10.01.22, 15:18fot. cba.gov.pl

Afera podkarpacka. Sąd postawił zarzuty kolejnym 12 osobom

Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił 11 akt oskarżenia skierowany w tym śledztwie obejmujący 12 osób. Łącznie, w toku postępowania, zarzutami objęto 52 osoby, z czego wobec 32 skierowano już akty oskarżenia” – podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Janowi B. i 11 innym osobom. Chodzi o wielowątkową postępowanie dotyczące tzw. afery podkarpackiej. Czynności w śledztwie prowadzili funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA.

Wielowątkowe śledztwo w sprawie afery podkarpackiej prowadzone jest od kilku lat przez funkcjonariuszy rzeszowskiej Delegatury CBA oraz Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił 11 akt oskarżenia skierowany w tym śledztwie obejmujący 12 osób. Łącznie, w toku postępowania, zarzutami objęto 52 osoby, z czego wobec 32 skierowano już akty oskarżenia.

Były poseł Jan B. oskarżony jest o przestępstwa korupcyjne, ale także polegające na nakłanianiu funkcjonariuszy publicznych do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji powziętych przez  nich w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Chodzi m.in. o przyjęcie korzyści majątkowych w postaci gotówki w kwocie 813 tysięcy złotych, sztabki złota o wartości ponad 128 tysięcy złotych oraz nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 150 tysięcy złotych. Czyny zarzucane byłemu posłowi obejmują przestępstwa, których jak ustalono, dopuścił się w związku z pełnionymi funkcjami publicznymi posła na Sejm RP, członka Krajowej Rady Sądownictwa i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. 

Aktem oskarżenia objęto także przedsiębiorcę Mariana D., któremu zarzucono przekazywanie korzyści majątkowych Janowi B.

Wśród oskarżonych są ponadto były Zastępca Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosław S., były Komisarz Skarbowy w Sekcji Analiz i Planowania Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Jan M., a także były Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew K., którym zarzucono m.in. przekroczenie uprawnień i ujawnienie Janowi B. informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

Aktem oskarżenia objęto również Roberta B., Józefa F. i Józefa W., pełniących istotne funkcje we władzach podmiotu dysponującego środkami publicznymi, którym zarzucono, że w związku z pełnieniem funkcji publicznych przyjęli wielokrotnie korzyści majątkowe w zamian za utrzymywanie preferencyjnych stosunków handlowych z ustalonymi spółkami.

Wśród oskarżonych są także Roman B., Maciej K., Urszula R. i Bogusław P., których czyny powiązane są z przestępstwami zarzucanymi Janowi B. oraz Marianowi D.


mp/cba.gov.pl

Komentarze

jarko2022.01.10 18:45
pis nie wyjaśnił żadnej afery po,psl i choćby rządził przez kolejnych 10 lat nikogo nie ukarze(za wyjątkiem babci za kradzież snikersa), ponieważ układ okrągłostołowy działa
Anonim2022.01.10 20:43
jak powiedział pan Michalkiewicz ,układ tych wszarzy: my nie ruszamy was,wy, nie ruszacie nas
duch azorka2022.01.10 18:32
Na kilkunastu wylosowanych sędziów wszyscy oskarżonego Jasia B, znali i wódkę z nim pili to mus nowe kadry szkolić mniej pijące.
Torchwood2022.01.10 17:32
Zarzuty to stawia nie sąd a prokurator. Do sądu to te zarzuty w postaci aktu oskarżenia tylko trafiają.
insektycydy są doskonałe2022.01.10 17:30
Skłonności rodzinne ??
AFERA W PE! SZOK!!! PILNE!!!2022.01.10 16:13
Riczi Czarnecki opi****erdolił PE na 100 tysięcy euro stosując księgowość kreatywną - jeździł do Brukseli dawno zezłomowanym autem. Póki co jest kryształowy
Anonim2022.01.10 15:53
A tego, co ruchał ukraińskie małolaty w podkarpackich burdelach zamknęli? A nie, zaraz, jakie zamknęli, przecież on jest z PIS!😁😁😁
Suweren2022.01.10 16:01
Znów mnie uprzedziłeś.
A.P2022.01.10 16:23
Zabrali go ludziom z oczu, przestał być marszałkiem.
Anonim2022.01.10 17:58
leczy teraz rany na prąciu z mend ukrainskich
Żyd Anonim - wieczny nudziarz2022.01.10 15:45
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
Po 11 ...2022.01.10 15:35
Atak na ojca, na Jana Brejzę. Uwielbiam PiS :) Nie ma jak zaatakować rodzinę.