15.04.20, 13:09

Abp Stanisław Gądecki napisał list do Premiera ws. liczby wiernych w kościołach

O potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów – apeluje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. 

 

Przewodniczący Episkopatu zaproponował, by § 9 ust. 2 aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przyjął następujące brzmienie: „W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Powyższe przepisy odnoszą się do osób znajdujących się wewnątrz obiektów sakralnych. W innych przypadkach mają zastosowanie ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości”. 

Abp Gądecki zaznaczył w nim, że Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje działania państwa polskiego, których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii. „Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe. Kościół ze swej strony wspiera walkę z koronawirusem przez wytrwałą, codzienną modlitwę duchownych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich jak i przez konkretną pomoc personalną i materialną, świadczoną przez Caritas, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, wiernych świeckich czy zaangażowanie wolontariuszy” – wskazał. 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił też, że w związku z restrykcjami dotyczącymi przemieszczania się i gromadzenia, ostatnie dni również w kościołach były bardzo trudne, zwłaszcza w okresie świątecznym, niemniej zrozumiałe w kontekście walki o życie ludzkie. „Owocem tych działań jest – jak ufam – mniejsza liczba zachorowań i ofiar śmiertelnych w porównaniu z krajami, gdzie restrykcje wprowadzono zbyt późno. Po tygodniach ograniczeń, cieszą nas zapowiedzi złagodzenia nałożonych restrykcji, w tym dotyczących zgromadzeń religijnych. Siła do walki z epidemią pochodzi przecież nie tylko z siły intelektu, czy psychiki, ale przede wszystkim z siły ducha, która od wieków w Polsce jest umacniana dzięki sakramentom i wspólnej modlitwie” – napisał.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów.  „Ponadto restrykcje nie powinny obejmować osób znajdujących się poza budynkiem sakralnym, do których stosują się ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości” – zaznaczył. 

„Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym” – dodał przewodniczący Episkopatu.

BP KEP

Publikujemy pełną treść listu:

Szanowny Panie Premierze, 

Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje działania Państwa polskiego, których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii. Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe.

Kościół ze swej strony wspiera walkę z koronawirusem przez wytrwałą, codzienną modlitwę duchownych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich jak i przez konkretną pomoc personalną i materialną, świadczoną przez Caritas, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, wiernych świeckich czy zaangażowanie wolontariuszy.

W związku z restrykcjami dotyczącymi przemieszczania się i gromadzenia, ostatnie dni również w kościołach były bardzo trudne, zwłaszcza w okresie świątecznym, niemniej zrozumiałe w kontekście walki o życie ludzkie. Owocem tych działań jest – jak ufam – mniejsza liczba zachorowań i ofiar śmiertelnych w porównaniu z krajami, gdzie restrykcje wprowadzono zbyt późno.

Po tygodniach ograniczeń, cieszą nas zapowiedzi złagodzenia nałożonych restrykcji, w tym dotyczących zgromadzeń religijnych. Siła do walki z epidemią pochodzi przecież nie tylko z siły intelektu, czy psychiki, ale przede wszystkim z siły ducha, która od wieków w Polsce jest umacniana dzięki sakramentom i wspólnej modlitwie.

W kontekście przygotowywanych przez Rząd zmian chciałbym zwrócić uwagę – podobnie jak w moim poprzednim liście, skierowanym do Pana Premiera – na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów. Ponadto restrykcje nie powinny obejmować osób znajdujących się poza budynkiem sakralnym, do których stosują się ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości.

Proponuję więc, aby § 9 ust. 2 aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przyjął następujące brzmienie: „W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Powyższe przepisy odnoszą się do osób znajdujących się wewnątrz obiektów sakralnych. W innych przypadkach mają zastosowanie ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości”.

Ufam, że dzięki wysiłkom wszystkich Polaków, uda się ochronić zdrowie i życie wielu z naszych rodaków, a sytuacja, którą przechodzimy umocni naszą jedność i uczyni nasze społeczeństwo jeszcze bardziej solidarnym i silnym.

