09.11.19, 18:51(fot. pixabay)

Bp Bode: Potrzebny synod o Europie

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode zaproponował zwołanie synodu europejskiego. W rozmowie z tygodnikiem KirchenZeitung w diecezji Hildesheim podkreślił, że głównym tematem synodu powinno być pytanie, „jak chrześcijanie w tym regionie i w tych czasach mogą wiarygodnie żyć swoją wiarą”. Zwołanie synodu dla Europy wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu uzależnił od wyników tzw. „drogi synodalnej”, która rozpocznie się w Niemczech.
 

Bp Bode stwierdził, że „wpierw sukces musi odnieść droga synodalna, na której musi dojść do ważnych głosowań i uchwał. Wtedy odpowiedź z Rzymu powinna być tak samo synodalna, jak dotychczas obrana droga. Wszystko to może doprowadzić do powstania regionalnego Synodu Biskupów dla europejskiej przestrzeni kulturowej, nie tylko dla samych Niemiec”.

Bp Bode przyznał, że propozycje Synodu Biskupów dla Amazonii, by udzielać święceń kapłańskich żonatym mężczyznom i wzmocnić rolę kobiety w Kościele wzmacniają pozycję uczestników niemieckiej „drogi synodalnej”: „otwierają one horyzont dla być może komplementarnego typu kapłana z własną rodziną i zawodem, abyśmy mogli odnowić i pogłębić w naszym regionie relację szczególonie do Eucharystii, ale także i do innych sakramentów”. Poza tym, dodał bp Bode „Kościół nie będzie już przekonujący, jeśli kobiety nie będą odgrywały decydującej roli w posługach i urzędach”.

Na pytanie, czy Kościół nie powinien w centrum uwagi postawić raczej pytania o współczesny kryzys wiary, bp Bode odpowiedział, że nie powinno się przeciwstawiać kwestii strukturalnych i kwestii doktrynalnych, „ponieważ życie jest nierozerwalnie związane ze strukturą i treścią”.

Na rozpoczynającej się w pierwszą niedzielę Adwentu „drodze synodalnej”, którą niemieccy biskupi przygotowują wraz z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich bp Bode poprowadzi forum „Kobiety w służbie i urzędzie Kościoła”.
 

Tomasz Kycia – Niemcy

vaticannews.va

Komentarze

katolik2019.11.9 22:06
baba w Kosciele= wygnanie katolików z Kościoła
Beno2019.11.9 21:48
Jeszcze jeden biskup przygłup. W jakim świecie my żyjemy. Ludzie odchodzą od wiary. 70% Nimieckich chrześcijan nie wierzy w zmartwychwstanie, kościoły puste, a oni o strukturach i przyje,mnym życiu kapłanów? Z kolegą? Z jedną żoną, czy z kilkoma? Przecież nic ich nie zaspokoi i tak będą dostosowywać Ewangelię do świata, że z tej Ewangelii nic nie zostanie. Człowiek sam dla siebie Bogiem - to nowa nauka biskupów i teologów niemieckich. Co za naród.
katolik2019.11.9 22:17
najgorsze że tacy biskupi zrobią wszystko co zamierzyli ,a papież jest z nimi
athos2019.11.9 20:20
Warto zwrócić uwagę na tę kolejność działania. Najpierw na "drodze synodalnej" (nowomowa pseudo-kościelna) niemieccy biskupi PRZEGŁOSUJĄ u siebie różne wygodne dla siebie rzeczy (być może zniesienie celibatu być może diakonat kobiet albo i coś więcej), a potem polecą Franciszkowi, w trybie pilnym, zorganizowanie podobnej imprezy w Watykanie dla całej Europy. Synod amazoński był przykrywką i przygrywką do "reform" w Europie. Wniosek: Niemcy przejmują władzę w Kościele i nawet się z tym nie kryją.
katolik2019.11.9 22:25
dlatego,jeżeli Kosciół w Polsce podda się tym heretykom ,przyjmie linie niemiecką,to będzie koniec katolików w Polsce.A o to masonom chodzi
anonim2019.11.9 19:36
Jako kobieta stwierdzam, pilna potrzeba reewangelizacji, zacząć od biskupów, niemieckich oczywiście!
zatroskany2019.11.9 19:12
Pachamamo módl się za nimi
Reytan2019.11.9 19:09
List św. Pawła do Tymoteusza: "1 Tm 3,2-5 Przymioty duchownych 3.2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony*, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"
Hanna2019.11.9 18:56
Niemiecki Kościół próbuje wywołać wojnę w Kościele tak jak Hitler w 1939...