdzeni to nie przeżywali najtrudniejszych chwil w życiu? Nie ma co się teraz użalać.
Anonim2021.07.9 18:20
Nie przeżywali. Nie wiem dlaczego upierasz się, że młodzieniec, co to odkrył że jest 14-letnim gejem i zaczyna zarabiać całkiem spore pieniążki, że jest on "pokrzywdzony" i "przeżywa".
Anonim2021.07.9 17:51
Jak by ci zrobiono to samo, co twoi chronieni przez ciebie podwładni robili swoim ofiarom, to miał byś znacznie gorzej. Właściwie to nie poniosłeś żadnej kary, bo ustąpienie z części stanowisk, to nie kara - hipokryto.
Anonim2021.07.9 22:40
A co takiego niby ci "podwładni" robili swoim tzw "ofiarom"? Może o to co pederasta Jankowski, płacił im tyle hajsu, ile matka "ofiary" zarabiała w miesiąc?
Polak2021.07.9 17:50
No biedny szaman, jak ci ludzie mogą mieć do niego pretensje że chronił pedofilów...
Anonim2021.07.9 17:41
Uwaga! Co tydzień nawet 10 ateistów i lewicowców gwałci jakieś Dziecko. Sześciu z nich uniknie wszelkiej ODPOWIEDZIALNOŚCI pomimo zgłoszenia Przestępstwa z art. 200 KK. W massmediach CISZA.
Anonim2021.07.9 17:43
Jak to wszelkiej? A PRZEPRASZAM to co? Wiecie jak to trudno przeprosić Ofiarę, i to w obecności Rodziców Ofiary? Jaki to stress? Taki ateista-pedofil może wskutek tego stresu zrobić sobie coś okropnego.
Polak2021.07.9 17:50
Jeśli masz na to jakieś dowody i nie przekazałeś ich do prokuratury, jesteś współwinny. A jeśli nie masz żadnych dowodów tylko plujesz jadem to czemu kłamiesz jak katolik?
Anonim2021.07.9 17:52
Lewaku, to są informacje z Policji. Lewaku, kto cię nauczył kłamać? Mama czy Tata? Och nie, na pewno kłamać nauczyłeś się sam.
To Ty!2021.07.9 18:17
Ten pisowski policjant z pałką teleskopową - można się było spodziewać
Anonim2021.07.9 19:00
Katole robią to codzinnie.
ksiadz katolicki egzorcysta2021.07.9 17:32
skworc psie SBcki twoje sumienie to nie tylko to>>>>śmierdzący BYDLAKU cale twoje zycie to smród!!!
basetla2021.07.9 17:25
Zniszczyłeś Ekscelencjo księdza Seweryna, na rozkaz GW, to teraz masz.
Chichot losu2021.07.9 17:22
Moraliści księżulkowie i biszkopty, innych uczą czystości wszelakiej, a sami ubabrani po uszy w łajnie. Ilu to już w Polsce?
Anonim2021.07.9 17:44
Nie wiem ilu w Polsce. Wiem za to, że co tydzień nawet 10 ateistów i lewicowców gwałci jakieś Dziecko. Sześciu z nich uniknie wszelkiej ODPOWIEDZIALNOŚCI pomimo zgłoszenia Przestępstwa z art. 200 KK.
Anonim2021.07.9 17:48
Sory, nie 10 a CZTERNASTU. Z czego 9 pozostanie BEZKARNYCH. W mediach trwa zmowa milczenia.
Anonim2021.07.9 17:07
Pytanie brzmi: Co grozi PEDOFILOWI ATEIŚCIE za zgwałcenie DZIECKA? Otóż - w 65% przypadków pedofilowi ateiście grozi konieczność PRZEPROSZENIA Ofiary. Ewentualnie tysiak czy dwa tysiaki na jakieś pck... I to wszystko. Wyduka cztery słowa "Przepraszam, już nie będę" i jest WOLNY.
