18.04.14, 13:45fot. Anna Stanczak dla Fronda

Apostazja szkodzi zdrowiu

W najnowszym felietonie opublikowanym na łamach Interii Rafał Ziemkiewicz odniósł się do kwestii apostazji i ateizmu. Nawiązał do głośnego w mediach przypadku zagłodzenia półtorarocznego dziecka.

Dokonali tego młodzi i wykształceni rodzice, wyznawcy New Age. Wierzyli, że podając mu jedyną słuszną „czystą” żywność „ratują je”.

„Przypadek odosobniony? Nie, skrajny. Zdarzało mi się spotykać z podobnymi egzemplarzami dewotów "zdrowej żywności" czy "zdrowego trybu życia", ludzi, którzy zrujnowali sobie zdrowie dietami i lewatywami” – komentuje Ziemkiewicz. Zaznaczył, że sam jest zwolennikiem zdrowego żywienia dzieci, ale niektórzy ludzie, porzucając Boga, popadająw tym aspekcie w prawdziwy obłęd.

„Przypadki uczynienia jedzenia wyznaniem, a diety sektą są bardzo liczne, i sądzę, że nie sama dieta jest tu problemem, tylko rozpaczliwy głód wiary w cokolwiek” – napisał Ziemkiewicz. Dodał, że podobne szaleństwo da się zaobserwować u „wyznawców biegactwa”, a więc ludzi, którzy pokonują mordercze, wielokilometrowe dystanse.

„Religia zaspokaja nie tylko głód metafizyczny. Także potrzebę przynależności do stada "lepszych"” – tymczasem wielu „wyznawców biegactwa” wystawia się na pokaz w centrach miast, wbrew trosce o zdrowie, by tylko ukazać swoją „siłę i liczebność”.

„Ludzi, którzy z braku religii czynią sobie religię z czegoś, co nią być nie powinno, też. A co najmniej zmówić za nich parę zdrowasiek, co obiecuję i do czego przy Wielkim Piątku innych zachęca” – zakończył Ziemkiewicz.

