14.05.19, 09:18(fot. screen/twitter)

Aktywiści zasłonili transparentami siedziby PiS i PO

"Mamy 11 lat żeby zapobiec katastrofie klimatycznej. Polska musi odejść od węgla do 2030 roku" - przekonują aktywiści z Greenpeace.

"Mamy 11 lat żeby zapobiec katastrofie klimatycznej. Polska musi odejść od węgla do 2030 roku" - przekonują działacze z Greenpeace. Dziś rano zasłonili ogromnymi czarnymi transparentami siedziby PiS i PO w Warszawie. Zdaniem organizatorów akcji, obie partie pominęły temat ocieplenia klimatu w swoich kampaniach wyborczych.

- Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

- Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna - liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej, zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość - podkreślił.

 Najnowsze dane pokazują, że powtarzane przez polityków PiS hasła o Polsce jako "liderze w ochronie klimatu" można włożyć między bajki. W ostatnich latach zatrzymano zmiany w energetyce i zablokowano rozwój odnawialnych źródeł energii. W pakiecie z tą nieodpowiedzialną polityką otrzymaliśmy widmo gwałtownie rosnących cen energii i galopujący wzrost importu węgla, głównie z Rosji. Polska nie potrzebuje nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, kolejnych kopalni, ani sprowadzanego zza granicy węgla - powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

 Według niego, "nasz kraj potrzebuje sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, które zapewnią niezależność energetyczną Polski i nowe miejsca pracy".

 

