Policja wszczęła postępowanie w sprawie zniszczenia krzyża z figurą Chrystusa w kaplicy parafii św. Ojca Pio w Płońsku. Dochodzenie dotyczy znieważenia przedmiotu czci religijnej, czyli art. 196 Kodeksu karnego. 

Rzeczniczka płońskiej policji, podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska poinformowała w czwartek Polską Aagencję Prasową, że na początku tygodnia sprawę zgłosił wikariusz parafii, w której miało miejsce zdarzenie.

"Na miejscu wykonano wszystkie niezbędne czynności procesowe. Postępowanie ma na celu ustalenie, w jakich okolicznościach doszło do uszkodzenia krzyża i figury Chrystusa oraz ustalenie ewentualnego sprawcy"-powiedziała rzecznik w rozmowie z PAP. 

Art. 196 Kodeksu karnego mówi o tym, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

"Krzyż zniszczono w akcie jakiegoś szaleństwa i działania ewidentnie na szkodę i sprofanowania tego ciała Chrystusa wyeksponowanego na tymże krzyżu"– cytuje proboszcza płońskiej parafii św. Ojca Pio, ks. Tomasza Markowicza portal plonskwsieci.pl. Duchowny podkreśla, że zniszczenie krucyfiksu jest "wielkim bólem, wielką krzywdą" nie tylko dla duchownych i parafian, ale dla samego Boga. 

"A dla nas ludzi wiary jest to kolejny taki moment, kiedy zastanawiamy się, jak daleko człowiek jest zdolny posunąć się w swoim złym działaniu"-dodaje ks. Markowicz. 

Według portalu plonskwsieci.pl, fragmenty figury Chrystusa wraz z krzyżem zostały obecnie umieszczone przed ołtarzem kaplicy parafii św. Ojca Pio.

yenn/PAP, Fronda.pl