06.11.17, 20:56Zdj. Platforma Obywatelska RP, CC BY SA 2.0, Flickr

Burmistrz z PO przejdzie do Gowina? 'To inna PO, niż ta zakładana przez Macieja Płażyńskiego'

Burmistrz Olsztynka, Artur Wrochna zamierza w najbliższym czasie opuścić Platformę Obywatelską. Nazwisko samorządowca pojawiło się wśród osób, które wyraziły poparcie dla nowego ugrupowania Jarosława Gowina, Porozumienia.

Jak podkreśla Wrochna, formalnie jest jeszcze członkiem PO, jednak już w najbliższych dniach zamierza złożyć rezygnację z członkostwa w tej partii, a decyzja ta jest konsekwencją jego "zbliżenia do nowej inicjatywy premiera Gowina."

Decyzję o ewentualnym przystąpieniu do Porozumienia burmistrz podejmie "w niedługim czasie". Jak zaznaczył samorządowiec, od lat ma poglądy centroprawicowe, w przeszłości związany był z AWS, a w wyborach na burmistrza kandydował z lokalnego komitetu. Decyzja o opuszczeniu Platformy Obywatelskiej była wynikiem jego „osobistych przemyśleń”.

Artur Wrochna zadeklarował, że nie brał co prawda udziału w sobotnim kongresie Porozumienia, jednak na tę inicjatywę Jarosława Gowina patrzy życzliwie. Polityk podkreślił, że zna wicepremiera oraz "wielu ludzi z jego środowiska", a wszyscy w gruncie rzeczy wywodzą się z jednego nurtu. Przewodniczący warmińsko-mazurskich struktur Platformy Obywatelskiej, poseł Jacek Protas twierdzi, że nie otrzymał na razie żadnej potwierdzonej informacji o zamiarze rezygnacji burmistrza Wrochny z członkostwa PO, a sprawę zna na razie wyłącznie z medialnych doniesień. Poseł oczekuje od samorządowca wyjaśnień. 

Wrochna nie jest jedynym człowiekiem kojarzonym z PO, który zdecydował się dołączyć do nowego ugrupowania Jarosława Gowina. Do Porozumienia dołączył socjolog i medioznawca z Olsztyna, prof. Marek Sokołowski, który z rekomendacji PO w przeszłości był członkiem rady programowej lokalnego oddziału Telewizji Polskiej. Sokołowski podkreślał jednocześnie, że członkiem Platformy Obywatelskiej nigdy nie był, a sympatyzował z tym ugrupowaniem jedynie w pierwszych latach jego istnienia. Ugrupowanie Gowina postanowił natomiast wspomóc "swoją wiedzą i doświadczeniem w propagowaniu różnych idei, również tych wolnościowych." 

Decyzję o współpracy z Porozumieniem podjął również związany w przeszłości z PiS przewodniczący rady powiatu ostródzkiego, Wojciech Paliński. Lider ugrupowania Jarosława Gowina na Warmii i Mazurach, Michał Wypij podkreśla:

"Jest czymś naturalnym, że osoby, które były w PO od samego początku, są teraz już w innej Platformie niż ta zakładana przez Macieja Płażyńskiego. Dlatego może być im bardzo blisko do naszego środowiska".

yenn/PAP, Fronda.pl