17.03.19, 19:35zdj. screen Youtube/Polskie Radio

Broniarz wycofuje się ze skandalicznej wypowiedzi i przeprasza rodziców

"Jeśli rodzice poczuli się przestraszeni moimi słowami, to śmiało mogę powiedzieć, że nie było to moim celem i mogę ich przeprosić"- powiedział przewodniczący ZNP, Sławomir Broniarz na antenie TVN24. 

Mowa o wypowiedzi, która wczoraj zaszokowała opinię publiczną i z całą pewnością nie przysłużyła się strajkującym nauczycielom, podczas gdy przedstawiciele tego zawodu są w istocie zbyt słabo doceniani, jak na ogromną odpowiedzialność, którą powierza im społeczeństwo. Przyznał to przecież sam premier Mateusz Morawiecki, wskazując, że zależy mu na tym, aby rząd doszedł z nauczycielami do porozumienia. 

"Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów. Jeśli go wykorzystamy, to edukacji grozi kompletny kataklizm"- mówił szef ZNP w krótkim wywiadzie dla Radia ZET. 

Wygląda jednak na to, że Sławomir Broniarz po fali krytyki postanowił zmienić zdanie. Tłumaczył na antenie TVN24, że jego wypowiedź miała na celu wyłącznie "obudzenie i otrzeźwienie" minister edukacji, Anny Zalewskiej oraz całego rządu. 

"Od momentu rozpoczęcia referendum nie pojawiły się żadne propozycje ze strony rządowej, które by miały ten konflikt wyciszyć"-mówił Sławomir Broniarz. 

"Jeśli rodzice poczuli się przestraszeni moimi słowami, to śmiało mogę powiedzieć, że nie było to moim celem i mogę ich przeprosić"-podkreślił. 

Referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego trwa do 25 marca i odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji bez osiągnięcia porozumienia. Związki zawodowe nauczycieli domagają się podwyżki wynagrodzeń o tysiąc złotych. Strajk generalny planowany jest na 8 kwietnia, tuż przed rozpoczęciem egzaminów gimnazjalnych oraz egzaminów ósmoklasisty.

