26.10.16, 07:20Fot. Pixabay

Brytyjczycy w końcu nauczą się czegoś o Polsce

Sześć brytyjskich uniwersytetów, w tym czołowe, takie jak Uniwersytet Oksfordzki czy University College London – będą prowadzić pogłębione badania nad zagadnieniami dotyczącymi Polski. Środki na badania przyznano w ramach Programu Studiów o Współczesnej Polsce.

To wspólna inicjatywa szeregu naukowców zajmujących się problematyką polską i prywatnego biznesu. Powstanie sześć projektów naukowych.

Tematy to między innymi rola kobiet w polskim życiu politycznym, charakter przemian, które zaszły nad Wisłą po wyborach w 2015 roku czy przechodzenie polskiej gospodarki do wolnego rynku po roku 1989. Jest też próba stworzenia modelu nauczania polskiej historii na Wyspach: zaprojektowania kursu uniwersyteckiego o polskich dziejach najnowszych.

– Polacy ciągle narzekają, że na świecie krążą o nich różne głupie, negatywne stereotypy. Ale to nie wynika z niechęci do Polski, tylko ze zwykłej ignorancji – powiedział Polskiemu Radiu jeden z koordynatorów programu, profesor Norman Davies, dodając, że podobne projekty pozwalają taką ignorancję pokonać.

Oprócz profesora Daviesa w Program Studiów o Współczesnej Polsce zaangażowani są między innymi profesor Timothy Garton Ash czy Jan Zielonka.

Łączna wartość grantów to niemal milion złotych. Program finansuje Fundacja Noble.

dam/IAR