Anonim2021.07.9 17:11
UWAGA!!! Ksiądz w okolicy! Pilnować dzieci i portfeli! 😁😁😁
Anonim2021.07.9 17:38
Nie... Ateiści gwałcą nawet 10 dzieci na tydzień. Nie wiem dlaczego rżniesz głupa i ukrywasz ten FAKT. Pewnie dlatego, że chronisz pedofilów ateistów?
Anonim2021.07.9 17:49
Nie 10, a 14 sprawców, z tym że na jednego pedofila-ateistę przypada dwoje albo troje zgwałconych dzieci.
Odpuść księżulku2021.07.9 17:24
toż to wstyd i nudne.
Anonim2021.07.9 17:36
Buachacha!!! Żaden ksiądz ze mnie, dlatego mogę walić was po pysku ile zechcę. Miło widzieć, że wyjecie, lewaki.
Czyli2021.07.9 17:47
zwykły parchaty troll z ciebie
"anonimie"..! głupcze! Nie kpij !2021.07.9 17:26
Przecież Lechu, piszesz o sobie...! Tak mogło być za komuny!...Ale nie teraz ! ... Teraz podwyższono karę od 3-15 kilku lat bezwzględnego więzienia , za szczególne okrucieństwo od 5-30 lat! Oraz duże zadośćuczynienie dla dziecka !
Wstyd i hańba2021.07.9 16:48
Wstyd i hańba sam z siebie nie poczuwał się do winy, przeszedł obojętnie wobec tragedii skrzywdzonych dzieci. Dopiero po reakcji Watykanu przypomniał sobie o swej roli w tym nikczemnym procederze. Tacy ludzie mają nieść odnowę moralną Europie???
Anonim2021.07.9 16:55
Dlaczego uważasz, że wieloletnie DOBROWOLNE (choć surowo zakazane Prawem) związki starszych i młodocianych gejów to "tragedia"? Tak może mówić tylko opluwana przez was lewaków prawica.
Anonim2021.07.9 17:03
Pedofilia to nie związki gejów.
Anonim2021.07.9 17:05
Art 200 KK to nie pedofilia, a raczej w 95% nie pedofilia.
Anonim2021.07.10 0:23
Na jakiej podstawie tak uważasz? Kto ci nastulał takich bredni?
Ten Anonim2021.07.9 17:26
zna prawie tak dobrze KK jak i Ziobro. A może jest z farmy trolli ZZ?
janton2021.07.9 16:46
mieczem wojujesz od miecza giniesz klecho
Znów odzywa się pedź!2021.07.9 17:31
Widzisz innych?? Najpierw zobacz siebie!... To ty krzywdziłeś dzieci...! Zapomniałeś o tym?.... A Ile razy siedziałeś? Boisz się napisać imienia, a i tak wiadomo że jesteś Lesiem K..... / "słynnym dumnym gejem"/.
Anzelm2021.07.9 16:23
Jak zwykłego wikarego/proboszcza oskarżą (słusznie, czy też niesłusznie), to biskupi takiego spuszczają bez zmrużenia okiem jak g... w klozecie. Jak jaśnie pan oberwie, to jęki i stękanie. Niech przypomną TW Dąbrowskiemu ilu księży w Tarnowie dokonało za jego czasów samobójstwa.
PILNE!2021.07.9 16:38
Kiecki pozakładały pasibrzuchy i durni robią z ludzi. Masz rację co do zwykłych księży, taki na probostwie ma najtrudniej. Zboczki na biskupich posadach z nieróbstwa i pazerności nie wiedzą już co z sobą zrobić. Kasta basta! Koniec z płaceniem podatników na księży!
Anonim2021.07.9 16:56
Masz rację ! Koniec! Cała kaska dla Ludziów LGBT na pouczanie 6-latków, że maja pełne prawo do zyskiwania satysfakcjonujących doświadczeń seksualnych!