Z wyrazami szacunku,         

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

jns/episkopat.pl

Komentarze

Emilka2020.04.16 8:52
Modlę się, aby łaskawie pozwolono nam w Niedzielę Miłosierdzia Bożego iść wreszcie na Eucharystię! Czy ten człowiek ma litość? Bo o wiarę nie pytam... Jezu, jak długo jeszcze?????
anonim2020.04.16 9:02
Obawiam się Emilko ,że litości też nie ma ,jakby miał to wie jakie to ważne święto , teraz w dobie zarazy tym bardziej trzeba nam Bożego Miłosierdzia a on apel do premiera kieruje dzień po tym święcie . Brak słów po prostu . .
Wojciec2020.04.16 8:02
W Polsce mamy 10466 kościołów i wielu się buduje. W Polsce mamy 1100 szpitali - 10 razy mniej niż kościołów. I teraz pytanie - ilu ludzi wychodzi wyleczonych ze szpitali, a ilu ludzi z kościołów. Co jest nam bardziej potrzebne ?
anonim2020.04.16 9:15
Nie wiem ile ludzi wychodzi wyleczonych ze szpitali ,bo tego raczej nikt dokładnie nie wie ,bosą choroby ,których się nie da wyleczyć ,. Niestetydużo ludzi w szpitalach moze nabawić się choroby ,przykład mam z wczoraj ,gdzie bliska mi osoba była na kolejnej chemii i jak wyglada ochrona osób leczonych onkologicznie tośmiechu warte ,Człowiek dba o siebie ,nie naraza się ,bo ma obniżoną odpprność,a idzie do szpitalai wszyscy to mają gdzieś ,apóźniej krzyk wielki ,bopersonekzaraził się ,sami nie dbają o toi narażają chorych ludzi na niebezpieczeństwo ,Takkie są nasze szpitale i nie pierdziel o kościele, W kościele bezpieczniej niż w szpitalu .
Mydło2020.04.16 10:56
Niestetydużo,tośmiechu,odpprność,szpitalai,apóźniej, bopersonekzarazi,toi,Takkie - oto kwiatuszki nieuctwa i niechlujstwa! Człowieku! Napisz to jeszcze raz bez błędów! Mydło ? Tak, bo mydło usuwa brud(y)
anonim2020.04.16 16:03
Poczytaj ile ludzi umiera w szpitalach przez błędy lekarskie ,ile z powodu złych leków ,ile zaraża się przeróżnymi bakteriami ,bo to wylęgarnia bakterii i wirusów ,Co mają do tego kościoły .Przestań szczuć Kościoły budujemy my wierni nic ci do tego .
Dell2020.04.16 11:56
"W Polsce mamy 10466 kościołów i wielu się buduje." 1. W Polsce są 10.263 parafie. Co jest szokującego w liczbie kościołów (10.466), którą uważasz za prawdziwą? Czy może ta liczba budzić jakiekolwiek zdziwienie jeśli się wie, że kościoły w Polsce budowane są od ponad tysiąca lat? 2. Czy kościoły nie są czasami budowane i utrzymywane z darowizn parafian? Dlaczego mielibyśmy się tłumaczyć z tego jak wydajemy swoje pieniądze? 3. Czy szpitale nie są budowane z podatków, które płacą także ci, którzy utrzymują kościoły? 4. Ile osób w Polsce jest co niedziela na mszy? A ile, w Polsce, jest takich osób, które 52 razy w roku wymagają hospitalizacji? Ile osób, w Polsce, jest na mszy codziennie? A ile osób, w Polsce, spędza w szpitalu 365 dni w roku przez wiele lat? 5. Ile razy w życiu byłeś w szpitalu? 6."Wiele kościołów", a nie "wielu kościołów".
Dell2020.04.16 11:58
