23.06.20, 14:30Screenshot Youtube

,,Artykuł Putina to zlepek kłamstw i manipulacji''

Przed pięcioma dniami na łamach amerykańskiego „The National Interest” ukazał się artykuł Władimira Putina, w którym prezydent Federacji Rosyjskiej pisze między innymi o przyczynach II wojny światowej. Oskarżył w nim między innymi Polską o to, że ta rzekomo… współpracowała z III Rzeszą i jest współodpowiedzialna za wybuch wojny. Jak ocenia w swojej analizie dr Maria Domańska, artykuł prezydenta Rosji to zlepek „[…] powtarzanych wcześniej kłamstw i manipulacji nt. historii przedwojennej i wojennej, gry na emocjach oraz demagogicznych wezwań do przywódców zachodnich o uwzględnienie rosyjskich interesów w kształtowaniu współczesnego ładu globalnego w oparciu o logikę Jałty”.

W swojej analizie opublikowanej na stronach internetowych Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspertka zwraca uwagę na fakt, że tekst najpierw został opublikowany 18 czerwca w amerykańskim magazynie i dopiero o północy 19 czerwca znalazł się w wersji rosyjskiej na stronach internetowych Kremla. Tego dnia też opublikowała go „Rosyjska Gazeta”. Dowodzi to zdaniem dr Domańskiej, że kierowany on był przede wszystkim do audytorium zagranicznej, przede wszystkim liderów państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W artykule Putina – pisze Domańska – znajdujemy standardowe, neosowieckie interpretacje przyczyn oraz przebiegu II wojny światowej, które wzbogacono o liczne cytaty oraz wypowiedzi zachodnich przywódców czy cytaty z „dokumentów archiwalnych”. Podkreśla:

Rytualny atak na Polskę ponownie został wzmocniony oskarżeniami o antysemityzm (kwestia <<pomnika dla Hitlera>>), jednak wątek ten nie został tym razem szerzej rozwinięty”.

Autorka zaznacza też, że nieprzypadkowy jest moment publikacji tekstu. Rosja, jak czytamy:

próbuje wykorzystać poważne problemy Zachodu spowodowane pandemią (kryzys amerykańskiego przywództwa i podziały w NATO, napięcia w USA, spory w UE na tle strategii antykryzysowej, niestabilna sytuacja epidemiczna w Chinach) oraz pogłębiającą się niepewność co do rozwoju sytuacji międzynarodowej, aby przejąć inicjatywę i zająć kluczowe miejsce w globalnym koncercie mocarstw”.

Celem ma być też przekonanie Zachodu, aby ten wycofał się z nakładania na Rosję sankcji. Domańska dodaje też, że służyć on ma „[…] ustanowieniu kremlowskiej <<dominacji narracyjnej>> w odniesieniu do problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego i w ten sposób zbudować atmosferę przed, postulowanym przez Rosję, szczytem stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Tekst ma też wbić klin między „pragmatyczny” Zachód oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które obawiają się ustępstw Zachodu wobec Rosji – pisze dr Domańska. Zwraca też ona uwagę na wpisanie się momentu publikacji w kalendarz polityczny czerwca oraz lipca 2020 rok w Rosji. 24 czerwca ma mieć miejsce parada zwycięstwa, a w dniach 25 czerwca – 1 lipca głosowanie nad poprawkami do konstytucji, które są niezwykle ważne dla Putina.

