30.05.19, 17:52fot. FB/ Parafia pw św. o. Pio w Płońsku

Bluźnierczy atak w Płońsku. Sprawcy nie unikną kary!!!

Policja wszczęła postępowanie w sprawie zniszczenia krzyża z figurą Chrystusa w kaplicy parafii św. Ojca Pio w Płońsku. Dochodzenie dotyczy znieważenia przedmiotu czci religijnej, czyli art. 196 Kodeksu karnego. 

Rzeczniczka płońskiej policji, podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska poinformowała w czwartek Polską Aagencję Prasową, że na początku tygodnia sprawę zgłosił wikariusz parafii, w której miało miejsce zdarzenie.

"Na miejscu wykonano wszystkie niezbędne czynności procesowe. Postępowanie ma na celu ustalenie, w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia krzyża i figury Chrystusa oraz ustalenie ewentualnego sprawcy"-powiedziała rzecznik w rozmowie z PAP. 

Art. 196 Kodeksu karnego mówi o tym, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

"Krzyż zniszczono w akcie jakiegoś szaleństwa i działania ewidentnie na szkodę i sprofanowania tego ciała Chrystusa wyeksponowanego na tymże krzyżu"– cytuje proboszcza płońskiej parafii św. Ojca Pio, ks. Tomasza Markowicza portal plonskwsieci.pl. Duchowny podkreśla, że zniszczenie krucyfiksu jest "wielkim bólem, wielką krzywdą" nie tylko dla duchownych i parafian, ale dla samego Boga. 

"A dla nas ludzi wiary jest to kolejny taki moment, kiedy zastanawiamy się, jak daleko człowiek jest zdolny posunąć się w swoim złym działaniu"-dodaje ks. Markowicz. 