"anzelmie"..2021.07.9 17:19
Lepiej pisz na konkretny temat z artykułu!.... A nie "gdybasz" co było... ! Za jego tzw. " biskupich rządów", przez 14 lat stwierdzono ... 2 przypadki "homo" ! ...W dodatku to On sam prosił Watykan, aby sprawdzili!
kapelan ZOMO nykczemnycz2021.07.9 16:11
...ePysKoPad ... prosi o POPOodwójna dawke ... szczepien ... a co mi jaruzel i kisio doniesli ... oni w trumnie tez o to POPOroszo ..... szalom
Hey Lewaki!2021.07.9 16:03
Jak to jest że rzekomo "chronieni" księża-pedofile w 95% trafiają za kraty, ale "nie chronieni" ATEIŚCI-PEDOFILE, o ile przeproszą Ofiarę, są uwalniani od kary? W massmediach nie ma o nich ani słowa, są chronieni tak dobrze, że mniej niż 1 na 500 pedofil-ateista trafia na łamy gazet.
Anonim2021.07.9 16:11
Bo po to robi się ZASŁONĘ DYMNĄ ze skrajnie nielicznych księży-homoseksualistów i księży-pedofilów, aby za dymem UKRYĆ SETKI I TYSIĄCE zgwałceń popełnionych przez PEDOFILÓW ATEISTÓW i świeckich.
Anonim2021.07.9 16:27
UWAGA!!! Ksiądz w okolicy! Pilnować dzieci i portfeli! 😁😁😁
Anonim2021.07.9 17:40
Uwaga! Co tydzień nawet 10 ateistów gwałci jakieś Dziecko. Sześciu z nich uniknie wszelkiej ODPOWIEDZIALNOŚCI pomimo zgłoszenia Przestępstwa z art. 200 KK
Anonim2021.07.9 17:51
Czternastu.
Hey Lewaki!2021.07.9 15:59
Dlaczego uważacie, że biskupi (czy ktokolwiek inny) mają być Strażnikami Cnoty małoletnich gejów? Przecież drastycznej większości przypadków tak zwanej pedofilii "księży", są to całkowicie dobrowolne, choć zakazane Prawem, wieloletnie kontakty młodego i starszego geja. Rozumiem, że po latach 40-letnie dziecko chce jakoś się wytłumaczyć przed rodziną i robi z siebie Pokrzywdzoną Ofiarę. Ba, czasem może nawet tak jest, ale generalnie tylko naiwniak wierzy w takie opowiastki. No to jak jest, dlaczego wszyscy na wyprzódki mają dbać o cnotliwe prowadzenie się chłopców orientacji niebinarnej?
Pisowiec2021.07.9 16:02
Otóż to otóż to!!!!! Zboczeńcy małoletni prowokują naszych księży dobrodziejów zachęcają do stosunków a potem urządzają na nich nagonki!!!!!
Anonim2021.07.9 16:04
Nie... niczego takiego nie mówię. Piszę co innego - że starzy i młodzi geje wchodzą w zakazane prawem dobrowolne "związki partnerskie".
Pisowiec2021.07.9 15:58
Smutne:( Kolejny duszpasterz zniszczony przez złych ludzi i nieletnich zboczeńców!
Foster2021.07.9 15:53
Nie żałuję. To jest jego holocaust. Bardziej mi żal tych nieszczęsnych dzieciaków. Sam kiedyś byłem ministrantem i wiem ile dla dzieciaka znaczyło dobre słowo księdza.
Anonim2021.07.9 15:57
Chyba nie wiesz co to Holokaust. Na pewno nie wiesz wielu innych rzeczy, na przykład takiej, że to nie "księża" tylko mężczyźni pedofilą, bez znaczenia jaki maja zawód. Taki sam odsetek mężczyzn-księży jak i mężczyzn-ateistów pedofili, ale przeszkadzają ci tylko ci pierwsi. Ci drudzy są okej.
