24.01.20, 12:20

Aldo Maria Valli: Wielki atak na doktrynę Kościoła

Doktryna katolicka jest dziś niszczona pod płaszczykiem lepszego duszpasterstwa. "Mamy do czynienia z kierownictwem Kościoła, które stara się o jego zniszczenie i przekształcenie go w coś innego, być może w swoistą podporę dla globalizmu" - mówi włoski dziennikarz Aldo Maria Valli.

Aldo Maria Valli, włoski dziennikarz, były korespondent RAI w Watykanie, który przyczynił się do publikacji świadectwa abp. Carla Marii Viganò o skandalu molestowania seksualnego w Kościele, mówi w wywiadzie z włoskim "Libero" o aktualnej sytuacji w Kościele. Rozmowa dotyczyła między innymi książki "Z głębi naszych serc" kard. Roberta Saraha z artykułem Benedykta XVI.

„Obecność dwóch papieży niesie ze sobą szereg niszczycielskich następstw. Kim jest tak naprawdę papież senior? Jaką rolę pełni? W przypadku konkretnej kwestii celibatu księży, tak jak w wielu innych, zgadzam się z Benedyktem XVI, ale sądzę, że obecność papieża seniora jest katastrofą dla Kościoła. Powoduje ona powstanie przeciwieństw, nieporozumień, sprzeciwów” – powiedział.

Kontynuując wątek dwóch papieży Valli stwierdza: „Wobec świata zewnętrznego Watykan przedstawia dwóch papieży, którzy żyją w miłości i harmonii, ale tak nie jest, gdyż mają oni dwa kompletnie różne profile [teologiczne] i wobec tego zawsze będą wystawieni na nieuleczalną rozbieżność. Nie mówiąc już nic o aberracji, jaką jest to, że papież ma jako swojego rzecznika [ateistycznego dziennikarza Eugenio] Scalfariego”.

Valli odniósł się do ostatniej kontrowersji wokół książki kard. Saraha i Benedykta XVI na temat celibatu księży. Zauważył, że Benedykt XVI, zabierając głos, „obojętnie czy tego chciał, czy nie – a z pewnością tego nie chciał – jest (...) teraz przez niektórych katolików utożsamiany z antypapieżem. To było nieuniknione”.

W zamieszaniu wokół autorstwa książki włoski dziennikarz dopatruje się próby „zdyskredytowania Saraha jako możliwego przyszłego kandydata na papieża”, a jednocześnie „zademonstrowania, że papież emeryt może być manipulowany”. Jego zdaniem cała ta akcja progresistów „niestety” okazała się sukcesem. Uważa też, że wbrew słowom Franciszka sprawa nie jest zamknięta.

Dziennikarz był też pytany o swoją ocenę obecnego pontyfikatu. Nie szczędził słów krytyki.

"Myślę, że Franciszek wprowadził do Magisterium relatywizm, a to za sprawą moralności sytuacyjnej, a to przecież śmiertelny wróg myśli katolickiej, idea, która w ostatecznym rozrachunku zrównuje ze sobą wszystkie wiary. Co więcej, uczynił to za pomocą niejasności, co czyni cały ten atak jeszcze bardziej podstępnym" - stwierdził.

Valli stwierdził też, że doktryna katolicka jest dziś niszczona pod płaszczykiem lepszego duszpasterstwa. "Mamy do czynienia z kierownictwem Kościoła, które stara się o jego zniszczenie i przekształcenie go w coś innego, być może w swoistą podporę dla globalizmu".

Dziennikarz skrytykowa też Episkopat Niemiec, wskazując, że promuje on dziś "śmiercionośne zbliżenie z luteranizmem".

