31.07.19, 08:15fot. PO RP, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Bukowski: Grzegorz Schetyna ograł wszystkich w opozycji

Start do parlamentu z list Koalicji Obywatelskiej kilku takich tuzów Sojuszu Lewicy Demokratycznej jak Katarzyna Piekarska, Tadeusz Ferenc, Dariusz Joński, Grzegorz Napieralski i Jerzy Wenderlich trzeba traktować jako wielki sukces Grzegorza Schetyny.

„Wyjęcie” z szeregów jednego z głównych ugrupowań współzawodniczących w walce o sejmowe i senackie mandaty osób o głośnych nazwiskach (nawet jeżeli ich sława już nieco przebrzmiała) musi budzić duże uznanie dla politycznego kunsztu przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Nic dziwnego że Włodzimierz Czarzasty jest wściekły, zwłaszcza iż wciąż trwają rozmowy o wystawieniu przez całą opozycję wspólnej listy kandydatów do Senatu. To, co właśnie zrobił Schetyna może je definitywnie zakończyć.

Każdy medal ma jednak dwie strony. Przychodzącym do KO byłym członkom Sojuszu trzeba oddać dobre miejsca na listach do Sejmu, włącznie z kilkoma „jedynkami”. To z pewnością nie budzi zaś entuzjazmu wśród działaczy tych PO, którzy już „witali się z gąską” , a teraz będą musieli zadowolić się gorszymi, niekoniecznie „biorącymi” miejscami.

Nigdy nie jest jednak tak, żeby wszyscy byli równo usatysfakcjonowani. Podejmując decyzję o przejęciu mających swój niemały stały elektorat polityków SLD Schetyna znacznie osłabia opozycyjną konkurencję, co jest dla niego - jak widać - ważniejsze od niechęci partyjnych dołów, które mogą co najwyżej ponarzekać i to niezbyt głośno, żeby całkiem nie wypaść z politycznej gry.

Jest jeszcze jeden aspekt tych transferów: Platforma Obywatelska przesuwa się na lewo, co grozi porzuceniem jej przez niektórych konserwatywnych działaczy, aczkolwiek mogą to być tylko jednostkowe przypadki, bo dokąd mieliby się udać, skoro listy Zjednoczonej Prawicy są już prawie zamknięte, a Polskie Stronnictwo Ludowe nie daje gwarancji przekroczenia wyborczego progu.

Grzegorz Schetyna jeszcze raz pokazał polityczny pazur i ograł wszystkich w obozie opozycji.

