20.04.15, 11:33Anne Applebaum (fot. media)

Anne Applebaum broni Polaków w „Washington Post”

„Dyrektor FBI nie zrozumiał Holokaustu” - to tytuł felietonu Anne Applebaum zamieszczonego na stronie internetowej Washington Post.

„W ich przekonaniu, mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili niczego złego, bo wmówili sobie, że to co robili było słuszne i nie było od tego ucieczki. To robią ludzie i to powinno nas naprawdę przerażać” - tak brzmiały słowa szefa FBI, które Washington Post przedrukował na swoich łamach. Skandaliczna i niezgodna z prawda historyczną wypowiedź wywołała protesty wielu Polaków. Protesty zauważyła m.in. brytyjska stacja BBC.

Anne Applebaum, dziennikarka Washington Post, a prywatnie żona obecnego marszałka sejmu i byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w felietonie na stronie internetowej Washington Post punktuje błędy w myśleniu Comeya o Holokauście.

Applebaum zwraca uwagę, że szef FBI zasugerował, że „w jakiś sposób ci, którzy żyli w okupowanej przez Niemcy Europie Wschodniej ponoszą pełną odpowiedzialność za politykę III Rzeszy”.

Dziennikarka przypomina, że to Niemcy stworzyli w pełni zbiurokratyzowany system eksterminacji Żydów, do którego realizacji zaangażowali kolaboranckie rządy krajów Europy. „Niemcy okupowały także Polskę, lecz nie było żadnego polskiego „Vichy”. Podczas wojny państwo polskie nie istniało”pisze Applebaum.

„Brak struktur polskiego państwa pozwoliło Niemcom stworzyć bezprawny, brutalny świat, w którym każdy mógłby być zabity, każdy Żyd deportowany, a każdy Polak, który pomagał Żydom mógł być natychmiastowo rozstrzelany z całą swoją rodziną. Wielu tak zginęło. Zginęły też miliony innych Polaków – intelektualiści, księża i politycy również byli celami nazistów” – pisze Applebaum. Wspomina też, że Polska została w znacznym stopniu zniszczona przez okupantów. Publicystka broni także oskarżonych przez Comeya Węgrów.

Dziennikarka stwierdza, że „to szczytne, iż dyrektor FBI chce czerpać naukę z muzeów Holokaustu”. Jednak jej zdaniem najpierw powinien się upewnić, że rozumie „to, co widzi”.

KJ/BBC/Washingtonpost.com/Telewizjarepublika.plKomentarze

anonim2015.04.20 11:55
Śledzę karierę pani Applebaum od samego początku i jedyne co mam je do zarzucenia, że jeszcze wciąż toleruje swego męża, który nie dorasta jej do pięt ani intelektualnie, ani pod względem charakteru.
anonim2015.04.20 12:10
fałszywe babsko jak i jej mąż pijaczek
anonim2015.04.20 12:18
@robokopo.Czytam te twoje wpisy i zastanawiam się,czy jesteś prowokatorem,czy po prostu głupim ?Nie neguję tego,że są Żydzi pragnący doić finansowo Polskę,wystawiając nam fałszywe weksle do pokrycia.Najgłupszą jednak rzeczą jaką w tej sytuacji państwo polskie mogłoby zrobić byłoby wprowadzenie nowych tzw."ustaw norymberskich".Lepiej napij się melisy na uspokojenie,a nie zajmuj wypisywaniem głupot.
anonim2015.04.20 12:36
@robokopo.W tym co piszesz muszę Ci nawet częściowo przyznać rację.Nie wpadaj jednak w obsesję na punkcie Żydów.Oni naprawdę nie są winni całego zła na świecie.Jeśli zaś chodzi o naszych wrogów,to jakby nie liczyć ofiar wśród Polaków,Żydzi nie zgładzili ich tylu co Niemcy,Rosjanie,a nawet Ukraińcy.Współczuć zaś należy każdej ofierze zbrodni - także Żydom.
anonim2015.04.20 13:02
@robokopo.To prawda,że Żydzi mieli w tym istotny udział,chociaż w "Archipelagu Gułag" Sołżenicyn akurat na nich nie wskazuje.Cywilizacja chrześcijańska(w której budowie Żydzi mieli również bardzo istotny udział) miała i ma problem z "narodem wybranym",który odrzucił prawdziwego Mesjasza.Z pewnością jednak odpowiedzią nie jest hitlerowskie zaplanowane ludobójstwo.Jego skutkiem jest jak widzimy raczej wzmocnienie żydowskich dążeń w świecie,do czego przyczynia się niewierność samych chrześcijan.To głównie z tego powodu(niewierności) nasza cywilizacja upada.
anonim2015.04.20 13:03
@robokpo - ja też coś podobnego chciałem napisać, ale moja mama powiedziała, że jak będę pisał prawdę, to rano u drzwi stanie mi załoga G - czyli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Każe mi powściągać swój zapał.
anonim2015.04.20 13:07
Faktem jest, iż Żydom wolno bezkarnie głosić najbardziej plugawe brednie o Polakach. Ta powyższa Żydóweczka i tak jest w miarę uczciwa.
anonim2015.04.20 13:20
Jednak oskarża Polaków o mordowanie Żydów, choć nie wspomina o żydowskich mordercach z IIwś nad reprezentowanych w NKWD. Ale tego już filosemicka Fronda nie zauważa, wycinając zdania z wypowiedzi pani Appelebaum.
anonim2015.04.20 13:33
@Eccehomo Pierwszą książką, którą kupiłem w USA było pierwsze amerykańskie wydanie Archipelago Gulag" Sołżenicyna. Faktycznie autor nie ośmielił się oskarżyć Żydów o utworzenie i administrowanie łagrów. Tym nie mniej wizerunki pomysłodawców i twórców łagrów ukazały się na jednej stronie wraz z nazwiskami. Uważnemu czytelnikowi od razu rzuciło się w oczy, że albo nazwisko lub twarz w zdecydowanej większości należy do przedstawicieli Wybranego Narodu. W drugim wydaniu już nie było żadnych ilustracji. Nawiasem mówiąc pomysłodawcą łagrów był Antoine Saint-Just, czołowy przywódca Wielkiej Rewolucji Francuskiej, stuprocentowy Francuz, pożarty przez tę Rewolucję w 1794 roku. Był on także pomysłodawcą oddziałów zaporowych NKWD.
anonim2015.04.20 13:49
Już niech ta Appelbaum nie broni Polski. Sami się obronimy jak odbierzemy lewakom wolność którą nam ukradli.
anonim2015.04.20 15:44
@AMC.Łagry były istotną składową systemu sowieckiego.Z pewnością komuniści pochodzenia żydowskiego również dokładali swoje pomysły do ich powstania.Ale można także wspomnieć o Polaku Dzierżyńskim,nie zapominając o "mieszańcu",lecz raczej Rosjaninie Leninie.Pisząc o wpływie Żydów na powstanie systemu sowieckiego miałem jednak na myśli raczej stronę filozoficzną tego zagadnienia.Musi tu zatem pojawić się nazwisko Marksa,bazującego na filozofii Hegla,którą zmaterializował.To był ten zarazek,który został przeniesiony do carskiej Rosji.Nie będę już wspominał kto go przeniósł i za czyje pieniądze,bo mądremu dosyć.Natomiast system nazistowski był rewersem sowietyzmu,który próbował go zwalczyć na zasadzie zastąpienia dżumy cholerą.Ofiarami tych eksperymentów padło wiele narodów,w tym przede wszystkim Polacy,Żydzi,Rosjanie,Ukraińcy.