21.02.14, 11:39Fot. Wikimedia Commons

Awantura w polskim Sejmie. Poszło o uhonorowanie płk. Kuklińskiego

Uchwała w sprawie płk. Ryszarda Kuklińskiego wywyołała prawdziwą burzę w polskim Sejmie. Całą akcję rozpoczął Leszek Miller, który jest przeciwnikiem jakiejkolwiek uchwały wobec uhonorowania płk. Kuklińskiego. Powiedział, że jako osoba, która rehabilitowała pułkownika Kuklińskiego ma prawo uważać, że "polski oficer, który przekazał CIA dokumenty o stanie wojennym, nigdy nie chciałby, by polski Sejm zajmował się jego sprawą". Na co zareagował poseł PiS, Zbigniew Girzyński mówiąc: "Polski parlament uczci pamięć wielkiego Polaka. Pan, panie pośle Miller i pańskie środowisko jest ostatnim, które może zajmować się sprawą pułkownika Kuklińskiego. Wy reprezentujecie tych, którzy skazali go na śmierć. Kolaborowaliście z okupantem, który narzucił nam komunizm. Macie mentalność niewolnika, która nakazuje wam służyć tym, którzy pociągają za sznurki. Na szczęście pułkownik te kajdany zerwał i stał się waszym wyrzutem sumienia".

Na słowa Girzyńskiego zareagowali postkomuniści i antyklerykałowie. Tadeusz Iwiński z SLD powiedział, że Girzyński nie ma żadnej wiedzy historycznej, natomiast palikociarz Armand Ryfiński powiedział, że "część posłów zachowuje się jak hołota, a pułkownika trudno dziś chwalić". I dodał, że trzeba otworzyć archiwa CIA i dopiero wtedy można mówić cokolwiek o Kuklińskim: "Sejm uhonorował wielu zdrajców uchwałami. Dziś prawicowi ultrasi znów chcą sfałszować historię i przegłosować uchwałę która ma podzielić Polaków".

Za użycie słowa "hołota" przez Ryfińskiego, marszałek Kopacz postanowiła postawić go przed komisją etyki.

Kto by pomyślał po tylu latach, że będziemy debatować z postkomuną o naszej historii. 

Po przerwie Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Za uchwałą głosowało 333 posłów, przeciw było 53, 24 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie uchwały prawa strona sali przyjęła oklaskami.

"W 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość" - zapisano w projekcie.