 bz/polsatnews.pl

Komentarze

Wojtek Polak2019.05.14 20:33
a czy my nie możemy popędzić tych lewackich debili tak jak zrobili to niemcy. w Niemczech otworzyli kopalnie węgla brunatnego wycinając setki hektarów lasów i lewacki greenpeace nawet się nie zająknął.
Maria Blaszczyk2019.05.14 21:04
Chyba wypisujesz kłamstwa Po pierwsze nie otworzyli - ta kopalnia istnieje tam od lat 70-tych, kiedy jeszcze nie bardzo wiedziano (choć naukowcy już wtedy alarmowali), jakie to spowoduje problemy dla środowiska. Ale obecnie nasz stan wiedzy jest diametralnie różny od tego sprzed blisko pół wieku. Ten ostatnio docinany kawałek to był już tylko mały skrawek. Po drugie - lewacki Greenpeace był tam bardzo aktywny, tu masz np. zdjecie z protestu, idą ludzie z transparentami Greenpeace'u, między innymi, jakbyś zamiast siać łgarstwami zrobił krótki research, znalazłbyś na youtube filmy Greenpeace'u na ten temat https://www.youtube.com/watch?v=oktsphCtRbs https://www.youtube.com/watch?v=hG_XiFUIlSU, petycję Greenpeacu i wiele wypowiedzi przedtawicieli Greenpeace'u https://www.youtube.com/watch?v=V86xFAYO-eE - ale rozumiem, że w rzucaniu oskarżeń mogłaby znajomość faktów przeszkadzać); tam nawet zginął aktywista (swoją drogą - przyczyną usunięcia ekologów było to, że ich schronienia na drzewach "nie spełniały przepisów pożarowych").
anonim2019.05.15 8:30
szujo ale się rozszalałaś, kto ci płaci
Maria Blaszczyk2019.05.15 21:11
Nikt. Nie jestem tez żadną szują. Ty natomiast jesteś chamem, o zerowej umiejętności dyskusji, atakującym ad personam, zamiast się odnieść do argumentów. Nazwanie przytoczenia faktów "rozszaleniem się" to doprawdy interesujący dobór słów.
PZPR2019.05.14 16:49
Polska musi odejść od węgla i dobrobytu! Zostawcie węgiel dla germańców, bo muszą palić węglem brunatnym i wilgotnym drewnem! Z powrotem do przeszłości! Nadludziom z germani wolno wszystko: kraść, mordować, cyganić i oszukiwać. Polacy to wieczni niewolnicy i dobry materiał na jełopów, niezależnie od wykształcenia.
Karolina2019.05.14 12:34
Greenpeace jest zatwardziałym towarzystwem nieuków. Elektrownia Opole jest przykładem perfekcyjnego wręcz filtrowania spalin węgla kamiennego i do atmosfery przedostaje się praktycznie, wyłącznie dwutlenek węgla. Spośród wyłapanych, szkodliwych substancji lotnych, np. dwutlenek siarki jest cennym składnikiem do produkcji gipsu budowlanego i jego pochodnych. Podobnie dzieje się z innymi szkodliwymi gazami. Jeśli zaś chodzi o porównanie takich węglowodorów, jak metan, ropa naftowa i węgiel, jako źródeł emisji dwutlenku węgla, wszystkie w równym stopniu wpływają na skład jakościowy atmosfery. Najbardziej właściwym sposobem redukcji CO2 jest zintensyfikowanie nasadzeń drzewostanu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Działania wymierzone w ograniczenia wydobycia i wykorzystania węgla kamiennego mają wyłącznie polityczny charakter.
Maria Blaszczyk2019.05.14 15:08
Tylko że chociażbyśmy zasadzili drzewo na każdym wolnym metrze kwadratowym - wciąż bilans produkcji CO2 będzie dodatni. A dotychczasowe działania władz polegały głównie na wycinaniu drzew, jak wszyscy pamiętamy. A ludzie umierają - może nie od elektrowni Opole - tylko od domowych pieców i diesli z wyciętymi filtrami...
anonim2019.05.15 8:28
a dzieci umierają bo maryśki dokonują dla ich dobra aborcji
Maria Blaszczyk2019.05.15 21:09
??? Aborcja jest zupełnie bezpieczna. Gdzie słyszałeś o jakimś dziecku, co umarło od prawidłowo wykonanej aborcji? W przeciwieństwie do porodów. One są dla dzieci śmiertelnie niebezpieczne.
Grizzly2019.05.14 12:14
Aresztować to bydło, skazać na wieloletnie wyroki w postaci przymusowej pracy w kopalniach!
Maria Blaszczyk2019.05.14 17:25
A na jakiej podstawie? I gratuluję dehumanizacji - to świetny wstęp do prześladowań, a nawet ludobójstw. W końcu ci ludzie nie zasługują na traktowanie jako ludzi - mają inny pogląd na jakąś sprawę niż pan Grizzly.
anonim2019.05.15 8:27
zamknij pysk
Kulson siadaj2019.05.14 11:47
Szczeciński sąd rejonowy odmówił wszczęcia postępowania przeciwko Łukaszowi Olejnikowi z Komitetu Obrony Demokracji, uznając, że jego happening nie był szkodliwy społecznie. Policja właśnie zażaliła się na tę decyzję do sądu wyższej instancji. Policja choć mówiła o „niestosownym napisie”, początkowo umorzyła sprawę ze względu na niewykrycie sprawców (chociaż Łukasz Olejnik na początku sierpnia publicznie przyznał się do tej akcji). Dopiero w marcu br., najprawdopodobniej po naciskach „z góry”, policja skierowała przeciwko Olejnikowi sprawę do sądu. Zdecydowała się do tego wykorzystać artykuł Kodeksu wykroczeń, wymyślony w latach 80. przez komunistów do walki z opozycją (używano go przeciwko ludziom rozwieszającym antyrządowe plakaty), a w nowych czasach stosowany m.in. do walki z nielegalnymi reklamami.
Jan Radziszewski2019.05.14 10:39
Wcześniej bo za mniej niż 8 lat Greenpeace. NIE BUDIET bo Będzie wcześniej Potop ognia i siarki /Łk 17,26-30) tj. trzy dni ciemności tzn zdechną od płomieni i lawy wulkanicznej a diabły duszyczki im wydrą żywcem z ciała.
Cogito ergo sum2019.05.14 10:30
Zamknijmy kopalnie i otwórzmy się na gaz z Rosji. Greenpeace to organizacja naszpikowana agenturą
Dominik2019.05.14 12:26