Jerzy Bukowski

Komentarze

bioetyk z ujotu2019.07.31 9:56
Krokiem milowym w rozwoju genetyki i nauki w ogóle będzie wyodrębnienie genu odpowiedzialnego za homoseksualizm i inne dewiacje seksualne.Jest sprawą naukowo oczywistą że wszelkie patologie organizmu są uwarunkowane genetycznie. Wykrycie tego genu umożliwi wczesne zdiagnozowanie patologii u płodu i odpowiednią reakcję medyczną. Będzie to również wyjście na przeciw nowoczesnemu trendowi walki z ociepleniem klimatu przez redukcję populacji ludzkiej a tym samym ograniczenie emisji co2. Tylko naukowy postęp umożliwi dalszy rozwój ludzkości.
ujot z wujot2019.07.31 10:39
Nie takie to proste. Postęp niczego nie załatwia w czasie co jest naprawdę ważne. No może nas jedynie unicestwić, gdy mu nie dorastamy poziomem rozwoju duchowego i tu jest "pies pogrzebany".
do ujot z wujot2019.07.31 10:55
Są szerokie grupy społeczeństwa , dla których pojęcie rozwoju duchowego nic nie znaczy. Sa materialistami , uważają tylko to co jest empiryczne, co mogą dotknąć powąchać , polizać , zobaczyć. Używanie takich argumentów w dyskusji z nimi jest bezcelowe. Kwestię ocieplenia klimatu , koniezność redukci emisjii co2 przez obniżenie liczebności populacji popiera wielu naukowców. Wiec dlaczego nie dyskutować w tym kierunku?
Tomek2019.07.31 11:46
Jak ludzie wyrzucają ze swego życia sferę duchową to my już wiemy co powstaje, bo to przeżyliśmy. Nazywało się to komunizm. Gdy człowiek chce zbudować raj na Ziemi bez Boga, to buduje piekło. Zawsze tak jest i tak będzie.
bioetyk z ujotu2019.07.31 9:54
Teoria Darwina mówi, że organizmy nie spełniające podstawowych funkcji to organizmy patologiczne i są eliminowane przez naturę. Podstawową funkcją organizmu jest przedłużenie gatunku czyli rozmnażanie. Organizm który nie spełnia tego zadania jest organizmem patologicznym i zostaje w naturalny sposób wyłączony z ewolucji. Więc po co to zawracanie głowy z homoseksualizmem skoro biologia sama eliminuje organizmy patologiczne. A przecież człowiek to taka troche lepiej rozgarnięta małpa.
robaczek 2019.07.31 9:28
"KUCHCINSKI FAMILY AIR" PIS wprowadzil na rynek pierwsza TANIA POLSKA LUKSUSOWA LINIE LOTNICZA zapraszamy wszystkie rodziny PIS i rodziny RADIA MARIA! ceny od 1 PLN! bilety dostępne w Kancelarii Sejmu. BRAWO DOBRA ZMIANA!!!!! BRAWO PATOLOGIE!!!!! dumni?
Tomek2019.07.31 9:51
Ależ się wysilił chłopie, mało żeś z tego wysiłku bąka nie puścił.
Tomek2019.07.31 9:15
Jak żyje to ten Schetyna jest w polityce a do niczego nie doszedł. Może teraz go jakies służby kopną w zadek i dojdzie do czegoś heh
Czarek2019.07.31 8:50
Czy to nie jest tragikomiczne, że partia aspirująca do udziału w rządzeniu poparcia dla siebie szuka szerząc nienawiść za pomocą jakichś lewackich ruchów biznesowych jak lgtb czy zieloni, mających śladowe poparcie w społeczeństwie? Nawiasem mówiąc, chyba nie było w Polsce środowiska tak nienawidzącego tolerancji i dobra jak ruch lgtb. Ich działania doprowadziły już do okaleczenia wielu osób, dwóch księży niemal nie straciło życia. Jeżeli ludzie buntując się doprowadzą do kolejnych tragedii to będą za to odpowiedzialni właśnie ci, którzy sieją nieprawość i zgorszenie - PO, lgbt i inni neokomuniści.
Artur2019.07.31 8:39
PeOfilia powinna być prawnie zakazana. Czy można poważnie traktować ludzi którzy rocznie, przez swoją nieudolność tracili kilkadziesiąt miliardów złotych? Czy może poważnie traktować partię, która nie była w stanie stworzyć sprawnie działającego rządu przez 8 lat? Obecne osiągnięcia PiS deklasują PO a wręcz go ośmieszają. Skoro wszystkie spółki Skarbu Państwa radzą sobie obecnie wyśmienicie a za PO po kolei były przeznaczane do likwidacji, jak np. Stocznia Gdańska czy JSW (cudownie odratowana przez PiS) to czego obecnie szukają w gospodarce nieudolni Schetyna, Tusk i s-ka? Nawet LOT, o którym przedstawiciele PO mówili, że nigdy nie będzie dochodowy stał się wysoko rentowny. PO i lewica to gospodarczy nieudacznicy. Brońmy Polski przed ponowną kradzieżą na tak gigantyczną skalę jak to mogliśmy obserwować za ich kadencji.
anonim2019.07.31 8:50
A co sądzisz o kolejkach do lekarza? O zabranych dotacjach dla niepełnosprawnych? O kolesiostwie w spółkach skarbu państwa i o zawyzaniu ich wyników? O długu?
validol2019.07.31 9:09
Dramat na rynku pietruszki pominąłeś !
Artur2019.07.31 9:17
sądzę, że obecna organizacja pracy służby zdrowia znacznie poprawiła obsługę medyczną w stosunku do tej za czasów PO. Jeśli trafisz do lekarza to zobaczysz na własne oczy. Jest teraz znacznie lepiej.