10.02.21, 11:47fot. wikipedia.org/domena publiczna

Białoruski reżim steruje przemytem papierosów do Polski

- Na Białorusi działają trzy fabryki tytoniowe. Grodzieńska fabryka „Niemen" jest największą i najstarszą, dwie prywatne mieszczą się w stolicy – Tabak-Invest i Inter Tobacco. Ta ostatnia powstała w 2020 roku – czytamy na portalu rp.pl

Jak podaje portal, Łukaszenka „własnoręcznie zmieniał granice Mińska, aby umożliwić budowę”, a biznesmen Aleksiej Aleksin jest jej właścicielem, posiada prawa do wyłącznej dystrybucji produkcji grodzieńskiej fabryki, a przed laty „pracował w korporacji należącej do administracji Łukaszenki”.

Każdy wyprodukowany papieros na Białorusi jest pod kontrolą państwa. Nie jest możliwe, by ktoś postronny zajmował się przemytem na taką skalę. To bardzo opłacalny interes dla władz – mówi „Rzeczpospolitej" Jarosław Romańczuk, znany białoruski ekonomista i publicysta.

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej z kolei w ostatnich miesiącach podje całą masę komunikatów o transportach papierosów z Białorusi, które udało się przechwycić.

Jak się okazuje, co dziesiąty papieros wypalany w Polsce pochodzi z nielegalnych źródeł. Przemytem – jak donosi Rzeczpospolita - na ogromna skalę ma kierować reżim Aleksandra Łukaszenki.

 

mp/rp.pl

Komentarze

ptys2021.02.10 15:56
Biedna ta Białoruś , Łukaszenka nie zamknął gospodarki , nie szczepi ludzi , trupy leżą na ulicach. Zaraz zaraz nie ma trupów , nie ma pandemii. to kto tutaj rypie w d. naród Łukaszenka Białorusinów czy PiS Polaków.
Mirek2021.02.10 14:58
A, a, a, a, a, a, a. Wygląda jak by ktoś plotkował, a nie pisał artykuł.
Michał Jan2021.02.10 14:17
Straszliwy reżim białoruski nie dość, że podle umożliwia zaoszczędzenie Polakom na papierosach, to jeszcze umożliwia oświetlanie mieszkań zbrodniczymi żarówkami tradycyjnymi.
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.02.10 13:23
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
XYZ2021.02.10 12:47
A nasze służby co,bezradne?
toWarzysz Piwo ???? z radia erewan2021.02.10 14:37
... obywatelu ... w Polsce .... słuzby nie pala (Mao) .... inoooo ciagno ... zeby nie zgaslo ...
Mamy własny - PiSowski rezim2021.02.10 12:14
jak wyżej
Anonim2021.02.10 12:13
Czy pamięta Frendzel co Karczewski o Łukaszence mówił????!!!!!!!!!!!
Mirek2021.02.10 11:58
Dyktator zrobi każde świństwo aby utrzymać się u władzy . Wyobraźmy sobie co byłoby aby w Rosji i na Białorusi zostały wybrane demokratyczne władze . Przecież tak Putin jak i Łukaszenka byliby postawieni na ławie oskarżonych a chyba nikt nie chce iść do więzienia .
P2021.02.10 11:57
Aaa i nie sposób nie pochwalić zaczeski. Iście pisowska.
Anonim2021.02.10 11:59
Nie jąkaj się bo wiatru nie ma kacapie
milcz, trolu bo dostaniesz z liścia2021.02.10 13:15
:/
Po 11 ...2021.02.10 11:56
My zatruwamy ich przemycając demokrację (tak było do czasów PiS), a oni z wdzięczności zatruwają nas swoimi papierochami. 1:1
NieDlaMediówWŁapachKurskiegoObajtkaRydzyka2021.02.10 11:52
WOLNOŚĆ SŁOWA UMIERA W CISZY. DZIŚ BARDZO GŁOŚNO APELUJEMY DO POLITYKÓW O ODEJŚCIE OD POMYSŁU NOWEGO PODATKU OD MEDIÓW -MEDIA BEZ WYBORU Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów. Ruszyła akcja Media bez wyboru. Przeczytaj nasz list otwarty do władz Rzeczpospolitej Polski. Dla nas najważniejsze jest, abyś TY miał wybór. Dziękujemy użytkownikom i partnerom handlowym za zrozumienie i wsparcie. Szanowny użytkowniku! Podejmujemy dziś krok, którego nikt z nas podejmować nie chce, bo idzie wbrew wszystkim wartościom, jakie jako dziennikarze wyznajemy. Na 24 godziny znikają wszystkie serwisy Ringier Axel Springer Polska. Bierzemy udział w tym proteście razem z dziennikarzami wielu innych tytułów i serwisów należących do polskich i zagranicznych właścicieli, bo wierzymy, że nie mamy innego wyboru. Propozycja nowego podatku od mediów jest kolejnym już w ostatnich latach ciosem zadanym mediom w Polsce. Nowy podatek uderzy w nasze redakcje, już bardzo mocne doświadczone epidemią niszczącą naszą gospodarkę. Z powodu trwającego już prawie rok lockdown’u cierpią nasi reklamodawcy i nasi czytelnicy. Spadają nakłady gazet, maleją wydatki na reklamę. Teraz państwo chce zrzucić na nas dodatkowe, wielomilionowe obciążenia. Nasi wydawcy w liście do polskich władz słusznie ostrzegają, że nowy podatek uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę oraz ograniczy możliwość finansowania treści jakościowych, a także lokalnych, jednocześnie zwiększając i tak już potężny wpływ władzy na rynek medialny w Polsce. Dziś wszyscy przekonamy się, jak wygląda Polska bez wolnych mediów. Wierzymy jednak, że tak drastyczna akcja jest konieczna, bo bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności. Nie liczymy już na to, że władza pomoże tym mediom, zwłaszcza mniejszym, które z powodu epidemii znalazły się na skraju upadłości. Liczymy jednak na to, że władza zrozumie, jak ważne są dziś słowa Thomasa Jeffersona, jednego z ojców założycieli naszego najbliższego sojusznika, który już 234 lata temu wiedział, jak ważne dla demokracji są wolne media: “Gdybym to ja miał podjąć decyzję, czy powinniśmy mieć rząd bez gazet, czy gazety bez rządu, nie wahałbym się ani chwili i wybrałbym to drugie”.
Anonim2021.02.10 11:57
Nie przynudzaj komuchu