A ten węgiel którym pali się w Polsce to wiesz skąd jest? Z Rosji właśnie. Rodzime kopalnie eksportują nasz bo jest dobry, wiec nie są uzależnione od tego czym palimy w Polsce.
Maria Blaszczyk2019.05.14 15:05
No właśnie chodzi o odejście od paliw kopalnych. W tym gazu. A statystyki dotyczące importu węgla widziałeś? I wiesz, co jest najgorsze? Nie tylko, że gorszym węglem truje się ludzi - ale to, że nikt nie kontroluje, skąd ten węgiel. Czyli - prawdopodobnie kupujemy węgiel rabowany z Dobasu....
anonim2019.05.15 8:26
mózg przegrzałaś
Maria Blaszczyk2019.05.15 21:14
A coś na temat? Jakieś merytoryczne argumenty? Masz jakiś dowód, że do Polski nie napływa węgiel z Donbasu? Bo z tym, że Polska kupuje go z Rosji, chyba nawet anonim o Twoim poziomie intelektualnym nie wątpi?
Każdy gra jak przeciwnik pozwala2019.05.14 10:25
Polska musi odejść od węgla do 2030 roku - robią co chcą i przemawiając jak władcy Polski. Banda oszołomów sponsorowana i kierowana przez naszych wrogów. Co robi pis - nic. Te cioty nie są w stanie nawet ochronić swojej siedziby. http://wgospodarce.pl/opinie/50303-dlaczego-w-zarzadzie-greenpeace-polska-nie-ma-polakow
ardo2019.05.14 11:54
Sponsorowana prze kreml.
Maria Blaszczyk2019.05.14 17:22
A tymczasem - ludzie umierają i chorują, gatunki wymierają w zastraszającym tempie, straty powodowane przez zmiany klimatyczne są przeogromne, ale jak ktoś próbuje coś zrobić - to jest to oszołom... No cóż, jesteśmy jednym z nielicznych krajów na świecie, w których spada średnia długość życia, mamy jeden z najwyższych wskaźników bezpłodności, jesteśmy a 11 miejscu na świecie jeśli chodzi o umieralność z powodu raka płuc (mimo skutecznych działań na rzecz ograniczenia palenia, obecnie Polska jest na 49 miejscu). Jak dla mnie - próby zrobienia z tym czegoś nie sposób zakwalifikować jako "wrogiej".
anonim2019.05.15 8:24
Won lewacki kundlu.
T.2019.05.14 9:52
Tak Polska bez węgla, a prąd będziemy kupować od Niemiec za ciężkie pieniądze, bo ich prąd z węgla jest "czystszy".
ktos2019.05.14 10:42
Idioto Niemcy w zeszłym roku zamknęli ostatnią kopalnie węgla kamiennego a kopalnie węgla brunatnego będą zamykane do roku 2038, da się?
T.2019.05.14 12:18
Wypraszam sobie, abyś mnie drogi kolego tak się do mnie zwracał. Tak to możesz mówić do swojej rodziny, a jeżeli życzysz sobie lekcje kultury i pokory to zapraszam, adres chętnie Ci wyśle, uprawnienia nauczycielskie też mam. A co to ma do rzeczy że zamykają kopanie węgla? Zamykanie kopalni węgla nie jest jednoznaczne z zamykaniem elektrowni węglowych, bo te jeszcze będą działać jeszcze przez ponad 20 lat i będą zasilane węglem z Rosji, więc co to za różnica? Do produkcji prądu dalej będą zużywać węgiel. Jak Ty to sobie wyobrażasz? Skąd za 10 lat chcesz czerpać prąd?
Grizzly2019.05.14 12:19
Tylko po co, durniu? Z politycznych lewackich powodów? Dzisiaj można na kominy założyć doskonałe filtry i nie będą się wydobywać ani pyły ani gazy! Chodzi o to żeby reszta świata kupowała francuskie i niemieckie technologie atomowe i ich prąd!
W.2019.05.14 10:57
A teraz nie sprowadzamy węgla ruskiego?
Lolas2019.05.14 11:18
A w Europie środkowej przeważają wiatry zachodnie.
Kubica II 2019.05.14 9:32
Ale co sobie "napromowali" za "rządowe pieniądze" tego już im, wybrańcom, nikt nie odbierze: Maszt złamał się na morzu Ostatnie dane o pozycji jednostki pochodzą z 22 kwietnia. To wówczas złamał się maszt, który później uszkodził burtę. Jacht "I Love Poland" znajdował się wtedy 50 mil na wschód od półwyspu Sandy Hook. Na morze wypłynął z portu w Nowym Jorku. Załoga przez długi czas walczyła o uratowanie sprzętu na jachcie i wprowadzenie żaglowca do portu. - Żadnego błędu jako żeglarze nie zrobiliśmy. Zawiódł sprzęt - tłumaczył kapitan Kaczorowski w rozmowie z reporterem RMF FM. - Jachty to są bardzo skomplikowane przyrządy służące do pływania. Tam jest mnóstwo elementów, które mogą zawieść. Czasami coś pęknie, coś zawiedzie - tłumaczył mężczyzna. Długotrwały i kosztowny remont W najbliższych dniach jacht zostanie wyciągnięty z wody i rozpocznie się remont, który może potrwać wiele tygodni. Koszt naprawy żaglowca, który kosztował blisko 4 mln złotych, może wynieść setki tysięcy złotych. Kaczorowski przyznał, że ciężko oszacować koszt remontu oraz to jak długo trzeba będzie czekać na części. - Jak tylko się tutaj ogarniemy to będziemy promować Polskę - zapewnił mężczyzna. - To chyba dobra promocja Polski, jak sobie poradziliśmy na morzu z taką awarią, nie wzywaliśmy żadnych służb ratunkowych i nikomu nic się nie stało - zauważył kapitan.
ardo2019.05.14 9:29
Lewackie gówno.
lolek kremowka2019.05.14 13:05
katolickie gadanie
Maria Blaszczyk2019.05.14 15:03
Co jest lewackim gównem? Próba przeciwdziałania zjawiskom, które spowodują (i już powodują) potworne skutki? Afrykanie giną z braku wodu, wyspy Pacyfiku toną, ludzie umierają, mamy coraz więcej uchodźców, gatunki wymierają najszybciej w historii itd. Dodatkowo, tu na miejscu ludzie giną jak muchy, bo powietrze jest tak skażone, że nie da się oddychać. Dzieci w miastach po byle przeziębieniu mają paprzące się miesiącami infekcje dróg oddechowych. Przodujemy w dziedzinie bezpłodności wśród krajów uprzemysłowioncyh. Itd. Ale powiedzieć coś na ten temat - to być "lewackim gównem".
anonim2019.05.15 8:22
Lewacka szczekaczko, jesteś po przeszczepie mózgu.