28.02.19, 09:40zdj. screen Youtube

Andrzej Gwiazda dla Frondy o ks. Jankowskim: Najgorsza była współpraca z bezpieką

Martyna Ochnik: Dzień dobry. Kościół Katolicki zmaga się od dłuższego czasu z oskarżeniami o tolerowanie pedofilii w swoich strukturach. Hierarchom zarzuca się tuszowanie tego problemu. Na tym tle pojawiła się szokująca informacja, że ksiądz prałat Henryk Jankowski dopuszczał się praktyk pedofilskich. W geście oburzenia tym faktem kilku mężczyzn przewróciło nocą jego pomnik stojący na terenie parafii Św. Brygidy w Gdańsku. Jak Pan, także jako mieszkaniec Trójmiasta ocenia to zdarzenie wraz z towarzyszącymi mu okolicznościami?

Andrzej Gwiazda: Przede wszystkim sprawcy wywrócenia pomnika ks. Jankowskiego mieli błędną moim zdaniem motywację dla swojego czynu i wykazali się niekonsekwencją. Najważniejsza w sprawie księdza kapelana była bowiem jego współpraca z bezpieką. Tymczasem słyszymy, że główny zamachowiec na pomnik jest wielkim zwolennikiem dawnej władzy i jej organów porządkowych.

Jednak autorzy przewrócenia figury księdza Jankowskiego mówią o innej winie tego duchownego.

Mnie nie interesuje co oni myślą czy mówią. Interesuje mnie to, co robią.

Czy zatem według pan „zamach na pomnik” wpisuje się w tak częste ostatnio ataki na Kościół?

Powtórzę, że wykonawców, mówiąc najoględniej, dopadło odmóżdżenie. Jest bowiem stwierdzony fakt współpracy Jankowskiego z bezpieką. Jedyną w tym winą Kościoła jest zamilczenie tego faktu. Zatem obalenie pomnika nie jest atakiem na Kościół.

Czy stanowi więc element walki przedwyborczej? Spektakularną demonstrację środowisk zdeklarowanie antyklerykalnych?

Jeżeli już mówimy o polityce, to musimy pamiętać, że winna być ona przede wszystkim dbałością o sprawy społeczne. Tymczasem pozwoliliśmy wmówić sobie, że polityka to są najnędzniejsze zabiegi o zdobycie władzy, że to wroga rozprawa jednych przeciw drugim, że politycy to złodzieje. Kiedyś siedziałem ze starym kryminalistą, który zwierzał mi się ze swoich przemyśleń nad życiem. Stwierdził, że ujemną stroną jego profesji jest to, że każdy myśli tylko o tym jak drugiego rąbnąć w rogi; że człowiek zasypia i budzi się z myślą, kogo by oszukać, a jak samemu się nie dać. Polityka uprawiana w tym stylu to czysta gangsterka, a jej uczestnicy to swego rodzaju margines społeczny.

Definicję polityki, która najbardziej mi odpowiada sformułował Papież Jan Paweł II. Powiedział on, że polityka to troska o wspólne dobro. Taki jest źródłosłów - politicos znaczy społeczeństwo, powszechność. Czyli polityka jest zajmowaniem się sprawami powszechnymi. A myśmy odziedziczyli po komunie to co prezentowała Unia Wolności a potem Platforma Obywatelska - to, że ktoś się zajmuje polityką zaczęło brzmieć jak ciężki zarzut. Jasne jest, że każdy rozsądny człowiek zajmuje się polityką, to znaczy interesuje go przynajmniej jak mu się w społeczeństwie żyje. Pamiętam jak podczas kryzysu greckiego oglądałem w telewizji program, w którym jakiś Polak wracający z Grecji relacjonował swoje wrażenia. Powiedział, że w Grecji stwierdzenie, że ktoś nie interesuje się polityką to jak by nazwać go idiotą.

