06.05.20, 17:14Fot. Adrian Grycuk, via: Wikipedia CC 3.0/ Stanisław Loba, via: Wkipedia CC 4.0

Bodnar próbuje zablokować postępowanie TK ws. wyborów

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ma do jutra czas, aby zgłosić swój udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym dotyczącym wniosku Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Na podjęcie decyzji o zgłoszeniu swojego udziału domaga się jednak 30 dni. Choć jego stanowisko w sprawie wyborów jest powszechnie znane, najwyraźniej postanowił pójść w ślady Senatu i blokować działania zmierzające do przeprowadzenia w Polsce demokratycznych wyborów prezydenckich.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała wniosek do TK, z pytaniem, czy ewentualne przesunięcie przez nią terminu wyborów prezydenckich na inny termin majowy jest zgodne z konstytucją. TK zdecydował o wszczęciu postępowania w tej sprawie. Prezes TK Julia Przyłębska wystosowała wobec tego pismo do RPO, w którym informuje go o wszczęciu postępowania i wskazuje, że ma czas do 7 maja na zgłoszenie swojego udziału w postępowaniu. Bodnar, choć informuje, że odpowie w wyznaczonym czasie, podkreśla, że powinien mieć na decyzję 30 dni:

-„W piśmie tym wskazany został termin na zgłoszenie udziału przez Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i przedstawienie pisemnego stanowiska w sprawie. RPO ma na to czas do jutra, tj. do 7 maja 2020 r. do godz. 10.00. Zgodnie z przepisami Rzecznikowi Praw Obywatelskich przysługuje 30-dniowy termin na odpowiedź. Niemniej – kierując się w tym wypadku zasadą współdziałania organów państwa – RPO przyłączy się do postępowania i przedstawi stanowisko we wskazanym terminie. RPO będzie także wnioskował o przeprowadzenie rozprawy oraz o nierozstrzyganie sprawy na posiedzeniu niejawnym” – napisał RPO w swoim komunikacie.

Na podjęcie decyzji potrzebuje 30 dni, choć jego stanowisko w sprawie wyborów jest znane i wyraził je w tym samym komunikacie:

-„Jednocześnie RPO podtrzymuje swoje stanowiska wskazujące, że ze względu na stan epidemii należy ogłosić przewidziany w art. 228 Konstytucji RP (a faktycznie już mający miejsce) stan nadzwyczajny w postaci stanu klęski żywiołowej, a tym samym wybory prezydenckie powinny się odbyć nie wcześniej niż 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego (stanowisko RPO z 24 marca 2020 r.), wybory prezydenckie nie mogą się odbyć 10 maja, ani w innych terminach majowych, ze względu na rażące naruszenie praw obywatelskich (opinia RPO przedstawiona Senatowi RP 22 kwietnia 2020 r.)” – pisze Bodnar.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

skarb2020.05.7 6:28
ktoz komunistow normalny POpiera,nojman w nie chcianym miejscu POtwierdzil,kto wybiera neoliberalow swoich gnebicieli ,kiedy wreszcie wszyscy POLACY Z KRWI I KOSCI TO ZROZUMIE ,NIE MOZNA SLUZYC DWOM panom BOGU i szatanowi!!!!!!!