"I teraz pytanie - ilu ludzi wychodzi wyleczonych ze szpitali, a ilu ludzi z kościołów. Co jest nam bardziej potrzebne "? To pytanie to oczywista manipulacja. Manipulacja to najpaskudniejszy rodzaj kłamstwa. Kłamstwo to choroba duszy. Dusze leczy wiara. W Boga. Szpitale leczą ciała, nie dusze. W szpitalu z kłamstwa się nie wyleczysz. Z kłamstwa może cię wyleczyć rozmowa z Panem Bogiem. Do takich rozmów najlepsze są miejsca "wyciszone" - kościoły. Kościół jest ci potrzebny. Na pewno. Mam nadzieję, że szpitala nie będziesz potrzebował nigdy. Najświętsza Mario Panno proszę Cię, wstaw się za tym, kto podpisuje się tutaj "Wojciec" aby nigdy nie musiał być hosptalizowany i dopomóż mu uleczyć duszę. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Wojciec2020.04.16 7:57
Tutaj chodzi o tace i niech nikt nie myśli ze jest inaczej. Bóg jest wszechmogący, wszechwiedzący i potężny ale jakoś nie potrafi sobie poradzić z pieniędzmi....
Apel2020.04.16 6:57
A czy ktoś zwróci uwagę abp Skworcowi, że w ogóle nie pozwala swoim wiernym uczestniczyć we mszy w kościele? Czy ktoś ujmie się za wiernymi z archidiecezji Katowickiej? Dlaczego my jesteśmy traktowani gorzej od innych? Jego nie obowiązują prawa jak innych? Niech mój apel dojdzie do biskupów. Pomóżcie nam!
.2020.04.16 6:51
Covid 19 lubi to.
Ciekawy2020.04.16 6:39
Jak to jest ze Polacy traca prace i nikt się nimi nie przejmuje a tu miesiąc bez tacy i tragedia ? Może tak troszkę pokory i wyrzeczenia ze strony tych sybarytow
UNO2020.04.15 23:14
Tu nie chodzi o wiernych. Tych mają w D.. tak jak Jezusa. Taca Pusta... HEHE
Jolanta2020.04.15 20:53
Czy ks. Abp zdaje sobie sprawę, ile to jest 1 człowiek / 9 m kwadratowych? Ile to jest 9 m kwadratowych? Trzeba pisać krótko i węzłowato - przywrócić 50 osób albo i proponować więcej niż 50 osób. jak władza każe KEP zamknąć kościoły aż do odwołania, to Księża POTULNIE TO UCZYNI?! Gratuluję takiego reprezentowania Jezusa Chrystusa! Shalom!
anonim2020.04.15 21:01
Pewnie sobie zdaje sprawę i to dobrze .Przed nami szopki odstawiają ,że niby coś robią w tej sprawie.
anonim2020.04.15 20:48
Jak premier z klęczek wstanie to załatwi, co ma nie załatwić.
anonim2020.04.15 20:57
Nasz premier na klęczkach ,chyba przed kamerami tylko na pokaz .
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.15 20:40
9 m2 to 666 cali kwadrat!
Tadeusz2020.04.16 0:05
Bzdury piszesz. 1cal=2,54cm 1cal kwadratowy=6,4516cm kwadratowych 1m kwadratowy = 100x100=10.000 cm kwadratowych A zatem nawet w 1 m kwadratowym jest 1550 cali kwadratowych
Mydło2020.04.16 8:22
1" = 25,4mm = 0,0254 m 3m = 118,11" Zatem 3m x 3m = 9 m kwadratowych, więc 118,11" x 118,11" = 13949,972 " kwadratowe I co ? Tak się te 666 wpisało dla żartu , czy jest się niedouczonym ?
Rut2020.04.15 19:49
Z tego zakazu uczęszczania na msze św , nic dobrego nie wyniknie , Wiem to nawet po wlasnym doswiadczeniu ,Wierzący bardzo szybko przywykna do tego ze po prostu można się też modlić w domu , I tu jest wielki błąd , Wiadomo ze Jezus Chrystus zostawił nam pamiątkę swego cierpienia swej męki i z największą pokorą i miłością ta pamiątkę powinniśmy odprawiać nie w domu a w kościele , przed Najświętszym sakramentem , Owszem w domu też trzeba się modlić Były różne epidemie i zarazy ale ludzie garneli się do kościoła i wychodziło z tego dużo dobrego , A jak mamy umrzeć to chociazbysmy schowali się do mysiej nory to i tak nas dopadnie , Wszystko w ręku Pana Boga ,
