13.10.20, 10:17fot. pxhere.com

Arcybiskupi Irlandii nie godzą się na przeniesienie Mszy do internetu

Czterech irlandzkich arcybiskupów katolickich poprosiło o spotkanie z premierem kraju, aby wyrazić zaniepokojenie faktem, że jest to jedyny kraj w Europie, w którym kult publiczny został zawieszony w odpowiedzi na nową falę COVID-19.

8 października czterech metropolitalnych arcybiskupów napisało do premiera Micheála Martina, aby wyrazić rozczarowanie wiernych w Republice Irlandii z powodu zamknięcia kościołów. Eucharystia jest nadal dozwolona w Irlandii Północnej, gdzie zdecentralizowany rząd uznał płynące z niej duchowe i psychologiczne korzyści.

Msze św. nie są zwykłym zgromadzeniem ludzi, ale głębokim wyrazem tego, kim jesteśmy jako Kościół” – napisali hierarchowie. „Jesteśmy gotowi przestrzegać wszelkich norm sanitarnych” – dodają.

List został podpisany przez arcybiskupa Eamona Martina z Armagh w Irlandii Północnej, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Irlandii; Diarmuida Martina z Dublina; Michaela Neary z Tuamu; oraz Kierana O'Reilly z Cashel i Emly.

Przedstawiciele irlandzkiego Kościoła zdefiniowali Mszę św. i sakramenty jako „niezbędne duchowe pożywienie w tych trudnych czasach. Wspólne sprawowanie Mszy św. i sakramentów – nawet w ograniczony sposób – jest w samym sercu tego, co oznacza dla nas bycie wspólnotą chrześcijańską”. Podkreślili również, że „dla wiernych utrata tych duchowych środków życia może być źródłem wielkiego niepokoju i lęku oraz może mieć szkodliwy wpływ na ich ogólne zdrowie i samopoczucie”.

Msze publiczne zostały zawieszone w Republice Irlandzkiej 13 marca i, zgodnie z planem rządowym, miały zostać wznowione dopiero 20 lipca. Jednakże, po szeroko zakrojonym nacisku środowisk kościelnych i przy ustanowieniu komitetów wolontariuszy w każdej parafii w celu zapewnienia higieny i fizycznego oddalenia, władze pozwoliły, aby Eucharystie zostały wznowione już 29 czerwca z limitem 50 osób. Jednak 5 października Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego ogłosił, że wszystkie nabożeństwa religijne mają zostać przeniesione do sieci ze względu na wzrost liczby przypadków koronawirusa.

 

Vaticannews.va/Eryk Gumula SJ – Watykan

Komentarze

linus2020.10.13 20:48
Ciekawe czy w Irlandii do sieci zostały już przeniesione również WSZYSTKIE zakupy, łącznie z art. spożywczymi, WSZYSTKIE spotkania biznesowe, WSZYSTKIE restauracje, kawiarnie i imprezy firmowe. Gdyby tak było, gdyby zamrożono wszelkie spotkania międzyludzkie, to bym rozumiał.. Ale tak nie jest, więc oznacza to dyskryminację katolików i nieuprawnioną ingerencję państwa w życie wewnętrzne wspólnoty religijnej pod pretekstem epidemii.. Sine domenica non possumus.. NON POSSUMUS !!
Jarek2020.10.13 15:19
A kto tam chodzi do kościoła oprócz Polaków?
Ja, Szatan2020.10.13 13:46
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, masonów i czcicieli brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu” i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”, „Kto dziś jeszcze wierzy w te bajki?!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku rzeczowych argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć…). ***** 5. Ostro punktujcie każdy, nawet najmniejszy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa niezawodnie działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” przenoszący wirusy, Różaniec (o, jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie, i to jest najważniejsze, samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ***** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Hanys GórnoŚląski2020.10.13 12:18
Irlandia przejęła 20 lat temu od Holandii funkcję "państwa testowego", potrzebnego władcom świata do sprawdzania i testowania inżynierii społecznej, wprowadzanej potem w innych krajach - szczególnie w UE.
Anonim2020.10.13 12:45
I to w ramach tego testowania KK masowo krył tam gwałcenie dzieci?
Anonim2020.10.13 12:55
Kto przeczytał Protokoły Mędrców Syjonu znajdzie bardzo bliską analogię do tego co się stało np. w Irlandii z kościołem katolickim , ze społeczeństwem, itd. Ale nie tylko tam , ale to co się dzieje w Europie i kto to robi. Ciekawe , że to było dokładnie już zakładane 200 lat temu i jest krok po kroku realizowane .
Irlandia2020.10.13 11:20
To tam zostali jeszcze jacyś biskupi? Już nie wspominając o arcy-
lidia2020.10.13 11:13
Tusk obiecywał, że u nas będzie druga Irlandia. Pewnie to miał na myśli.
Anonim2020.10.13 10:57
Irlandczycy sami odtrącili BOGA w swoim referendum.
Stefan2020.10.13 11:20
Mądry naród, Irlandczycy...
Dam2020.10.13 12:46
Na pewno KK, masowo ukrywający gwałcenie dzieci tam, w tym znacznie pomógł. No ale o tym małym szczególe zapomniałeś.
Janosik2020.10.13 10:55
Marksiści tam żądzą. Dlatego tu w Polsce trzeba zrobić wszystko aby komunizm u nas nie wrócił. A rzekome afery które podobno tam wyszły i u nas były wyciągane, ale okazało się że są w wyjątkowym marginesie. Poza tym często po jakimś czasie okazywało się że były to kłamstwa ludzi związanych z LGBT i Antifa.
Oko2020.10.13 14:06
Księża pedofile zniszczyli Kościół w Irlandii i zakonnice hurtowo mordujące dzieci. Nie potrzeba było LGBT ani jakiejś wydumanej Antify.
Natalja Siwiec2020.10.13 10:54
Mafia pedofilska próbuje jeszcze podnosić swój łeb, ale to tylko ostatnie podrygi.
Anonim2020.10.13 10:30
To po tych wszystkich aferach, ktoś w ogóle jeszcze chodzi tam do kościoła?
Oko2020.10.13 10:23
W Irlandii do niedawna najbardziej katolickim kraju świat w tym roku wyświęcili j 1 księdza ( słownie: jednego).
Stefan2020.10.13 11:21
Brawo!!!
Jan Radziszewski2020.10.13 14:25
a przed kim się wyspowiadasz duraku, co może sekretarz PZPR udzieli ci rozgrzeszenia ha ha ha - bo prędzej do Piekła cię wyśle
Anonim2020.10.13 15:28
Adwokat Diabła się odezwał.
Stefan2020.10.13 18:18
Ja guseł nie uprawiam...