katolicka kretynizacja polski2020.05.7 5:19
bodnar to lewacka peowska qrew
Jan Radziszewski 2020.05.7 3:27
Pan " Pokój wam, Pokój wam nie bójcie się. Jak Ja Zmartwychwstałem tak i wy zmartwychwstaniecie, ci którzy zasnęli w Panu , to jest we Mnie. Teraz jest wielka walka, ostatni bój na ziemi i niebie w przestworzach i Bóg w Trójcy Jedyny posłał swoich Aniołów pod wodzą św. Michała Archanioła księcia wojsk niebieskich, by opieczętowali swoje sługi wierne. Antychryst Mój przeciwnik oznaczył już swoich sługusów, pachołków, którzy dla mamony zdradzili, jak Judasz Mistrza, wątpiąc w potęgę Boga Najwyższego Miłosierdzie Syna Człowieczego, nieposłuszni pouczeniom Ducha Świętego. Więc sąd musi się dokonać, to jest ten czas. Tak, wielka nierządnica jak powiedziałem przez proroka Cypriana Polaka rozpuściła swoje korzenie, żądna krwi niewinnie mordowanych dzieci i męczenników tych czasów, którzy z miłości do Mnie Swojego Króla Pana – Oblubieńca godni są oddać życie, niejednokrotnie w torturach, poniewierani jak św. Paweł, który bieg ukończył w dobrych zawodach wystąpił, wiarę ustrzegł i otrzymał wieniec chwały. Pytam, ile jest dusz w Polsce, uczniów Moich, by w takich zawodach wystąpić, ilu jeszcze godnych kapłanów mądrych, którzy widzą to co dzieje się w Kościele świętym, który idzie na zatracenie? I nic już tej kary Boga Ojca Przedwiecznego nie powstrzyma. Ratować trzeba jeszcze jednostki, módlcie się za swoich pasterzy, bo nie wszyscy zachowają swoje dusze. Nie rozpoznali pasterze czasu łaski Nawiedzenia, nie służą już dla Boga w Trójcy Jedynego, ale dla świata, jak by się nie nazywali, jaki tytuł by mieli. Ich milczenie, złe decyzji wydane wg nie Ducha Świętego pouczeń, wołają o pomstę do nieba. I ta klątwa jest ważna dana przez wybranego syna mojego proroka Cypriana Polaka
Stachu2020.05.6 21:15
Hej wy , komentujący przygłupy z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni, niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni wyparli się Polskości ! Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
Piotr Nowak2020.05.6 21:14
Na, polskojęzyczne kacapy ? Jeszcze wam za mało 45 lat komunizmu i setek mordów wykonanych na bohaterach i niewinnych ludziach, w tym na żołnierzach niezłomnych czy na ks. Popiełuszczce ? Jeszcze wam za mało stanu wojennego, kiedy bolszewia z Jaruzelskim na czele wypowiedzieli wojnę narodowi polskiemu , mordując i skazując na lata więzienia wielu aktywistów i niewinnych ludzi ? Jeszcze wam za mało mordu własnego Prezydenta i 96 osób polskiej elity pod smoleńskiem ? Jeszcze wam za mało 8 lat władzy PO i PSL, lat mordów tych, którzy wiedzieli zbyt dużo, lat potwornych afer korupcyjnych i okradając Polaków na setki miliardów złotych ? Jeszcze wam za mało – dalej rwiecie się do koryta, by robić to samo co robiliście ? N I G D Y !!!!!!!!!
Sam2020.05.6 21:13
No, Bodnar tak samo jak Gersdorf - musi pozostawić po sobie tonę gó-w-na !!!
fedcb2020.05.6 21:09
Szkoda, że rzecznik praw obywatelskich nie broni praw obywatelskich...
Klapaucjusz2020.05.6 20:24
Ustawa naprawcza o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 2217), zwana też paraliżującą, wprowadza zasadę rozpoznawania spraw zgodnie z kolejnością ich wpływu. Jak wyjaśnia Stanisław Piotrowicz, przedstawiciel wnioskodawców, chodziło o to, by sędziowie nie mogli dowolnie wybierać spraw, którymi chcą się zająć jako pierwszymi.
Toni 2020.05.6 20:03
Bodnar to niemiecka wtyka jego POniemiecka partia PO Tuska zrobiła rzecznikiem obcych nacji, bo wiedzieli,że to będzie niedorzecznik dla Polaków.
ryszard2020.05.6 19:56
RZECZNIK PRAW PLATFORMY NIEDŁUGO BAJ,BAJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stanisław Kaszel2020.05.6 19:28
A wystąpiłeś przeciwko Gazecie Wyborczej w obronie prof. Zaradkiewicza? Obrona okrągłego stołu nic nie da, ten mebel ulegnie spaleniu!