mod/dziennik.pl

Komentarze

anonim2014.02.21 12:00
Miller i reszta towarzyszy stracili okazję do siedzenia cicho. To tak jakby Gestapo decydowało o uhonorowaniu akowców.
anonim2014.02.21 12:13
Komunizm musi być tak samo osadzony jak faszyzm !Inaczej nie będzie spokoju! Oprawca wydaje swojej ofierze świadectwo prawdy? To tak jak Gebels by sądził żydów za faszyzm.. Obrzydliwy ten sejm!!
anonim2014.02.21 12:37
Wybieram się na film o pułkowniku R. Kuklińskim i żeby przypomnieć sobie tamte czasy, obejrzałem w internecie kilka poświęconych mu filmików. Wynia z nich, że był to potrójny agent-donosiciel. Donosił na kolegów do WSI (zdaniem Sł. Cenckiewicza to raczej pewne), donosił na polskie wojsko do GRU (zdaniem Cenckiewicza to bardzo prawdopodobne), donosił CIA na polskie wojsko, które jednak tak naprawdę było wojskiem sowieckim (za co zdaniem Sł. Cenckiewicza należą mu się najwyższe słowa uznania. Donoszenie do WSI miało - zdaniem Sł. Cenckiewicza - charakter osłony wywiadowczej (kamuflował w ten sposób swoją współpracę z wywiadem amerykańskim), podobnie współpraca z GRU, Jego liczne romanse - zdaniem Sł. Cenckiewicza - równiez służyły sprawie wolności, gdyż od rozmaitych sekretarek zdobywał ważne informacje wywiadowcze, które później przekazywał Amerykanom. Wszystko to robił dla dobra Ojczyzny. R. Ziemkiewicz, obecny ze Sł. Cenckiewiczem na tym samym spotkaniu postawił R. Kuklińskiego w szeregu takich postaci jak T. Kościuszko i R. Traugutt. No, cóż, Jeśli sam ksad. Fr. Macharski na odsłonięciu pomnika R. Kuklińskiego nazwał go "ojcem polskiej niepodległości", to ja gratuluję Polakom bohaterów, polityków i biskupów.
anonim2014.02.21 12:39
"nigdy jeszcze sztuka zwodzenia w tym u nas nie była widoczna stopniu, w którym się okazała w ostatnich czasach. [...] tego szlachetny naród polski doświadczył, sztuką i zwodzeniem wolność mu wydarto. Częściowo tylko, gdzie się udać mogło podkopywano gmach Rzeczypospolitej, gotowano rzeczy, aby go raptem wywrócić" - konfederacja targowicka:), WOLNOŚĆ, REŻIM - zależy kto uchwala ustawę:)
anonim2014.02.21 13:49
Miller grzmi o zdrajcach, a pieski Palikota w tle obszczekują . Specyficzny ten nasz Sejm.
anonim2014.02.21 14:02
Na jakich wartościach wyrósł Kukliński? Urodzony przed wojna wychowany w duchu polityki Piłsuckiego. "Na wschodzie zasieki postawię żeby tej zarazy komuny do kraju nie wpuścić"- to dewiza marszałka Co by się stało z Kuklińskim gdyby przyznał się do swoich pogladów politycznych? Dlatego świętujemy po 89 roku święto Niepodległości ale idą w nim komuniści . A Piłsucki się w grobie przewraca !!!! Piłsucki był przeciwnikiem komunistów.!! To kto ma zrozumieć Kuklińskiego ? Spuścizna komunistycznego reżimu? Komuniści idąc w marszu niepodległości 11XI wypaczaja historie. Ich świeto to 1maja ,22lipca 17X....
anonim2014.02.21 14:25
To dlaczego komunści niszczą Patriotów Polski? Bo nie mogą już wznosić pomników Lenina i wychwalać jego teorii.? A jak nie mogą swoich wychwalać to niszczą bynajmniej innym świętości. Wierzcie mi Piłsucki miał rację!!
anonim2014.02.21 14:41
A dlaczego opluwaja ś.p Kaczyńskiego i brata jego? Bo oni też są wychowani w duchu Piłsuckiego !!! Dlaczego ś.p L Kaczyński leży koło Piłsuckiego? Bo tam nie ma miejsca dla komunistów! Dlaczego piszą ze przy okrągłym stole byli Kaczyńscy? Bo trzeba obejrzeć film "nocna zmiana" Dlaczego zakłamują historię .? Bo musieli by się sami osądzić!!!