Istnieje też inna definicja polityki mówiąca, że jest to sztuka wyłudzania głosów od biednych obietnicami o obronie ich interesów przy jednoczesnym wyłudzaniu pieniędzy od bogatych obietnicami, że robić się tego nie będzie.

Niestety media wciąż utwierdzają nas w przekonaniu, że polityka to system oszustw.

W Polsce polityką w rozumieniu papieskiej definicji, tylko idioci się nie zajmują. Po trzydziestu latach od, jak to się mówi, odzyskania niepodległości Polacy po raz pierwszy wybrali rząd, który zaprzeczył tej drugiej, cynicznej definicji.

I dlatego jest atakowany, a dalej stąd można wyprowadzić wniosek, przez kogo. Atakowany jest zatem przez bandy oszustów, którym teraz trudno będzie zawrócić sprawy na stare tory.

Jest Pan optymistą i uważa że w najbliższych wyborach PiS utrwali swoją pozycję?

Jestem optymistą, bo wierzę, że Duch Święty jak chce kogoś ukarać, to odbiera mu rozum. Mam przy tym nadzieję, że może już odpokutowaliśmy na tyle, że Duch Święty zwróci nam rozum, który mieliśmy. W roku 1980 i 1981 i później Polacy wykazywali się, także przy wyborach przenikliwym myśleniem. Jak raz zagłosowali pod wpływem publikatorów, to potem już nie popełnili takiego błędu. Dopiero więc kiedy Polacy wybrali PiS, zobaczyli, że przez trzydzieści lat nurkowali w szambie.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Lolek2019.03.1 14:19
To nie x. Jankowski współpracował z SB, tylko SB współpracowało z x. Jankowskim.
Piotr2019.03.1 14:11
Największy problem w śród księży to homoseksualiści vidae Sosnowiec seminarium.
Reytan2019.02.28 15:02
Adamowicz byl ministrantem Jankowskiego. Gdyby JankowSki byl pedofilem,to Adamowicz by o tym wiedzial,i by mu nie wreczyl honorowego obywatelstwa Gdanska,i innych medali gdanskich. i by nie sfinansowal czesciowo jego pomnika posmiertnie.
Ja2019.02.28 16:36
a może wiedział?
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.28 19:32
Jankowski lubił... ładniejszych
Jan Radziszewski2019.03.1 13:07
A co ty do tych ładniejszych żydków należałeś
Jucjus2019.02.28 13:50
Fakt, że według gwiazdy całego jego życie zostało naznaczone walką z bezpieką nie uprawnia do twierdzenia, ze współpraca z SB jest gorsza od pedofilii. To chora bzdura.
Reytan2019.02.28 15:05
Proponuje te konkurencje pozostawic nierozstrzygnieta . Ja sam jestem rowniez rozdarty. W obu przypadkach bowiem mamy do czynienia ze SKRAJNYMI formami odczlowuieczenia i upodlenia. W obu widzimy niemal sama postac Szatana.
Mateusz Jeglinski2019.02.28 13:27
No cóż smarkateria będzie pouczać, że takiemu komuś, jak p Gwiazda, to złego słowa nie można powiedzieć. Otóż każdemu można, jeśli idzie o prawdę. Po żadnej stronie nie może być świętych krów. Akurat pamiętam dobrze tamte czasy i to, że p Gwiazda z ks prałatem się nie lubili to raczej żadna tajemnica. Jakoś o sobie taktycznie się nie wypowiadali. Dlatego jeszcze raz mówię, albo dowody na stół, albo morda w kubeł p Gwiazda. Przy wpisie pod artykułem Salwowskiego nie mogąc odpowiedzieć jednemu lewakowi, bo system nie chce jej przyjąć, wklejam