Anonim2021.07.9 16:08
Już tam Lewacy zadbają, aby dla żadnego dzieciaka żadne słowo dorosłego nie znaczyło nic dobrego. Na tym się opiera wasza Ideologia - na szczuciu pod nadętymi pretekstami. Wmówić dzieciom - BÓJ SIĘ! Zastraszyć, zgnoić zniszczyć.
tych arcyłotrów2021.07.9 15:53
nikt nie nauczył empatii. Uczą ich w seminariach, ale to teoria i szybko zapominają. Popadają w egocentryzm (tak - to duże dzieci) i narcyzm. Możesz arcyłotrze uważać siebie za ofiarę. Ale Watykan stwierdził co innego.
Anonim2021.07.9 15:58
Nie wiem jak księża, ale kompleks Piotrusia Pana to domena Lewaków. Nikt się tak nie oburza na rzeczywistość i nie wierzga przeciwko faktom, jak lewaki. Lewaki - przerośnięte 40-letnie dzieci o umysłowości rozchwianego emocjonalnie 14-latka
Hubert2021.07.9 15:49
https://www.onet.pl/informacje/onetslask/czestochowa-ksiadz-zadal-800-zl-za-wydanie-karteczki-jest-reakcja-kurii/yy8lgvy,79cfc278
Andrzej2021.07.9 15:50
ode mnie dostałby w ryja za takie coś, wstydu za grosz pasibrzuchy nie mają, ja im dam pieniądze że ich ch*u*j strzeli nagły
Halina2021.07.9 15:52
Prawidłowo Andrzej i to jeszcze w samej Czestochowie takie rzeczy maja miejsce. Żeby przepadł ten proboszcz
Hubert2021.07.9 15:56
ano wielkie cyrki kleru ciąg dalszy
Anzelm2021.07.9 16:26
W mojej parafii za takie zaświadczenie wielebny zażądał 5 tysięcy euro.
Piotr2021.07.9 15:35
Żyjemy w czasach ostatecznych. A to oznacza że wszystko co zbudowane jest na kłamstwie UPADNIE. Katolicy zostali oszukani. Jedno życie to kłamstwo. Reinkarnacja istnieje.
Po 11 ...2021.07.9 15:30
Bezczelny patafian.
Anonim2021.07.9 19:01
Parafianin = ubogi na umyśle, tak tylko definicję przytaczam.
Anonim2021.07.9 15:29
Trzeba po raz kolejny zadać sobie pytanie - jaka KARA za przestępstwo pedofilne spotyka ATEISTĘ lub PEDOFILA świeckiego? Co grozi PEDOFILOWI ATEIŚCIE za zgwałcenie DZIECKA? Otóż - w 65% przypadków pedofilowi ateiście grozi konieczność PRZEPROSZENIA Ofiary. Ewentualnie tysiak czy dwa tysiaki na jakieś pck... I to wszystko. Wyduka cztery słowa "Przepraszam, już nie będę" i jest WOLNY. Dodatkowo o jego wyczynach Opinia Publiczna się nie dowie, ponieważ panuje nieformalna ZMOWA MILCZENIA i w massmediach informacje o PEDOFILU ATEIŚCIE lub świeckim pojawiają się nie częściej niż raz na pięćset przypadków. Jeśli jacyś pedofile są chronieni, to z pewnością są to pedofile ateiści.
Anonim2021.07.9 15:37
Ilu było tych pedofili ateistów?
Anonim2021.07.9 15:42
Ateiści upierają się, że Ateistów jest jakieś 1/3 Polaków. Okej, a więc w 2015 roku 730 PEDOFILÓW ATEISTÓW ZGWAŁCIŁO DZIECKO, ale do paki trafiło ich 210. W massmediach CISZA i ZMOWA MILCZENIA, gdy co tydzień CZTERNASTU ATEISTÓW gwałci jakieś DZIECKO.
Anonim2021.07.9 15:39
Dla przykładu, w 2015 (a nie był to rekordowy rok) pomimo zgłoszenia 2187 zgwałceń przez pedofilów ateistów i świeckich, do pierdla trafiło raptem 629. Reszta powiedziała PRZEPRASZAM i to wystarczyło. A massmediach CISZA, w końcu trzeba CHRONIĆ PEDOFILÓW ATEISTÓW i świeckich.