pac/interia.pl

Komentarze

anonim2014.04.18 14:00
Drodzy Frondowicze! Zanim zaczniecie się wzajemnie "przekonywać", propagując to z jednej strony wartości chrześcijańskie, to z drugiej racjonalistyczne, neutralności i "zdroworozsądkowe", zważcie na fakt, iż w istocie po prostu nie warto... Potrzeba nam wzajemnego poszanowania, wsłuchania i zrozumienia. W oparciu o to wielowiekowe dziecictwo i spuściznę czasów, w obliczu wielości konfliktów z jakimi przychodziło się zmagać na przestrzeni wieków, w obliczu tych, z którymi przychodzi nam się zmagać i dziś, warto uświadomić sobie prawdę o potrzebie nadrzędnej, jedności, poszanowania wzajemnego. I słowa te kieruje zarówno wobec publicystów prawicowych (np. red. Ziemkiewicza), jak i lewicowych. Jest to także przesłanie skierowane wobec Was wszystkich, drodzy Użytkownicy... W istocie nie warto... "Ignoramus et ignorabimus" Pokory nam dziś niezwykłej potrzeba... Pozdrawiam Was serdecznie ;)
anonim2014.04.18 14:19
No nie, jak dla mnie to przesada, "Religia zaspokaja potrzebę przynależności do stada "lepszych"? Jakby obraźliwe. „Wyznawcy biegactwa”? Bieganie to samo zdrowie, a w towarzystwie - fajna zabawa, którą trzeba promować. ...Zawsze myślałam, że ateizm i agnostycyzm wiąże się z nieprzyjmowaniem niczego na wiarę, wymaganiem dowodów na wszystko i niewiarą w każdy przejaw ponadnaturalności, od trzymania kciuków po już takie totalne bzdury jak New Age. W takie rzeczy wierzą również ci niezbyt rozsądni teiści i jakoś łączą ze swoimi innymi wierzeniami. Rozsądek chyba jest tu raczej czynnikiem, a nie wiara bądź niewiara w Boga.
anonim2014.04.18 14:50
New Age to nie ateizm. Pała za błąd merytoryczny. Tekst do wyrzucenia.
anonim2014.04.18 15:05
Może Wielkanoc to dobry czas żeby janwogrzesznik Ziemkiewicz pojednał się z kościołem i w pełni zaakcepotwał naukę katolicką ? Zamiast pisać takie bzdury to mogłby trochę popracować na sobą.
anonim2014.04.18 15:07
pawel.nn - właśnie to już nie pierwsz raz kiedy za katolicki autorytet robi człowiek, który nie akceptuje naważniejszych rzeczy z nauki katolickiej. To się nazwa frodnowa logika odwrotna.
anonim2014.04.18 15:23
Ma tupet ! Panie Ziemkiewicz żyje Pan w grzechu i to ciężkim a śmie Pan pouczać innych. Świadomie i dobrowolnie skazuje się Pan na potępienie w takim samym stopniu jak ateiści. Pomodlę się za Pana duszę.
anonim2014.04.18 15:58
Faktycznie, nazywani są "pobożnymi" (!), a zamiast z dobrodziejstw medycyny skorzystali z usług jakiegoś znachora. Nie ma to związku z apostazją, i burzy cały zamysł autora tekstu. Takie felietony niestety ośmieszają osoby wierzące.
anonim2014.04.18 16:06
@Sylabariusz Piękny apel i czcigodny, wart wprowadzenia w życie....czytając go pomyślałem sobie, że jest jeszcze większa wartość godna rozpropagowania, wartość większa niż poszanowanie i tolerancja wzajemna,,,,,myślę o trwaniu w Chrystusie o zakorzenianiu się w Nim. Żeby być tolerancyjnym i naprawdę szanować innych nie wystarczy wola czynienia tego. Żeby całym sobą pragnąć czynić dobro ( w tym być tolerancyjnym i pełnym szacunku) trzeba trwać w Chrystusie....on daje siłę i pragnienie żeby być dobrym dla innych.....i tej życiodajnej więzi z naszym Zbawicielem, życzę wszystkim frondowiczom w te święta.
anonim2014.04.18 16:06
@Artur.db9 Rodzina religijna.Wyznawcy New Age.
anonim2014.04.18 16:07
pawel.nn - a tak masz rację. Sam się zastanawiam jaka jest przyczyna takiego tolerancjonizmu ? To jest przecież strzał w stopę.
anonim2014.04.18 16:42
@Matthiola longipetala Ja na przykład,betonowy katol,bardzo na przykład lubię Queen i głos homoseksualisty Mercury'ego , pisarstwo ateisty Marka Twaina i nie mam żadnych kompleksów ani nie uważam za coś niestosownego rozumienie ,że rzeczy mądre mogą mówić nie tylko ludzie podzielający mój świtaopogląd.Dlatego nie rozumiem Twojego oburzenia.Ty cytujesz,słuchasz i zgadzasz się tylko z ludźmi o identycznym do Twojego światopoglądzie?
anonim2014.04.18 18:10
Michas - Gdyby Ziemkiewicz mówił mądre rzeczy np na temat fizyki atomowej albo hodowli świń nikt by mu złego słowa nie powiedział. Jednak, tutaj on się jawi jako katolicki i prawicowy autorytet. Wytłumacz jak ktoś kto nie stosuje w swoim życiu zasad katolickich może być katolickim i prawicowym autorytetem i z takiego punktu widzenia pouczać innych ? Tutaj krytykuje ateizm i apostazję a sam zasad katolickich w swoim życiu nie stosuje.
anonim2014.04.18 18:12