go tutaj. IPN wydał te dokumenty: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12638,Kontakt-operacyjny-Delegat-vel-Libella.html Proszę sobie kupić albo wypożyczyć i samemu przeczytać. Lewaku Asdf, to, że bezpieka rozmawia z kimś nie znaczy, że ten ktoś donosi. I tyle. To, że były próby pozyskania ks prałata nie znaczy, że udane. Mam nadzieję, że Pan, zajmie się potwarcami. Bo nie ma ani zobowiązania do współpracy, ani donosów, są tylko tylko "wnioski" agentów. patrz lewaku swoich "światowców", jak Cimoszewicz
Asdf2019.03.1 10:15
Dla mnie to ty jesteś lewakiem, bo bronisz zdrajców Kościoła.
Jan Radziszewski2019.02.28 12:24
Gnidy zawsze oskarżają tych którym nic nie mogą zrobić X Jankowski poniósł najwyższą cenę bo został zamordowany przez żydów z SB i GRU. bo otruto go trucizną stosowaną przez tajne służby a ta gnida Andrzej Gwiazda NIE a na dodatek ma się dobrze Ponadto Pan powiedział że X prałat Jankowskie nie dopuścił się czynów nirządnych bo nie zgorszył ani chłopców ani dziewczynki . Po prostu jak żydy z SB i NKWD po II wojnie światowej najpierw mordowały lub skazywały jak Np stefan Michnik na śmierć to inne żydy z gadzinówek Bolszewickich im cześć i honor potem odbierały tak i teraz te same żydy z SB i GRU zamordowały X Jankowskiego ti inne też Bolszewickie żydy w swoich żydowskich Mediach tj TVN radiu RMF i gazetach ich szalują oczerniają Dlaczego czy Kain nie odpowiedział Bogu czy ja jestem stróżem brata swego Abla - toś zawsze morderca jest wg kainitów niewinny tylko ofiara jest winna
Albert2019.02.28 12:39
To może jeszcze raz, ale tym razem po polsku prosimy.
Jan Radziszewski2019.03.1 13:00
Na ww temat cyt wielokrotnie wypowiedzi Pana dot X Jankowskiego
anonim2019.02.28 13:25
Radziszewski jesteś jebnięty
Jan Radziszewski2019.03.1 12:56
Ty żydowski koźle ofiarny Lucyfera - dopiero jesteś Jebnięty - A który będziesz wkrótce składany na wiecznym ołtarzu ofiarnym w piekle dla, jedynej radochy swojego Cezara /J 19,15 ; 8,44) ? co myślisz że trafisz do NIEBA ? kaci i ofiary nigdy nie są razem tak więc żydy Michniki czy z SB NKWD GRU trafią do PIEKŁA i pewnie wraz z tobą i to nie dalej niż 9 lat. + Bo potop ognia i siarki bliski (Łk 17,26-30)
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.28 12:24
Donosiciel, pedofil ... to jeszcze za mało aby obalić pomnik, trzeba sprawdzić, czy jeszcze żyd, mason, członek PiS?
Niezgoda2019.02.28 12:03
W Gdańsku wybory na prezydenta. Przekrętem i ustawką śmierdzi aż tutaj. PKW łamiąca prawo, SN łamiący prawo. Fronda nie zajmuje się tą sprawą, to dla tego portalu nieważne. Fronda ma inne zadania jakże wzniosłe i istotne dla naszej świadomości i samookreślenia. Pod płaszczykiem katolicyzmu i polskości, urabia się czytelników. Ma być tylko jedna alternatywa. Powstała koalicja pro Polska, której mocną podstawą jest Pan Braun, dosłownie walczący obecnie o urząd prezydenta Gdańska z osobą podejrzaną, arogancką i tchórzliwą jednocześnie. Jakieś wieści o tym? Nie, to nieistotne. Jeszcze ludzie zaczęli by dostrzegać, że Polska aby się rozwijać, potrzebuje prawdziwej wolności i innych przywódców. Nie tchórzliwych oportunistów i udawaczy z PiS, czy złodziejsko zdradzieckiej bandy, z PO i okolic. To mój ostatni wpis tutaj. Więcej tu nie zaglądnę. Że nie na temat? Tutaj to niema znaczenia.
