30.08.15, 18:25(fot. diecezja.kielce.pl)

Bp Ryczan: Nowy prezydent potrzebuje modlitwy rodaków

35 rocznica „pospolitego ruszenia” Polaków jest powodem do dumy i dziękczynienia” – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Ryczan, przewodnicząc Mszy św. za Ojczyznę w 35. rocznicę powstania Solidarności.

Bp senior Kazimierz Ryczan w homilii odniósł się do spuścizny chrześcijańskiej i patriotycznej, którą podjęła Solidarność. Duchowny przestrzegał również przed szarganiem wywalczonej wolności i dorobku związku.

Przypomniał, że od „1050 lat słowa Mojżesza zapisane na kamiennych tablicach powtarzane były Polanom w dorzeczach Wisły i Odry”.

- Dziś prawdziwi patrioci miłujący Polskę gromadzą się, aby dziękować za dar Solidarności dla Polaków, która 35 lat temu zapoczątkowała przemiany krajowe i światowe – upadek komunizmu”, który został „zdetronizowany bez użycia siły i przemocy”- podkreślił bp Ryczan.

Zadawał pytania o to, dlaczego Bóg wybrał „małą Polskę do tak wielkiego dzieła?”. Podkreślił, że przykazania Mojżesza zawsze w Polsce obowiązywały i „choć był grzech, było i przebaczenie”. Wspomniał peregrynacje obrazu Matki Bożej, pielgrzymki, nauczanie religii i wkład Jan Pawła II w najnowszą historię Polski.

- Zrodziła się wspólnota, ludziom wyrosły skrzydła, w kilka miesięcy dokonał się cud integracji całego narodu, jedni walczyli za drugich - przypomniał bp Ryczan.

Mówił o wkładzie Kościoła w budowanie Solidarności. Zwrócił się także do młodych Polaków, podkreślając, że Kościół nigdy nie będzie ich wrogiem.

Skrytykował także obecne tendencje oceny tamtych czasów, gdy „modne staje się odkrywanie dobrej woli ówczesnych sekretarzy i generałów” oraz fakt, że „dawni działacze polityczni zaczęli pisać nową historię polskiego narodu”.

Negatywnie ocenił także „wolność od zasad i Dekalogu, postulowane we współczesnej Europie”, Ustawę o przemocy w rodzinie – „w myśl ideologii gender burzącej porządek w rodzinie” oraz in vitro, co do którego „wygrał biznes, przegrała mądrość”.

Bp Ryczan zaznaczył, że nowy prezydent potrzebuje modlitwy rodaków oraz gotowości do odpowiedzi na jego wezwanie w orędziu „do solidarności narodowej i odbudowywania wspólnoty”.

tag/wpolityce.pl

Komentarze

anonim2015.08.30 18:34
to prawda, wiele zła się wylewa na niego, widać jak media polsko-języczne go atakują, a to dlatego że myśli po Polsku i dla Polski :)
anonim2015.08.30 18:58
@Jack Merridew Nie opowiadaj takich dowcipów wieczorem, bo jak się człowiek śmieje, to nie może spać. Żeby tylko przypomnieć cytaty z Bronka - Czymborska, Jan Paweł III, Uniwersytet Stefana Karola Wyszyńskiego. I tak można cytować bez końca. Gdy akurat nie drzemał, to był nie lada komikiem. No fajnego masz idola :)))
anonim2015.08.31 15:29
+