15.08.17, 18:10Zdj. KPUW Twitter

Błaszczak do opozycji: Nie lansujcie się na ludzkiej krzywdzie

Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak odebrał dziś meldunki dotyczące sytuacji pogodowej po nawałnicach, które w miniony weekend przeszły przez Polskę.

"Straty i problemy po nawałnicach są sukcesywnie usuwane"- powiedział szef MSWiA podczas wideokonferencji, w której uczestniczyli: komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suski, wojewodowie oraz komendanci PSP z pięciu najbardziej poszkodowanych w nawałnicach województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. Błaszczak zapewnił, że pomoc została uruchomiona, a środki trafiły już na konta gmin. 

Ze wszystkich dróg usunięto już powalone drzewa, zapewniony został również dostęp wody. Jak podkreślił minister, w sobotę pół miliona odbiorców zostało odciętych od dostaw energii elektrycznej, natomiast dziś jest to już niecałe 27 tysięcy, a straty są sukcesywnie usuwane. 

Od poniedziałku wieczór trwa również akcja udrażniania Brdy. Powalone przez silny wiatr drzewa spowodowały zatory na rzece. Szef MSWiA zaznaczył, że akcja jest trudna technicznie, uczestniczy w niej również wojsko. Obecnie, we współpracy z wojewodami i samorządami, resort spraw wewnętrznych szacuje szkody. Minister przypomniał, że w poniedziałek podjęto decyzję o przyznaniu pieniędzy rodzinom poszkodowanych w nawałnicach. Będzie to kwota rzędu 31 mln zł, a środki trafią do ponad 6 tys. rodzin.

Błaszczak, odnosząc się do "ataków polityków totalnej opozycji w sieci", zaapelował do nich, aby "nie lansowali się na krzywdzie i nie prowadzili kampanii w sytuacji, gdy prowadzona jest akcja ratunkowa". 

We wtorek po południu szef MSWiA, Mariusz Błaszczak wraz z sekretarzem stanu w MON i zarazem bydgoskim posłem PiS, Bartoszem Kownackim, rozpoczęli objazd miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim. Ministrowie rozpoczęli od wizyt w Sitowcu i Dziedzinku k. Koronowa, gdzie nawałnica poczyniła ogromne zniszczenia.

Politycy rozmawiali w Sitowcu rozmawiali z mieszkankami zniszczonego domu. Poszkodowane kobiety starają się odbudowywać go z pomocą kilku osób. Błaszczak i Kownacki dowiadywali się o konkretnych potrzebach mieszkanek Sitowca. Ministrowie wyrazili nadzieję, że dom uda odbudować się przed zimą. W Dziedzinku rozmawiali z mężczyzną, w którego domu został zniszczony dach.

Ministrowie Mariusz Błaszczak i Bartosz Kownacki w dalszej kolejności udali się do powiatu tucholskiego. Odwiedzą tam Pruszcz, Bagienicę, Małą Klonię i Wielką Klonię.

JJ/PAP, Fronda.pl