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze

Ma\\305\\202gorzata2020.01.25 19:21
Musiało upłynąć aż 60 lat aby dziennikarz Aldo Maria Valli się PRZEBUDZIŁ ? Mało prawdopodobne. Chyba, że jest młody i "zauroczony" p. J.P.II. Doktryna nie jest NISZCZONA DZIŚ , tylko od II S.W. - 1962 r. Jeśli jest jednak wiekowym dziennikarzem TO GDZIE BYŁ i co pisał jak wprowadzano REFORMY ? Umizgi dziennikarzy i mediów pseudokatolickich do Kard. Saraha jako kandydata na papieża są jak rozsiewane informacje o Kard. Ratzingerze jako "bulterierze" doktryny. Jak pokazało życie informacje te miały wyciszyć nastroje i obawy tradycjonalistów ale NIE BYŁY PRAWDĄ . Można je włożyć między bajki.
Raf2020.01.25 17:53
gdzie Ducha Pański tam wolność. Ratzinger to biedak zastraszony i służący od lat bandytom (razem z JPII ukrywał pedofilów, kłamców, sodomitów i złodziei), których reprezentuje teraz Bergolio; cały majątek i system watykańskiej korporacji religijnej katolickiej służy teraz złym ludziom aby zrobić globalna religię judaistyczno-islamsko-katolicką bez Jezusa jako Boga. Ratzinger jak większość kleru od lat jest jak bezwolna przestraszona istota, zalękniona, komfornistyczna i mamrocząca - więc od lat nie służył on Bogu a złym duchom złych ludzi - które go zastraszyły i dlatego uciekł z funkcji papieża.
ect2020.01.24 23:06
Pękają struktury Kościoła, ciepłe posadki zagrożone, karierowicze trzymają się jeszcze rozpaczliwie nadziei ocalenia, kłamstwo miesza się z prawdą... Jak zwał tak zwał, jedno jest pewne, Duch Święty wyprowadzi z tego chaosu odnowiony Kościół, mocny potęgą autentycznej świętości, która czerpie ze źródła Bożej miłości.
Michał Pasierb 2020.01.25 16:45
AMEN
Hanna2020.01.24 22:56
Tylko Benedykt XVI jest teraz dla mnie najwyższym autorytetem Kościoła, który oświeca wiernych jak latarnia w ciemnościach i zamęcie dzisiejszego świata.
Michal2020.01.25 1:54
A Ty stoisz pod ta latarnią?
bogdanus2020.01.24 22:45
Benedyktem XVI jest pomocą a nie katastrofą dla KK. Pełni rolę buforu w czasach niszczenia KK przez modernistów. Jest to łaska dana od Boga, by iść tradycyjną drogą wierności Jezusowi.
2020.01.24 19:16
Posłuchajcie uważnie: https://www.youtube.com/watch?v=_8E7qJxBDs0
KATON STARSZY2020.01.24 18:05
Żal,żal że Kościół się wali od środka,tak jak Polska przed rozbiorami.Polska nie przegrała zbrojnie,tylko od własnych zdrajców.Watykanu nie zniszczyli wandale, tylko biskupi,kardynałowie i dwór papieża tocząc miedzy sobą doktrynalne boje,w sytuacji rosnącego w szalonym tempie nichilizmu.Zamiast zająć się ewangelizacją ,kontrofensywą teologiczną ,jak u nas dominikanie i jezuici e czasach reformacji,to wprowadzają idolatrię isynkretyzm religijny.Zapomnieli słów JEZUSA,,jam jest drogą do Ojca niebieskiego''.Ale tak jak Polska powstała z marwych,tak i katolicyzm się odnowi jeszcze silniejszy,ale nadeją lata burz i udręki.Wierzący nie powinni się bać,tylko z modlitwą na ustach twardo bronić naszej wiaryUczyć się historii Kościoła.historii swiętych EWANGELI,a będzie wam łatwiej odnosić zwycięstwa.Księża na nudnych kazaniach nic was nie nauczą,ale już jest dużo ciekawych książek,tylko szybko znikają ,szczególnie w małych miejscowościach w ogóle nie ma,kto mieszka w dużych miastach coś znajdzie.Dlatego księża powinni przynajmniej w dekanacie stworzyć bibliotekę z książką katolicką,sami by się dobrze poduczyli. Wbibliotekach miejskich ,gminnych nie ujrzysz książki religijnej poza wątpliwym Dobraczyńskim.
