29.05.19, 08:05Fot. Dennis Jarvis from Halifax, Canada via Wikipedia, CC BY-SA 2.0 / screenshot Youtube

Abp Stanisław Gądecki: Św. Jan Paweł II - Przykład dbałości o dobro najmłodszych

Całe życie św. Jana Pawła II – począwszy od jego pracy wikariuszowskiej z młodymi ludźmi, aż do globalnego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży – jest przykładem tego, jak wychowywać najmłodszych i dbać o ich dobro. Jego postawa w kwestiach moralnych była zawsze bezkompromisowa, i także dzisiaj jest dla nas wzorem – podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki nawiązał do opublikowanego we wtorek 28 maja wywiadu Papieża Franciszka. „Ojciec Święty jednoznacznie powiedział, że nikt nie może wątpić o świętości i dobrej woli Jana Pawła II. To bardzo ważne słowa Papieża Franciszka, które ucinają wszelkie próby zniesławienia Papieża Polaka” – podkreślił metropolita poznański.

Przewodniczący Episkopatu wskazał na to, że św. Jan Paweł II od początku widział w młodzieży i dzieciach nadzieję Kościoła i troszczył się o ich formację. Już 9 listopada 1978 r., czyli trzy tygodnie po wyborze, papież mówił do biskupów amerykańskich, którzy przybyli do Stolicy Apostolskiej z wizytą ad limina Apostolorum, o konieczności zachowania mocnej dyscypliny moralnej w pracy kapłańskiej.

W kwestiach moralnych św. Jan Paweł II był bezkompromisowy i wyrażał to w bardzo jednoznaczny sposób. Dla przykładu, podczas Światowych Dni Młodzieży w Denver w USA – 14 sierpnia 1993 roku – mówił jasno o „zgorszeniu wywołanym przez grzechy niektórych sług ołtarza”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na to, że Jan Paweł II został ogłoszony „Człowiekiem Roku 1994” przez amerykański tygodnik „Time”. W uzasadnieniu napisano „W roku, w którym tak wielu ludzi ubolewało nad upadkiem wartości moralnych albo próbowało usprawiedliwić złe postępowanie, Papież Jan Paweł II z mocą głosił swoją wizję prawego życia i wzywał świat do jej przyjęcia. Za tę niezłomność – czy też bezwzględność, jak powiedzieliby jego krytycy – został ogłoszony Człowiekiem Roku. Takie uzasadnienie daje wiele do myślenia w obecnej dyskusji” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Metropolita poznański wskazał na dokument św. Jana Pawła II z 30 kwietnia 2001 r. w którym papież potwierdził, że wykorzystywanie seksualne małoletnich należy do najcięższych przestępstw, którymi zajmuje się wyłącznie watykańska Kongregacji Nauki Wiary. „Św. Jan Paweł II wezwał biskupów do przekazywania do Watykanu wszelkich informacji o nadużyciach duchownych wobec dzieci i młodzieży. Episkopaty – na polecenie papieża – przygotowały specjalne wytyczne postępowania”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przywołał też słowa byłej ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hanny Suchockiej, która została mianowana przez Papieża Franciszka członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. „Pani ambasador wspominała, że działania papieża wzmagały się wraz z poszerzającym się zakresem wiedzy na temat skali zjawiska seksualnego wykorzystywania w Kościele. Nigdy nie był obojętny, reagował zdecydowanie, co dziś skłania nas do takiej samej postawy”.

Episkopat.pl

Komentarze

gośka2019.05.29 18:28
o taaa...tylko dlaczego za czasów jego pontyfikatu księża obmacywali mnie jak swoją pluszowa zabawkę?
WojtyłaKryłPedofilówADzieciCierpiały2019.05.29 17:24
Owszem, dbał, ale trochę okrężną drogą. Po prostu osłaniał przyjmując, chronił tuląc i wspierał publicznymi uściskami katolickiego zbrodniarza w sutannie Maciela Degollado. Który to już bezpośrednio "dbał" o dzieci. Gwałcąc je w sposób trwale zorganizowany. Wojtyła - z kościelnych ołtarzy do kotła z piekielną smołą!
andrzejhahn32019.05.29 11:12
SRAM NA I RZYGAM NA wojtyle
Guess who2019.05.29 11:02
A dbał, jak najbardziej. I to JESZCZE JAK.
jeja2019.05.29 10:48
Już w to uwierzę. Posłuchajcie tego audiobooka: Giansoldati Franca - Demon w Watykanie - https://rapidgator.net/file/ae7d7b2add4df17164ecaed258e8670e/Giansoldati.Franca-Demon.w.Watykanie.czyt.R.Siemianowski._up.by.Equalizer_.rar.html
ela pawlowska2019.05.29 10:14
Gądecki, siedząc w tym swoim olimpie, już dawno odleciał. Takich dinozaurów powinni wysyłać na emerytury. Człowiek mentalnie jest jeszcze w czasach swojej młodości.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.29 8:27
Wolność od religii. Masz prawo nie wierzyć ---> https://wolnoscodreligii.pl/ Instrukcja wystąpienia z sekty kocioł katolicki http://www.apostazja.info/index.php/procedura-b
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.29 8:26
Jan Paweł II, Ojciec Święty, przedstawiciel Boga na ziemi, jedyny człowiek oficjalnie uznany za nieomylnego jest masowym mordercą. Każdego roku papież przyczynia się do śmierci dziesiątków, a może setek tysięcy ludzi, zakazując katolikom używania prezerwatyw. Podczas gdy miotane przez niego groźby są przez większość wiernych w pierwszym świecie uważane za kompletny nonsens i ignorowane, w krajach, w których w praktyce nie ma dostępu do alternatywnych źródeł informacji, gdzie kobiety korzystają z niewielu praw, każde papieskie potępienie stosowania środków antykoncepcyjnych skazuje tysiące ludzi na chorobę i śmierć. https://cia.media.pl/jan_pawel_ii_jest_odpowiedzialny_za_smierc_tysiecy_ludzi Jan Paweł II kazał Ratzingerowi zataić nadużycia seksualne w zgromadzeniu. https://oko.press/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-nakazal-ratzingerowi-zataic-sprawe-pedofila-degollado/
anonim2019.05.29 8:26
Stalin też bardzo dbał o dzieci. Raz nawet uratował życie małej dziewczynce. Pogłaskał, a przecież mógł zabić.