01.12.14, 11:27Hanna Gronkiewicz-Waltz (fot. screen/TVN Warszawa)

Artur Górski dla Fronda.pl: Gronkiewicz-Waltz ma mentalność „kury domowej”, ale jest wiceprezesem PO

Portal Fronda.pl: Czego zabrakło Jackowi Sasinowi, aby pokonać Hannę Gronkiewicz-Waltz?

Artur Górski, PiS: Zabrakło klimatu Rzeszowa. Warszawa to bardzo trudne miasto dla PiS, chyba najtrudniejsze. Struktura społeczna jest sztuczna, ludność w większości napływowa, niezakorzeniona. Mamy nowobogackich, często ludzi bez wartości, którzy ślepo podążają za trendami lansowanymi przez TVN, ale jako przybysze nie czują się związani z tym miastem i jego problemami. Nie potrafią być lokalnymi patriotami. Ale są też całe "czerwone" osiedla, post-milicyjne i post-wojskowe - to przeważnie ludzie starsi i ich dzieci, które dziś częściej głosują na PO. I wreszcie mamy całą armię urzędników, zbudowaną w znacznej mierze z klienteli Platformy, którzy boją się utraty pracy, albo po prostu nie chcą zmiany. Bardzo trudno przebić się przez tę głuchą ścianę, dotrzeć do umysłów ludzi i przekonać do swoich racji. To jest niesamowite, jak wykształceni ludzie potrafią być irracjonalni w swoich wyborach.

Sasin dostał w drugiej turze poparcie od swoich kontrkandydatów z I tury (m.in. Mariusza Dzierżawskiego). Może, paradoksalnie, tylu konkurentów z różnych środowisk w I turze nie pozwoliło na stworzenie mocnego frontu przeciw Hannie Gronkiewicz-Waltz?

Było za mało czasu na stworzenie takiego frontu antyHGW. Nie wystarczą deklaracje polityków, że popierają jakiegoś kandydata w II turze. Z takim przekazem musieliby jeszcze dotrzeć do swoich wyborców z I tury, a to nie jest łatwe. Zresztą trudno było zmobilizować do głosowania tych wyborców, dla których Jacek Sasin nie był kandydatem 1. wyboru. Może wielu poznało go zbyt późno i za słabo, bo merytorycznie był bardzo dobrze przygotowany, o czym świadczy m.in. to, że po pierwszej debacie w mediach pani prezydent odmówiła kolejnych. Zorientowała się, że w takich debatach, gdzie przypomina się o wszystkich jej porażkach, traci głosy wyborców.

Mieszkańcy Warszawy narzekają na nieustanne korki, zamknięte ulice, objazdy, fatalną komunikację miejską, opóźnienia różnych inwestycji, a mimo to, wciąż wybierają Gronkiewicz-Waltz. Na czym polega jej fenomen?

Słowo "fenomen" w odniesieniu do Hanny Gronkiewicz-Waltz chyba nie jest właściwe. Można powiedzieć raczej, że ma mentalność "kury domowej", ale ta "kura domowa" jest wiceprezesem Platformy Obywatelskiej i to w znacznej mierze determinuje jej wybór. Dla wielu osób, które są bardzo powierzchowne w swoim patrzeniu na świat nie są istotne sukcesy i porażki prezydenta Warszawy, tylko jej przynależność partyjna. Inna rzecz, że PO potrafiła nakręcić w mediach propagandę sukcesu wokół pani prezydent. Miała w tej kwestii silne poparcie rządu. Ale też w przypadku miejskich niedogodności ludzie po prostu się do nich przyzwyczajają. Wmawia się im, że to normalne w każdym dużym mieście. I to usypia czujność ludzi i zmniejsza ich oczekiwania, ambicje. Tak, wybór Hanny Gronkiewicz-Waltz to wybór małych ambicji i dużych kompleksów.

