02.03.20, 08:58Boeing CH-47F Chinook/Wikipedia.org

Caracale za słabe dla Francuzów i … chcą zamówić amerykańskie śmigłowce

Jak poinformował Pułkownik Bruno Paupy, zastępca szefa oddziału planowania Sił Powietrznych Francji, Francja interesuje się zamówieniem ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook i ma to wynikać z prowadzenia przez Francję misji ekspedycyjnych.

Jak możemy przeczytać na stronie rp.pl:

- Głównym zadaniem wiropłatów ma być wsparcie działań sił specjalnych, m.in. operujących w Afryce. Francuzi liczą, że początkowo uda się wyleasingować dwa śmigłowce w celu przeprowadzenia prób i oceny przydatności. Jeśli ten etap zakończy się pozytywnie, wówczas uruchomią proces zakupu poprzez federalną procedurę FMS.

Obecnie armia francuska korzysta ze średniej kategorii wiropłatów – NH90TTH i H225M Caracal, a w Europie Zachodniej ma śmigłowców kategorii ciężkiej, które mogłyby być odpowiednikiem CH-47.

 

mp/rp.pl

 

Komentarze

B522020.03.2 22:13
ale jaja Francuzi nie chcą latać własnym autobusem
otto2020.03.2 18:18
Słabością Caracalli nie jest ich waga czy udźwig. Ich słabością jest horrendalna cena po której je nam wciskano, słabością jest b. droga eksploatacja, słabością jest to, że ich zakup nie dawałby nic polskiej gospodarce (tylko część montowana w Polsce), wreszcie słabością są łapówkarskie praktyki stosowane przez Airbusa. Poza tym wywalenie ok. 13,5 mld zł na wiatraki w sytuacji braku obrony plot, systemów rakietowych z-z, czy zabezpieczenia zaplecza przed działaniami dywersyjnymi (hybrydowymi) naprawdę nie było priorytetem. A w kwestii "podlizywania się PISowi" panu JP przypomnę, że gdyby nie astronomiczna skala złodziejstwa i drenażu budżetu za rządów "fachofców", nienawidzących PISu jak i ty, gdyby nie te tragiczne 8 lat mielibyśmy wagony pieniędzy na Caracale, OPL, F35, okręty podwodne i wszystkie inne potrzeby armii. I jeszcze by zostało na 1000+.
Niejestemrobotem2020.03.2 18:31
Cena Caracali nie była horrendalna. To wymysł propagandy, która porównywała cenę finalną Caracali w wersjach kupionych przez nas, czyli zwalczania okrętów podwodnych, CSAR, wsparcia operacji specjalnych (z pakietem serwisowym, szkoleniem itd.), z gołą maszyną konkurencji. Koszt lotu caracala też jest dużo niższy niż np. NH90 czy Merlina (kupionego przez PiS). Montownia Airbusa miała z założenie należeć w dużej części do Polski i jednak miały być przekazane spore zdolności w ramach offsetu. Mieliśmy kupić 50 maszyn i 50 miało być złożonych w Polsce. Co do obrony przeciwlotniczej, równolegle były prowadzone zakupy Wisły, teraz pytanie, czemu następny rząd kupił tylko 2 baterie. Co do działań hybrydowych, wojska specjalne, oraz powietrznodesantowe, potrzebujące śmigłowców to tu odgrywają rolę wręcz kluczową. Co do działań PiSu nie widać żeby pieniędzy było więcej, a oni w przeciwieństwie do PO nie rządzą w czasach wielkiego kryzysu.
KATON STARSZY2020.03.2 15:06
Chcieli nam sprzedać złom nadający sie do polowania na żaby,albo do polwania na murzynów na pustyni.
Niejestemrobotem2020.03.2 15:44
Myślisz firmy. Złom to nasze S70i. Fakt bazujące na niezłej konstrukcji, ale pozbawione sporej części wyposażenia, ze słabszymi silnikami itd. Caracal nie służy do polowania na lądzie bo to nie śmigłowiec szturmowy. Na morzu fakt, może polować na okręty, zwłaszcza podwodne i radzi sobie z tym nieźle. (Tak tą wersję mieliśmy kupić.) Służy do transportu żołnierzy, szukania zestrzelonych, i tu radzi sobie nieźle, bo nowoczesne wyposażenie pozwala latać przy każdej pogodzie, oraz zapewnia pewne możliwości obrony.
