17.02.17, 12:44Fot. Youtube

Błaszczak: Ustawa dezubekizacyjna nie obejmie milicjantów

Jak napisał szef MSWiA Mariusz Błaszczak w liście do policjantów, ustawa dezubekizacyjna obejmie tylko byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, nie zaś byłych milicjantów. 

List Ministra Spraw Wewnętrznych opublikowano w piątek.

Jak napisał w liście do policjantów Błaszczak: 

"Zapewniam Państwa, że ustawa dezubekizacyjna obejmie wyłącznie byłych funkcjonariuszy SB, a nie byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Zniesienie przywilejów związanych z pracą w aparacie represji PRL jest aktem sprawiedliwości społecznej".

Jak dodawał: 

"Kiedy w zeszłym roku mówiłem o programie modernizacji służb mundurowych, podkreślałem, że wzrost uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników to jego kluczowe elementy. Zależało mi na tym, aby system wynagrodzeń w służbach był konkurencyjny, motywował do lepszej służby i pracy oraz nagradzał za osiągnięcia. Dzisiaj mogę z satysfakcją powiedzieć, że realizujemy ten plan".

Na mocy ustawy dezubekizacyjnej obniżone zostaną emerytury i renty funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa państwa, którzy pracowali dla niego w okresie PRL (tj. od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku). Maksymalna emerytura dla byłych funkcjonariuszy SB nie będzie mogła przekraczać średniego świadczenia ZUS. 

emde/mswia.gov.pl