anonim2020.04.15 20:55
Tak właśnie jest i obawiam się ,że o to chodzi w tym ,żeby ludzi odciągnąć od kościoła ,przykre to ,że robi nam to nasz EP .
Torchwood2020.04.16 3:55
"ta pamiątkę powinniśmy odprawiać nie w domu a w kościele" Z ciekawości, gdzie jest w Nowym Testamencie napisane coś takiego - zakładam, że bóg dał jednoznaczne, nie wymagające wymyślnych interpretacji wytyczne, że modlić trzeba się w kościele,
anonim2020.04.16 8:56
Swoje pamiątki oglądaj sobie gdzie ci się podoba ,a nam nie będziesz mówił co my i gdzie mamy robić . Mamy kościoły budowane z naszych ofiar i mamy prawo do nich chodzić .
AAAtomek2020.04.15 19:15
PiS + Kościół = Targowica 2.0
Jenny2020.04.15 19:12
Pasta taca🤷🏼‍♀️😜
policjant2020.04.15 18:39
lepiej napisz gdzie kupić maseczki.Objeżdziłem dzis 6 aptek i 2 poczty i nigdzie nie ma.
violencja2020.04.15 21:39
se uszyj sam / sama
dz2020.04.15 18:16
No wreszcie ! Najprościej jak można: np. po jednej osobie w ławce, jeśli w pierwszej ławce usiądzie osoba po lewej stronie, to w drugiej po prawej itd.
442020.04.15 17:52
ściema ze strony episkopatu...Diabeł ORNAT ZAŁOŻYŁ I OGONEM NA MSZĘ DZWONI... wam sabotażyści niszczący Kościół Katolicki już ""dziękujemy" WON!
Styki2020.04.15 17:47
„W ciągu trzech krótkich miesięcy Bóg, tak jak zrobił to w przypadku plag egipskich, zabrał nam wszystko, co czcimy. Bóg powiedział: «Chcesz czcić sportowców, zamknę stadiony. Chcesz wielbić muzyków, zamknę sale koncertowe. Chcesz oddawać cześć aktorom, zamknę teatry. Chcesz wielbić pieniądze, zamknę gospodarkę i załamię giełdę. Nie chcesz chodzić do kościoła i czcić Mnie, sprawię, że nie będziesz mógł chodzić do kościoła.”-HH
STANISLAW2020.04.15 17:06
Dziewięc metrów kwadratowych! A dlaczego nie wystarczy np. cztery?
Michał Jan2020.04.15 18:03
Gdyby odległość była liczona od środków, to 4 byłoby OK. W sumie, to żaden urzędniczy mądrala nie sprecyzował, jak mierzyć. 9, czyli 3x3 zapewnia 2 m odległości jak by nie mierzyć.
bogdanus2020.04.15 16:43
Ilość wiernych powinna być w zależności od powierzchni w kościele. Wystarczą naklejone kartki w odpowiedniej odległości gdzie wierni mogą się znajdować.
Kasikasss12020.04.15 16:36
skoro w wagonie tramwaju może co drugie siedzenie siedzeć człowiek,, to w Kościele tym bardziej uważam
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.15 19:52
Zgłosiłem do prokuratury przestępstwo z art.196 KK - Obraza uczuć religijnych. Porównałeś draniu święty Kościół Katolicki do brudnego tramwaju ... zwanego pożądaniem. Mam nadzieję że trafisz do pedalskiej celi na 2 lata. "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
Henryk2020.04.15 15:21
Optymalna liczba obecnych to 666
anonim2020.04.15 16:38
Przeceniasz rząd ,na tyle się nie zgodzą .
Piotrek2020.04.15 17:37
Chyba 44.
anonim2020.04.15 14:47
Można jednak negocjować ,szkoda ,że tego na najważniesze święta Zmartwychwstania nie zrobiliście ,zostawiliście wiernych bez sakramentów,teraz oktawa Zmartwychwstania też nie możemy uczestniczyć jak i w wielkim święcie Miłosierdzia Bożego 19 kwietnia ,nie wiecie jak wielkie łaski w tym dniu są przepisane . Trudno będzie to wam zapomnieć co nam zrobiliście,rana jaką nam zadaliście zostanie .