Anonim2021.07.9 15:40
Pytam o pedofili ateistów.
Anonim2021.07.9 15:54
Sami Ateiści twierdzą, że 730 - w jednym tylko roku. Ale w mediach ZMOWA MILCZENIA.
Anonim2021.07.9 16:13
Ateiści, znaczy kto? Wyszedł ktoś i powiedział: jestem ateistą z organizacji ateistycznych pedofili i nas pedofili ateistów było 730? Prawda jest taka, że takich statystyk nie ma i byc nie moze, bo nikt w sądzie nie ma prawa pytać o wyznanie.
Anonim2021.07.9 16:16
A po co Organizacja? Ateiści (podobnie jak Żydzi, Cyganie, Człeki LGBT, Sycylijczycy) wspierają się i chronią be scentralizowanej Organizacji.
Anonim2021.07.9 15:39
Porażajacy smród plebanii 🤢🤮🤮🤮
Anonim2021.07.9 15:43
Jakbyś nie ukrywał, nie tuszował i nie umniejszał problemu PEDOFILÓW ATEISTÓW to byś takich głupot nie wypisywał.
Anonim2021.07.9 16:19
Ha! Typowa reakcja Osoby Opętanej. Na widok kościoła, księdza, plebani, krzyża - dostaje konwulsji, toczy piane z pyska i czuje smrody.
BBBetonek2021.07.9 15:28
nie miałby "trudnych" chwil gdyby robił co do niego należy. Ciekawy jestem jak długo ksiądz biskup czekał z publicznymi przeprosinami dla pokrzywdzonych i ich rodzin i jak sumienie pozwoliło mu czekać. smutne przez świadomość faktów
Anonim2021.07.9 15:34
Dlaczego uważasz, że biskupi mają być Strażnikami Cnoty małoletnich gejów? Przecież drastycznej większości przypadków tak zwanej pedofilii "księży", są to całkowicie dobrowolne, choć zakazane Prawem, wieloletnie kontakty młodego i starszego geja. Rozumiem, że po latach 40-letnie dziecko chce jakoś się wytłumaczyć przed rodziną i robi z siebie Pokrzywdzoną Ofiarę. Ba, czasem może nawet tak jest, ale generalnie tylko naiwniak wierzy w takie opowiastki. No to jak jest, dlaczego wszyscy na wyprzódki mają dbać o cnotliwe prowadzenie się chłopców orientacji niebinarnej?
6969692021.07.9 15:17
Nie dziwi mnie co robią zboczeńcy albo ci co ich ochraniają ale dziwi mnie jak można być tak ciemnym żeby wierzyć ze oni są przedstawicielami jakiegoś boga.
Anonim2021.07.9 15:14
Trzeba było nie wspierać pedofili, to byś nie musiał "przeżywać najcięższych chwil", kleruchu.
Anonim2021.07.9 15:05
Już Maksiu w "Seksmisji" zdemaskował Jej Ekscelencję co cycki sobie dorobiła. Nasze Ekscelencje też poprzebierane w kiecki i durni robią z ludzi:)
Ks. K. Piotrowski2021.07.9 14:57
dobrze, że ten człowiek odchodzi, ale pytam: kiedy lewica europejska, która promowała pedofilię, jako rzecz normalną wypłaci odszkodowania setkom tysięcy osób. Czytałem te artykuły wychwalające pedofilię - zgroza.
Anonim2021.07.9 15:15
Czarne pijawki jak zwykle próbują wymiksować się od odpowiedzialności, bo jest szansa, żeby uderzyć w ich najczulszy punkt: KASĘ!!! 😁😁😁😁
o ...2021.07.9 14:56
... czy możemy liczyć na analogiczna postawę wśród środowisk nie kościelnych? ... czy wobec niektórych znanych reżyserów wszczęto jakiekolwiek postępowanie ... a może pozbawiono ich honorowych tytułów ... nie pozbawiono? ... ups ... przepraszam ... przecież to koszerni ... im wolno ...