dam/osw.waw.pl,Fronda.pl 

Komentarze

Czes\\\2aw2020.06.23 16:51
Autentyczny "autorytet" pt. "katolicka kretynizacja polski " zbiegły z Tworek nadal nadaje...
Szybka Randka sex2020.06.23 16:37
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
pomatolska kretynizacja polski 2020.06.23 15:10
durak...blac sobacza !!!
Phallus Impudicus judaeus canis.2020.06.23 15:02
Mamy tu przykład 80-letniego (OBOJETNY) żyda, "antysyjonisty" a jakże, Jasia, kolegi redakcyjnego innego Jasia, Hartmana. Chlubi się tytułami naukowi. zdobytymi w PRL-u (Chcesz wiedzieć jakim kosztem? Kosztem innych!) a tutaj ten stary hooy zachowuje się jak byle szmondak z Nalewek. W "polityce" był big kahuna, arogancka koorva, cenzurował co mu ludzie pisali, wybierał takie aby poniżać. Tu na Frondzie puścily tej koorvie żydowskiej wszelkie hamulce przyzwoitości. Nie jemu jednemu, bo ten szmondak moralista-filozof i koorva etyk Jasiu Hartman też tu i w Do Rzeczy krąży. Wydawałoby się, że nawet PRL-kie "wykształcenie" do czegoś zobowiazuje, nie u tych szmondackich goovien. Takimi się porodzili, w takiej nienawieści ich wychowano. Są zupełnie pozbawieni honoru, wstydu nigdy nie mieli.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.06.23 14:57
Biskup Edward Janiak wylądował w szpitalu. Był kompletnie pijany.... https://wiadomosci.onet.pl/poznan/biskup-edward-janiak-trafil-do-szpitala-byl-pijany-mial-344-promila-alkoholu-we-krwi/wmpm9xt
@Goovno z Nilu2020.06.23 14:54
Żydzie OBOJETNY, kim ty jesteś z nazwiska nie jest dla mnie tajemnicą, tajemnicą jest twoja wściekła nienawiść do katolicyzmu (czyt. Polaków). Jesteś starrym hooyem, bo masz 80 lat i zamiast pogodzić się ze światem, jesteś skoorvysynem. Takich jak ty jest kilku, że wymienię: Hartman, Urban, Gross, Grabowski. Jak to się stało Jasiu, że 1968 r. nie wyjechałeś za granicę robić karierę, jak NKWD-sta Bauman? Bo robiłeś karierę w PRL-u, byłeś ich, tj. czerwona koorvą. Mogę sobie tylko wyobrazić twoje "rozmowy" z towarzyszami z "loży" jak gojów w pobliżu nie ma. Pewnie dlatego to wszystko, Jasiu, że nie ma czerwonego Polinu.
Andrzej Duda prezydentem Polski w roku 20202020.06.23 14:50
Tylko Andrzej Duda nadaje się na prezydenta! Tylko Andrzej Duda wie o co chodzi w polityce. Niestety na polskiej scenie politycznej nie ma sobie równych obecnie.
oficer LWP2020.06.24 10:18
tylko Anrzej D(J)uda zapewni realizację żydowskich roszczeń, w tej sprawie został wezwany do USA na dywanik
katolicka kretynizacja polski2020.06.23 14:46
Polski Kościół ma bardziej fundamentalne problemy, niż zboczenia paru księży. Jego nauczanie zupełnie nie przystaje do współczesnego świata. Nie dlatego, że Ewangelie się zestarzały, ale dlatego - że zostały przerobione na popkulturalną papkę. Słabość intelektualna ludzi kierujących Kościołem sprawiła, że nie ma w nim rozeznania tego co słuszne. Dotyczy to także kwestii politycznych. Zamiast przyjąć rolę przewodnika - Kościół popierał każdego, kto w jego imieniu się wypowiadał. Dlatego powstało coś takiego jak ZChN - w czym Autor miał ważki udział. To był zupełny absurd. Chadecja w Niemczech rozkwitła dzięki czerpaniu ze skarbca mądrości otwartego przez niemiecki Kościół (społeczna nauka Kościoła). Nasi hierarchowie oraz "uczeni" z KUL zamknęli ten skarbiec, a w miejsce tego popierali wymysły domorosłych "chadeków". Widząc, że to prowadzi na manowce - chętnie przystali na ewangelie wg Michnika, wedle której "Kościół jest apolityczny" i "powszechny" w tym sensie - że nie stawia wymagań wstępnych. No i teraz tragedia: jawnie antykatolickie siły zagrażają Polsce i brak odważnego, kto by powiedział, że głosowanie na nich to grzech. Zresztą teraz to nawet nikt by w to nie uwierzył - bo brak autentycznych autorytetów.
pomatolska kretynizacja polski 2020.06.23 15:10
co tobie ojciec w odbyt wkladal???
ofirer LWP2020.06.24 10:15
co za bełkot,czytając twoje brednie wynika, ze intelektualnie "przewyższasz" wszystkich kapłanów na świecie, marnujesz się siedząc po dziurki w nosie w kloace
Bolszewika goń!2020.06.23 14:45
Warszawa 1920 -2020: Znów pogonimy bolszewika. Tyma razem Rafała