Rozm. MaR

Komentarze

anonim2014.12.1 11:39
Panie pośle Górski argumenty o wyglądzie przeciwnika politycznego,są tak prymitywne i żenujące, ze wstyd je w ogóle formułować,no chyba ,że samemu jest się na poziomie piaskownicy.Zabrakło merytorycznych ocen i programowej oferty,PO opanowała do perfekcji granie na uczuciach.Tylko merytorycznie i metodycznie punkt po punkcie można uwalić PO.Wszyscy wykorzystani przez PO jeszcze żyją nadzieją porzuconej i wykorzystanej do cna kochanki.
anonim2014.12.1 11:46
Ja byłem tylko z 5 razy w Warszawie, więc ktoś by powiedział, że jak to? Ano tak to. Nie muszę być mieszkańcem tego miasta, żeby o nim pleść i zwracać uwagę na to, iż pani HGW jest elementem złodziejskiego systemu w Warszawie..
anonim2014.12.1 11:46
Psy szczekają, karawana jedzie dalej.
anonim2014.12.1 11:48
I cały jad wylewa się z PiS. Warszawa to "często ludzi bez wartości"? Jak pan może być tak bezczelny? I krytykowanie wyglądu kandydatki - i kto to jest człowiekiem bez wartości?
anonim2014.12.1 12:07
@ Karolorak a jakie wartości mają lemingi? pójść na zakupy, nachlać się, przykoksować i po......ć; nic innego nie widzę.
anonim2014.12.1 12:30
Zabolał, p.Górski? Bo miało boleć. Pamietamy rządy PiS gdy prezydentem był L.Kaczyński. Oprócz Muzeum Powstania, nic w Warszawie nie powstało. Jesteście partią ludzi przegranych, nawet w Radomiu pokazano wam gest pewnego sportowca.
anonim2014.12.1 12:52
"Hanny Gronkiewicz-Waltz ... ma wygląd i mentalność "kury domowej", ale" nie potrafimy z nią wygrać!!! Dlaczego?! Wszyscy ludzie z PiS, którzy myślą o czymś więcej niż kolejna przegrana i związane z nią bezpieczne posadki opozycyjnych parlamentarzystów oraz solidna, ułatwiająca życie partyjnym nieudacznikom budżetowa dotacja powinni się nad tym zastanowić. I to na poważnie.
anonim2014.12.1 13:13
A już witali się z gąską, a pokonała ich kura domowa, bufetowa i co tam jeszcze ? Warszawiacy nie chcą chamów.
anonim2014.12.1 13:43
Dalej oskarżajcie resztę, że są "V kolumną Putina" to nigdy nic nie wygracie.
anonim2014.12.1 13:52
@ stefa60 bufetowa taka kulturalna jest?
anonim2014.12.1 13:58
Typowy przebłysk PiSowego geniuszu - wyborcy na nas nie głosują, więc zachęćmy ich do tego, obrażając ich! :)) Pominę już prymitywne czepianie się wyglądu oponentki.
anonim2014.12.1 14:08
Geniusz prosze Państwa. Wszystko nam wytłumaczył. Może pan jeszce wytłumaczy, jak to się stało, że PIS nie wygrał w żadnym większym mieście.
anonim2014.12.1 16:38
większość mieszkańców jest ze wsi i dlatego Gronkiewicz wygrała
anonim2014.12.1 17:22
A moze tak odwrocimy argumentacje: zbadajmy przecietne wyksztalcenie i IQ wyborcy PO i porownajmy z wyborcami PiS! Wyniki moga byc przykre dla PiS.
anonim2014.12.1 18:37
Hania ma nasrane w głowie
anonim2014.12.1 22:51
Taki święty poseł, a taki cham. Nieładnie. Przecież Pan lubi kury domowe i ich życiowe powołanie, prawda? HGW wykonuje dla Warszawy ogromną, realną pracę, którą my warszawiacy widzimy codziennie. A co robi poseł Górksi w przerwach między odmawianiem nowenny? Pisze listy okolicznościowe i zajmuje się intronizowaniem Chrystusa. A podatnicy mu za ten bezużyteczny "wysiłek" płacą kupę kasy.
anonim2014.12.2 7:05
To prawda, zabrakło determinacji i wiary w zwycięstwo. Kampania była mizerna, wersja minimalistyczna, a tak nie można. Nie w tym środowisku. Warszawa AD 2014 to nie Warszawa AD 1938. Lemingoza i posPRL toczy to miasto dlatego należy wytoczyć najcięższe działa i wspiąć się na wyżyny aby wygrać. Ale nawet pomimo kiepskiej kampanii, wynik wyrównany, jest więc spora szansa aby odbić wreszcie to miasto z rąk POlszewii i uwolnić z bolszewickich i pedalskich symboli.
anonim2014.12.2 10:28
Kołki HGW już dawno nie ma nic wspólnego z KK a Warszawa to rzeczywiści jest mieszaniną. Ci co zagłosowali za HGW wybrali tym samym mordowanie dzieci nienarodzonych świadomie czy nie ale wybrali jaki wybór takie będą skutki. Polecam Dz. św Faustyny już raz Warszawa dostał ostrzeżenie.