05.06.20, 11:00Fot. viandistoo via Flickr, CC BY 2.0

Bruksela chce otwarcia granic do końca czerwca

Obecnie niemal 20 krajów Unii Europejskiej i reszty Schengen utrzymuje na granicach ograniczenia związane z walką z pandemią koronawirusa. Komisja Europejska tymczasem wezwała kraje UE, aby do 30 czerwca doszło do pełnego otwarcia granic w strefie Schengen.

Ponadto, Bruksela wezwała kraje Unii, aby te zaczęły myśleć o dacie przywrócenia podróży spoza Unii na zasadach sprzed zarazy – informuje dw.com.

Dziś przywrócenie w pełni swobodnego ruchu wewnątrz UE i pozaunijnej części Schengen ma być tematem telekonferencji szefów resortów spraw wewnętrznych Unii. Jak powiedziała Ylva Johansson, komisarz UE do spraw wewnętrznych:

Zamierzam zaproponować wszystkim krajom UE oraz strefy Schengen, by zniosły wewnętrzne kontrole graniczne najpóźniej do końca czerwca”.

Pytana z kolei o to, czy Unia znów będzie poprzecinana restrykcyjnymi kontrolami granicznymi w razie wybuchu drugiej fali epidemii, odparła:

Każdy musi przygotowywać się na ewentualną drugą falę epidemii. Ale byłoby zaskakujące, gdyby przy drugiej fali odpowiedzią byłoby znów zamykanie granic”.

dam/dw.com/pl,Fronda.pl

Komentarze

Andrzej 2020.06.5 13:57
Najważniejsze jest zdrowie obywateli, a czy granice zostaną otwarte to sprawa drugorzędna. EU jest zlepkiem samodzielnych państw. Dlatego nie komisarze przestaną się wygłupiać.
M.a2020.06.5 13:46
Brawo Bruksela. Macie tak dużo lewactwa, że brakuje Wam tylko Korony wirusa.
Zatroskany2020.06.5 12:54
Sezon na szparagi się jeszcze nie skończył ?
M.2020.06.5 12:02
Brawo UE!!!! Dla anty-europejczyków (na szczescie maly % spoleczeñstwa)- zawsze mozecie spie*rdalac do Mongolii , jesli wam sie w Unii Europejskiej, waszej Ojczyznie nie podoba. Albo bedziwcie spiewac, tak jak stolica-Bruksela spiewa, albo wypad z naszej bajki. A jesli chodzi o wspomniane przez idiote "abc." rozsiewanie koronawirusa lub zboczeñ typu pedofilia w KK, to nalezaloby zamknac Polske i nie pozwolic jej rozsiewac zarazy na Ojczyzne. Z bogiem, szczurki.
abc.2020.06.5 11:20
Brukselka może Polskę w doopę pocałować, chcą roznosić korona wirusa po całej europie, oszołomstwo, zboczenia lgbtq i lewactwo PE i KE jest tak widoczne że już nikt nie traktuje ich poważnie.
M.2020.06.5 12:00
Zawsze mozesz spie*rdalac do Mongolii , jesli ci sie w Unii Europejskiej, twojej Ojczyznie nie podoba. Albo bedziesz spiewal, tak jak stolica-Bruksela spiewa, albo wypad z naszej bajki, kundlu. A jesli chodzi o rozsiewanie koronawirusa lub zboczeñ typu pedofilia w KK, to nalezaloby zamknac Polske i nie pozwolic jej rozsiewac zarazy na Ojczyzne. Z bogiem, szczurku.
Firast2020.06.5 11:20
Na Moście Przyjaźni na granicy PL-CZ w Cieszynie barierki, Straż Graniczna i Żandarmeria.
katolicka kretynizacja polski 2020.06.5 11:18
otworzyć i wywalać kurdopla i cały ten pisowski ściek do san escobar!
Brutus2020.06.5 11:13
Wybieram sie do Loreto i Asyżu,, chciałbym wiedzieć kiedy mogę zaplanować wyjazd i powrót bez kwarantanny a Polska jako jedyny kraj w całej europie nie podał oficjalnej daty otwarcia granic