10.09.19, 11:00

Bezczelne kłamstwa lewicy o pożarach Amazonii UJAWNIONE

W 36 numerze katolickiego tygodnika „Gość Niedzielny” (który jest liderem wśród tygodników społeczno-politycznych) ukazał się artykuł „W ogniu nieporozumień” autorstwa znanego popularyzatora nauki Tomasza Rożka (jednocześnie doktora nauk fizycznych, o specjalności fizyka jądrowa, który doktorat uzyskał na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego) opisujący lewicową hucpę wokół pożarów w Amazonii.

W swoim artykule znany popularyzator nauki wskazał, że udostępniane w internecie zdjęcia pożarów (w tym i satelitarne) to „często nie Amazonia, tylko pożary lasów z innych części świata”, niektóre ze zdjęć „zostały zrobione w co prawda w Amazonii, ale są stare” (zdjęcia sprzed 20 lat udostępniał między innymi prezydent Francji, piosenkarka Madonna udostępniała zdjęcia sprzed 30 lat).

Według Tomasza Rożka „na terenie Brazylii pożary mają miejsce, ale spora część z nich nie jest pożarami lasów, tylko są to tereny, które już wcześniej (czasami znacznie wcześniej) zostały wylesione”. „Większość pożarów powstaje na polach uprawnych. Są one wzniecane przez rolników po to, by przygotować grunty orne do zasiewów”. Rozwój upraw jest niezbędny, by zlikwidować biedę w Brazylii.

„Obszary pożarów, w dużej mierze nakładają się na z terenami rolniczymi, a ich nasilenie koreluje z okresem, w którym zaczynają się przygotowania do sadzenia soi i kukurydzy”, czyli roślin, które używane są do produkcji biopaliwa mającego być eko alternatywą dla ropy. Te paliwa są zużywane przez kraje zachodniej Europy, które atakują Brazylię za wypalania niezbędne do produkcji bio paliw.

Zdaniem naukowca liczba tegorocznych pożarów w Brazylii jest „tylko o kilka procent wyższa niż średnia z ostatnich 10 lat”. Obecna hucpa z pożarami Amzonii jest atakiem na nowe prawicowe władze tego kraju. Za czasów starych lewicowych rządów „była znacznie wyższa” nie poruszano tematu.

Pożary lasów w Brazylii nie są dotkliwym problemem. Lasy pokrywają 70% kraju (w tym lasy Amazonii 40%). „Sporą część Brazylii stanowią zarośla, które wypala się pod pozyskanie terenów pod uprawę i hodowle”.

Bzdurne są też twierdzenia, że lasy Amazonii to płuca Ziemi. „Poziom tlenu w atmosferze” jest „niezależny od lasów tropikalnych”. „Amazonia mogłaby w całości spłonąć, a ilość tlenu w atmosferze byłaby w zasadzie niezmieniona”.

Warto przy tym pamiętać, że „drzewa wydzielają więcej tlenu, niż zużywają, tylko w okresie wzrostu”. „Dodatni bilans tlenowy […] dają tylko lasy w fazie wzrostu”, czyli najwięcej tlenu produkują lasy sadzone w celach pozyskania drewna, a nie obszary leśne, takie jak Amazonia i Białowieża. „Jeśli chcemy, by las produkował więcej tlenu, musimy wycinać drzewa, które osiągnęły już maksimum wzrostu, a w ich miejsce sadzić młode”.

Atak na Brazylię pod hasłem pożarów lasów tropikalnych to wynik walki o dominację gospodarczą i zyski z produkcji roślinnej krajów takich jak Francja na arenie międzynarodowej. Wypalanie zarośli zwiększa uprawy w Brazylii i daje Brazylijczykom dochody z eksportu produkcji roślinnej (co pozwala likwidować biedę wśród Brazylijczyków). Brazylijska produkcja roślinna wypiera z rynku produkcje takich krajów jak Francja czy Niemcy. Kraje tracące zyski w wyniku rozwoju Brazylii chcą uniemożliwić rozwój Brazylii, by zachować swoje dochody.