Reytan2019.02.28 15:09
Oto slowo prawdy. Pamietajmy ja na zawsze.
michu2019.02.28 11:55
Jeśli to byłaby prawda, to SB-cy, którzy mieli z nim kontakt raczej się pod ziemię nie zapadli, może nawet przekazali dobra (wyrwane konserwatywnej hydrze razem z paznokciami) swoim spadkobiercom, w tym szafę z zawartością...;).
zenio2019.02.28 12:06
Człowieku, jesteś tak ograniczony,że nawet jakby Jankowski zmartwychwstał i się przyznał to byś powiedział,że ktoś go do tego zmusił.
michu2019.02.28 12:14
Chodzi tylko o to by to zweryfikować.
michu2019.02.28 12:22
Równie dobrze ktoś mógłby powiedzieć, że nawet gdyby cały IV departament MSW PRL (jeśli wiesz o czym mowa), IPN i wszyscy inni stwierdzili, że to podróba, to byś stwierdził, że ich przekupili albo zastraszyli. To nie jest argument.
zenio2019.02.28 21:19
Komuś trzeba wierzyć, a ty już nie wierzysz nawet własnym idolom, bo smieli powiedzieć prawdę o twoim zboczeńcu a to bie się we łbie nie mieści,że ksiżdz taki mógł być. Nie wiem jakim trzeba być skoorwysynem,zęby takich ludzi bronić. Biedna twoja rodzina.
michu2019.02.28 22:27
To prawda komuś trzeba wierzyć. Tylko po co te inwektywy i mowa nienawiści???
Teraz Przyszłość2019.02.28 10:44
https://www.youtube.com/watch?v=lxa-D2B6aH8&t=
Zbigniew2019.02.28 10:43
Nawet kryminaliści to wiedzą, że krzywdzenie dzieci jest najgorszą zbrodnią !!! Jakieś tam współprace z SB to przy tym pikuś. Za kratami nie wybaczają krzywd dzieci, oj nie.
Anna2019.02.28 11:23
Kryminaliści nie są wyrocznią, a współpraca z SB, donoszenie na ludzi, którzy ci ufają, to nie pikuś. Wiadomo, że ks. Jankowski był współpracownikiem SB, bo są dokumenty. Co do molestowania dzieci, nic na pewno nie wiemy, ci co teraz pyskują powinni to mówić wcześniej, kiedy ks. Jankowski żył. Teraz to ohydne, bo umarły bronić się nie może, mogą wymyślać wszystko. Ale ponieważ są kontrowersje, uważam, że jeden pomnik księdza wystarczy i trzeba dać sobie spokój z umarłym. Bóg go już osądził.
Albert2019.02.28 11:31
Wiemy na pewno, bo w latach 90. tygodnik NIE publikował niepodważalne dowody wszystkich podłości i przekrętów Jankowskiego. Nie tylko donoszenie na SB i pedofilię, ale także pijaństwo, malwersacje przy handlu bursztynami, sprzeniewierzanie pieniędzy parafii i wiele innych śmierdzących sprawek. Oczywiście Jankowski się pienił i groził Urbanowi sądem - ale jednak do sądu nie poszedł, z oczywistych względów. Jankowski nie jest oczerniany nieslusznie po śmierci - to był rzadko spotykany przykład wyjątkowej gnidy i kanalii.
michu2019.02.28 11:47
Wyjątkowych gnid i kanalii było w Polsce wielu. Tylko, że najczęściej jak prawi ludzie chcieli ich osądzić za życia to wtedy był np zoologiczny antykomunizm i gadanie, że historia ma osądzić. W końcu SBcy, którzy prowadzili ks. Jankowskiego (jeśliby to była prawda) raczej pod ziemię się nie zapadli, a może nawet zostawili spadki (też w formie szaf).... ;).