lady chapel2020.01.24 16:43
Jak wybudowano katedre w Watykanie?
Bolek Sikał do Kropielnicy2020.01.24 21:37
To jest bazylika, ignorancie.
Laura2020.01.25 11:54
suke chapel nie dokładnie nauczono ona ma tylko trzy zdania powtarzac i to wszystko
Zgoda buduje2020.01.24 16:41
Z książki kard. Roberta Saraha: Wieczór się zbliża i dzień się już chyli: „Znakiem szatana jest podział. (…) Diabeł chce dzielić Kościół. Zastawia na nas straszną pułapkę poprzez roztrząsanie każdej wypowiedzi biskupów. Każdy musi zająć stanowisko, wybrać sobie stronnictwo. Ale w Kościele nie ma partii! Nie ma stronnictw! Synody nie są zgromadzeniami politycznymi. (…) To histeryczne niekiedy upolitycznianie tego, co powinno pozostawać pokojową debatą między teologami rozmiłowanymi w tym samym Bogu, jest znamieniem demona”
duchowny katolicki2020.01.24 16:32
Tak czy siak, Kościół przeżywa niebywałą próbę wiary. Może jedyną w tym wymiarze. Potrzeba modlitwy, postu, pokuty.
Michał Pasierb 2020.01.24 16:02
Papieżem jest Franciszek.I tak będzie do następnego konklawe.PAN BÓG pisze prosto po ludzkich krzywych liniach,czy bazgrołach.....
ktoś tam2020.01.24 22:00
Skoro "Papieżem jest Franciszek" to obowiązuje Cię wierność jego nauczaniu jeśli jesteś Katolikiem. Tylko nie płacz później jak zobaczysz przed sobą otwartą bramę piekła.
Michał Pasierb 2020.01.25 16:43
GRANICĄ posłuszeństwa jest grzech.Katolika obowiązuje CREDO i posłuszeństwo względem tego,co Papież ogłasza ex cathedra.Tylko i wyłącznie.Poczytaj sobie; zapytaj mądrego księdza.Papież poza tym jest takim samym człowiekiem jak Ty czy ja.Grzesznikiem ,jak Ty i ja...Nie uprawiamy kultu księży,biskupów etc;kult należy się tylko BOGU i "trzeba bardziej słuchać BOGA niż ludzi." /Dz 5,29/
Katolik2020.01.24 15:05
Gdyby B16 normalnie sobie umarł to nie było by tej gadki, ale on wolał sobie pójść na ciepłą emeryturkę.
npod2020.01.24 20:43
Przestań niegrzeczny głuptasie tak się wypowiadać o Papieżu Benedykcie XVI. Nie masz prawa. A śmierci to sobie życz, może otrzeźwiejesz ze swojej głupoty. Nie udawaj, że jesteś wcale katolikiem...
anonim2020.01.24 14:07
Antypapież Franciszek i jego świta niewątpliwie niszczą Kościół, zdaje się, że za milczącą zgodą tegoż.
ridado2020.01.25 0:44
chyba jestes juz pijany typowo po polsku
Durczykiewicz2020.01.24 13:42
Za obecną sytuację wg mnie odpowiedzialni są obaj hierarchowie Benedykt i Franciszek. Obecny papież dla mnie wprowadza chaos. Wprowadził chaos i dalej to robi. Nie jest dla mnie autorytetem. Obawiam się, że nowy papież może być jeszcze większym mącicielem, bo będzie wybrany przez nominatów Franciszka. Mam nadzieję, że nie dożyję na tej ziemi schizmy w Kościele.
Roman2020.01.24 13:11
Tylko dwóch ludzi - dwóch, i to papieży - i dwa różne zdania - a jedno Pismo Święte. Jak zatem mają być jedno miliardy? Ktoś tu celowo fałszuje Boga!!! Fałszywym Prorokiem jest Franciszek, bo jak mówi Pismo Święte, Benedykt XVI abdykuje, dokończy życie tam, gdzie Go wyślą i więcej tej ziemi oglądał nie będzie. Zatem trafi do nieba - jak Jan Paweł II - tak mówi Pismo Święte. Franciszek natomiast jako fałszerz Słowa Bożego takiego zaszczytu nie dostąpi: Będzie wrzucony do jeziora ognia!
athos2020.01.24 13:11