anonim2014.02.21 15:48
@PiotrZW Koleś miał głowę.Kto by nie wygrał ewentualnego konfliktu zbrojnego miedzy Wschodem a Zachodem to zostałby bohaterem:)
anonim2014.02.21 15:58
Miller jest starym mordercą - komunistą
anonim2014.02.21 18:37
@PiotrZW Dziękujemy drogi panie za ironię i...uznanie. Proponuję lojalkę podpisać dla p. W. Jaruzelskiego!. Jak taki dobry jesteś w internecie to sugeruję dywersyfikację informacji. Np. Jak Jaruzelski w tym samym czasie błagał Marsz. Zw. Radzieckiego o pomoc wojskową w sprawie stanu wojskowego, którą mu odmówiono. "Tow. generale ! Poradzicie sobie sami z tą kontrrewolucją"
anonim2014.02.21 18:52
@PiotrZW Zdaję sobie sprawę z tego, iż płk. Kukliński jest postacią dosyć kontrowersyjną. Takimi są jednak wszystkie spośród postaci dziejów, taką jest w istocie sama historia, która nie jest ani czarna, ani biała, zawsze występują odcienie pomiędzy. Historia nie jest w swej strukturze jednolitą. Jednak, z całym szacunkiem, proszę nie powielać bzdur, w oparciu o wypowiedzi wątpliwej wartości jednego z historyków... Obecnie, na podstawie znanych nam dokumentów, jesteśmy w stanie niemal z całą pewnością odrzucić wersję o "potrójnym szpiegostwie" Kuklińskiego... Coraz więcej dokumentów zdaje się również poświadczać, iż płk. Kukliński NIE był nawet podwójnym szpiegiem. Najprawdopodobniej, i historia w mojej ocenie prawdy te z czasem potwierdzi, był to jedynie agent wywiadu USA, posiadający znaczną wiedzę o funkcjonowaniu struktur systemu socjalistycznego z racji zajmowanej, bardzo wysokiej pozycji w sztabie dowódczym. Jeśli już mowa o opiniach historyków wobec tej konkretnej kwestii, to z kolei Prof. Paczkowski, oraz przyjaciel pułkownika, R. Szaniawski twierdzą, że to zupełna bzdura i nieprawda. Gdyby było to prawdą GRU nie zamordowałoby w tajemniczych okolicznościach jego dwóch synów (już w USA). Co zaś do sfery życia osobistego... Nie nam oceniać. Dla mnie osobiście, płk. Kukliński, choć nie czarny, ani też biały, pozostanie mimo wszystko bohaterem, któremu należy się należna cześć, uznanie, i trwałe miejsce w polskiej pamięci narodowej, w szkolnych programach nauczania, na kartach dziejów narodu polskiego. Dlaczego?? Chociażby ze względu na potężną wartość ofiary, jaką poniósł w związku ze swą działalnością. Opuścił ojczyznę, z racji podejmowanych działań najprawdopodobniej służby zamordowały jego synów (to też zdaje się poświadczać znaczna część odkrytych dokumentów)... Czytałem wywiad z najbliższym współpracownikiem pułkownika w Polsce. Wyjawił on, że na kilka dni przed swoją śmiercią Kukliński z nim rozmawiał. Był dość wzburzony, bardzo przeżywał fakt, że pojawił się kolejny szkalujący jego osobę artykuł, publikacja. Mówił, że pragnie przyjechać do Polski, okazać wszelkie mapy, plany UW, dokumenty, a wówczas Polacy zrozumieją w pełni dlaczego musiał to uczynić... A film oglądałem, i serdecznie polecam. Mimo, iż nie jestem entuzjastą polskiego kina, w szczególności tego z przestrzeni ostatnich lat, to dzieło wywarło na mnie dość znaczne wrażenie. Znakomita w mojej ocenie gra aktorska, świetna realizacja.... Cóż, Pasikowski pokazał jednak na co go stać. Pozdrawiam serdecznie ;)
anonim2014.02.21 19:06
