27.05.19, 14:45screenshot TVP Info

ABW zatrzymało 5 osób. Chodzi o 50 mln zł podatku VAT

21 maja 2019 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 5 osób na terenie województw: pomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego. Zatrzymani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wewnątrzwspólnotową dostawą alkoholu i jego przemytem na terytorium Wielkiej Brytanii. W wyniku działań grupy doszło do uszczuplenia w podatku VAT w łącznej kwocie ponad 50 mln zł.

Zatrzymane osoby w latach 2014-2017 wchodziły w skład zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się oszustw podatkowych polegających na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw alkoholu i faktycznym jego przemycie do Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzany był on nielegalnie do obrotu. W wyniku tych działań doszło do uszczuplenia w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 50 mln zł.

Są to kolejne zatrzymania w sprawie, w której dotychczas zarzuty zostały przedstawione 30 osobom.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania pieniędzy. Za przestępstwa te podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na poczet grożących sprawcom kar i środków o charakterze majątkowym zajęto pieniądze w gotówce i pojazdy.

W stosunku do wszystkich Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztu, z uwagi na grożącą podejrzanym surową karę oraz obawę matactwa procesowego.

Postępowanie przygotowawcze w sprawie prowadzone jest przez funkcjonariuszy Wydziału Zamiejscowego w Zielonej Górze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Komunikat Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych