03.04.21, 09:44Fot. screenshot YouTube (Polsat News)

Biskup Milewski: problemy Kościoła pochodzą także z jego wnętrza

- Dzisiaj największe problemy Kościoła nie pochodzą z zewnątrz, ale z grzechów, jakie są wewnątrz jego samego - takie słowa wypowiedział biskup Mirosław Milewski w trakcie kazania w Wielki Czwartek w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Płocku.

- Warto uświadomić sobie, robiąc kapłański rachunek sumienia, że dzisiaj największe problemy Kościoła nie pochodzą z zewnątrz, ale z grzechów, jakie są wewnątrz jego samego. Jesteśmy pogrążeni w poważnym kryzysie, spowodowanym przez przyjmowanie świeckiej perspektywy i uleganiu duchowi tego świata. Upowszechnia się w naszych szeregach proces „autolaicyzacji kapłanów”, który sprowadza naszą posługę do kategorii jakby „pracownika społecznego”. Świecka kultura zbyt mocno zaczęła przenikać do umysłów i serc części z nas - kontynuował biskup.

Jego słowa są zgodne z przesłaniem papieża emeryta Benedykta XVI, który stwierdził, że "kapłaństwo przechodzi przez czas ciemności".

Biskup podkreślił także konieczność mocnego trzymania się doktryny Kościoła.

Wskazał również jak bardzo istotna w życiu każdego duchownego jest Eucharystia.

- Naszą siłą jest Chrystus i żywa wiara w Jego realną obecność w Eucharystii. Drogą do odzyskania nadziei jest rzeczywiste przeżywanie Eucharystii. Jezus powierzył nam Swoje Ciało i Krew. Każdego dnia, stając przy ołtarzu, musimy składać Mu obietnicę, że się temu darowi nie sprzeniewierzymy - powiedział. 

jkg/ekai


Komentarze

czekista2021.04.4 0:04
Alleluja... hallelujah, czy też halelu-Jáh – „wychwalajcie Jahwe”. Jahwe, Najwiekszy Rzeznik czasu Mojzesza i to z jego rozkazu Mojzesz wyrzynal pien hebrajczykow razem z ich zywym dobytkiem, prowadzac zydow do ziemi obiecanej.......... Alleluja .........
czekista2021.04.3 23:57
No to biskupie masz przechlapane u swoich.......eh............ Bo twoi mowia, ze sa wolni od grzechu, bo tylko nieswoi rodza sie z grzechem.
Krakus2021.04.3 18:32
Problemy Kościoła (KK, nie budynków) pochodzą WYŁĄCZNIE z jego wnętrza klecho. Ludzie potrzebuja Boga, ale nie w waszym obecnym wydaniu (Jedrzejewski, ukarani alkoholik Głódz i Janiak itd) :P
MVD2021.04.3 16:22
Sługo mojego sługi proboszcza! biskupie! tak wygląda prawdziwa hierarchia! A reszta się ułoży.
rebeliant2021.04.3 16:17
Z samego jego centrum - czyli od "a kto silniejszemu zabroni".
Paweł2021.04.3 15:46
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maura O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
kaka2021.04.3 15:23
Biskupie Milewski daje ci gotowe rady na uzdrowienie: 1-kaplani a zwlaszcza biskupi nie moga sprawowac mszy i przyjmowac komuni-- W GRZECHU 2 Biskupi musza wrucic do wiernych sluchac ich i byc z nimi na adoeacjach i drogach krzyzowych a nawet PRZY SPRZTANIU KOSCIOLA 3 zero toleracji dla seksualnych wybrykow ksiezy kazdy kto takie zeczy widzi a nie doniesie ponosi taka sama kare czy to z kobietami czy to zklerykami czy to z dziecmi--NASTEPNIE SMIECIA ODIZOLOWAC NA ZAWSZE 4--wrocic do MSZY TRYDENCKIEJ pokory i postu niechaj pyski tluste i tylki troch sie zmniejsza---5-Ksieza a zwlaszcza biskupi musza ZACZAC SIE MODLIC CONAJMNIEJ 2 GODZINY----(OPRUCZ BREWIARZA I MSZY SWIETEJ) to tylko niekture sposoby powrotu do realu i LASKI BOZEJ.
kaka2021.04.3 15:26
Aha jeszcze cenniki wyrzucic na smietnik a ofiary tylko do rak swieckich ZAUFANYCH---JESLI KAPLAN BIERZE PIENIADZE DO LAPY TO JEST JUZ PO KAPLANSTWIE!
a na frondzie2021.04.3 15:03
to pisali że to wina diabła i opozycji
ryszard2021.04.3 13:04
"Niebo i Ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" . Przestańmy dalej topić naukę Jezusa Chrystusa w obrzędowości, celebrze i doktrynach przez Niego nigdy nie wypowiedzianych. To co dzisiaj nazywane jest kościołem łączą tylko symbole. Pod tymi samymi symbolami działa dzisiaj kościół i antykościół.Ktoś wreszcie musi to co jest antykościołem oddzielić i posłać tam "gdzie jest płacz i zgrzytanie zębów". Grzech zaniechania to często najpodlejszy z grzechów. Warto też mieć świadomość, że różni opowiadacze w sutannach, którzy wiedza lepiej od Chrystusa "jak to zrobić" to współcześni Judasze. On został "Judaszem" właśnie dlatego, że tak mu się wydawało.
UCR2021.04.3 11:05
Ukrywanie homoseksualizmu, saszetek BP Dajczaka, Związków z Hołownią Bp Zadarko itd.
Anonim2021.04.3 12:16
No i pedofilia duchownych i jej tuszowanie to z pewnoscia problem pochodzacy z samych kiszek i flakow kosciola. Nie da sie temu zaprzeczyc bpie-homofobie Milewski.
wasz stary znajomy2021.04.3 12:39
Tak ta pedofilia i jej ukrywanie, jak też tolerowany wśród księży homoseksualizm to objaw braku wiary. Wielu z księży a przede wszystkim tych wyżej to w istocie bezbożnicy. Oni się zwyczajnie żadnej tam kary bożej nie boją. Proste. Pismo Święte jest traktowane bardzo wybiórczo, selektywnie - wybierają co im pasuje i przerabiają według swoich poglądów, przeinaczają bez krępacji.
Natan2021.04.3 14:56
"Pismo Święte jest traktowane bardzo wybiórczo, selektywnie - wybierają co im pasuje i przerabiają według swoich poglądów, przeinaczają bez krępacji." - to jest właśnie smutna prawda dzisiejszego "katolicyzmu". Brak poszanowania innych, brak miłości do bliźnich, brak empatii i zrozumienia czy też brak współczucia. Zamiast tego mamy spektakl nienawiści do wszystkiego co "inne". Obecnie Kościół to jedynie korporacja do zarabiania pieniędzy i szerzenia podziałów wśród społeczeństwa. Z jednej strony smutne ale z drugiej trochę napawa to optymizmem, że Kościół w obecnej formie powoli się kończy. Młodzi ludzie, którzy powinni być przede wszystkim przyciągani do Kościoła są od niego odpychani a to właśnie oni powinni być fundamentem utrzymania tradycji katolickiej (tej prawdziwej). Bez młodych Kościół zostanie zepchnięty na margines w przeciągu 10-15 lat. Ludzie nie żyją wiecznie (o czym Kościół chyba zapomina) a prawda jest taka, że większość osób z tradycjami katolickimi to ludzie starsi. Jak oni umrą to kto ma ich zastąpić? Kościół musi zacząć szukać winy w swoim postępowaniu a nie szukać wrogów na zewnątrz.
Anonim2021.04.3 12:28
"Autolaicyzacja kaplanow" ma miejsce, kiedy masa absurdow podanych im do wierzenia w polaczeniu z zadaniem slepego posluszenstwa wobec skomercjalizowanych biskupow przekroczy stan krytyczny.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.3 10:52
już nie długo katolików z tymi ich wierzeniami będzie się wsadzać do psychiatryków a kościoły zostaną przerobione na sklepy i dyskoteki
wasz stary znajomy2021.04.3 11:05
Nawet jak będą wsadzać, to nie pierwszy raz. Mnie dla przykładu z wiekiem coraz bardziej interesują niezliczone ilości bredni wygadywanych przez naukowców, nadal, jak też w przeszłości. Sprawa jest o tyle trudna że tzw. międzynarodowa wspólnota naukowców opanowała do perfekcji technikę ukrywania tych wpadek. Zamilcza się i już. Kto dziś pamięta że planeta Wenus miała mieć znakomite warunki do życia, potwierdzali to naukowcy co jasne, jakieś bujne lasy tropikalne tam miały być. Aż inżynierowie wysłali sondy na Wenus i ... zrobiła się cisza do dzisiaj w temacie. Kolejna paranaukowa brednia poszła w zapomnienie.
buahaha2021.04.3 14:19
Rowerzysto! Twoja rasa szybciej wyginie z powodu AIDS...
wasz stary znajomy2021.04.3 10:44
Sobie popatrzałem ostatnio na Biblie Tysiąclecia. Temat Wieża Babel. Przypis na dole zaczyna się od słów "folklorystyczna ta opowieść". Szybko znalazłem jeszcze kilka podobnych kwiatków, spalenia Sodomy przez Boga nie było, było trzęsienie ziemi jak potwierdzają co jasne naukowcy. Wiara w naukowców bezgraniczna jest jak widać. Zresztą, ja znam jeszcze dwie wersje w wykonaniu naukowców. Asteroida trafiła w Wezuwiusza i wyrzuciła gorącą siarkę na Sodomę. Po drugiej stronie Morza Martwego są resztki małej spalonej w wyniku normalnego pożaru wioski, tam miała być Sodoma. W każdym razie widać naocznie że liczni biskupi i teolodzy wierzą naukowcom jakich bredni by ci nie wygadywali, a nie wierzą słowom Pisma Świętego. O czym dalej mówić? O czym? Jak nie wierzą, to proszę się wypisać, ogłosić apostazję i do widzenia. Zostaną ci co wierzą, zakamuflowanych bezbożników nam nie potrzeba.
Po 11 ...2021.04.3 9:55
TAKŻE??? Ale sobie zażartował, skubaniutki :)