lux2020.04.15 19:44
Drogi Panie, u mnie w Parafii w święta na 4 Mszach Św. było łącznie 15 osób, w tygodniu (wtorek i dzisiaj po 2. W jednym z wrocławskich Kościołów w Święta na 10 Mszach (duża parafia) 37 osób. Czy ktoś bronił przyjść na Mszę Św.?
anonim2020.04.15 20:51
Czy ktoś bronił ,nie nie bronił ,ograniczenie 5 osób groźba mandatu to nie bronienie . Pierszeństwo mają wiadomo osoby zamawiające mszę to kto mógł przyjśc ? A jakwięcej osób przyjdze to co losowanie robić kto może wejść . Bronił i to sam prymas ,strasząc wiernych grzechem https://www.fronda.pl/a/abp-polak-pojdziesz-w-swieta-do-kosciola-masz-grzech,142534.html
.2020.04.16 6:54
"zostawiliście wiernych bez sakramentów" No i co takiego ci się stało? Zostałaś bez jedzenia? Dopadły cię choroby? Zmieniło się cokolwiek w twoim życiu? Nie, więc nic się nie dzieje, widocznie to nie takie ważne jak ci się wydaje.
Po 12-te: Nie dyskutuj z opętanym psychopatą2020.04.15 14:43
UWAGA!!! Nie odpowiadajmy temu cynicznemu dywersantowi, Polakożercy, "Po 11 NIE BADZ OBOJETNY", „ladychapel”. Jego komentarze świadczą o opętaniu, albo o chorobie psychicznej (albo i jedno, i drugie). W każdym razie o patologicznej nienawiści do Polski, Kościoła i PIS-u. Rozumiem, że każdy normalny odruchowo chce mu coś odpowiedzieć, ale to nie ma najmniejszego sensu: obelgi go cieszą, bo to masochista; ponadto zawsze ma pretekst, by wybrzydzać na "chrześcijańską miłość bliźniego". Logika na niego nie działa, bo potrafi, po żydowsku, zawsze odwrócić kota ogonem. Niech, pod różnymi pseudonimami, dyskutuje sam ze sobą. Miejmy swą godność, nie zniżajmy się do jego kloacznego poziomu. Można - i trzeba - modlić się za jego nieszczęsną duszę, która jest na prostej drodze do potępienia wiecznego, i to na własne życzenie.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.15 15:07
Uprzejmie proszę o umieszczanie po jednym wpisie, pod jednym artykułem. Wklejanie tego samego wszędzie, utrudnia odpowiadanie, a z copy/wklejacza robi idiotę.
Urszula2020.04.15 17:54
Przeca takie wklejane treści to treści idioty.
Po 12-te: Nie dyskutuj z opętanym psychopatą2020.04.16 8:27
"Przeca takie wklejane treści to treści idioty" Keller, przetłumacz to z jidysz na polski.
Grzegorz2020.04.15 14:03
no wreszcie wiara dała o sobie znać
ja2020.04.15 13:59
A dlaczego dopiero od 20 nie od 19 kwietnia czyli od niedzieli ?
anonim2020.04.15 14:53
Bo to niedziela Miłosierdzia Bożego to ,żebyśmy przypadkiem nie skorzystali z odpustu .
violencja2020.04.15 21:38
Właśnie bardzo mnie to boli
OBOJETNY i reszta mend2020.04.15 13:56
OBOJETNY i kilka jego innych wcieleń; Żyd wyklęty, Jonasik, Klapablabla, aa_kotki dwa, itp. - "Tak się składa, że mówię po angielsku, chyba nieźle. Skończyłem liceum z wykładowym angielskim. Studiowałem w Polsce, ale potem pracowałem w UK. A potem w amerykańskiej korporacji na stanowisku globalnym. Raportował do mnie team z wielu krajów ... po angielsku. Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce. Czyli coś tam liznąłem z tego angielskiego." - To jest jego mantra. Wlepij mi ją kilkakrotnie. Co to oznacza? Oznacza, że jest to menda zawodowa z "życiorysem" mu danym, menda której jedynym zadaniem jest nienawiść. W przypadku Frondy; nienawiść do chrzescijaństwa, nienawiść do obecnych rzadów, nienawidził poprzednie rządy równie "intensywnie". Na czyim jest "garnuszku"? Najłatwiej powiedzieć, że kremlowskim, faktem jest, że to janczar bolszewicki. Nie on jeden jest k*rwą na portalach. Jest tu kilku b*dlaków, bo trudno ich jest traktować na równi z normalnymi ludźmi. Lech Keller-Krawczyk typowy żyd prowokator, Albert kanalia-mitoman, Stachu zakompleksiona mać, Nowak-robaczek "przemysłowiec", Maryska Blaszczyk garkotłuk z wiedza zerowa, są też inni może o nieco wyższej "kulturze" - ale nienawiść w nich jest podobna.
Reytan2020.04.15 13:36
Komunisci,jak zwykle,na sama nazwe Kosciol ,siegaja po siekiere.
Marek2020.04.15 13:29
No to musiała bieda zapukać do drzwi. Ale kk musi zacisnąć pasa bo owieczki też zbiednieją.
Bóg Honor Ojczyzna2020.04.15 13:26
Lepiej późno niż wcale! Ważny głos! Mam nadzieję, że będzie wysłuchany!
lolek2020.04.15 13:18
Przepraszam z góry. Mamy pat bo prymas Polak mówi ,że grzechem jest chodzenie do kościoła a przewodniczący episkopatu nawołuje do chodzenia. Który z nich kłamie
Michał Jan2020.04.15 18:05
Jego Eminencja powinien już odbywać pielgrzymkę pokutną. Od jutra w maseczce, ale od dziś w szpiczastej czapce.
ladychapel2020.04.15 13:17
Wsparcie walki z pandemią: Lewandowscy -1 mln euro, Kulczyk -20 mln, WOŚP - 20 mln, PGE - 5 mln, Orlen - 6 mln, Lotos - 5 mln, Żabka- 4,5 mln, Azoty - 3mln, Agata -1 mln, Drutex - 1 mln, Błaszczykowski - 400 tys, Polacy na "Siepomaga" kilkanaście milionów ( i wielu wielu innych) a Kościół i Rydzyk ?
Senior 2020.04.15 13:30
Kościół i Rydzyk kupuje środki ochronne i respiratory, tylko, ze "obiektywne" polskojęzyczne media na żydowskim i niemeickim żoldzie rzadko, albo w ogóle o tym piszą!!!! Kościół nie przykleja naklejek Caritas i innych jak juras. Kulczyki oddają w ratach to co dostali za bezcen od Tuska? WOŚP czy to nie jest kasa Polaków?
Agnieszka Dz. 2020.04.15 16:02
Rydzyk kupił jakiś respirator? Chyba dla siebie, żeby mieć prywatny w razie czego.Póki co, apeluje na antenie swojego radia o datki, bo ciężko mu się żyje w czasach zarazy.
Urszula2020.04.15 17:45
Rydzyk jeszcze nikomu niczego nie dał. Żebrze w czasie pandemii ile wlezie choć należy do grupy 100 najbogatszych Polaków. Jego majątek jest oceniany na 680 mln złotych. Nie znam równie bezczelnego wyłudzacza jak Rydzyk. Gdzie jest kasa za zebrane udziały na ratowanie stoczni gdańskiej? Przeputał czy ukrył w rajach podatkowych.
nie ślepy2020.04.15 13:33
Kmiocie Kościół to my i ludzie, którzy dają pieniądze na np Caritas. Więc kmiocie policz ile dziennie "zup" się wydaje w Polsce dla biednych teraz? I przy okazji, jak już wymieniłeś tych co się pochwalili ile dali, teraz się pochwal, ile ty dałeś? Dobroczyńco z cudzego...
ladychapel2020.04.15 14:57
Kmiotem sam jestes, jestes walniety tak jak twoja gruba matka i ten idiota - twoj ojciec
nie ślepy2020.04.15 18:31
Wiem śmieciu, że jesteś "bohaterem" przy klawiaturze...Tak mają wszystkie takie wyrzutki społeczne, które nie znają ojca ani matki, bo zostały znalezione w reklamówce na śmietnisku! A teraz popracuj nad językiem polskim w pisowni, bo merytorycznie i tak nic nie stworzysz!