Według portalu plonskwsieci.pl, fragmenty figury Chrystusa wraz z krzyżem zostały obecnie umieszczone przed ołtarzem kaplicy parafii św. Ojca Pio.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Jan Radziszewski2019.05.31 9:41
Olooo vel vel Mateuszu vel andrzejhahn3 ect. vel inne duraki vel Dzielnicowy duraku "świadku Jehowy" głupcy na forum co myślisz że Pan Bóg będzie tak interpretował to Przykazanie jak to ty czynisz + Stawiam ci pytanie czy "Słowo Wcielone" Jezus Chrystus tzn Mesjasz nie jest może Bogiem i Panem /J. 20,28) to czy znak zbawienia Krzyż św. nie podlega szczególnej ochronie - i nie myśl że sprawca ujdzie kary z piekłem włącznie gdzie te diabły których słuchał by dokonać tego czynu będą mu wiecznie wymierać karę przybiwszy go do Krzyża - bo i w piekle potępieni są karani taką karą ukrzyżowania na krzyżu płonąc w ogniu piekielnym a to taka radosna i wesoła można powiedzieć radocha wieczna.dla wszystkich bezbożników słuchających Belzebuba Bestii z morza /Ap 13,1-10)
andrzejhahn32019.05.31 8:28
bluznierczy to jest zbrodniczy kosciol katolicki i jego idiotyzmy
Durczykiewicz2019.05.31 6:55
Panie Jezu, proszę, nie dawaj z Siebie szydzić!
Durczykiewicz2019.05.31 6:53
Skąd na Frondzie tylu niewierzących? Ludzie, idżcie gdzie indziej się "wyżygiwać", BŁAGAM!! NIEDOBRZE SIĘ ROBI MI WIERZĄCEJ OSOBIE JAK CZYTAM WASZE "DUCHOWE WYDZIELINY"...przykre że w Polsce tyle prymitywizmu...rozumiem, że ktoś może nie mieć wiary, ale jeśli tak, to zajmijcie się swoim pustym życiem i dajcie żyć nam wierzącym!!!!!!!!!
Durczykiewicz2019.05.31 6:48
Gdyby ktoś wziął zdjęcie twojej ukochanej bliskiej osoby zniszczył je opluł rzucił na ziemię i podeptał, to co byś powiedział...? "A co tam, nic się takiego nie stało..."? Czy raczej byś się czuł do głębi urażony? Odpowiedź jest oczywista. A druga rzecz, to dziwi mnie fakt, że takie mnóstwo ludzi błędnie sądzi, że katolicy wierzą w obrazy...przecież to bzdura! Całujemy obrazy, modlimy się przy nich, bo wskazują nam na Boga, przypominają Go, a zakaz ze ST w Biblii odnosił się do tamtej mentalności. Izrael jako jedyny wierzył inaczej, wszystkie ludy ościenne robiły sobie bóstwa z drewna kamienia złota i wierzyły że w tych kawałkach kruszca jest zamknięty ich bóg. Ja z mojej strony jako osoby wierzącej, że bardzo bym chciała, żeby ta prosta wiara wyrażana w ukłonach klękaniu przy figurkach i obrazach łączyła się w KK z pogłębianiem wiedzy i wiary przez rekolekcje formacje duchową częstą spowiedź i poznawanie Słowa Bożego i przylgnięcie do Niego czytanie Go i rozważanie, a tego niestety wciąż za mało.
eth2019.05.31 6:08
Tak czytam niekróre komentzrze - gejów ? świadków ? (świadków kogo ?) i sie zastanawiam, czemu u nich taki kompletny brak logiki ? Zniszczone został krucyfiks, który jest dla katolików świetym symbolem i wg kodeksu jest za to przewidziana jakas tam kara. Z czym homosie macie problem ?
BezwstydniePowiesiliChińskąTandetnąTaniochę2019.05.31 2:58
Tandetna chińszczyzna z gipsu. Pewnie oberwała się z mocowania, które robił pijany kościelny, i poszła w kawałki. Obsługa zaraz wpadła na pomysł, żeby zrobić z tego mrożącą krew w żyłach "profanację". Rozgłos napędzi klientów, którzy będą żądni zobaczyć sensację w swoim sennym pierdziszewie. Przy wystawce z gipsowym tłuczniem postawi się skarbonę na forsę przebłagalną, bo pambuka nic tak nie przebłaguje, jak forsa od kato-ciemnoty, spożytkowana przez kler na cele kultu. Kultu siebie samego, bo kler w Polsce czci sam siebie i kult ten napędza wszelkimi sposobami. Starczy posłuchać, jak doktor Rydzyk w Rydzyju i na kuglarskich spędach rekomenduje radiomaryjnym jędzom i gazetopolskim dewotom całowanie kleru po łapach.
ThereAreNoPolishBystandersInTheHolocaust2019.05.30 22:43
A co jeśli sąd ich uniewinni? Odwołacie się do Trybunału Sprawiedliwości UE? Czy od razu "weźmiecie sprawy w swoje ręce" ?
guess who dimwit 2019.05.31 1:00
How do I know how to do it? Well, there is a hard way and there is 'up the creek', long and really hard way. First one is self-education and it's not for everyone, second is the Computer Science Degree from a reputable university. That's not all. On your cheap, shitty computer used mostly for porn sites and bullshit blogs you can't achieve proverbial dick. But, if you're the IT administrator, be very careful, you could violate someone's privacy and welcome to the 'Graybar Hotel', or ... If you have a legitimate cybersecurity company, in that case, you should know how and how far you can go. Also, there is an "easy way"... Call the "Hackers R Us", pay the fee and you've got yourself an IP address. Does this answered you fucked up question? And another thing, your "English"... Leave it the fuck alone. Got that moron?