Böno2021.07.9 14:58
Przepraszam bardzo ale w czym biskup jest lepszy ode mnie. Jeśli ja wiedziałbym, że mój sąsiad gwałci dzieci i nie poinformowałby policji to zostałbym uznany za współwinnego. Dlaczego ten człowiek jest na wolności.
Anonim2021.07.9 15:17
Światowa potężna organizacja reżyserów nie przenosiła ich do innego filmu.😁😁😁
Anonim2021.07.9 16:23
Nie, ale Ktoś pomaga wyjechać do innego kraju.
Marek2021.07.9 14:51
No i co lewaki, nadal będziecie ujadać że Kościół nie zwalcza skandali pedofilskich i nie wyjaśnia, w większości fałszywych oskarżeń?
Anonim2021.07.9 14:55
Po pierwsze to papież, a nie kościół, nasz ePiSkopat sam z siebie palcemby nie ruszył. Po drugie jaki kościół, u nas jest sekta PiSdzielsko-radiomaryjna, a nie kościół.😁
andrze2021.07.9 15:26
sekte ma platforma
odp2021.07.9 14:55
Oni wszyscy są oskarżani tylko o tuszowanie, to gdzie są ci ,, tuszowani,, Poprzebierani jak barokowe kokoty, w swoich pałacach, żrąc kawior, bredzą ludziom o skromności i poście.
rychu2021.07.9 14:50
Pewnie niedługo zostanie sołtysem właśnie wsie na Podlasiu składają oferty. Na sołtysów padł blady strach ich funkcje są zagrożone.
katolik2021.07.9 14:47
Abp Skworc z ramienia EPISKOPATU nawołuje wszystkich Polaków:,, Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego. Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – „nie mający skazy czy zmarszczki” (Ef 5, 27). Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła." Polacy odpowiedzmy masową modlitwa w Kosciołach, na placach, Abp wzywa do modlitwy, obudził się.
Jego "trudne chwile"!2021.07.9 14:47
A chwile tych skrzywdzonych! ------------ Dla takich biskupów, arcybiskupów i kardynałów ważniejsza była ochrona pedofilów niż nauki Kościoła!
Maciej Piwowar2021.07.9 14:46
A gdzie są służby Ziobry ? Dlaczego goście którzy wiedzieli o przestępstwach i nie informowali organów ścigania nie ponoszą kary ? O co tutaj chodzi ? Państwo w państwie ? Specjalne przywileje. Kim my jako społeczeństwo jesteśmy dla polityków i kleru ? Głupcami do dojenia. Pod sąd ich wszystkich. To pospolici przestępcy i osoby chroniące przestępców
Anonim2021.07.9 16:25
Księża i żydy to kasta nietykalnych. Jednego z ministrów PiS jak się okazuje polskie sądy nie obejmują, a myślę że jest ich o wielu więcej. Tak samo kasta kapłanów. Jak w Egipcie czy u jakich Azteków. My to do płacenia podatków jesteśmy a nasze dzieci do seksu dla nich, dla zabaw zboczonych.
T.2021.07.9 14:46
Może coś w obronie Konstytucji?
Anonim2021.07.9 14:45
Obstawiamy, który następny? 50 szekli na Dydycza!
Ala2021.07.9 14:42
Złożył rezygnację to Watykan nie ma podstaw do dalszego śledztwa. Szambo zostaje na swoim poziomie i nie wybija.
najlepsze rozwiązanie2021.07.9 14:40
módlmy się wszyscy za świat się zmieni ......
harry2021.07.9 14:39
Niech ktoś wytłumaczy dokładnie co w tym śledztwie kościelnym oznacza zaniedbanie? Czy to znaczy że nie wiedział czy wiedział a nie powiedział. Jeśli to drugie to czy czasami nie jest przestępstwem nie powiadomić organów ścigania jeżeli ma się wiedzę o popełnieniu przestępstwa?