Urszula2020.04.15 17:52
O czym godosz? Co ma wspólnego Rydzyk z Caritasem?
anonim2020.04.15 21:06
Kościól to nie tylko Rydzyk ,on pytał o Kościół też czytaj ,bo widzę ,że nie tylko z czytaniem Biblii masz problem .
sdeas2020.04.16 7:01
Szanowny Panie Kmiocie. W odpowiedzi na gest wielu podmiotów i osób prywatnych Caritas nie mógł pozostać obojętny. Podali więc nr konta
Grzegorz2020.04.15 14:04
po co komu te pieniądze? Na zwalczanie wymyślonej hucpy?
anonim2020.04.15 15:20
Doczytaj zanim coś napiszesz durnego. A ty jak pomogłeś ?Szczuju
lcf2020.04.15 15:42
Śpieszę z odpowiedzią! „Kochana Rodzino Radia Maryja, w poważnej sytuacji pandemii koronawirusa bardzo trudno zwrócić mi się do Państwa – słuchaczy i widzów Telewizji Trwam, ale czynię to w trosce o istnienie naszych mediów. Prosimy, abyście nie odkładali na potem przekazywania pomocy materialnej na funkcjonowanie i istnienie jakże ważnych dla Polski i Polaków, w Ojczyźnie i poza jej granicami, Radia Maryja i Telewizji Trwam”
dz2020.04.15 18:11
a ty ?
Torchwood2020.04.15 13:13
Tak, i to "bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach" powinno wynosić zero. Kościół, w przeciwieństwie do sklepu spożywczego, nie oferuje towarów niezbędnych do życia. Przez kilka miesięcy ludzie mogą się bez chodzenia do tegoż kościoła obyć.
Bóg Honor Ojczyzna2020.04.15 13:33
Nie masz nic w tej sprawie do gadania bo jesteś nikim! Won stąd!
qwerty2020.04.16 6:11
"Pokój nam wszystkim" "miłoj bliźniego swego" powtarzasz jak automat w tym budynku a jak z niego wychodzisz siadasz do neta i "...jesteś nikim Won .." Myslisz że Twój Bóg Cie za to kocha ?
nie ślepy2020.04.15 13:41
Przypuszczam, że tobie Kościół wcale nie jest potrzebny...ale piwo na pewno!
Michał Jan2020.04.15 14:01
Istoty 2D nie ogarniają zagadnień 3D.
Myd\305\202o2020.05.30 16:06
Janie Michale - z Ciebie taki katolik jak z grzyba parasol. Zarozumiały głupcze nie ubliżaj inaczej myślącym.
anonim2020.04.15 14:50
Jak jesteś kupą mięsa z hormonami i dla ciebie to tylko liczy się nażreć to ci sklepy wystarczą. Człowiek wierzący ma większe potrzeby.
lol2020.04.15 17:40
Na przykład naubliżanie zbłądzonym
Michał Jan2020.04.15 17:59
Jaka prowokacja, takie napomnienie.
Lew Nikołajewicz2020.04.16 6:35
"kupą mięsa z hormonami" jest każdy człowiek i absolutnie nie ma znaczenia czy w coś wierzy czy nie. Jeśli chodzi o potrzeby duchowe, to żaden kościół i żadna religia nie mają na nie monopolu.
Inka2020.04.15 18:02
Nie Twoja sprawa, to się tyczy wierzących.Jeszcze przyjdzie chwila w której przekonasz się kto oferuje to,co jest niezbędne do ŻYCIA
Lew Nikołajewicz2020.04.16 8:28
No nie do końca. Jak ktoś się zarazi w kościele to nie jest to tylko jego sprawa, ale też wszystkich, którzy mają z nim potem kontakt. Wydaje mi się, że to oczywiste.
dz2020.04.15 18:19
a takich jak ty w Polsce - zero . No dajmy nawet dwa zera.
Michał Jan2020.04.15 13:12
Ale mają refleks! Najważniejsze Święto już za nami - może na koniec oktawy chociaż coś osiągną?
janstan2020.04.15 15:02
nad wejście do świątyni ilość wiernych w kościele, elektroniczny licznik,można ??