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 18:56
Rzygać się chce na polską opozycję, targowicę. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak destrukcyjnie działających na własne państw i naród grupy pragnącej jedynie władzy, bezkarności i bogactwa. To środowisko kłębi się od kłamców, oszustów, SBeków, postkomuchów, lewaków, zdrajców, współpracowników SB i WSI. Brawo rząd ! Brawo PIS ! Na pohybel wrogom Polski ! Na pohybel targowicy !
Pet2020.05.6 18:54
Mgr Przyłębska to Witkowej najwyżej przepis na bigos może dać, ewentualnie schabowego. Ten niby wyrok który będzie to już dawno napisany przez Breżniewa z Żoliborza.
oj laboga2020.05.6 18:40
szanowny panie redaktorze P. Bodnar ma ustawowy termin 30 dni na podjecie decyzji w przedmiotowej sprawie. co do fachowosci redaktora -brak komentarra
jou2020.05.6 18:32
Cytat z RPO: ze względu na stan epidemii należy ogłosić przewidziany w art. 228 Konstytucji RP (a faktycznie już mający miejsce) stan nadzwyczajny w postaci stanu klęski żywiołowej... Co to za samozwańcza interpretacja Konstytucji? To zadanie dla RPO? Poza tym stan klęski ogłasza Rząd, czyli Rada Ministrów, a nie RPO. Dopóki więc rząd nie ogłosi takiego stanu, takowy nie obowiązuje!!! Na szczęście kadencja tej kreatury już niedługo spłynie do oczyszczalni Czajka ...
Zatroskany2020.05.6 18:27
Panie Boże zmiłuj się nad "Agnieszka Dz". Ześlij wszystkie łaski Ducha Świętego,potrzebne do tego aby stanąć w prawdzie.
katolik2020.05.6 18:06
Aborcja+in vitro+gender= zagłada homo sapiens.
matis892020.05.6 18:05
Lewackiemu PISowi zachciało się korespondencyjnie po masońsku majstrować przy wyborach, to teraz można im podziękować za ten bajzel i ośmieszenie wyborów.
kibic2020.05.6 18:04
RPO rzecznik platformy obywatelskiej dał głos, klękajcie narody !!!
Agnieszka Dz. 2020.05.6 17:51
Biedna ta nasza socjalistyczna partia i jej Pierwszy Sekretarz Jarosław. Wszyscy wokół są tacy źli, jak nie ruskie onuce, to opcja niemiecka, jak nie zdradzieckie mordy, to gorszy sort. A Polska to Chrystus Narodów! Jak nas nie prześladują, nie atakują, nie są przeciw nam, to czujemy pewien niedosyt. Dlatego Jarosław Kaczyński, w niektórych kręgach zwany Krótkim, w innych tw Balbina robi co może, żeby Polska miała jak najwięcej wrogów zewnętrznych, a PZPR, sorry, chciałam napisać PiS urosło do rangi smutnych, zaciętych, zmiętych niedomytych męczenników. Historia wam tego nie zapomni pisie komuchy.
Styki2020.05.6 18:11
Niezmiernie mi faktycznie z tego powodu.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:11
Gdy był mały, to znalazłem go na Żoliborzu, Tam buszował sobie, jak tramwaj w zbożu: Taki mały, taki chudy, nie miał domu ani Dudy, Więc go wzięłam, przygarnęłam, no i jest... Razem ze mną pisi komuch Nie usiedzi grzecznie w domu. Pisi komuch, pisi komuch, pisi komuch ... fajny PiS :)
Leon zawodowiec2020.05.6 18:15
Tak sie kończy jak w psychiatrykach chorzy maja dostep do komputerów
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:24
A czytałeś "Buszującego w zbożu" i "Tramwaj zwany pożądaniem" ? U nas na oddziale się zaczytujemy.
Zatroskany2020.05.6 18:29
"Nie bądź taki do przodu"...
Agnieszka Dz. 2020.05.6 18:35
Czyli nie czytałeś?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:27
O boże! A może ty nie śpiewałeś piosenki KUNDEL BURY???
Saki Faki2020.05.6 18:39
Agnieszka Dz i po 11 jest ebnięty to jedna i ta sama osoba
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:43
Duchem tak. Ciałem ...
