26.10.18, 16:24Zdj. Facebook/Platforma Obywatelska

Bukowski: Kosztowna Warszawa Trzaskowskiego

Kosztowna Warszawa Trzaskowskiego

Na 2 miliardy złotych obliczyła „Rzeczpospolita” wartość obietnic złożonych warszawiakom przez Rafała Trzaskowskiego. Oznacza to wydatek niemal 170 milionów złotych miesięcznie, co przekłada się na 100 złotych dla każdego mieszkańca stolicy.

W kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski zobowiązał się wybudować 35 żłobków publicznych, do momentu zaś gdy one powstaną, miasto ma płacić za miejsce w żłobku prywatnym, tak by rodzice nie musieli ponosić żadnych kosztów. Ile to może kosztować? Z danych przedstawionych przez ratusz wynika, że roczny wydatek z budżetu miasta związany z utrzymaniem 1 miejsca w żłobku to 15,7 tys. zł., a razem z wkładem rodziców - ok. 18,25 tys. zł. Gdyby więc zgłosiło się 10 tys. chętnych, miasto musiałby wydać ok. 180 mln zł, gdyby 20 tys. - już ok. 360 mln zł. Na dziś ratusz współfinansuje ponad 6 tys. miejsc w żłobkach” - czytamy w gazecie.

Zapowiedziane przez Trzaskowskiego w kampanii wyborczej obietnice dotyczące transportu publicznego (dokończenie drugiej, wybudowanie trzeciej oraz zaprojektowanie i przygotowanie czwartej i piątej linii metra, zakup 20 składów nowych pociągów dla Szybkiej Kolei Miejskiej, nowe linie tramwajowe, zakup 300 miejskich autobusów elektrycznych) mogą pochłonąć od 10 do nawet 20 mld zł do 2030 roku.

Komunikacja miejska w przypadku obietnic Rafała Trzaskowskiego to także darmowe bilety dla uczniów szkół podstawowych, wygaszanych gimnazjów i szkół średnich. Koszt spełnienia tej obietnicy „Rz” wyliczyła na 50 mln zł w skali roku, co daje 200 mln w trakcie całej kadencji.

„Z większych projektów zapowiadanych przez Trzaskowskiego można jeszcze wymienić przeniesienie do tunelu kolejnego odcinka Wisłostrady na wysokości placu Zamkowego. Podobny pomysł przedstawił już warszawski ratusz, a jego koszty oszacowano na ok. 400 mln zł. Nowy prezydent obiecał także utworzenie Smart City Warszawa oraz powołanie miejskiego funduszu inwestycyjnego dla start-upów z budżetem 200-300 mln zł. Warszawskim nauczycielom obiecał zaś dodatki: 250 złotych do pensji stażystów i 350 złotych do pensji nauczycieli kontraktowych” - napisała „Rzeczpospolita”.

Nie wiem, czy warszawiacy będą nadal tak gremialnie popierać swojego nowego prezydenta, jeżeli przystąpi on do realizacji tych wszystkich obietnic.

Jerzy Bukowski