Rusza inwestycja za 450 mln euro, dzięki której gdański port stanie się jednym z największych portów dla przeładunku kontenerów w Europie. Wybudowany zostanie nowy terminal kontenerowy Baltic Hub 3. 

Budowa rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku, zaś oddanie do użytku jest planowane na 2024 rok.

Inwestor to DCT z grupy PSA. Jest to jeden z największych na świecie operatorów terminali kontenerowych, który jest jednocześnie ooperatorem istniejącego już terminalu DCT Gdańsk o zdolnościach przeładunkowych 3 mln kontenerów rocznie.

W ramach nowej inwestycji możliwości przeładunkowe zostaną zwiększone o 1,5 mln kontenerów tj. do 4,5 mln kontenerów rocznie.

W ramach inwestycji powstanie nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 metrów oraz plac przeładunkowy o powierzchni 36 ha.

- Dzięki budowie Baltic Hub Terminal 3, Polska może nadal konkurować z portami zachodnioeuropejskimi, takimi jak Hamburg czy Rotterdam. Po dobudowaniu trzeciego nabrzeża terminal będzie mógł obsługiwać nie tylko rynek polski, ale także cały region Morza Bałtyckiego oraz śródlądowych sąsiadów Polski - powiedział dyrektor zarządzający DCT Charles Baker.

jkg/rp