Agnieszka Dz. 2020.05.6 18:51
No właśnie! Ja sobie wypraszam, na pewno mam lepszy tyłek, nogi, nie mówiąc o cyckach!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 19:00
Ok, ale sutki mam twardsze!
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 19:12
Żałosny grafomanie, sam to skleciłeś, czy dał ci to smsem Budka, a może vel Tusk ?
Piotr Nowak2020.05.6 18:28
Ssij mi Qtasa lewacka ściero. Na kolana.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:42
To nie jest takie łatwe. Masz pincetę?
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 19:09
Spadaj dzieweczko, gdzie twoje miejsce. Do garów, albo do szmaty, bo do niczego innego się nie nadajesz. Śmieszna jesteś, bo będąc postkomuszą popłuczyną zarzucasz prawicy działania socjalistyczne. Działania rządu na rzecz obywateli kraju NIE JEST SOCJALIZMEM ! Socjalizm miał te piękne hasła na sztandarach, ale g.. z tego wyszło. Dopiero PIS, prawica pochyliła się nad losem zwykłego Kowalskiego. Takie jak ty, czerwone zdziry, oprócz oczerniania rządzących, odczłowieczania ich niczego innego nie potrafisz. Destrukcja i zniszczenie to jedyne, co ty i reszta targowicy potraficie i robicie. Przez 8 lat waszych rządów był syf, kiła, mogiła i haratanie w gałę. Polacy mieli tego dość i pokazali wam faka. Wierzę w rozum społeczeństwa polskiego, więc i tym razem zamiast na oszustów, łapówkarzy i kłamców zagłosuje na prawicę, PIS, a nie na was, szkodniki.
Agnieszka Dz. 2020.05.6 19:19
Z kimś mnie pomyliłeś bo: 1. Gary u mnie myje zmywarka 2. Szmaty nie posiadam, tylko dobrego mopa 3. Niczego w tej wypowiedzi nie zarzucam prawicy, ja tu pisałam tylko o komuszym PiS. 4. Nie jestem czerwona, jestem szatynką rasy białej 5. Nigdy nie dowiesz się, co potrafię, nie dla psa kiełbasa chłoptasiu. 6. Nigdy nikim nie rządziłam, nawet w moim związku preferujemy układ partnerski
Toni 2020.05.6 20:09
Sama jesteś niedomyta curwa platformiarska.
jonasz2020.05.6 21:50
stuknij się w głowę
tukan2020.05.6 17:36
Bodnar to Opcja niemiecka tak jak Tusk . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.05.6 17:36
@"katolik" - bezczelny żyd Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, 5G, szczepionki co "morduja", CO2, CHEMTRAILS, innymi słowy jest to FAKE SHIT. A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
katolik2020.05.6 17:57
Dlaczego mnie obrażasz? Komu ty wierzysz ? TVN, TVP, Polsat czy pudełek? Bo ja wierzę w Boga.
twoje IP2020.05.6 18:24
bullshit keller
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 17:34
oczywiście jak PiS blokuje w sejmowych "zamrażarkach" projekty obywatelskie np. te o zaostrzeniu aborcji to jest OK?
katolik2020.05.6 17:34
https://www.youtube.com/watch?v=eSRAQ0ZC_mA Czy to prawda?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 17:58
Oczywiście, że prawda. Mam od dawna wszczepiony taki chip. Na kasie w niemieckim (np. Lidl) sklepie automatycznie nalicza mi się 37% rabatu, w portugalskim (Biedronka) tylko 6%, ale już w Auchan całe równe 20%. Chip nie działa na Orlenie i w Dino. Ale są też inne benefity, na lotnisku w Tel Awiwie przechodzi się bez kontroli, a w Super-Pharm co drugi produkt gratis.
katolik2020.05.6 18:03
No to idź sobie kup suplement i krem :)
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:13
A Ty pożycz od Beaty broszkę i poskacz troszkę. (o! też potrafię komentować jak rasowa pisolizawka)
katolik2020.05.6 18:20
Ja będę głosował na ludzi którzy szanują rodzinę i wiarę
Urszula2020.05.6 18:25
A gdzie ty takich znajdziesz? Wśród katolików może? No bez jaj.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:31
Ja na szanujących Prawo i Sprawiedliwość, Mądrość, Dobro i Piękno.
anonim2020.05.6 17:31
Ileż ten smok ma głów?
anonim2020.05.6 17:30
Wkrótce pożegnamy toto cos nazywane RPO - Rzecznik Platformy Obywatelskiej.
