11.10.21, 12:45Fot. screenshot - YouTube (TVP Info)

Cela plus. ABW zlikwidowała pralnię rosyjskich pieniędzy

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne 3 osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, „wyprano” łącznie ponad 1 miliard zł. Środki, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy, pochodziły w przeważającej części z terytorium Rosji.

Zatrzymane we wrześniu 2021 r. osoby to kobieta oraz dwaj mężczyźni, m.in. syn jednego z kierujących grupą przestępczą. Działali oni na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na „słupy”. Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.     

Jak ustalono w wyniku czynności procesowych przeprowadzonych w 2021 r., zamierzeniem grupy była również legalizacja korzyści osiąganych w wyniku działań podejmowanych w ramach grupy przestępczej, inwestowanie środków w nabywanie  na terenie Republiki Demokratycznej Kongo surowców mineralnych, w tym rudy tantalu oraz złota, celem ich dalszego importowania  na teren Unii Europejskiej, z naruszeniem przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 ustanawiającego obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.                       

Tantal jest surowcem wykorzystywanym w przemyśle elektronicznym. W związku z powyższym dochodziło do wyjazdów członków grupy na terytorium Republiki Demokratycznej Kongo.  Dwóch z zatrzymanych mężczyzn dopuściło się jednocześnie oszustwa na szkodę ustalonej osoby poprzez wprowadzenie jej w błąd co do możliwości zakupu złota w Kongo.   

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz ich samochody. Zabezpieczono dokumentację, telefony oraz komputery. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa oraz utrudniania postępowania. Wobec całej trójki sąd zastosował tymczasowy areszt. Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 22 osoby. W toku śledztwa zabezpieczono łącznie 17.285.443,76 złotych. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

abw.gov.pl

Komentarze

A czymś jeszcze ruSSka gospodarka2021.10.11 13:00
...się zajmuje? No, mają silną gałąź przemytu wódy, fajek i narkotyków. Aha. Handlują również ludźmi.
Anonim2021.10.11 13:33
Oraz ropą i gazem, a także bronią.
rebeliant2021.10.11 12:55
No, ale Bartołd już chyba powiedział, że ABW powinna to czynić miłością.
bogdanus2021.10.11 12:54
ja piorę rzeczy w domu, u mnie w gminie nie ma pralni żadnych. Z tego co wiem, pieniędzy nie da się wyprać - kiedyś dychę w spodniach zostawiłem i po praniu była zmielona. To jakiś fejk nijus