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.2 14:52
tuSSk i mafia PełO-wska winna wytłumaczyć francuzom,że nie ważne czy helikoptery będą latały ,ważne ,że przy transakcji można dla siebie kasę wydoić --producent jak tylko płaci 5% pod stołem to władza winna taką transakcję podpisać --
Niejestemrobotem2020.03.2 15:48
Ale to przecież Macierewicz uwalił kontrakt, a jego współprawnik miał dobre relacje z Sikorskim od którego kupiliśmy Black Hawki. Więc jak się doszukiwać łapówki to tam. Caracale jak najbardziej latają i to nieźle (lepiej niż nasze S70i które mogą latać tylko w dobrych warunkach atmosferycznych). Caracale, były najlepszym wyborem wówczas i tyle. No chyba, że chcemy coś większego, wtedy CH47. Ale w swojej klasie Caracal nie ma się czego wstydzić
robaczek 2.02020.03.2 12:20
brak słów!!! kto u was pisze te artyk.???? ja pitole!!! ale zeby az takich idiotów z was tobic frondziaki!!! i wy sie nie obrazacie??? ;] no ładnie ! poslusznie!! ;]
T.2020.03.2 11:32
Caracal a Chinook to są dwie zupełnie innej klasy śmigłowce.... Ale dla frondelka i ich niedouczonych redaktorów to za dużo...
Niejestemrobotem2020.03.2 17:30
Ja tylko się dziwię, że nie próbowali go porównać np. z Tiger. Wyszłoby im, że Caracal gorzej czołgi zwalcza :D Mieliby piękny argument w swoim stylu :D
Glaudiusman2020.03.2 10:01
Należy rozbudowywać własny przemysł państwowy wydobywczy i obronny, a nie czerpać od obcych, którzy i tak mają później kody do swojego sprzętu. I zawsze mogą coś zablokować.
Niejestemrobotem2020.03.2 10:31
Opracowanie myśliwca, śmigłowca wymaga bardzo dobrze rozwiniętego przemysłu i kosztuje ogromne pieniądze. Tak duże, że opłaca się jedynie jeśli można liczyć na sprzedaż dużej liczby sztuk. W pl budżet pozwolił na zakup 32 F35 i może z 10 śmigłowców w ubiegłych latach. To za mało nawet na produkcję na licencji. W przypadku transporterów opancerzonych, czy czołgów już lepiej, są prostsze niż maszyny latające, więc można kupić licencję czy nawet samemu coś opracować. Cały świat kupuje część sprzętu zagranicą bo to najlepsze rozwiązanie. A co ma do tego przemysł wydobywczy to już w ogóle nie wiem.
Niejestemrobotem2020.03.2 9:39
Jak sami napisaliście, CH47 to cięższe maszyny. Nie zastępują one Caracali, tylko będą używane do innych zadań. Pragnę przypomnieć, że my siłom specjalnym kupiliśmy jeszcze mniejsze Black Hawki. Wy zaś napisaliście tytuł, jakby to z Caracalami było coś nie tak, i trzeba było je zastąpić amerykańskimi.
mops2020.03.2 16:55
nie jestes robotem to jasne,ale jestes wyjatkowym glupkiem -do szkoly i uczyc sie pisowni na poziomie podstawowym!!!!!! "silom"???
Niejestemrobotem2020.03.2 17:00
Celownik l.mnogiej od siła to siłom. https://odmiana.net/odmiana-przez-przypadki-rzeczownika-si%C5%82a Coś jeszcze? P.S. Zdanie zaczynamy od wielkiej litery, po przecinku stawiamy spacje, nie stawia się 5 wykrzykników.
J.P2020.03.2 9:31
Fronda to taka głupota która się jeszcze puszy. Tu nie chodzi o to, że Caracale za słabe, tu chodzi o inny rodzaj maszyn których firma nie ma w produkcji, kwestia przeznaczenia po prostu. A Caracale te co Macierewicz nie chciał latają na Węgrzech i mają się dobrze. Jak już fronda chce się podlizac PiSowi niech coś wymyśli lepszego.
uriah2020.03.2 20:56
ciekawe dlaczego arabusy za pół darmo ich nie chcą może ze względów religijnych?
Pycha kroczy ...2020.03.2 9:25
CYTAT: ", a w Europie Zachodniej ma śmigłowców kategorii ciężkiej, które mogłyby być odpowiednikiem CH-47". Ktoś czytał w red. Fronda to zdanie ze zrozumieniem?