Michas - to jest normalne pośród tzw "wojujących ateistów". Dla nich nie ważne jest co ktoś mówi, ważne jest z jakiego jest "stada".
anonim2014.04.18 18:20
JSK - Niech Ziemkiewicz odzyska pełną jedność z kościołem poprzez zaprzestanie trwana w bardzo poważnym grzechu cudzołóstwa i wtedy niech sobie innych poucza! Żeby było jasne... dla mnie Ziemkiewcz może mieć i ze sto żon. Mnie to nie przeszkadza. Przeszkadza mi natomiast niewyobrażalna hipokryzja tego "autorytetu" prawicowo-katolickiego.
anonim2014.04.18 18:39
Co z ludźmi którzy nigdy nie wierzyli?
anonim2014.04.18 19:48
@Matthiola longipetala To,że Ziemkiewicz "jawi jako katolicki i prawicowy autorytet" jest Twoją opinią na temat charakteru jego wypowiedzi i roli.Ja jej nie podzielam.Jakoś też nie widzę pouczania kogokolwiek.Ziemkiewicz piszę co myśli na dany temat. Ja tu widzę taki manewr: Przedstawiasz swoje zdanie na temat roli Ziemkiewicza i swoją interpretację jego tekstu jako stanowisko portalu Fronda,samego Ziemkiewicza i w ogóle prawicy i katolicyzmu.To fałsz i absurd.A potem ten fałsz krytykujesz.I jesteś zadowolony ,że "przyłapałeś" na czymś prawicowców,katolików,Frondę i Ziemkiewicza.A tymczasem sam sobie wymyśliłeś to co potem obaliłeś.Teraz pytanie:czy Ty wiesz ,że to robisz czy tak niechcący?
anonim2014.04.18 20:02
Michas - Znasz w ogóle teksty Ziemkiewicza chociażby te na Frondzie ? Nie da się zaprzeczyć, że Ziemkiewicz jest znany powszechnie jako prawicowy/katolicki/konserwatywny dziennikarz, który często krytykuje ateistów i apostatów czego przykład mamy chociażby tu. To jest fakt, którego nie neguj bo narażasz się na śmieszność. Szukasz teraz usprawiedliwienia dla grzechu Ziemkiewicza to katolickie nie jest! A sprawa przecież nie dotyczy tylko jego publicystyki. Przeczytaj co ma do powiedzenia, na temat Ziemkiewicza, chociażby Mirosław Salwowski.
anonim2014.04.18 21:16
Ziemkiewicz profilowany jest na dziennikarza kato/prawo/konserwatywnego.Z analizy jego tekstów (i tych literackich i publicystyki) a znam Ziemkiewicza od "Władcy Szczurów" (mam nawet egzemplarz pierwszego wydania z autografem) oraz Trustu i Klubu Tfurców wynika ,że niewątpliwie jest autorem obracającym się w środowiskach kojarzonych z prawicą.Jednak on sam często mówi"nie wiem co to obecnie jest prawica" wykazując ,że ta szufladka jest anachroniczna i mylna.Katolicyzm Ziemkiewicza to też chyba tylko to ,że czasem gości w mediach katolickich.Najbardziej to chyba pasuje ten konserwatyzm.Tak, Ziemkiewicz dobrze się wypowiada o tradycjach republikańskich,cywilizacji łacińskiej ale czy to wszystko tworzy go publicysta katolickim? Prawicowy,konserwatywny to można uzasadnić.Ale katolicki?Wystarczy przeczytać np.:"Jawnogrzesznicę" ewidentna krytykę KK albo "Szosę na Zaleszczyki" gdzie główna bohaterka i bohater obsadzeni są w roli Józefa i Maryi XXI wieku uciekającymi przed feministyczno-socjalistycznym totalitaryzmem z nowo narodzonym Mesjaszem żeby wiedzieć jak oderwane od rzeczywistości jest wciskanie Ziemkiewicza w szufladę katolickiego autorytetu. Myślę ,że problem jest w stereotypowych skojarzeniach:jak konserwatysta i prawicowiec to musi być "katolicki". Twój zarzut to ,że Ziemkiewicz jako katolicki autorytet nie żyje jak katolik.Powiedz na jakiej podstawie uważasz Ziemkiewicza za katolicki autorytet skoro bardzo wielu katolików go za taki nie uważa?
anonim2014.04.18 21:29
Ps.:A Korwin.Też deklaruje się jako katolik.Ba nawet pismo cytuje publicznie.To też "publicysta katolicki"?
anonim2014.04.18 22:36
Postanowilam dzis, na znak, ze szanuje i popieram apel Sylabariusza, nie odnosic sie do indukcyjnego dowodu p. Ziemkiewicza na to, ze ateizm i apostazja to samo zlo. Zmilczam wiec i pozdrawiam Frondowiczow wszelkich opcji i orientacji :)
anonim2014.04.19 9:47
2krzysiekk Na przykład Palikot.Były wydawca Ozonu i swego czasu już jako dorosły człowiek którego nikt do niczego nie zmuszał gorliwy uczestnik katolickich nabożeństw. Większość apostatów i ateistów ,których ja znam to ludzie poobrażani na kościół bo proboszcz nie chciał wpuścić do kościoła pogrzebu zadeklarowanego antyklerykała albo ksiądz przy spowiedzi nie dał rozgrzeszenia za coś tam albo zafascynacynowani nowym (jakimś New Age,protestantyzmem,buddyzmem etc).
anonim2014.04.19 16:26
No i mamy Ziemkiewicza "katolickiego publicystę" a jednocześnie "starego stalinowskiego politruka".Ziemkiewicz był już oskarżany o faszyzm,sprzyjanie PIS-owi szkodzenie PIS-owi,antysemityzm,filosemityzm,bycie agentem CIA ,bycie agentem Putina.