22.05.18, 08:00fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Andrzej Duda ma problem. Polacy bardzo krytyczni

Prezydent Andrzej Duda ma poważny problem. Większość obywateli naszego kraju źle ocenia jego inicjatywę referendalną. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla ,,Rzeczpospolitej'', krytycznych wobec pomysłu jest niemal 53 procent Polaków.


Referendum konstytucyjne to flagowy projekt prezydenta Andrzeja Dudy. Miałoby się odbyć w tym roku, być może w listopadzie, w okolicach święta niepodległości lub wręcz nawet 11 listopada. Prezydent chciałby zapytać w referendum Polaków o to, czy chcą nowej konstytucji, a jeżeli tak, to jak ją sobie wyobrażają. W referendum zadanych miałoby zostać kilka kierunkowych pytań.

Żadnych szczegółów jeszcze nie znamy, choć do listopada ledwie pół roku. Jak wynika z sondażu IBRiS, Polakom póki co pomysł prezydenta Dudy się nie podoba. Prawie 53 procent ankietowanych słyszało o referendum i ocenia je źle. Przeciwnego zdania jest 35,6 procent, uważając, że to dobra inicjatywa. 5,1 proc. badanych w ogóle nie wie, w czym rzecz.

Najlepiej pomysł oceniają wyborcy PiS oraz Kukiz'15, ale i tu nie ma jakiegoś wielkiego optymizmu - to odpowiednio 61 i 58 procent zadowolonych z referendum. Dalece bardziej krytyczni są wyborcy Platformy Obywatelskiej (89 proc. na ,,nie'') oraz Nowoczesnej (92 proc. przeciw).

Według ,,Rzeczpospolitej'' prezydent Andrzej Duda ma też kłopot z popularnością. Jeszcze w lutym jego pracę dobrze oceniało 57,2 procent ankietowanych przez IBRiS. Dziś dobrze ocenia jego pracę 49,8 proc. pytanych, natomiast źle - 44,7 procent. To zdecydowany wzrost negatywnych ocen.

mod/rzeczpospolita