21.06.17, 18:42screenshot Youtube

Bodnar: 'Polacy współuczestniczyli w Holokauście'

Na antenie TVP Info Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar odniósł się do artykułu w niemieckiej lewicowej gazecie "Frankfurter Rundschau”.

Na łamach "Frankfurter Rundschau” ukazał się artykuł, w którym dziennikarz gazety krytykuje szefową polskiego rządu za wypowiedź podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz. Niemiecki dziennikarz oskarżył premier Szydło m.in. o tworzenie nowej polityki poprzez... obciążanie Niemców winą za Holokaust. 

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy. Jednak Bodnar podkreślił jednocześnie, że wiele narodów współuczestniczyło w realizacji tej zbrodni, w tym również Polacy...

"W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski"- powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich. Skąd ten wniosek? Adam Bodnar wskazuje tu na wyroki śmierci wydane przez Armię Krajową na osoby, które ujawniały kryjówki Żydów. Jednocześnie rozmówca TVP Info stwierdził, że pańsrwo polskie nie ponosi odpowiedzialności za tragedię Żydów, ponieważ od zawsze potępiało Holokaust. 

"Natomiast oprócz państwa mamy też przedstawicieli narodu, także Polaków, którzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zbrodniach. (...) Nie możemy zapominać o tym, że wśród polskiego narodu także znajdowały się osoby, które najzwyczajniej w świecie popełniły zbrodnie, popełniły błędy. Tak samo, jak były takie osoby w narodzie słowackim, węgierskim, francuskim"- podkreślił.

yenn/DoRzeczy.pl, Fronda.pl