08.05.20, 18:04Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii/

Boris Johnson chwali Polaków i dywizjon 303

W związku z rocznicą zakończenia II wojny światowej premier Wielkiej Brytanii napisał dla „Rzeczpospolitej” tekst mówiący o wspólnej historii, walce przeciwko hitlerowskim Niemcom oraz chwali Polaków.

W jego tekście możemy przeczytać m. in.:

- Obchodzimy 75. rocznicę pokonania nazistowskich Niemiec. To dobry moment, by podkreślić siłę przyjaźni pomiędzy Polską i Wielką Brytanią, przyjaźni wykutej w ogniu wspólnej walki z tyranią.

Oraz:

- Kiedy 75 lat temu nadeszło zwycięstwo, losy Polski potoczyły się inaczej niż losy innych krajów Europy. Cień tyranii nie zniknął. Polska musiała czekać następne 44 lata, zanim odzyskała wolność i niepodległość w 1989 roku

W odniesieniu do dywizjonu 303, w którym w obronie Anglii walczyli polscy piloci stwierdza:

- Często korzystam z tego samego pasa startowego, z którego polscy piloci wzbijali się w powietrze, aby podjąć walkę z wrogiem. Latam pod tym samym niebem, pod którym latem 1940 roku Polacy z Dywizjonu 303 pilotowali swoje hurricane’y. Podczas bitwy o Anglię to oni zestrzelili najwięcej samolotów wroga spośród wszystkich dywizjonów RAF

Chwali Polskę i jest dumny ze współpracy:

- Cieszymy się, że pomimo tragicznych wydarzeń, jakie przyniósł XX wiek, i usilnych prób wymazania jej z mapy, Polska jest dziś kwitnącym krajem w sercu Europy. Wielka Brytania jest dumna ze współpracy z Polską w wielu dziedzinach

W odniesieniu do współczesności podkreśla:

- najwspanialszym przejawem naszej przyjaźni jest obecność milionów Polaków w Wielkiej Brytanii – wielu z nich mieszka też w moim okręgu. Długo zajęłoby wymienianie wszystkich aspektów ich wkładu w nasze społeczeństwo. Pozwólcie, że ujmę to tak: doceniamy ich, cieszymy się, że są z nami, są nam bardzo bliscy. Mówiąc szczerze, nie wyobrażamy sobie Wielkiej Brytanii bez ich obecnościmp/rp.pl

Komentarze

Urszula2020.05.9 17:22
Nie tylko Dywizjon 303 tam walczył, proszę premiera.
Kuk2020.05.9 14:05
No, czasem tubylcom trzeba podsypać trochę paciorków...nic kosztuje, a taki mają fan
otto2020.05.8 23:29
"Kiedy 75 lat temu nadeszło zwycięstwo, losy Polski potoczyły się inaczej niż losy innych krajów Europy." Jakie urocze łgarstwo.. Losy Polski nie "potoczyły się" tylko "zostały potoczone" ku zniewoleniu, zdeptaniu i nowej okupacji, a zasługa brytyjskiego rządu w tym "potoczeniu się" naszych losów jest nie do przecenienia. Ale to nic, 75 lat to jeszcze za mało, by wykrztusić prawdę i słowo "przepraszam"..
ryszard2020.05.8 21:57
Czystych rąk nic im nigdy nie przywróci. Skasowana do fundamentów stolica i morze powstańczej krwi, to zasługa Churchilla. To on uzgodnił ze Stalinem utworzenie rządu lubelskiego, wymyślając osobiście słynny dopisek "z udziałem Polaków z zagranicy" (żeby uśpić legalny sojuszniczy Rząd Londyński). Powolanie sowieckiego rządu lubelskiego przekreślało szansę na utworzenie powstańczego rządu w Warszawie. Uzgodnił ze Stalinem i pies mu mordę lizał, ale gdyby o tym powiedział, nie skazał by setek tysięcy Polaków na niepotrzebną śmierć. Dopuścił się zakamuflowanego ludobójstwa a wcześniej śmierdzącej zdrady sojusznika. Tacy są.
Glaudiusman2020.05.8 21:46
Lepiej późno niż wcale. I dobrze, że chociaż dzisiaj obecny premier tak się wypowiedział. Bo Churchill przeszedł do historii jako zdrajca i pijak. Naszych wojsk nie dopuścił do defilady w Londynie. Typ z pod ciemnej ...
anonim2020.05.8 21:43
Brytole to gnidy. Chwalą Polaków za Bitwę o Anglię, a co zrobili w Teheranie w 1943 - sprzedali Polskę Rosji Sowieckiej, Churchil w dwa lata zapomniał o udziale Polaków w bitwie. To samo było z defiladą w Berlinie. Ale nieukom się podoba, bo nas chwalą. Ale jak tylko będą mieli okazję, to wykorzystają i ponownie sptrzedadzą.
katolicka kretynizacja polski2020.05.8 19:12
Głupek taki jak PADalec!
Reytan2020.05.8 19:07
Jezeli nadal nie przepraszaja,nie powinnismy nawet wzruszyc ramionami. To narod handlarzy NIEWOLNIKOW,bez honoru I nie zaslugujacy na szacunek..
Artur2020.05.8 18:18
Wiara, narodowa duma i przywiązanie do wartości wydają swoje owoce długo po śmierci naszych bohaterów, którzy nie wahali się poświęcić życia za Ojczyznę. Gdy świat patrzy na to co wyprawia dziś PO i inni zdrajcy Polski skarżący na swoje własne państwo do Niemców, Belgów i Francuzów to nie mogą uwierzyć, że ci ludzie urodzili się w Polsce. Ale miejsce urodzenia nie świadczy o niczym, zresztą wielu z nich popiera hasło swego zniemczałego autorytetu, który twierdzi że polskość to nienormalność.
witold2020.05.8 19:10
Kreatury z PO sa zdolne do kazdej podlosci.
Jerry 19542020.05.22 18:32
Bo to są pomioty tych, co się urodzili za wschodnią granicą i przybyli na ruskich tankach - jednym słowem "azjatycka dzicz".
Steinway2020.05.8 18:09
Brawo Wy! P o l a c y... .