Michał Jan2020.04.15 17:58
I kamerę podłączoną do systemu rozpoznawania twarzy w CBŚP. To byłoby zgodne z linią tego rządu.
www2020.04.15 17:40
Msze, to akurat najmniej potrzebne przedstawienia w tym czasie. Wszystkie tatry są zamknięte, wobec kościoła, nie powinno być wyjątku
Michał Jan2020.04.15 17:57
Osobnik dbający wyłącznie o zaspakajanie swoich potrzeb nie zrozumie ludzi chcących obcować z absolutem.
www2020.04.15 20:43
Obcowanie z absolutem w kościele również jest zaspakajaniem własnych potrzeb, tym bardziej że jest to potrzeba czysto psychologiczna. Gdyby było inaczej wierzący zrozumieliby że absolut może być wszędzie, ale psychika przyzwyczajona do pewnych rytuałów nie przyjmuje logicznych argumentów
Clint2020.04.16 0:12
Ograniczony, zniewolony palancie, twój czas na ziemi dobiega końca. Będziesz zdychał wiecznie w mękach, krojony żywcem przez demony i nie masz o tym bladego pojęcia. Nie zdajesz sobie sprawy, jak żałosnym dupkiem jesteś. Twoje przebudzenie będzie największym koszmarem twojej żałosnej egzystencji. Lepiej byłoby dla ciebie, żebyś w ogóle się nie narodził.
Michał Jan2020.04.16 6:06
Fryderyk Wielki krzyknąłby do Ciebie: "Bydlaku! Chcesz żyć wiecznie?!"
www2020.04.16 8:11
A psychiatra krzyknąłby do Was, ludzie bierzcie leki, bo stwarzacie zagrożenie dla społeczeństwa
Lew Nikołajewicz2020.04.16 8:42
Sytuacja wymaga odłożenia na chwilę obcowania z absolutem w kościele. Nawet PiS to zauważył.
Inka2020.04.15 18:04
Oktawa kończy się w Niedzielę Miłosierdzia,a to jeżeli wejdzie w życie to od 20 kwietnia
Michał Jan2020.04.15 18:09
Masz rację, ale mam cichą nadzieję, że rządzącym jakiś pijarowiec podpowie, że powinien przebić Episkopat i wprowadzą od niedzieli. Może nawet już taki deal został zrobiony - OK, ale Wy poprosicie od poniedziałku, a my zrobimy już od niedzieli.
www2020.04.15 20:48
Śmiech na sali, teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo, a nie zaspakajanie potrzeb jakiejś grupki ludzi. Wierzący w końcu doprowadzą ten kraj do tragedii, jeżeli zaczną się gromadzić. Nie ma żadnych podstaw do tego żeby twierdzić że w kościele do zakażeń nie dochodzi, tym bardziej że nawet księża się zakażają. Jak ktoś chce popełnić samobójstwo, to niech działa we własnym zakresie, a nie sprowadza zagrożenie na innych. Nawet alkoholicy pozamykali się w domach, mimo głodu alkoholowego nie stoją pod sklepami, a wierzący bez mszy wytrzymać nie mogą, mimo iż transmisje są w internecie
Michał Jan2020.04.16 6:05
Rozumiem, że zwykłe zaspakajanie potrzeb, na modłę stada szympansów jest dla Ciebie ważniejsze od tego, co wzniosłe. I oczywiście słynne "bezpieczeństwo". Celem życia nie jest przeżycie.
www2020.04.16 8:16
Wzniosłe rzeczy to robią teraz lekarze, wszyscy ludzie pracujący w służbie zdrowia, a nie grupa palantów, którzy chcą się zbierać na modły, dla egoistycznego poprawienia swojego samopoczucia, stwarzając zagrożenie dla społeczeństwa. Ciekawe, czy jak zachorujecie będziecie wzniośle się modlić, czy pójdziecie do szpitala, o ile dla Was wszystkich wystarczy miejsca
violencja2020.04.15 21:37
Hej , jesteśmy przed Niedzielą Miłosierdzia, mam obawy