Prawdziwym papieżem jest Francis.
athos2020.01.24 17:18
Nie podszywaj się pod cudzy nick!!! Szalbierzu!
lady chapel2020.01.24 13:10
Taki to tydzień modlitwy o jedność chrześcijan po katolicku
bunia 2020.01.24 13:06
Bzdury piszesz APo, jak był i zgodził się na wybór to powinien w tym wytrwać. Jak odszedł to już nie powinien się wtrącać. Jak dyrektor odchodzi na emeryturę to niestety ale nie może się już wtrącać do rządów nowego dyrektora. I choćbyś stanął na głowie to Papierzem jest Franciszek.
APo2020.01.24 14:16
Dzięki za odniesienie się do mojego zdania ale to dla mnie nic nie zmienia. Franciszek to wichrzyciel i niszczy to co w Kościele najlepsze. Jest masonem i tyle w temacie. Dla mnie Papieżem zawsze będzie Benedykt
mirka2020.01.24 21:02
bo jego tron został skradziony jego moc nie
jeszcze nie emeryt2020.01.24 18:34
Odszedl ze stanowiska, ale zawsze bedzie czlowiekiem i biskupem. Ma wiec prawo zabrac glos w kazdej sprawie Kosciola. On przeciez nie ma zadnej wladzy. A nikt nie zabrania roznym emerytom wypowiadac sie... na rozne sprawy.
Czlek2020.01.24 22:28
Benedykt został zmuszony do zrzeczenia się... ale czego? Proszę uważnie przeczytać tekst rezygnacji B XVI - zrzekł się sprawowania funkcji, a nie tytułu Papieża. Tak jak król uwięziony na zamku nadal jest królem, nawet jeśli w tym czasie faktycznie rządzi nielegalnie wybrany namiestnik.
Terezjusz2020.01.25 21:18
Popracowałbym trochę nad ortografią, Szanowna Buniu. Pała.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.24 13:05
Przedsoborowa doktryna ideologii katolickiej nie pasuje do współczesnego świata, nic więc dziwnego, że normalniejsi katole próbują jakoś ratować upadający kościół. Z kolei fanatycy chcą go ciągnąć w przepaść marginalizacji, zamykania kościołów, masowego odpływu wiernych.
JS2020.01.24 13:01
Kapłani stali się mało wydolni w budowania wiary a na dodatek będą musieli być posłuszni reformom mającym na celu dostosowanie Kościoła Jezusowego do wymagań świata. Jeżeli nie jesteś w stanie zrozumieć Ewangelii, nie chcesz stracić wiary sięgnij po pomoc. Jednak nie polecam czytania grubych rozpraw teologicznych. Ich czas już mija, gdyż ludzkie słowo nie jest już w stanie zbudować wiary w Jezusa, w Niebo w dzisiejszych czasach. Sięgnij lepiej po objawienie zatwierdzone przez Kościół a ja polecam niezmiennie szczególnie to dane bł. A.K. Emmerich wraz z Tajemnicami Starego Przymierza. To jest przednia, najlepsza oliwa do lamp wiary dana nam z Nieba. Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Altai2020.01.24 16:21
Moje Królestwo nie jest z tego świata i nic nie planuję dostosowywać. Króluj Nam Chryste
JS2020.01.25 8:12
To dlaczego Pan Jezus prosi o Swoją Koronację na Króla Polski ? Pozdrawiam
Alojz2020.01.25 9:37
??? Lecz się.
JS2020.01.25 14:47
Nie muszę. A czy ty jesteś zdrowy ? Pozdr.
uczciwy obywatel2020.01.24 18:45
Bardzo sie mylisz.Podstawa i fubdamentem naszej wiary jest Pismo Świete.
JS2020.01.25 8:18
A kto tak NA PRAWDĘ wierzy w jego treść ? To wszystko co jest tam opisane jest tak odległe, że wydaje się być bardziej legendami dla nowoczesnego człowieka niż kronikarskimi relacjami z dawnych dziejów. Stworzenie świata i człowieka opisane w Księdze Rodzaju zostało podważone przez naukę. A ty w co wierzysz ? W ewolucję czy stworzenie przez Boga ? Już ci podpowiem. Gdyby Bóg posługiwał się ewolucją, byłby Kimś Komu ogromna ilość rzeczy się nie udała. A przecież Bóg nie popełnia błędów. Pozdrawiam