klop2019.05.31 2:50
Odpowiedzi będzie krótka, wyp... z mojego ogródka!
eth2019.05.31 6:09
uniewinni bo ?
bebiko2019.05.30 21:02
Do pierdla z nimi na długie lata o chłodzie i głodzie.
Wojciech2019.05.30 19:06
Trzeba zaostrzyć kary za znieważenie przedmiotów czci religijnej. Trzeba też zakazać wszelkich form propagandy homoseksualnej, tak jak to jest w Rosji i na Litwie. Nie dla promocji zboczeń!
matis892019.05.30 19:01
Jeżeli lewakoateizm uderza wprost w uczucia religijne i kieruje się nienawiścią i dewastacją to należy to karać. Tym bardziej że to uczucia historyczne Polaków, a lewakoataeiści sprowadzają jakieś obce ideologie i religie włącznie z ich islamem i Religią Światową jak i Rząd Światowy pod masonerią..
Mateusz2019.05.30 18:38
Dokładnie, trzeba chronić elementu zarobkowego waszej sekty, a jak. W końcu nie ma słowa w waszej książce o zakazie robienia figurek, i modlenia się do nich w życiu.
matis892019.05.30 19:03
Do figurek seksu homo i pieniądza modlą się lewaoateiśći, katolicy nie modlą się figurki jako Boga, to oczywistość.
Mateusz2019.05.30 19:26
Czy ty wiesz kto to w ogóle jest ateista?, po twojej wypowiedzi wnioskuje, że nie. Pozwól, że ci wytłumaczę. Ateista jest to osoba, która nie wierzy w ŻADNEGO boga, oraz w wszelkie siły nadprzyrodzone, czy to allah, jahwe, latający potwór spaghetti.
Oświecony w wierze Mega Węża 92019.05.30 23:22
Nie dysktutj z nim, to debil.
pat2019.05.30 18:37
A bramy piekielne Go nie przemogą.
Mateusz2019.05.30 18:40
Najśmieszniejsze w tym fragmencie jest to, że nie jest opisany dokładnie o co chodzi, no kościół, nie koniecznie katolicki. Równie dobrze mogło chodzić, o rozprzestrzenianie chrześcijaństwa, a nie tworzenie sekt podających się za chrześcijan. Ale ta sekta już dawno uzurpuje sobie prawo do interpretacji, i ''przywództwa'' chrześcijańskiego.
Oloo2019.05.30 18:26
Oto wiara w figurki ,obrazki i amulety.Czysty szamanizm.
Jestem w Kościele2019.05.30 19:02
Jesteś nieusposposobiony żeby objąć to umysłem więc nawet nie będziemy próbować Ci tego tłumaczyć.
Oloo2019.05.30 21:45
Wiary nie da się pojąć rozumem,każdy to wie.
szcze na PiS i rydzyka2019.05.30 18:26
Jakie znieważenie przedmiotu czci religijnej!!! Biblia na ten temat mówi jasno: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."
Oloo2019.05.30 18:28
Biblia podlega interpretacji,na pewno można te słowa zinterpretować odpowiednio aby nabrały nowego znaczenia,ku chwale Kościoła.
Mateusz2019.05.30 18:33
Twoje cytowanie biblii nie ma większego sensu. Nie zrozum mnie źle, po prostu śmiem twierdzić, że 90% katoli na tej stronie dla debili po prostu nie miała tej książki w życiu w ręce, nie wspominając już o czytaniu jej.
Jestem w Kościele2019.05.30 19:05
"dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów." Wyj 25 No i co?
ThereAreNoPolishBystandersInTheHolocaust2019.05.30 19:24
To była część mechanizmu arki, a nie przedmiot kultu.
cd2019.05.30 19:11
"On jest OBRAZEM Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia". (Kol 1, 15) Cześć oddawana obrazowi odwołuje się zawsze do PIERWOTNEGO wzoru, więc, kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz czy figura przedstawia. Poza tym Jezus powiedział: "A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne." (J 3,14-15)
Piotr2019.05.30 19:27
Dzielnicowy zatrzymałeś się na etapie Starego Testamentu i dalej widać nie możesz ruszyć z myśleniem. Bóg mówiąc o tym aby nie czynić żadnej rzeźby czy obrazu miał na myśli obce bóstwa. Wtedy jeszcze nie pojawił się na ziemi Jezus Chrystus, który jest Bogiem i człowiekiem. Dlatego jeśli czcimy obraz Pana Jezusa, czy jego rzeźbę, to czcimy Boga. Tak samo czcimy Krzyż, który przyniósł nam zbawienie. Więc te rzeczy symbolizują Boga a nie jakieś bóstwa czy talizmany. Mamy też Nowy Testament, który wypełnił Stary.
Bilans musi wyjsc na zerr02019.05.30 21:45
Dobrze że nie poprzestawiałeś tzw przecinków, żeby zmienić sens tych słów. Ty kłamco
Jerzy2019.05.31 11:14
Jak czytasz biblie baranie ?! Mowa tam o ptakach ,gwiazdach,sloncu itd o rybach o zwierzetach ,roslinach itd. Masz oczy a nie widzisz masz uszy a nie slyszysz ! Z P.Bogiem ! PS: Pomodle sie o rozum dla ciebie !