Jan Bodakowski

Komentarze

Andrzej2019.09.14 16:48
Mozecie pisac co chcecie ale nie mam zaufania do Bolsonaro przyjaciela Teumpa i Netaniahu. Rola USa w Ameryce Lacinskiej jest delikay=tnie mówiac haniebna. Mam przypomniec zabojstwo arcybiskupa Romero. totrury prousowskich dyktatorow czy zrzucacie ludzi z helikopterow do morza ? W Polsce mamy taka atencje do USa i zapominamy, ze dla wiekszosci ludzi za obeanem USA jest taka Rosja. Bolsonaro zostal :"osadzony na tronie" aby realizowac interesy USa i Izraela. Poczytajcie na necie prase izraelska w tym temacie jak rozplywaja sie nad Bolsonaro. A Brazylia ma potencjal techniczny i naukowy. Ma elektrownie jadowa, jest piatym producentem samochodow osobowych, stocznie buduja statki i wieze wiertnicze a samoloty Embraer to mpoziom swiatowy. Brazylia nie musi polegac jedynie na rolnictwie, surowcach i hodowli- to marny sposob na budowe silnej gospodarki.
dzielnicowy 2019.09.10 14:30
Lewactwo światowe to ohydna ,zakłamana ,zdeprawowana banda.
ja wol2019.09.10 14:27
Tak to wszystko prawda,wystarczy uważnie oglądać klipy filmowe z pożarów w Brazylii prezentowane w TV.Tam nie pali się las dżungli tropikalnej,ani las deszczowy (rain forest),tylko pala się jakies zarośla.
z byka go2019.09.10 19:00
Zarośla to ty masz w głowie.
Andrzej 2019.09.10 13:01
Precz z lewactwem, precz z lewicą - oni niszczą świat
aspiring educationalist2019.09.10 11:33
> byłaby w zasadzie niezmieniona Kluczowe jest tu owo "w zasadzie".
Grzegorz z Domaradza2019.09.10 11:24
Coś jak u nas. Wystarczy zobaczyć co wyczynia ta lewicowa banda z Greenpeace. Ścieki z Warszawki im nieprzeszkadzały no bo przecież nie będą atakować swego ideologicznego ziomusia Trzaskowskiego. Ale żeby dowalić znienawidzonym prawicowcom z PiSu to się pofatygowali zrobić szopę na morzu. Będzie ciekawie jak się okaże że ten węgiel zamówiły Niemiaszki no bo dla nich węgiel z Polski jest nieekologiczny ale ten z wyzysku górników z Mozambiku to już pełna ekologia. To tyle na temat tej hałastry.
J.P2019.09.10 12:09
Przeszkadzały, nie kłam, naczytasz się frondy i myślisz że to prawda. Greenpeace jest po to by zwracać uwagę świata na coś o czym ten świat nie wie albo udaje, że nie wie. Daleko zajedziecie na tych frondowych kłamstwach.
asia2019.09.10 18:00
daruj sobie takie wpisy , to nie czasy komuny , chociaż i w tamtym okresie ludzie nie dali się przerobić na idiotów
z byka go2019.09.10 18:59
Ale PISowi za to się udało przynajmniej ze swim elektoratem.
Jarek2019.09.10 11:13
Och mój faworyt powrócił z Amazonii. Czy aby dobrze przeczytałeś materiał źródłowy? Zapłacą Ci za to? Czy dalej chodzisz po zasiłek?
Alojzy Cedzidło2019.09.10 11:24
A pan ,,Jaruś " znów pokazuje swoją genialną wiedzę Nie wiedziałem że na Farmie Inowrocław " można zawrzeć takie znajomości . ( na ,,ty ' z dr.Tomaszem Rożkiem )
Jan Bodakowski2019.09.10 12:37
szanowny Panie w Polsce bardzo trudno jest dostać zasiłek, widać że nigdy nie miał pan styczności bezrobociem - bezrobotni zazwyczaj żadnych zasiłków w Polsce nie mają, to nie zachodnia Europa
Jarek2019.09.10 13:44
Szanowny Panie, Ja spaliłbym się ze wstydu, w życiu publicznie nie napisałbym, że jestem bezrobotnym. Modlę się o zdrowie, abym mógł pracować. Żadna uczciwa praca nie hańbi. Ale być zadeklarowanym bezrobotnym i jeszcze z tego dumnym - tego nie mogę pojąć. Po utracie pracy, znalazłem pracę, która wymaga ode mnie rozłąki z rodziną, ale nie czekam na innych, na plusy, czy jałmużnę. Podejmuje trud i pracuję. To nas różni Panie Bodakowski.
Cogito ergo sum2019.09.10 11:11
To jest współczesna forma neokolonializmu. Ruchy zielone są tu wojskiem zachodniego świata. To taka zielona Legia cudzoziemska.
dzielnicowy 2019.09.10 14:34
Masz rację, ale nie do końca. Ta "zielona armia" bardzo często sponsorowana jest sowicie przez Kacapię - Mordor.