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 19:18
Oby jak najszybciej. To ...... robiło ,co mogło, żeby szkodzić Polsce i Polakom.
Phallus Impudicus judaeus canis.2020.05.6 17:26
You Klapafuckyousz-OBOJETNY as a "learned linguist and philosopher" why don't you fix your own genetic code, kike's vocabulary? And instead of being a piece of shit jew motherfucker perhaps you could become somewhat acceptable douchebag.
Merkante2020.05.6 17:25
Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć postępowanie w tej sprawie, bo nie jest kompetentny do udzielania takich odpowiedzi. Zadaniem Trybunału jest ocenianie konstytucyjności aktów normatywnych. A tutaj pani marszałek nie pyta o konstytucyjność aktu konstytucyjnego, bo musiałaby zapytać o konstytucyjność samej konstytucji. TK nie może zmienić daty wyborów.
anonim2020.05.6 17:20
Demokratyczne wybory... dobre sobie. Niech sobie będą wybory korespondencyjne, ale niech chociaż będą one anonimowe, powszechne i organizowane przez PKW. Bodnar dobrze napisał.
gonia2020.05.7 11:25
To te w Niemczech identyczne byly anonimowe i te co beda za rok tez anonimowe to czym one roznia sie od naszych? tym ze Niemcy ich po prostu nie chca????
Adv2020.05.6 17:18
Kompletna kompromitacja witek i TK... termin wyborów nie może być przesunięty, niezależnie od decyzji TK. Podobnie jak nie można dokonywać zmian w ordynacji wyborczej w czasie trwania kampanii.
Her Flick2020.05.6 19:31
No i masz 24 minusy do komentarza - praworządnych katolików - których g......o obchodzi, że ma na to zgodnie z przepisami 30 dniowy termin na odpowiedź.- Ma być tak, jak chcemy my.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 17:18
A co oznacza to "P" w PiS? Przekręt? Nie, PRAWO. A to oznacza przestrzeganie prawa. Mylę się?
O.2020.05.6 17:59
nie ma jedenastego przykazania w naszej Wierze tak samo ma się polityczna opinia RPO do prawa. A RPO powinien bronić konstytucyjnego prawa do wyborów i wesprzeć głosowanie korespondencyjne - bezpieczniejsze od nowego. Zresztą gdy Niemcy na przyszły wrzesień 2021 planuja taką formę to jest super i cisza. Gdzie jest PO wpatrzona w Merkel jak w obrazek, która sama o to kiedyś wnosiła gdy nie było takiej potrzeby? zakłąmanie, obłuda, wyrachowanie i szczucie ludzi na siebie nic więcej.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:19
Drugie przykazanie (przez wielu nazywane tzw. 11 / jedenaste przykazanie), znajdziesz w Drugiej Księdze Mojżeszowej 20.4-6 oraz Piątej Księdze Mojżeszowej 5.8-10 a brzmi ono: Biblia Tysiąclecia Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
o.2020.05.6 18:23
Ok. pisałem o wierze katolickiej nie mojżeszowej. to prawo o którym piszesz stosuje również islam. niech przed ewangelią ustąpią stare prawa ...
Dam2020.05.7 6:37
Czyli dla ciebie ważniejsze jest słowo księdza, niż Słowo Boże? Dobrze wiedzieć, że masz niewiele wspólnego z Chrześcijaństwem.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 18:22
Nikt nie neguje głosowania korespondencyjnego ... w przyszłym wrześniu 2021. A kto szczuje, to każdy widzi. Pozdrawiam
Piotr Nowak2020.05.6 18:24
Słowa o przestrzeganiu Konstytucji zarówno w ustach polityków PiS jak i ich zwolenników, brzmią groteskowo.
Lolas2020.05.7 6:09
Po 11 zapewne oznacza po raz 11 przedmuchany w odbyt.