10.09.20, 08:00Fot. ilustracyjne CBA.gov.pl

Cela Plus: CBA w siedzibie PZPN. Chodzi o aferę melioracyjną

Dzisiaj (10.09.2020 roku) na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili kilkanaście przeszukań w postępowaniu dotyczącym tzw. afery melioracyjnej. W jednym z wyłączonych wątków tego postępowania już 3 lipca 2019 roku prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi G. Łącznie oskarżono 32 osoby o popełnienie 94 przestępstw.

Przeszukano kilkanaście miejsc

Przeszukania przeprowadzono w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Okręgowych Związkach Piłki Nożnej, jak również w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, w siedzibach prywatnych firm i kliku miejscach zamieszkania osób fizycznych. W trakcie czynności zabezpieczono obszerną dokumentację w tym w postaci elektronicznej, która zostanie poddana szczegółowej analizie.

Dotychczas siedem osób usłyszało zarzuty

Przeszukania związane są z jednym z wątków tzw. afery melioracyjnej dotyczącym nieprawidłowości finansowych w działalności Fundacji All Sports Promotion, działającej w imieniu AZS Koszalin S.A.

Już 9 i 10 lipca 2019 r. na polecenie prokuratora zatrzymano w tej sprawie 7 osób, które usłyszały zarzuty tzw. prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk. Ponadto sześciu zatrzymanych usłyszało wówczas zarzuty popełnienia oszustwa co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 294 par. 1 kk w zw. z art. 65 par. 1 kk.

Wśród zatrzymanych był prezes fundacji Łukasz B. oraz radca prawny i doradca podatkowy Michał D. Wobec podejrzanych prokurator zastosował wówczas środki zapobiegawcze.

Usługi reklamowe i 2 miliony złotych szkody

W toku postępowania prokurator ustalił, że fundacja podpisywała w latach 2011-2013 umowy o świadczenie usług reklamowych z Zakładami Chemicznymi. Przeprowadzono analizę dokumentacji Fundacji All Sports Promotion, jak również dokumentacji innych podmiotów oraz analizę wzajemnych przepływów finansowych. W ich wyniku potwierdzono, iż część środków przekazywanych przez Zakłady Chemiczne w związku z zawieraniem umów reklamowych z Fundacją All Sports Promotion (działającą w imieniu AZS Koszalin S.A.) nie trafiała do AZS Koszalin S.A. Środki te zostały przelane na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników. W konsekwencji doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie ok. 2 milionów złotych.

Nowy materiał dowodowy

W toku śledztwa zgromadzono nowy materiał dowodowy, który uzasadniał przeprowadzenie przeszukań w celu zabezpieczenia dokumentacji, w tym zgromadzonej w Polskim Związku Piłki Nożnej, która zostanie poddana szczegółowej analizie.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

PK.gov.pl

Komentarze

Po 11 ...2020.09.10 8:43
Śmieszne to zdjęcie, śmieszne to nadęcie CBA. Panowie szperają w dokumentach, a ubrali się tak jakby zdobywali kryjówkę Bin Ladena...
Włodzimierz Nechamkis2020.09.10 8:39
Na Facebooku znajduje się niezwykle interesujący, polskojęzyczny profil znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 Eli nadzwyczaj błyskotliwie prezentuje na nim izraelski punkt widzenia na sprawy polskie i międzynarodowe. Eli stara się utrzymać bardzo wysoki poziom prowadzonych dyskusji, bez wahania kasując nieprawomyślne posty. Antysemici oraz wielbiciele Palestyńczyków nie są tu mile widziani. Eli szczyszcza ich natychmiast po zdemaskowaniu.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.10 8:37
A kiedy wejdą do Orlenu? NFZ? Siedziby PiS-u w sprawie Dwóch Wież? Do "dzieł" Ojca Dyrektora? Do przepisań na żony p.p. Morawieckiego i Szumowskiego? Do Ministerstwa Zdrowia w sprawie maseczek, respiratorów, testów? Do pana Sasina za "koperty wyborcze"? Do pana Karczewskiego za wyłudzenia czynszu na wille i na samoloty? Do pana Marszałka Lotnictwa Kuchcińskiego za marnotrastwo sił lotniczych państwa? Itd... Itp... Ah, pardon... NIe mają czasu... Musza zajmować się tęczowym, bo to najbardziej wrogi wróg, i i ochroną pana Ziobry... Na resztę brak może nie tyle czasu i pieniędzy, co dyrektywy z Nowogrodzkiej,,
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.10 8:10
o tym nie naPiSzecie? : : : CBA zatrzymuje osoby związane z budową sztandarowej inwestycji PiS – węglowego bloku C w elektrowni Ostrołęka. Na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku we wtorek zostały zatrzymane cztery osoby, w tym były prezes elektrowni Ostrołęka Edward S., jego syn Bartosz S. oraz jeden z dyrektorów PGE Dystrybucja. Śledztwo ma dotyczyć zleceń i przetargów na rzecz elektrowni.
Po 11 ...2020.09.10 8:41
O co ci chodzi? To portal katolicki. Tu pisze się tylko o sprawach zgodnych z doktryną tej wiary :)