katolik2021.07.9 14:39
prosze nie płakać, bo Episkopat jeszcze musi zostawic łzy za tych co namówili do śmierci chemią genetyczną. Może to poczatek lawiny kary Bozej dla Episkopatu za kolaboranctwo z SSPIS nazisto- masonami
W Niemczech tęcza nie obraża2021.07.9 14:38
– Wysyłamy jasny sygnał dotyczący tego, że Koleje Niemieckie są otwartą społecznością, bez dyskryminacji. Grupa DB po raz kolejny podkreśla swoje wsparcie dla społeczności LGBTIQ – powiedział Richard Lutz, prezes DB. https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/teczowy-pociag-ice-na-torach-zdjecia-103349.html
Przeciw kretynom2021.07.9 14:36
Zapamiętam tą straszną twarz! Człowiek, który nawet grobów Pańskich i ciemnic u siebie w roku plandemii nie pozwolił. Znikaj na zawsze!
rebeliant2021.07.9 14:44
Niedobrze się robi, jak patrzy na tych przebierańców co usiłują nauczać mając tyle grzechów na sumieniu.
xxxx2021.07.9 14:36
TRZEBA TYLKO WIERZYĆ W PANA BOGA I PANU BOGU
ateisci won z kosciola2021.07.9 14:34
mamy duzo atistow wsrod ksiezy zaden wierzacy w Boga czlowiek by sie nie opowazyl dziecku cos zrobic. Dobre zycie , zboczenia ktore moga w zakonie realizowac to magnet dla tych ateistow zboczencow ktorzy sie tam dobrze ukrywaja szkodzac kosciolowi
katolik2021.07.9 14:34
za chwilę Episkopat bedzie lezał krzyzem i błagał o wybaczenie Boga i ludzi za to, ze wepchneli mln Polaków do polskiego krematorium po chemii genetycznej
Lucy2021.07.9 14:34
Czy Bergolio zamierza rozbic KK w Polsce???całujac po łapach w Watykanie niejaka Diduszko Szajbus i tego kłamce na to mi wyglada
Beno2021.07.9 14:40
To tylko oddzielanie plew od ziarna.
Artur2021.07.9 14:33
Dziękujemy za owocną posługę. To trudna decyzja dla oddanego i wiernego Panu Bogu kapłana. W takich chwilach, gdy mógłby postawić na pierwszym miejscu swoje dobro możemy poznać jego wysokie standardy moralne. Oby każdy potrafił się zachować w ten sposób poświęcając siebie mając na myśli dobro Kościoła Powszechnego! Szczęść Boże Dobry Pasterzu!
Kolejny arcybiskup2021.07.9 14:30
okazał się arcyłotrem!
robaczek2021.07.9 14:30
no normalnie ofiara!!! ................................... JAJA SE DZIADKI ROBIĄ ............................ i zdziwieni ze upadają
ZERRO2021.07.9 14:27
Biskup posyłający pedofilów do dzieci nie powinien być biskupem.
Pokręć2021.07.9 15:57
Skąd wiesz, że wiedział? Tak miło i przyjemnie "wali się" w Kościół! Ach, jakież wielkie drzazgi ma w oczach! Rach - ciach i po sprawie. pretekst - jak znalazł! Skąd biskup przychodzący do diecezji ma znać wszystkich swoich wikarych i proboszczów? Czy za złamanie prawa przez posterunkowego kiedykolwiek komendant wojewódzki został zdymisjonowany? Teraz jest taka nagonka i paranoja, że za samo podejrzenie się dostaje łatkę winnego. Można popełnić błąd, po prostu zwyczajny błąd, coś przeoczyć. Ale już: zaniedbanie, brak reakcji, tuszowanie, zamiatanie pod dywan! Ach, jak to miło się w Kościół wali! Sami się zastanówcie, czy nie macie w oczach belki. Czy Wasza strona (jak już walimy na oślep "po nich") jest taka święta...
Andrzej2021.07.9 14:26
Księże Arcybiskupie nie chcę osądzać postawę Księdza, najlepiej gdy sam stanie przed Stwórcą w modlitwie i pokucie.