yenn/TVN24, Fronda.pl

Komentarze

nauczyciel 2019.05.7 16:01
Panie Broniarz niech pan przeprosi nauczycieli któzy zamiast normalnych wypłat dostali po 500 zł bo strajkowali. Zebrane 7 mln złotych przy 300 tys jakie mówił pan że strajkuje to tylko 20 zł . Jest pan kłamcą na usługach kodzarzy i PO
Wieslaw2019.04.29 11:35
,;-{Jezeli Rodzice poczuli sie przestraszeni moimi slowami, to smialo MOGE powiedzisc, ze nie bylo to moim celem MOGE ich- "ICH"przeprosic}. Czlowieku co ty reprezentujesz swa osobowoscia{ ktorej nie masz} tak to wynika z tresci twej wypowiedzi ,; jezeli kiedykolwiek byles NAUCZYCIELEM- pytam czy prowadziles tzn. klasowke- to powinien es wiedziec ze nie pisze sie jej 2-razy na jednej lekcji,,,? A slowo MOGE nie powinno miec tu miejsca- bo to nalezalo-by do twego obowiazku , przeprosic Tych Rodzicow- ktorym to narobiles tyle klopotu,,,?, Jezeli masz jakikolwiek Honor powinienes opuscic ten STOLEK - nigdy wiecej nie robic NAUCZYCIELOM tzn . wody z mu,,,.,,,?- chcialem ci podkresslic ,,skad my to znamy"- masz swqe podejscie - rozumowanie takie z czasow PRL-u , czyli sekretarza PZPR- mysle ze sie utozsamiarz,,,?
hrabia Potocki2019.04.15 4:26
zBRODNIARZ I CALE TO JEGO LAJDACKIE TOWARZYSWTO POWINIEN BYC ZASKARZANY W WIELU SADACH PRZEZ RODZICOW
Skuter2019.04.14 16:04
Broniarz to stary komuch któremu nie zależy na nauczycielach tylko na własnym stołku dobrze by było gdyby nauczyciele to zrozumieli
Anna2019.04.14 13:04
"Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów. Jeśli go wykorzystamy, to edukacji grozi kompletny kataklizm"- mówił szef ZNP w krótkim wywiadzie dla Radia ZET. I o to mu cały czas chodzi nie dlatego, że chce dla nauczycieli jak najlepiej (no może trochę). Przeprasza, bo się zagalopował. Uważam, że priorytetem w tym strajku powinna być zmiana system, a potem podwyżki. A tu nic, tylko....pieniądze, pieniądze. Zgoda one są ważne ale nie rozwiążą problemu oświaty. Jestem neutralna politycznie ale jednego życie mnie nauczyło. Zbliżają się wybory do parlamentu europejskiego. Jest to strajk polityczny niestety, za którym stoi opozycja, a nauczyciele będą płacić za zachcianki PO-KO.
Rosa von Panzerfaust2019.04.14 11:40
Podczas wypowiedzi musi uważać bo gdy się napnie z kieszeni może mu wypaść sierp i młot oraz legitymacja dziadka bohatera zsrr
Pietrek2019.04.13 16:02
ZNP tonie a strajkujący jeszcze śpiewają i agitują idących spokojnie do pracy prawdziwych nauczycieli. Wszak dzisiaj kolejny dzień egzaminów a Konstytucja gwarantuje naszym dzieciom darmową naukę a gwarantem Konstytucji są nauczyciele sumiennie wykonujący swoje obowiązki Urzędnika Państwowego. To nielubiany Giertych dał nauczycielom nietykalność Urzędnika Państwowego ale myślę, że po zablokowaniu matur przez tych pseudo nauczycieli to sami uczniowie wyleją im pomyje na głowy a rodzice dołożą pozwy sądowe i pozostanie im ucieczka do ław poselskich - tylko jak się tam dostać? Chyba tylko w pław. Nikt z nas rodziców nie poda wam koła ratunkowego a co dopiero szalupę - za krzywdę naszych dzieci!
Ja2019.03.18 11:16
Ciekawe czemu Broniarz nie protestował za czasów rządów PO-PSL, i nie domagał sie likwidacji gimnazjów tak mocno jak dziś protestuje przeciwko ich likwidacji. Pan broniarz to taki piesek PO któremu pewnie obiecali tekę ministra jak PIS przegra.
Ketling2019.03.18 8:25
Ten człowiek systematycznie i konsekwentnie niszczy relacje rodzice - nauczyciele. Nie wiem czy MEN to widzi ale zmiany w tym zakresie i niszczenie zaufania do instytucji szkoły i nauczycieli będą fatalne w skutkach dla nich samych. Apeluję do nauczycieli aby się opamiętali - przypomnijcie sobie jak Broniarz walczył o Was za poprzednich rządów. Teraz również Was wykorzysta i zostawi z jeszcze większymi problemami ( brak zaufania społecznego, niechęć rodziców do współpracy z Wami, itd.) Walka o godną płacę - tak ale nie kosztem dzieci.
JR2019.03.18 10:45
Brawo. Popieram tę wypowiedź. Broniarz to zwykły przestępca polityczny-anarchista. Nigdy nie wykazywał troski o sprawy nauczycieli. Dopiero teraz coś mu zaświtało w tej pustej głowie. Grunt mu się pali pod nogami stąd te desperackie wypowiedzi! Sam sobie zakłada pętlę na szyi.
toja2019.03.18 6:47
Betonowa komuna u władzy uważa to że głupi Polacy to dobrzy wyborcy.
GABDO2019.03.17 23:53
JEGO WYSOKOŚĆ BRONIARZ ......MOGĘ ICH PRZEPROSIĆ ...TO PRZEPROŚ PAJACU.
marmar2019.03.17 23:11
Jakby rządziło PO, to fronda nie pisałaby o skandalu, tylko raczej by było coś w rodzaju "BRAWO! Broniarz zaorał rząd!"
Tomasz2019.03.17 23:02
Dobrze mówi, szkoda że się wycofuje. Ustępuje kłamcom i chamom. Nie podoba mi się to.
Michal2019.03.17 23:37
Wszystko zależy od pani minister. Nie sądzę by "rząd" wytrzymał strajk trwający do czerwca :)
trucker 2019.04.21 13:20
Ach Tomasz , a co Ty to masz? Chyba nic nie masz czerwony eunuchu.
ada2019.03.17 21:51
Odczep się betonie od nauczycieli. Won, pajacu.
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.03.17 21:26