@Schikaneder "Chętnie o tym posłucham. Jakież to plany ataku ZSRR na Zachód były realne w latach 80-ych? Znowu - jak się odempiryczni język, to można mówić dowolne bzdury..." ----------------------------------------- W przypadku działalności Płk. Kuklińskiego, raczej nie mówimy już o latach 80 - tych. I tu się zgodzie... W tym okresie, w latach 80 - tych, przynajmniej w mojej ocenie, Związek Sowiecki w istocie nie był już na tyle silnym by dopuścić się zorganizowanej operacji zbrojnej na Zachód, jakiejkolwiek ekspansji, z wielu względów, ale to pomińmy... Jeśli idzie bowiem o działalność Pułkownika, to na współpracę z wywiadem amerykańskim podjął najprawdopodobniej latem 1971 r. (jeszcze jako major), kiedy przebywał w Azji. Twierdził później, że do decyzji tej skłoniły go wypadki z 1968 r., kiedy wojska UW dokonały inwazji na Czechosłowację. W grudniu 1970 r. zaszokowały go także działania wojsk polskich w czasie pacyfikacji strajków na Wybrzeżu. Ponadto twierdził też, że skłoniły go do tego szalone plany radzieckiego dowództwa zmierzające do zaatakowana Europy Zachodniej i rozmieszczenie NA TERENIE POLSKI (mimo zakazów) RAKIET Z GŁOWICAMI ATOMOWYMI W LASACH KOŁO WĘGORZEWA. Rakiety te wymierzone były głównie we Francję i Belgię i Kuklińskiego PRZERAŻAŁA MYŚL, ŻE NATO ODPOWIE TĄ SAMĄ BRONIĄ, A WTEDY WIĘKSZOŚĆ POCISKÓW ATOMOWYCH UGODZI W POLSKĘ. Mówił, że jego głównym celem było uniknięcie wojny atomowej. I te plany, z POCZĄTKU LAT 70 - TYCH, poświadczają dokumenty, zapiski, ustalenia z tamtego okresu..... Także, mowa o dekadzie wstecz, mój drogi... W latach 80 - tych, to Kukliński przebywał już w USA, w zasadzie zdemaskowany, w 1984 r. skazany przecież przez sąd wojskowy na karę śmierci za zdradę... Pozdrawiam serdecznie ;)
anonim2014.02.21 23:18
I co bluźniercy Kuklińskiego!!! Oliwa sprawiedliwa!!! Chwała i cześć bohaterom! Pułkowniku Kukliński Naród Polski dziękuję Ci!!
anonim2014.02.22 10:19
Taki obraz walki w sejmie pokazuje kto jest po stronie Polskiej racji stanu a kto szkodzi Polsce.
anonim2014.02.22 14:13
@GenesisX Tak Piłsudski! I nie zrozumie wychowanek komunistyczny różnicy. Między wychowaniem jednego wychowania z drugim!Dlatego Komorowski nie zrozumie Olszewskiego i Kaczyńskiego.Tak tez PO,SLD PSL nie zrozumie PIS-U I NR,SP. To dwa światy które się ścieraja od lat.! Dlatego ja nie zrozumie ciebie a ty mnie!
anonim2014.02.22 18:54
@ Sylabariusz "Ponadto twierdził też, że skłoniły go do tego szalone plany radzieckiego dowództwa zmierzające do zaatakowana Europy Zachodniej i rozmieszczenie NA TERENIE POLSKI (mimo zakazów) RAKIET Z GŁOWICAMI ATOMOWYMI W LASACH KOŁO WĘGORZEWA. Rakiety te wymierzone były głównie we Francję i Belgię i Kuklińskiego PRZERAŻAŁA MYŚL, ŻE NATO ODPOWIE TĄ SAMĄ BRONIĄ, A WTEDY WIĘKSZOŚĆ POCISKÓW ATOMOWYCH UGODZI W POLSKĘ." Więc płk. R. Kukliński przekazał im mapy z rozmieszczeniem RAKIET Z GŁOWICAMI ATOMOWYMI NA TERENIE POLSKI i wtedy dowódcy NATO - nie chcąc narażać jego ziomków - wspaniałomyślnie skierowali swoje rakiety gdzie indziej, nie na rakiety z głowicami atomowymi w Polsce.
anonim2014.02.26 3:31
@GenesisX Hitler też wygrał wybory demokratycznie, ale mam nadzieję, że nie odbierasz nam prawa krytykowania jego wyboru.
anonim2014.02.26 3:35
@PiotrZW Od kard. Macharskiego się odpiórkuj, bo mógłbyś mu buty czyścić, a prywatne słabości Kuklińskiego nie negują jego zasług w życiu publicznym.