Reytan2019.02.28 15:13
Kanalia i zdrajca Polski Urban,a to jest NIE, dowodzi w ten sosob raczej niewinnosci i swietosci Jankowskiego. Zawsze popieram tych,ktorych atakuja ubeki.
Albert2019.02.28 16:20
Widzenie świata w czarno-białych barwach cię nigdzie nie zaprowadzi. Urban był kanalią, ale przy Jankowskim to wręcz na miano świętego zasługuje.
michu2019.03.1 9:56
Każda społeczność ma swoich świętych ;)
Alojzy Cedzidlo2019.03.1 16:05
A pan Albercik ma juz jakąć modlitewkę do przyszłego świętego ułożoną . Gorzej będzie z obrazami . Jak to bądzie uszy na obrazie zmieścić? No jak ? A Urban bez uszu to jakoś nietak ...
Mateusz Jeglinski2019.02.28 10:24
Kolejny krytykant. Gdzie to towarzystwo było, jak ksiądz żył. Wstyd p Gwiazda. Albo dowody na stół, albo morda w kubeł i aż tyle.
Albert2019.02.28 11:01
Dowody już 20 lat temu publikował Urban w NIE. I jakoś nic to nie dało.
michu2019.02.28 11:42
Socjaliści potrafili publikować nawet dowody na to, że robotnik w USA ma gorzej niż w ZSRR, albo że NRD ma lepszą gospodarkę niż RFN. Podobnie jak Korea Płn od Południowej. ;).
Beno2019.02.28 13:23
Urban i dowody? -Kpisz, czy o drogę pytasz?
Albert2019.02.28 13:43
Nie, to ty chyba rzeczywistości nie ogarniasz. Urbana 100% fanatycznych prawicowców, katopatoli i wszystkich tych nawiedzonych idiotów najchętniej powiesiłoby na latarni, a już z pewnością uważnie śledzą oni wszystko, co tylko napisze on lub jego gazeta. A ile procesów przegranych miał Urban przez te wszystkie lata? Zgadnij.
michu2019.02.28 15:24
Trudno znależć dane w ilu sądach dokonano lustracji badź dekomunizacji ;) ?
Anna2019.02.28 11:12
P. Gwiazda mówił o tym wcześniej, czytałam, ale zwolennicy ks. Jankowskiego i Wałęsy zagłuszali to skutecznie. Teraz to musztarda po obiedzie, bo nikt nie postawi ks. Jankowskiego przed sądem i pośmiertnie nie skaże. Trzeba rozważyć zasługi ks. Jankowskiego, bo niewątpliwie takie były i podejrzenia wobec niego. Na pomniki, moim zdaniem, zasługują zamordowani księża - ks. Niedzielak, ks. Zych. Ks. Jankowski chyba nie.
Zbigniew2019.02.28 12:47
Powiedzenie względem pana Gwiazdy "morda w kubeł" to chamstwo wykluczające z publicznej Rozmowy. Wyjątkowo dotkliwie zaświadczył Pan sam o sobie, Panie Mateuszu Jegliński.
anonim2019.02.28 9:59
Jałowa dyskusja o tym czy współpraca z bezpieką jest w tym wypadku ważniejsza od pedofilii.
astom2019.02.28 10:20
Z punktu widzenia ofiary z pewnością. Miejmy jednak na uwadze, że pedofil krzywdzi kilka osób, a współpracujący z totalnym reżimem przyczynia się do skrzywdzenia milionów. To tak jakby porównywać jednostkowego mordercę ze Stalinem czy Hitlerem.
Oliwia2019.02.28 10:39
Nie ma nic gorszego niż krzywdzić niewinne dzieci!!!!!
Reytan2019.02.28 14:58
A niewinny narod,albo niewinnych znajomych i przyjaciol ?
michu2019.02.28 11:38
Raczej nie. Jakby faktycznie współpracował to te oskarżenia były bardziej prawdopodobne bo mieliby na niego haka.