Tego pana nalezy usunac natychmiast. Jest niedorozwiniety lub psychicznie chiry. Nie mozna dopuszczac do zycia publicznego osob niezrownowazonych umyslowo. Ktos, kto nie odpowiada za wypowiedziane slowa jest po prostu Polakom niepotrzebny.
anonim2019.03.17 21:26
Broniarz to miernota polityczny ABDERYTA tak Szanowni Nauczyciele Zyczliwy ARON.
Magda Lenka2019.03.17 20:56
Jak Fronda może wysnuć z tej wypowiedzi Broniarza, że się wycofuje z tych słów, co zamieściliście w tytule? Czy nigdy nie mieliście do czynienia z komuchem, który jest notorycznym oszustem i kłamcą? On tylko powiedział, że jeśli przestraszył, to może za to wzbudzenie strachu przeprosić, nic więcej. Zostaje przy swojej opinii.
Andrzej2019.03.18 8:07
Towarzyszowi Broniarzowi zależy wyłącznie na konfrontacji i chaosie w okresie przedwyborczym, stawia bowiem ultimatum. Gdyby część nauczycieli rzeczywiście uległa namowom do blokady promocji uczniów itp., to całkowicie utracą u nich autorytet i nie wyobrażam sobie, jak będą mogli dalej tę młodzież nauczać...
Agnieszka2019.03.17 20:41
Proponuje wycofać się, wyprowadzając sztandar ZNP. Utrzymywanie tego (i jakiegokolwiek związku), który zamiast faktycznej obrony praw pracowniczych, dbałości o polskiego ucznia, oświatę, walki z niszczącymi nadużyciami sam prowadzi do nadużyć, demoralizacji wielu grup zawodowych, nauczycieli, młodzieży, dzieci, państwa i jeszcze pobierać za to wysokie pensje "związkowe", mając dla siebie i koleżeństwa gwarancję zatrudnienia latami, to skandal. Tyle problemów w oświacie do rozwiązania i w nosie to mają latami... Nawet nie zauważają, że coś poza podwyżkami dla nauczycieli istnieje.
Anna2019.04.14 13:06
Święta prawda, dokładnie to odzwierciedliłaś.
sk2019.03.17 20:29
Typowe lewackie majaczenie. "Jeśli rodzice poczuli się przestraszeni ... mogę ich przeprosić". Kto tu widzi przeproszenie? "Jeśli" - nie widzi swojego błędu to po co ma przepraszać? No i tego nie robi - "mogę" - może, ale jak widać nie ma zamiaru. Panie(?) redaktorze proszę słuchać ze zrozumieniem.
Agnieszka2019.03.17 21:29
Nie no, przecież widzi błąd. Coś poszło nie tak, bo chciał przestraszyć władzę a rodzice mieli mu w tym straszeniu władzy pomóc i bać się najwyżej o podwyżki dla nauczycieli a nie o los swoich dzieci. Dzieci w szkole to wiadomo, że są po to, żeby nauczyciel miał pracę. Jak zaczynają grozić zwolnienia nawet wśród grona zaprzyjaźnionego z dyrekcją, bo niż demograficzny, to się sprowadza dzieci z Ukrainy, żeby ją mieć i to też powód dla rodziców, żeby się cieszyć z nauczycielami, że mają pracę - mniejsza czy kosztem tych i tych dzieci. Co prawda z korzyścią dla nauczania można w czasie niżu nie redukować etatów a zmniejszyć liczbę uczniów w klasie, ale wtedy podwyżki zeżarliby zatrudnieni młodzi czy zredukowani nauczyciele i rodzice znów musieliby z panem Broniarzem płakać nad ich losem. No coś poszło nie tak, że rodzice nagle z niezrozumiałych powodów pomyśleli o swoich dzieciach i się o ich los przestraszyli...
Mejer2019.03.17 20:11
Ciekawe kto tego melepete wybrał na szefa PZN... pewnie jakieś... liberalno-postkomunistyczne yyyyyeeeeeelity :D
Agnieszka2019.03.17 20:56
Jeżeli nauczyciele mają do wyboru ze związków zawodowych Solidarność i "odtworzone" po wojnie, działające od 1945 z błogosławieństwem komunistów ZNP przynależące do OPZZ, co ożywia działalność protestacyjną jak nie rządzą postkomuniści, to jakim nauczycielom może nie być wstyd wybrać przynależność do ZNP czyli kto mógł go wybrać?
Skorpion2019.03.17 19:51
Tego buszmena należy usunąć natychmiast. W Polsce nie ma miejsca dla bolszewickich pogrobowców.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.17 19:56
to o prezesie? ostro, ostro
Maria Błaszczyk2019.03.17 20:16
Tylko że do tego strajku to już z miesiąc temu dołączył NSZZ „Solidarność pracowników oświaty"... To też "bolszewiccy pogrobowcy"?
Agnieszka2019.03.17 21:12
Pomysłami takimi jak ZNP za Broniarzem jeszcze się nie skundlili, ale niewykluczone, że są tacy sami. Odcinania się od chorych postulatów i szantażu przestępczymi formami protestu nie słyszałam i pewnie nie usłyszę, bo to pewnie tacy sami tchórze zatroskani o swoje stołki a nie o jakieś wartości typu dobro uczniów czy oświaty. A jak zobaczyli, że ogłupiono większe masy nauczycielskie, że już za chwilę władza się ugnie i po 2 tysiączki zrzuci na każdego, to nie zaryzykują, żeby zyskać wrogość rozochoconych z tej grupy zawodowej, każąc im się w łeb stuknąć. Sądzę, że z dawną Solidarnością, to często obecna Solidarność ma tylko nazwę i nic z etosu. W ostatecznym rachunku zwykle okazuje się, że cel wszystkie zwaśnione strony (czyli rożni przewodniczący związków, dyrekcje, władze, itp.) mają ten sam - utrzymać się na stołkach. I bardzo solidarnie, wspólnie do tego celu dążą za plecami skłóconych przez siebie pracowników.
Alojzy Cedzidło 2019.06.6 0:18
Skorpionku Drogi . A dlaczego Broniarza , Innym szare komórki zamarły ?