Alojz2020.01.25 9:39
Bo się nie udała. Bóg jest tylko w głowach.
JS2020.01.25 14:54
Nawet nie wiesz jak bardzo jest w naszym istnieniu. Ograniczyłeś swoje myślenie do ziemskiego marnego życia tak jak zwierzęta. Odważ się i szukaj prawdy. Mówią, że jesteśmy w większości skonstruowani z wody a ja napiszę że jesteśmy jesteśmy skonstruowani z wielkiej pustki 99,99999%. Jądro atomu jest 100 tyś razy mniejsze od orbity powłoki elektronowej. I to wymyśliła ewolucja ??? Dziecku można takie rzeczy wmawiać. Pozdr.
marek2020.01.29 13:01
Zgadzam się w 100%....
STANISLAW2020.01.24 12:58
Wbijcie sobie to do glowy, że NIE MA DWÓCH PAPIEŻY! Sam Benedykt o tym przypominał wielokrotnie! Papieżem jest Franciszek, niezależnie od naszych "ale" doktrynalnych.
athos2020.01.24 12:57
Prawdziwym Papieżem jest Benedykt XVI, którego dobry Bóg utrzymuje przy życiu, oby jak najdłużej.
Katolik2020.01.24 14:13
Tacy jak Ty rozbijają Kościół od środka swoim donżeniem do schizmy. Będę sięza Ciebie modlił.
Pirx2020.01.24 16:24
Módl się również za tych co do Kościoła wprowadzają herezję innych doktryn jakieś tam Ciapamamy.
doradca2020.01.24 17:17
czytaj i ucz się a nie wydawaj głupawych osądów katoliku-przygłupie
Kwak2020.01.24 17:38
Być może to on jest "tym, ktory jeszcze powstrzymuje "nadejście antychrysta
APo2020.01.24 12:44
Sądzę że autor jednak w przynajmniej jednym aspekcie się myli dla mnie Papieżem jest Benedykt a franciszek to antypapież
xyz2020.01.24 14:00
To niesamowite, że masz potrzebę dzielenia się tym publicznie. Bardzo nas to wszystkich interesuje.
APo2020.01.24 14:12
To niesamowite że byłeś w stanie sformułować aż jedno zdanie z którego nic nie wynika
Altai2020.01.24 16:14
Bardzo dobrze, że podzielił się tym spostrzeżeniem, ponieważ w tym celu stworzono to forum. I ad rem - myslę podobnie i cieszy mnie, że nie jestem sam w swoich odczuciach...
Katolik2020.01.24 14:12
Sugerujesz jakąś małą schizemkę?
APo2020.01.24 14:21
Sugeruję że tzw. Franciszek rzeczywiście jest schizmatykiem. W takim wypadku należy kierować sie Tradycją Kościoła i jego dogmatami a tego wichrzyciela po prostu przetrwać
Katolik2020.01.24 15:03
Wątpisz w to, że Duch Święty namaścił F1? Co z tymi "bramami piekielnymi", niby nie przemogą, a wychodzi na to że jednak im się to udaje.......
Altai2020.01.24 16:17
Tak "przemagać" to im się udaje od 2000 lat. Bywało gorzej. A co do Ducha Świętego - czy sugerujesz, że cofnął swoje namaszczenie z Benedykta?
Czlek2020.01.24 22:25
Wątpię, tak jak wielu innych ludzi. Duch św. nie działa przy niekanonicznych wyborach podczas konklawe, co dokładnie opisał Antonio Socci.
Sonia2020.01.24 16:51
Mam podobne odczucia.Mało tego poczynanie papieża Franciszka ,jego wypowiedzi tylko o tym świadczą.Wybitnie zmierza do powstania jednej religii na świecie.
mirka2020.01.24 20:45
Może być tylko jeden żyjący papież i musi pozostać papieżem aż do śmierci Gdyby Pan Bóg nie chciał już Benedykta jako Papieża to przecież w każdej chwili może powołać go do wieczności ale nie, on żyje. Dlaczego? a no właśnie dlatego abyśmy się stale zastanawiali który z nich jest prawdziwym Papieżem i za nim szli Gdy wszystkim będzie się wydawało że Benedylt umarł wtedy Pan przyjdzie sądzić oby znalazł wiarę na ziemi gdy przyjdzie