03.06.21, 09:16fot. yt/pbs newshour

[Wideo] Amerykanin więziony w Rosji apeluje do Bidena przed szczytem w Genewie

- Paul Whelan, Amerykanin uwięziony w rosyjskiej kolonii karnej za rzekome szpiegostwo, wezwał prezydenta USA Joe Bidena przed zaplanowanym na połowę czerwca spotkaniem w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by “agresywnie przedyskutował” z nim problem amerykańskich obywateli represjonowanych z powodów politycznych przez Rosję – czytamy na portalu kresy24.pl

Do Whelana udało się dotrzeć i porozmawiać z nim telefonicznie amerykańskiej stacji CNN.

To nie jest sprawa Rosja przeciwko mnie, to sprawa Rosja przeciwko Stanom Zjednoczonym, a Stany Zjednoczone muszą odpowiedzieć na tę sytuację – dyplomacji za pomocą zakładników. I rozwiązać to tak szybko jak to możliwe – powiedział w rozmowie z CNN Whelan.

Niedawno doszło do spotkania, w którym uczestniczyli sekretarz stanu Anthony Blinken oraz ministra spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. W takcie tego spotkania Blinken podniósł sprawę Whelana, a także innego uwięzionego przez Rosję Amerykanina, Trevora Reeda.

Whelan w rozmowie z CNN wyraził nadzieję na uwolnienie. Stwierdził także, że ma w tej sprawie dobre przeczucia.

Amerykanin w rosyjskiej kolonii karnej, która jest jednocześnie obozem pracy, spędził już ponad 2 lata. Uskarżał się na bardzo trudne warunki funkcjonowania, przewlekły kaszel oraz kontuzję stawu łokciowego, a uzyskanie pomocy medycznej określił jako „bardzo trudne”.

mp/kresy24.pl

Komentarze

tylda2021.06.3 13:23
moze cena za jego wypuszczenie bylo poparcie Bidena dla NordStream2? jesli tak, to wyobrazcie sobie pomoc USA i NATO dla Polski ,gdybysmy zostali zaatakowani przez Niemcy i Rosje. Amerykanie nie rusza palcem. Koniec jest bliski.
Słusznie2021.06.3 15:55
-daj znać jak będziesz się wieszać.
KOSTEK2021.06.3 10:26
Biednemu Amerykaninowi należy oczywiście życzyć jak najszybszego powrotu do domu i do zdrowia. Ale prawdę mówiąc, przewlekły kaszel i kontuzja łokcia po dwóch latach pobytu w rosyjskiej kolonii karnej, nie robią zbyt wielkiego wrażenia. Tego wszystkiego, i wielu jeszcze innych dolegliwości, można się nabawić nie wychodząc z domu.
Moriz2021.06.3 11:34
W domu się nieraz umiera. Nie robi wrażenia ta kolonia zupełnie. Shalom.
Salcia2021.06.3 11:37
Poza tym Biden marzy o "zbliżeniu" z Putinem. Śni..zapamiętale.